Jump to content

Faruri - probleme


variant
 Share

Postare recomandată

1



Da, se scoate exact cum se scoate si motorasul. Dupa care bagi motorasul in far. Trebuie vazut cat loc ai de lucru.....

Deci trebuie motorase pe ambele faruri pt a le regla...ca eu aveam numai pe farul din stanga...multumesc..

Modificat de aleks_dani
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 295
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • goofy4

    11

  • AdCrys

    10

  • Al Bundy

    9

  • Jorjel

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce fel de Golf e asta din imaginea atasata? Ca nu am mai vazut cu versiunea asta de faruri..si filmul e in care a aparut e chiar recent :)

post-71036-0-79482600-1368473380_thumb.p

Modificat de adyo13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic : este varianta de golf 4 la chinezi...asa arata la ei..daca nu ma insel! am citit undeva intr-un articol :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

sal...am o problema la faruri golf 4...am schimbat de cateva zile farul de pe partea stanga intrucat mi-a sarit o piatra si mi-a spart sticla la cel vechi...am pus noul far,dar nu valeo cum era cel vechi...problema e ca acuma lumina emisa de noul far se concentreaza mai mult intr-un punct in fata masinii,comparativ cu vechiul far care avea lumina mai dispersata si care vedea mult mai departe...ambele faruri sunt nomale,fara lupa,oare se poate regla ca sa-mi lumineze ca si cel din dreapta?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi la un atelier care are reglofar si regleaza farurile. Vezi dupa aia cum lumineaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu sticla la farul dreapta la masina din semnatura. Confirm ca pentru modelul produs de HELLA e destul de simplu de desfacut cu foenul si o surubelnita lata. Se poate demonta si oglinda si motorasul si proiector ceata si cupla.

In plus eu am cumparat second hand faruri fara proiector de ceata si cu un pic de traforaj si pila am adaptat proiectorul de ceata pe locasul "orb" de la cel fara ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Hella de Bora se dau jos super usor geamurile de far. Modificarea cu adaptarea lupei in loc de "dop" insa nu merita. E mult mai complicat decat la Golf, unde scoti un capacel si pui lupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la atelier am fost de mi-au reglat farurile,dar tot asa bate...farul schimbat bate mai mult lumina intrun singur punct in fata masinii,iar cel vechi din dreapta bate mult mai disperasat si mai bine,ambele fiind fara lupa...sa fie noul far de vina? sau cei de la atelier sanumi fi reglat bine farul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina de la care ai luat farul era cu volan pe stanga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu,am cumparat far nou...sigilat in cutie ,de la UNIXauto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum, exista doua posibilitati

 

- farul aftermarket nu este lucrat cum trebuie - nu se compara cu cel Valeo... ce marca este ?

- nu le-au reglat bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu stiu ce marca este,ceva contrafacut ca a costat 150 lei nou ....de luminta lumineaza foarte bine,bate o lumina alba,atata doar ca toata lumina o directioneaza cam intr-un punct in fata masinii si bate pe o distanta mai scurta fata de cel de pe dreapta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cred ca nu prea ai ce sa-i faci..... e posibil sa fie lucrat prost - si de aceea nu focalizeaza cum trebuie

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu mam gandit ca e din cauza lupei...oare lupa nu o pot schimba,sa o pun pe cea originala de pe farul vechi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa nu se potriveasca la prinderi daca nu sut facute de acelasi producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, 
Am o dilema. Vreau sa schimb farurile pe Bora. Ce parere aveti? Pentru aceste faruri trebuie sa mai schimb ceva pe masina? Sigurante, orice...?
Mai are cineva asa ceva pe masina?
Multumesc anticipat,
Vlad
http://www.pieseauto.ro/faruri/vw/bora/faruri-vw-bora-98-05-pozitie-angeleyes-negru-950483871.html

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am eu asa ceva si sunt ok,dar iti recomand lupele Morimoto.Este putin de munca dar iesi mai ieftin,arata mai OEM si focalizeaza mai bine lumina decat farurile Depo,Sonar.Daca gaseam acum 4 ani asa ceva nu imi mai luam faruri .

post-3735-0-27827000-1382156303_thumb.jp

Modificat de fff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, mi s-a ars nu bec la faza scurta pe partea soferului, si m-am decis sa-l schimb eu. Am gasit pe forum cum s-o fac si m-am apucat. Cel vechi era un OSRAM, am luat doua H7 long-life (Philips) de la reprezentanta (15euro bucata), si l-am montat, problema e ca cel montat nou pare sa bata putin mai jos decat cel de pe partea dreapta (care e neschimbat), din poze se poate observa cum pe partea dreapta, lumina ajunge putin mai sus, iar la distante mai mari se cunoaste.

 

Cauza poate fi cele 2 becuri diferite [producator, si parca putin culoarea], l-as putea schimba si pe cel de pe partea dreapta daca e cazul (ar fi ambele la fel atunci). Am citit si ceva despre reglarea lor, cam ce implica asta, se realizeaza la fiecare inlocuire de bec?

L.E: Pe partea in care bate putin mai sus, am si pozitia arsa (banuies ca daca mergea, ar fi fost si mai puternica lumina, doar o supozitie).

post-125890-0-07313800-1393871800_thumb.

post-125890-0-86677700-1393871800_thumb.

post-125890-0-28515200-1393871864_thumb.

Modificat de pcp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farul din stanga e normal sa bata mai jos. Pune si celalalt bec sa le ai la fel pe ambele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Ciao,

 

Am o problema cu farul drept; cand actionez butonul de reglare pe inaltime, farul drept nu se mai misca; urca si coboara doar cel din stanga.

 

Sa fie motorasul din interiorul farului ? Ati mai avut careva aceeasi problema ? Se schimba greu ? Unde gasesc ?

 

Exista posibilitatea sa fie pe sigurante diferite in tabloul de sigurante ?

 

Alte idei ?

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la Polo 9N sunt sigurante separate pe fiecare motor in parte banuiesc ca si la Golf IV e la fel. Merita sa verifici!

P.S.

La mine motorasul de la farul drept e pus pe sig.# 43 iar cel stang pe sig 54

Modificat de ionel.d.2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Ionel.

 

S-a mai confruntat cineva cu problema asta la Golf 4 ?

Care ar fi siguranta de la farul drept.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Mi s-a furat siguranta de la farul stanga (in service). Patronul afirma ca nu ar merge niciun far fara siguranta. Stiu sigur ca lipsea, o siguranta de 2 lei.

Cum pot demonstra ca lipsa unei sigurante, pe o parte, provoaca stingerea doar a farului respectiv?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simplu... pune siguranta, aprinde farurile... scoate siguranta... si s-a stins faza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am niste faruri mai ciudate la masina. Faze separate, scurta cu h1 si lunga tot cu h1....ciudat dar asa e.

Chestia e ca as fi vrut sa renunt la lupele de pe scurta. Folosesc becuri halogen si nu sunt multumit de lumina livrata. Banuiala mea e ca lupele si-au cam trait traiul. Chestia e ca nu mai vreau lupe. Se pot da jos doar lupele si totul sa functioneze apoi asa cum trebuie si sa arate ceva in genul fazei lungi? Am si angel eyes pe care l-as pastra. Habar nu am cu ce sa incep si daca se poate realiza ceea ce vreau eu.

Farurile sunt identice cu acestea

far%20borz.jpg

Modificat de dan1980_25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!