Jump to content

Masa (greutate) Golf V


GtSport
 Share

Postare recomandată

1.9 TDI, BXE, 5 usi, 1449 kg

(optionale pe langa tl climatronic bi-zonal care ar incarca greutatea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rex

    7

  • GtSport

    6

  • Dudu

    4

  • MateiWmW

    3

Top Posters In This Topic

2.0 TDI, 5 usi, 6 manuala, tractiune fata: 1356 kg in talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TanneBerger :Si a mea are climatronic bi-zonal printre multe altele.

Modificat de Smenu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine 1.9 Tdi, 105 cai, 5 trepte, BKC- 1362kg in talon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la RAR au totusi o baza. Sunt multe masini cu acelasi motor si aceeasi cutie care au aceeasi greutate. Se pare ca au si aceleasi dotari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Precizez ca la mine astia de la RAR nu au facut decat sa copieze datele din documentele cu care a venit masina din Germania (care masina este o echipare speciala Tour, desi in carte scrie trendline). Dotarile mele se pot vedea in topicul din masina mea.

GTSport: Am vazut ca avem trecute greutati identice. Desi avem aceleasi motoare, caroserii si transmisii, dotarile cred ca difera (tu poti sa faci comparatia... eu nu am gasit topic in care-ti prezinti masina) si in concluzie nu m-as baza pe masele trecute de catre RAR sau nemti in documente ca fiind calculate in concordanta cu dotarile... variatiile nu ar trebui sa fie totusi foarte mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9TDI, BKC, 5 viteze, 5 usi. Conform talon are 1427KG, real, cantarit de 20 de minute are 1415, precizez ca lipseste din rezervor aprox 5-6 litri de combustibil, plus vreo 2 litri de detergent pentru geamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 MPI, cod motor BUD, 5 viteze 3 usi - 1346 kg :blah_:

Cred ca am vreo turbina si un compresor acunse pe undeva, mi se pare f mult :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Acidutzul Ai dreptate, a mea e destul de basic, e cam cu ce vine GtSportul, mai am clima, boxe, janta de aliaj etc. dar nu am ESP si tempomat asa ca e ciudat ca avem aceeasi greutate. Pana nu o pun pe un cantar nu o stiu exact. Sambata voi fi in Sibiu, unde stiu un cantar, dar e si un drag-race pe aeroport pentru care merg asa ca nu stiu daca voi avea timp de cantarit. Daca da, postez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 MPI, cod motor BUD, 5 viteze 3 usi - 1346 kg ... mi se pare f mult :)

Si mie mi se pare foarte mult. Sincer ma asteptam sa fie mai usoara ca a mea :D.

In fond avem amandoi 3 usi, motor de 1,4, si am in plus doar am cotiera si inca 4 boxe.

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai ai in plus turbina si intercoolerul. :) Ar trebui sa fie mai grea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, logic.... Din acest motiv ma asteptam sa fie mai grea a mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

1,4 MPI cod motor BCA, 5 usi - 1264 kg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 tdi, motor bkc 1362kg-5 usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf V, 1.9 TDI, 105CP, tip motor BXE, 5 usi, 1326kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gt Sport, 2.0 TDI, BKD, 5 usi, model 2008, 1356kg in talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

golf 5 2006 goal 5 trepte, 1.9 tdi,105 cp,5 usi masa=1468kg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la Jetta 1.9 Tdi 5 trepte scrie 1450 kg, golful e mai greu ca jetta?

De ce or fi asa grele, un logan abia daca are 1 tona, nu ma pricep poate poate sa-mi spuna cineva fara sa o i-a in ras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf 5, 1.9 TDI,105CP,an 2004, cod motor BKC, 1362 kg in talon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...un logan abia daca are 1 tona, nu ma pricep poate poate sa-mi spuna cineva fara sa o i-a in ras.

Faza e ca pe Golf ai o gramada de lucruri care pe Logan nu se regasesc, de la cele mai mici greutati la cele mai mari. Incepem cu tablaria, unde clar Golful are o tabla mult mai groasa, apoi vopseaua de pa masini. Pe cand la Logan au tras un strat de vopsea direct peste tablarie, la Golf ai odata un grund, apoi 2-3 straturi de vopsea si pe urma un strat de lac. Urmeaza climatizarea, un dublu climatronic ar chiar si greutatea aproape dubla fata de o clima tip "AC" pe Logan, gandestete la fiecare motoras in parte care actioneaza flapsurile la fiecare fanta de aer. Mai este si caseta de directie, care la Golf este una electromecanica si as zice ca are vreo 4-5 kg fata de o caseta banala la Logan de 200Gr. Se mai adauga discurile de frana mai mari sistemele de siguranta cum ar fi ABS-ul ESP-ul si toate Airbag-urile, etc... Exemplele pot continua, asta doar sa-ti faci o idee. Oricum comparatia intre Golf si Logan nu-si are sensul, trebuia sa te gandesti la un Opel Astra, Ford Focus sau BMW Seria 1 cu aceeasi echipare si vedeai ca diferentele la greutate nu mai sunt asa mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf 5, 3 usi din 2004, 1,9 tdi, 105 cp, BKC masa proprie 1326 kg conform talon

Modificat de BlueGolfV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MKV, 2005, 1,9 tdi, 105 cp, BKC, masa proprie 1420 kg conform talon, 5 usi, cutie 5 viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va reamintesc ca aici este vorba despre greutatea Golfului si nu este un topic de versus!

:blink: Nu da nimeni aiurea cu vopseaua direct pe tabla :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf V Plus model 2006, 1.6MPI - 102CP - cod BSE, Comfort line, climatronic - 1474Kg. Multisor pt cei 102 calutzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!