Jump to content

Masa (greutate) Golf V


GtSport
 Share

Postare recomandată

Am vazut ca de multe ori masa masinii trecuta in talon e cam diferita de cea reala. Deocamdata nu am ajuns sa o cantaresc pe a mea dar in talon scrie 1356kg. Oricum o sa revin si dupa cantar. Ale voastre cat au?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rex

    7

  • GtSport

    6

  • Dudu

    4

  • MateiWmW

    3

Top Posters In This Topic

Golf V - 2006, 2.0 TDI - Fara nici o modificare : 1445 kg in talon

:blah_: Nu e cam grea a mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 FSI/BLF/2007 - 1382 kg in talon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 Tdi, 105 ponei, manuala 5 trepte, cod motor BKC- 1362kg in talon , ciudat sa fie mai usoara decat masina colegului de mai sus 1,6 benzina :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,4 TSI 122cp (CAXA), 6 trepte manuala, 2 usi, GTSport 1280kg in talon :)

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 tdi 4motion 140cp(BKD) , 6tr manuala , 4 usi , sportline 1605kg in talon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gHapciu: Intradevar, a ta imi pare extrem de grea, e cumva 4motion? Ar trebui sa verifici la un cantar si sa ne dai si noua rezultatul. Daca nu e 4motion, desi GtSportul pare sa fie mai usor, diferenta de aproape 100 kg e cam mare.

Si masina lui caine cred ca e mai usoara decat scrie in talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu am 4motion pe ea. O sa o cantaresc, insa nu stiu unde.

@ MateWmW ce grasana e masina ta :offtopic: :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am la fel cum are GT sport pe gt sport-ul meu 1356kg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, cam ciudat. A mea are in talon 1449kg. TDI 1.9 BXE, CM6. Oricum ar trebui sa comparam acelasi motor, cutie, etc.

Modificat de nico3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Variaza mult greutatea din cate observ. optionalele fac diferenta :))

1.9Tdi,5 trepte, 5 usi, BXE, 1396 Kg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 tdi, 105cp, BKC, 2006, 3 usi - 1432kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6,5 trepte, 5 usi, BsE, 1248 Kg scrie :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf V - 2005, 2.0 TDI (BKD): 1400 kg in talon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca era cantaru de la rar razna ... nu imi imaginez sa fie asa grea ... nu e clasa superioara...e-klass are 1.6 tone ... in cartea masinii scrie ceva in jur de 1450kg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf V GTI 2.0TFSI - 1502kg. Greutatea mentionata in talon este masurata la rar sau este cea data de producator ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Golf V GT MY2007 -1.4 TSI 170 hp, 1373 kg - greu compresoru' ala :D' - greutate precizata pe site: 1298 kg... sa am eu 75 de kile de optionale???!! hai, bag rezerva de aliaj cu 20 kile (fata de kit reparatie sa zic) dar restul?

Optionalele care fac diferenta sunt cele de genul jante - dimensiuni (toate 5), diferentialul la 4Motion....

madalex - este greutatea data de producator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prima inmatriculare in Romania , RAR-ul obtine pe baza VIN-ului toate datele de la fabricant privind performantele , echiparea precum si seriile originale , dupa care se face comparatia cu realitatea si daca apar modificari se cer lamuriri .Asa se obtine si masa reala a masinii in momentul fabricatiei si orice alta modificare se poate observa usor doar cantarind masina .

Modificat de cosad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf V GT MY2007 -1.4 TSI 170 hp, 1373 kg - greu compresoru' ala :question:' - greutate precizata pe site: 1298 kg... sa am eu 75 de kile de optionale???!! hai, bag rezerva de aliaj cu 20 kile (fata de kit reparatie sa zic) dar restul?

Cred ca mai intra si faptul ca ai 4 usi, stiu eu cate boxe, cotiera spate etc. Ar putea intra in discutie (la masinile care au): xenon, trapa, incalzire stationara, spalator faruri (care creste marimea recipientului), etc.

Oricum sunt foarte curios de ce sunt asa discrepante mari (ca mai sus).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ce spune REX tot ce a pus fabricantul pana la iesirea din fabrica .Foarte rar doua masini sunt la fel .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca era cantaru de la rar razna ... nu imi imaginez sa fie asa grea ... nu e clasa superioara...e-klass are 1.6 tone ... in cartea masinii scrie ceva in jur de 1450kg

Matei, din cate stiu eu 4motion=+200kg dar daca poti, verifica.

Dudule cam grele macaralele geamurilor din spate la tine, ciudat. :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu asa am citit in cartea masinii la sfarsit la specificatii ... era ceva in jur de 1450kg , sigur sub 1500 . nu stiu de unde diferenta asta asa mare... cand o sa iasa masina din service o sa verific in carte

Modificat de MateiWmW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,4 TSI 122cp (CAXA), 6 trepte manuala, 2 usi, GTSport 1280kg in talon :(

Si eu la fel, tot 1280 kg am trecut in talon. Va ca difera de la masina la masina in principal - ma gandesc ca au o baza cand trec greutatea in talon, pentru ca diferentele intre ce ofera VW si ce trec ei sunt in unele cazuri destul de mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 Tdi, 105 cai, 6 trepte, cod motor BKC- 1362kg in talon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosad - eu nu sunt de acord cu tine. Producatorul ar trebui sa dea masa masinii la gol. Cand te duci la rar, clar masina nu mai este goala ( poate ai plinul facut - 50 kg diferenta, poate mai ai ceva bagaje prin masina - inca cateva kg diferenta ) si atunci cum sa-ti ceara lamuriri?

@smenu - ale noastre seamana, da a ta e cu 70 kg mai usoara. Nu trebuia sa fie invers tinind cont de faptul ca a mea are trei usi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!