Jump to content

ornament tobe


gabriel
 Share

Postare recomandată

eu nu stiu cum sa imi pun ca la un prieten la oct 1 am taiat si am pus adaos si ii sta super dar are unul oval borla si e cam scump una la mana si 2 nu vreau sa am ca al lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gabriel

    20

  • rvacaru

    15

  • audi_fan

    4

  • Executron

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

tibimakai pt 1.9tdi care are 2 tzevi paralele imi trebuie 2 din alea dar depinde de diametrul lor sa nu se loveasca dar cu leduri mi se pare cam depasit totusi gusturile nu se discuta dar mai e o pb vrei sa raman fara ele ca se ating repede hotii de ele

si ai dreptate Akebono ala e ornamentul de l=am preparat si noi l-am sudat si mesterit o zi intreaga dar a iesit super dar tocmai asta ziceam ca ala nu vreau ca asta inseamna ca o sa avem la fel :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai de aia ziceam si eu :blink:. Oricum pana la urma chiar si la fel nu conteaza vezi numai sa iasa bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal daca iti pui doua paralele sa ai grija sa nu fie diametrul prea mare al ornamentului pt ca dupa aceea nu o sa le mai poti pune pt ca nu mai au loc unul de celelalt.Am avut si eu doua paralele acum mi-am cumparat si eu un borla oval :banghead: ,oricum sunt de mai multe feluri ornamentele astea(Borla).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

am taiat cu flexul capetele de toba indoite si apoi am sudat 2 ornamente borla paralele, arata super bine

10085482vi.th.jpg

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu terminai de editat si mi se lua curentul :P

asa sa continui :

am purtat 3 luni ornamentele astea , si dupa 3 luni am pierdut unul din cauza unuia care a incercat sa il fure probabil ca se strambase si incepuse sa se miste

am cautat sa mai cumpar unul la fel dar nu se mai fabrica acest model :P

asa ca am ajuns sa il dau si pe cel ramas jos si sa pun altul oval tot borla si acum sunt foarte multumit de el :P

82glg44os.th.jpg

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amandoua arata super bine. de unde le-ai luat si cat ai dat pe ele. ca vreau si eu :D :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

primele le-am luat de la eurocar cu 375 de mii bucata si al doilea de la Dr.tuning si a fost 1,2 mil (primele eurocarul le-a scumpit la 920 bucata ca probail au aflat ca nu se mai fac si mai au cateva pe stoc dar unu la un magazin unu la altul :D )

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult. se potrivesc de minune. presupun ca sunt special facute pentru octavia2.

in bucuresti unde as putea gasi ca nu stiu. daca stie cineva poate imi raspunde pe private ca sa nu fim chiar foarte off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt speciale dar le cauti si tu pe alea care se potrivesc , vezi ca trebuie sudate si toba masinii trebuie taiata un pic, defapt decat gurile de evacuare si atat e simplu daca ai un sudor bun care se pricepe , un flex si ce e important este ca sudorul sa stie ca toba si ornamentul sunt din inox si sa sudeze cu electrod de inox daca sudeaza electric

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult de sfaturi. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La TDI poti sa pui ornamentul final oval??? Eu stiam ca doar 2 rotunde poti pune, si diametrul lor depinde de motorizare 1.9 -> mai mici, 2.0 -> mai mari. Acum nu inteleg nici eu de ce restrictia asta dar asa am vazut pe site-uri care vand ornamente pt octavia (milotec sau oem)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Hai sa adunam aici ceva idei si mai ales poze despre esapamente sau doar iesiri (muffler) care "dau" bine pe O2

Pe mine ma intereseaza ceva decent, e singura modificare ce o voi aduce partii din spate.

Masina mea are 1 teava, dreapta spre spate, diam 55 (din cate am vazut pe milotec).

Bara are un capac de plastic ce se poate da jos si teoretic am loc si pentru o iesire cu 2 tevi rotunde sau 1 ovala.

Eu nu am acum la indemana poze, dar mi-ar placea sa adunam aici multe poze cu "funduri" de O2 (limo si combi) sa vedem cum e mai estetic :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa pai in primul rand as vrea sa postez despre un muffler tip original de la Porsche special pt Octavia 2 FSI 1,6. Adica avea o teava intrare pe toba si iesea un muffler mai mare ocupand tot spatiul ca si cum ar fi 2 evacuari. Era f. bine facut si scump :Driver:

O sa incerc sa caut poze cu el, daca nu ma duc la Porsche si ii fac o poza si gata :)

De asemenea am vazut prin oras o octavia 2 cu un tip in forma a doua arcuri de cerc unite (exprimare idioata dar nu mi-a venit alta idee) si arata destul de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si nu sunt frumoase? :Driver: Chiar imi place aia dreptunghiulara spre ovala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm..cea dreptunghiulara e cel mai usor de montat si mai simplu, se fixeaza cu suruburi. Dar nu am reusit sa gasesc nici o poza cu un fund de O2 cu asa ceva montat. Ma gandesc ca daca e OEM, o fi studiat ei ceva design si nu arata a carucior... pana nu o vad intr-o poza din spate, nu o cumpar :Driver:

Milotec are in oferta si o iesire simpla, rotunda pentru 1.6 FSi... o fi mai potrivita decat dreptunghiul?

Ei ofera asta http://www.milotec.de/deutsch/69901_640.jpg (pentru 1.6 FSI doar una din cele 2)

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ups, :rolleyes: merit un warning :)

Dar, acolo nu e nici o poza cu fund de O2 cu ornament oval. Ma gandeam ca aici putem pune ceva poze.

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

ornament oval am pus la masina mea cauta si cred ca este daca nu ii fac o poza si iti arat, am avut prima data 2 rotunde borla si acum am oval tot borla si de 1 an si jumate e impecabil

l8ter: am pus si 2 poze mai vechi dar se vede cum este pus cred(sudat in locul respectiv)

post-2238-1180555603_thumb.jpg

post-2238-1180555620_thumb.jpg

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super! Mersi mult. Pare imens, asa ceva nu imi montez :D

Nu stiu cum sa zic, eu vreau ceva care sa fie cat mai OEM posibil, sa iese discret de tot in evidenta. Asta de la Borla e extrem de musculos si "cere" si ceva modificari pe la bare, roti late, etc.

Daca va fi oval, cred ca va fi cel OEM Skoda, mai pirpiriu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul tot iesirea mare ovala as alege.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este mai mic decat iesirea din bara se incadreaza bine este exact ca cel oem la dimensiuni masurat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!