Jump to content

Masa (greutate) Golf V


GtSport
 Share

Postare recomandată

Mdea....la mine este aceiasi masina ca a colegului "mehigh" ( tot 5 usi ) Dar dubluclimatronic deci mai greu o idee si pe talon am 1326 Kg , dar sunt convins ca cei de la RAR un niste tabele relativ variabile dupa care trec aceste valori si spun asta deoarece nu este prima data cand am vazut asemenea diferente intre masini identice , concluzia mea este ca ei se uita in acel "tabel oficial" si trec o valoare maxima la acea categorie + motor , si cred ca daca ne am cantarii masinile sigur nu am regasi valorile inscrie in talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rex

    7

  • GtSport

    6

  • Dudu

    4

  • MateiWmW

    3

Top Posters In This Topic

  • Administrator

parca tu n-ai Plus... :(

Totusi e alta platforma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este el are Plus dar am vazut talon de G5 normal cu aceiasi greutate :) masina fiind cumparata de la TESS Brasov si inscrisa pe BV deci RAR Bv......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mkV GT,170 cai,in talon scrie 1432kg.

@dudu:la tine cat scrie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Golf V GT MY2007 -1.4 TSI 170 hp, 1373 kg - greu compresoru' ala :)' - greutate precizata pe site: 1298 kg... sa am eu 75 de kile de optionale???!! hai, bag rezerva de aliaj cu 20 kile (fata de kit reparatie sa zic) dar restul?

:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ceva diferenta intre 2 masini care difera numai la optionale

Din cate stiu eu vali_devill are trapa si xenoane in plus (si altele dar care nu cred ca au importanta, gen tapiterie de piele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc dudu.

@rex:si am kit de pana!sa fie optionalele asa de grele?adica maneta mea are tempomat din ala greu?:-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, golful din semnatura, 1.9 TDI, 105cp, comfortline, webasto, are 1362kg in talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi am facut ITP-ul asa ca masina a fost cantarita: 1373 kg. A fost masurata incluzand persoana de la RAR (vreo 73kg dupa spusele lui) + rezervor plin (plinul facut ieri) + alte chestii mici prin masina (roata, o geanta, etc).

Deci, daca ar fi sa scadem toate acestea vom ajunge undeva pe la 1200 kg (masa autovehicului).

P.S. Rog posesorii de 122 cp sa scrie aici cand fac ITP-ul pentru ca sunt curios care e diferenta intre 2 usi / 4 usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

MKV, 2004, 1.9tdi, trendline, 4 usi, 6+1 = 1362kg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gtsport,4 usi,1.9 tdi,4 motion,m6-1589 kg in talon

Modificat de robertgts
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MK5 2006, trendline 1,9 BKC, 5+1 = 1373 kg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa specificati daca in talon sau masurati.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 5 Sportline BKD 140 hp in talon are 1435 kg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 tdi BKF 2007 1410 kg pe cartea masinii...cam mult? :offtopic:

Modificat de alinm22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

1326Kg ..cred ca totusi e mai grea mai ales ca are ca optionale si Webasto. Dupa cate stiam greutatea oficiala pe care o da producatorul este alcatuita din greutatea masinii + un sofer de ~70kg + rezervor 3/4 + un bagaj mediu.

Modificat de mohordbx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 5 2.0 SDI are masa totala de 1327 Kg probabil e mai usor ca nu are turbina :scratch: si poate si de la roata cu dimensiuni reduse :( glumeam cred ca problema se pune la ce ai in masina si pe masina ca si optionale atunci cand mergi la cantarul de la RAR ... numai bine tuturor. Precizez ca datele sunt luate din talonul masinii.

Modificat de Mircea Victor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am adus aminte ca a mea nu are nici roata de rezerva..doar compresor..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 5 2.0 TDI 140 CP ConfortLine - 1356 Kg cu roata de rezerva normala, pe janta de otel, spre deosebire de celelate pe aliaj. Fara carlig de remorcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am primit cateva PM referitoare la acest topic si rolul lui.

Desi nu sunt convins 100% de utilitatea lui, il redeschid cu precizarea ca de acum inainte, pentru o mai corecta informare, informatiile aduse sa fie DEMONSTRATE (cu alte cuvinte greutatea de la cantar), nu citite in certificatul de inmatriculare... daca veti avea curiozitatea sa cititi cele 4 pagini de pana acum, veti descoperi niste anomalii infioratoare

Deci, se redeschide si se redenumeste

Posturile pe langa subiect vor fi sterse si userii avertizati

Multumesc pentru intelegere!

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

golf 5 plus 1558 kg in talon....de aici si faptul ca mi se parea ca masina are ceva de nu trage de cind am trecut de la g5 normal la plus.....ceva kile in plus....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Golf 5, 3 usi, 1.9 TDI, BXE 5+1 trepte, 14.12.2008 are 1326, dar este o varianta (cred ca este Trendline) cu AC climatic si boxe pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am cantarit si eu jetta mea ,este 1.9 tdi manuala are ceva dotari pe ea si cantarul imi arata 1400 kg si in talon am 1501

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!