Jump to content

Izolare fonica


Akebono
 Share

Postare recomandată

Acum ca sper ca v-ati mai domolit :) ... urmaresc si eu de ceva vreme topicul asta si ma bucur ca s-a mai animat. Pe mine unul ma intereseaza aspectul pentru care a fost deschis topicul (sau cel putin cel pentru care cred eu) si anume cel de izolare a habitaclului de zgomotele externe: cel al motorului (aici e vorba de diesel mai mult), cel al anvelopelor pe drum, cele ale masinilor din trafic. Evident ca nu-mi e tocmai indiferent castigul sau pierderea calitatii sunetului "instalatiilor" muzicale, dar ca sa zic asa, fac parte din categoria pentru care primeaza aspectele mentionate initial in fata calitatii auditiilor. Sau si mai bine zis ... intai sa scap de rontaitul dieselului ... si apoi mai vorbim si de muzica.

Asadar ... pentru asemenea useri domestici, fara pretentii de concurs, dar care nu vor nici sa umple usile cu spuma (no offense) ... care e solutia acceptabila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Akebono

    19

  • fuscobal

    13

  • bora tdi

    8

  • ender

    7

Top Posters In This Topic

Eu personal o sa optez (din motive financiare) pentru un amestec intre..2-3straturi folie PEE de 2mm si 1 strat de aluband rezultatele vi le voi comunica in 2-3 zile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru arcele rotilor, podea si altele poti opta cu incredere la aluband. Este mai scump insa nu te chinui cu lampi de petrol si altele. Masinile in general au asa ceva lipit (caton bituminos) in zonele problema, insa este doar atat cat sa elimine vibratiile ce pot deveni suparatoare la anumite solicitari. Orice tabla care vibreaza prin urmare actioneaza ca un difuzor la frecventa ai naturala. Producatorii de automobile folosesc softuri specializate in asa ceva inca din faza de proiectare si apoi prototip. Pe aceste softuri se poate vedea exact cum se va comporta un anumit material la o anumita solicitare, si pentru eliminarea problemelor de obicei se opteaza la adaugarea de masa sau ramforsari prin bride sau bitum, rareori intervine modificarea design-ului initial. La masinile high-end se pune problema insonorizarii, insa la cele mai ieftine doar a eliminarii defectelor "flagrante" sa zicem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Akebono, ai mare grija cu puterea pe acele mici difuzoare de 10cm. Un difuzor cu diametrul ala poate cobora aprox pana la 500Hz daca e dome si 300Hz daca e woofer. Avand in vedere faptul ca puterea pe care i-o da amplificatorul integrat in HU nu e tocmai 'curata', iti recomand sa-i pui un HPF pe la 500Hz (sub nici o forma, punctul la care filtrezi sa nu fie sub dublul frecventei de rezonanta al difuzorului ). Am mai explicat pe undeva ca un difuzor de 50W poate suporta peste 50W pe termen scurt daca semnalul este cristal dar se poate arde la numai 25W daca semnalul este foarte distorsionat ! Zi mai exact si ce ai pe fata ! Referitor acum strict la antifonare, cele mai bune materiale pentru asa ceva sunt : lana de oaie, vata minerala si plastelina de modelat ( aia care nu se intareste de la gradinita ). Eu chiar voi apela la plastelina atunci cand voi monta in usi noile difuzoare de 22.5cm. Din pacate lana si vata minerala au probleme cu moliile si apa si de-asta sunt mai greu de folosit in car !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fata am Infinity Reference 6500cs.

HU-ul este Pioneer 3700mp. 4x45Watts. Unii zic ca are MOSFET altii ca nu, probabil ca nu.

De fabrica este cotat nominal la 4x25W.

Pe spate boxele sunt Pioneer 2cai TS-1048. In locul prevazut de fabrica puteam monta si 10x16cm insa pe astea le-am primit cadou.

Pe fatza am filtrele cu care au venit componentele cu tweaterele lasate pe 0db. Aveam posibilitatea de -3db. Sper ca nu este o problema pentru tweatere.

PS: nu am reusit sa gasesc date complete despre pioneer-urile acelea. Doar ca sunt 45-20.000Hz si 20W nominal si 100max (RMS).

Modificat de Akebono
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe, 45Hz din difuzor de 10cm diametru :D ...poate dar cu cate zeci de decibeli atenuare nu mai zic. Deh, marketing. Iti pot arata difuzoare de medii cu 10cm diametru de la cei mai exclusivisti producatori din lume si care costa cam 200-500E/pereche si care nu se taie mai jos de 4-500Hz. Daca vrei asa ceva, spune-mi si te ajut :D ! Referitor la cele din portiere, taie-le pe la 80Hz daca nu sunt antifonate portierele si la 50Hz daca sunt ! Jumperii din cross se seteaza la ureche. Daca inaltele sunt prea agresive, le pui la -3db. Pacat totusi ca pasii nu-s mai fini. 3Db inseamna ca m mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la cazul meu strict ti-am trimis PM. Nu prea mai tin de izolare fonica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

cel mai simplu raspuns: aluband nu se compara cu Dynamat ...dar decat nimic mai bine aluband.

dar ar fi interesant un test... o folie dynamat cu 3 folii aliband.... e vb cu sa facem testu... eu acasa ma jucam cu niste bucatele de tabla (acoperite cu diferite materiale) care le aruncam pe jos/ le loveam cu ceva sa observ diferentele de sunet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
cel mai simplu raspuns: aluband nu se compara cu Dynamat ...dar decat nimic mai bine aluband.

dar ar fi interesant un test... o folie dynamat cu 3 folii aliband.... e vb cu sa facem testu... eu acasa ma jucam cu niste bucatele de tabla (acoperite cu diferite materiale) care le aruncam pe jos/ le loveam cu ceva sa observ diferentele de sunet.

Si la ce concluzie ai ajuns?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sunt fff bune daca nu ai bani de dinamat... sa zicem ca face 40% din dinamat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super topic.

Fuscobal felicitari pt titulatura.

Hehe, 45Hz din difuzor de 10cm diametru :D ...poate dar cu cate zeci de decibeli atenuare nu mai zic.

La ce ai spus mai sus te "contrazic" putinel. La primul subwoofer (model 4th de pe diysubwoofers.org) pe care l-am facut am folosit un difuzor de la o firma noname ungureasca parca, de 10 cm. Am stat o zi intreaga sa ii masor parametrii si aia cu aproximatii :P (calculat sa scoata 40Hz si cred ca ii atingea cu succes). Si am reusit sa imi scot un sub cu care la doar 20W rms imi vibra geamul de la usa de la baie eu fiind in alta camera cu dracovenie :D. Culmea e ca se auzea si super frumos basul. Mai ascultam pe el muzica si cu niste melodii de la BassMechanics simteam doar o vibratie in timpate dar nu auzeam nimic.

Depinde mult de cutie, ca sa poti stoarce tot ce vrei dintr-un diff...

Modificat de Ten2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ca material m-am hotarat ori la Dynamat extreme, ori la stingray roadkilll expert. DEpinde daca am 9 sau 7 milioane in ziua aia. Intreabarea mea este: la Bora pe fata cum se scoate plasticul de la oglinda care acopera tweeterul? Si alta intrebare. Tot la bora dimensiunea tweeterului este 20mm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-as recomanda Stinger Expert RoadKill Door Kit la pretul de 228,90 lei. Este un kit preambalat pentru usi, format din 4 folii de 12"x36" (30 x 90 cm).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai 4 folii din alea cred ca acopera cam o usa si inca o jumatate de usa... Tre' sa masor. Dar cred ca din alea o sa iau. Macar dau "doar" 5 milioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut !

e cineva care a izolat fonic o bora?

m-ar bate gandul sa o izolez pe a mea: portiere etc. apreciez orice informatie avanaje -dezavantaje si cu ce tre sa am grija sa nu rup ceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal....nu am apucat sa citesc ce a scris toata lumea si astefel s-ar putea sa repet ce s-a mai spus....

oricum....am cautat si eu solutzii cat mai ieftine si mai bune pt insonorizare si am dat de HUSHMAT....http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii_instalare/Insonorizare/Hushmat/ (scuze ca fac reclama dar incer sa ajut daca pot)

e varianta low-buget de la Stiger,Dynamat,etc....dar cred ca isi face treaba bine si ce mie imi place e ca nu tre sa il pre-incalzesti(la fel cum trebuie sa faci cu aluband,bitumstop....), doar dai foaia de protectzie jos si ai pus-o, plus ca e f ieftin 10 foi de 30x30 la 160Ron...eu zic ca e bine!!

aici arata cum se face: http://www.hushmat.com/new/MobileElectroni...nstallation.htm si tot ce vrei sa stii despre ei!

alta treaba ar fi cu "insonarizarea" fatezlor de plastic care "zdrangane"....a lamurit cred ca fuscolab de ce trebuie si cum se face dar exista o varianta mai ieftina decat pasta X-Brass Vibation(cred ca asta e numele) si aceasta se numeshte Pasta Lischida Fonoabsorbanta la "galeata" de 5 sau 10 L cu care faci treaba lejereanu!:lol:

Deci Hushmat+pasta pe fetzele de plastic+vata minerala(sau PEE) intre panou de platic si sheletu de metal al ushii....si cred ca e mai mult decat bine plus ca ieshi ieftin!

oricum ramane valabil tot ce a zis fuscobal!:lol:

spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

mai e cineva pe aici?ce-mi recomandati pt izolare fonica la dubita?loc este din plin si regulat ca dimensiuni.

cum ramane?polietilena,vata sau polistiren,expandat sau extrudat?lipit cu moment fix e bine sau alt "lipici"?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polistiren expandat ?!?! Vrei sa asculti muzica sau sa faci focul in masina si sa tii caldura inauntru pentru ca e mai ieftin sa incalzesti o duba decat un apartament ? Vata minerala e cel mai bun izolator fonic da ai de ales intre cancer daca o lasi deschisa pe peretii dubei si inchidere cu rigips daca vrei sa traiesti mai mult de cativa ani de acu incolo !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai ca nu inteleg,de la vata minerala fac cancer,boala sau frig?polistirenul nu e bun?un prieten a pus pe un sprinter si e multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai cate 2 in acelasi timp, cancer si boala nu-s compatibile de exemplu. Vata minerala = bun absorbant acustic si termic, polistiren = numai bun absorbant termic !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun vata minerala,gata asa ramane.aveti idee de preturi si la ce grosimi se gaseste?dar nu face condens ceva sau sa transpire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la T5 am pus in panourile laterale, am luat de la Praktiker vata minerala...

chiar nu mai retin grosimea, stiu ca am avut nevoie de 2 baloti.

nu am pus in tavan pentru ca nu incapea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se simte diferenta?ma gandeam la vata si aluband,sau cum i-o spune,in pereti si plafon iar pe jos din aia de parchet care are si folie de staniol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta se simte la viteza mare...

la 150-160km/h nu mai vajaie prea tare... mai ales ca la dubite spatiul mare din interior amplifica zgomotele, fiind necapitonate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!