Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

@nik87: Ce probleme are masina si ce vrei sa-i faci? Care sunt asteptarile tale ulterioare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii mai astept si alte alternative daca cunoasteti...sa am de unde alege,ca asa am mers in primavara la primulcare mi s-a parut serios si....am ajuns sa fac din nou!

 

 

Pro-Detailing sau Clinca Auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nik87: Ce probleme are masina si ce vrei sa-i faci? Care sunt asteptarile tale ulterioare?

Salutare!

Imi puteti recomanda un service care sa-mi faca si mie un polish si o ceruire profesionala a masina,dar un service pe care il cunoaste si face treaba buna si nu foarte piperat la pret daca se poate! Sa fie un raport calitate pret bun!

 

Am cateva zgarieturi superficiale la masina datorate spalari (sau mai bine zis angajatilor de la spalatorii),dar ass vrea ceva care sa nu atace vopseaua,avand si cateva puncte unde a fost vopseaua sarita doatorite pietricelor de pe sosele romanesti unde s-au facut retusuri si as vrea daca s-ar putea sa nu se albeasca locurile acestea!

 

Astept sugestii si va multumesc anticipat!

 

Asteptarile : Protectectia caroseriei si a lacului....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca ceara rapida/quick detailer consider ca  Sonax Brilliant Shine Detailer ar merge bine peste kitul de la sonax... este foarte laudat. ;)

E pe lista si acesta, mai ales ca este mai ieftin ca Ultimate Quick Wax si aproape dublu ca si cantitate, 750 ml vs 450 ml. Nu mi-am dat seama sa-l comand acum, la urmatoarea comanda cu siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nik87: daca vrei o solutie care sa te protejeze de zgarieturile superficiale, ai nevoie de mai mult de cat o ceara de calitate, dar cel mai important, nu trebuie sa te mai duci la acele spalatorii in care clatesc carpa de sters pe jos cu aparatul de presiune si apoi iti sterg tie masina.

Nici o solutie din lume nu iti protejeaza lacul impotriva nisipului frecat pe masina.

O ceara buna iti protejeaza vopseaua 3-6 luni, maxim.

Poti folosi si unele solutii de "coating" gen opti-coat sau altele dedpre care se discuta chiar cateva posturi mai sus.

Nu stiu unde ai facut polish inainte, dar nu cred ca respectivul a facut o treaba proasta ci doar nu ai stiut sa inlaturi cauza.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Job done. Tocmai ce am terminat de aplicat in garaj Sonax NPT pe toata masina. Ca prima impresie, suprafata nu este chiar asa alunecoasa ca dupa aplicarea unei cerim, dar beading-ul este incredibil. Luciul este destul de frumos, avand in vedere ca masina este gri, nu este foarte evidentiat ca la o masina de culoare inchisa. Am incercat sa nu exagerez cu cantitatea, dar nici sa fie prea putin. Estimez ca mai ajunge pentru inca 3 aplicari cel putin. 

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@flaviusmaff: bravo :) strat gros nu inseamna protectie mai buna sau durabilitate mai mare ci doar buffing mai greu. Mie un recipient de NPT imi ajunge pentru cel putin 5 masini (inclusiv pe plasticele exterioare nevopsite, chedere exterioare, etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Am dat pe toata masina incusiv plastice. Maine sunt programate jantele. Pe viitor usor usor vreau sa mai adaug cateva produse, printre care Sonax Extreme BSQD si neaparat ceva pentru plasticele interioare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nik87: daca vrei o solutie care sa te protejeze de zgarieturile superficiale, ai nevoie de mai mult de cat o ceara de calitate, dar cel mai important, nu trebuie sa te mai duci la acele spalatorii in care clatesc carpa de sters pe jos cu aparatul de presiune si apoi iti sterg tie masina.

Nici o solutie din lume nu iti protejeaza lacul impotriva nisipului frecat pe masina.

O ceara buna iti protejeaza vopseaua 3-6 luni, maxim.

Poti folosi si unele solutii de "coating" gen opti-coat sau altele dedpre care se discuta chiar cateva posturi mai sus.

Nu stiu unde ai facut polish inainte, dar nu cred ca respectivul a facut o treaba proasta ci doar nu ai stiut sa inlaturi cauza.

Intradevar asta e problema , spalatoriile....dar din pacate nu am avut posibilitatea sa o spal singur,stau la bloc,iar vecinii daca te vad cu galeata spaland masina se uita la tine ca la ultimul amarat,nu inteleg de ce faci asta....

Spune-mi te rog ce solutii pot folosi si unde le pot gasii?

Referitor la cel unde am facut polish precedent,nu spun ca nu a fost ok,dar si dupa acest polish a u mai ramas cateva zone mici cu asa zisa panza de paianjen,cei drept insesizabil,dar existau....

Inca astept sfaturi/ce as putea folosii si unde as putea face!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nik87: pentru protectia completa impotriva panzei de paianjen imbraci masina in folie transparenta. Protectiile ceramice aparute in ultimii ani (cele pe baza de dioxid de siliciu: Gyeon, Nanolex, Wolf, Carpro, etc) ofera o usoara protectie impotriva panzei de paianjen datorita duritatii dupa ce straturile au ajuns la maturitate. Daca aplici 3 straturi, pui maxim 1 micron, ori pentru inlaturarea celei mai fine panze de paianjen de pe suprafata vopsita, inlaturi mai mult de 1 micron din vopsea.

Intr-adevar, protectiile ceramice sunt mult mai rezistente la spumele active folosite in spalatorii, la excrementele de pasari si alti contaminanti, dar nici ele nu sunt "bulletproof", trebuie intretinute periodic cu spalare cu solutii pH neutru, aplicare de quick detailer dupa spalare, etc.

Poti folosi un sealant bun (Sonax NPT, Nanolex Spray Sealant, etc), ai prosopul tau de microfibra si cand duci masina la spalatorie le spui pur si simplu sa nu stearga cu laveta lor si le dai prosopul tau. In felul asta riscul de aparitie a panzei de paianjen este mult mai mic.

Am clienti a caror masini le intretin de doua ori pe an, masini ce sunt spalate la spalatoria Concorso din Baneasa. Fiecare masina are prosopul ei, iar panza aparuta intr-un an de zile este foarte infima, aproape insesizabila.

In legatura cu cel unde ai facut detailing-ul exterior, depinde ce ai discutat cu el, ce nivel de corectie ati stabilit impreuna, etc. Cat te-a costat detailing-ul exterior?

 

@flaviusmaff: pentru plastice iti recomand Sonax Xtreme Cockpit Cleaner, lasa aspect mat.

Modificat de PushtiulK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca te ocupi cu asa ceva...ai putea sa ma ajuti cu inlaturarea panzei de paianjen si a zgarieturilor fine,masina timp de 10 ani a fost foarte bine intretinuta si as vrea si eu sa o intretin cel putinla fel,cand am achizitionat-o intradevar avea panza de paianjen superficiala in anumite zone,dar nu mai avusese parte de tratament de aproximativ 1 an jumate,fostul proprietar ii facea un polish o data la 2-3 ani si dadea cu ceara manual de 2 ori pe an....am incercat si eu dar nu mi-a iesit nimic!

Costul la detailing-ul exterior a fost 250 ron,total....dar acum totusi nu stiu daca e necesar iar toata masina,doar un profesionist poate spune!

@nik87: pentru protectia completa impotriva panzei de paianjen imbraci masina in folie transparenta. Protectiile ceramice aparute in ultimii ani (cele pe baza de dioxid de siliciu: Gyeon, Nanolex, Wolf, Carpro, etc) ofera o usoara protectie impotriva panzei de paianjen datorita duritatii dupa ce straturile au ajuns la maturitate. Daca aplici 3 straturi, pui maxim 1 micron, ori pentru inlaturarea celei mai fine panze de paianjen de pe suprafata vopsita, inlaturi mai mult de 1 micron din vopsea.

Intr-adevar, protectiile ceramice sunt mult mai rezistente la spumele active folosite in spalatorii, la excrementele de pasari si alti contaminanti, dar nici ele nu sunt "bulletproof", trebuie intretinute periodic cu spalare cu solutii pH neutru, aplicare de quick detailer dupa spalare, etc.

Poti folosi un sealant bun (Sonax NPT, Nanolex Spray Sealant, etc), ai prosopul tau de microfibra si cand duci masina la spalatorie le spui pur si simplu sa nu stearga cu laveta lor si le dai prosopul tau. In felul asta riscul de aparitie a panzei de paianjen este mult mai mic.

Am clienti a caror masini le intretin de doua ori pe an, masini ce sunt spalate la spalatoria Concorso din Baneasa. Fiecare masina are prosopul ei, iar panza aparuta intr-un an de zile este foarte infima, aproape insesizabila.

In legatura cu cel unde ai facut detailing-ul exterior, depinde ce ai discutat cu el, ce nivel de corectie ati stabilit impreuna, etc. Cat te-a costat detailing-ul exterior?

 

@flaviusmaff: pentru plastice iti recomand Sonax Xtreme Cockpit Cleaner, lasa aspect mat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concorso din baneasa e bun, poate cea mai buna alternativa la spalatoriile "de cartier" dar e o alternativa viabila daca o speli saptamanal, maxim la 2 saptamani, altfel filmul "de trafic" nu este inlaturat si din acest motiv cand o stergi cu carpa tot apare panza de paianjen.

Cred ca stiu ce spun pentru ca am spalat masina la ei vreo 2-3 ani.

Dar de anul trecut de cand am facut polish si am aplicat opti-coat, o spal la dub detailing cu metoda celor 2 galeti si rezultatul se vede.

Acum mai este o problema, locuim in bucuresti, si este foarte greu, pentru mine s-a dovedit chiar imposibil, sa mentin masina in stare impecabila pentru ca stau la bloc, nu am garaj iar prin oras parchez in 99% in parcari amenajate, dar trece cineva cu sacosa de la piata printre doua masini si se freaca de masina, la fel copiii din fata blocului, vecinul de loc de parcare, etc.

Apoi, eu cel putin, in fata blocului, am pisici si chiar catei care s-au mai urcat pe masina.

Toate aceste "frecari" duc invariabil la aparitia panzei de paianjen.

Deci tot ce vei face nu va face decat sa incetineasca aparitia ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La concorso era mai bine cand le mergea suflatoarea cum trebuie si nu stergeau la mana.Nu inteleg de ce nu investesc putin in instalatie...

Are cineva idee daca folia Oracal stoneguard se poate polisha?

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suflatoarea stiam ca le merge.

Mi s-a mai intamplat si mie sa nu functioneze dar era doar temporar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le merge dar trist, tot ramane uda masina si trebuie stearsa la carpa, acu vreo 2 ani ramanea uscata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o parere despre Sonax NPT dupa aproxinativ 9 zile de la aplicare. Despre efectul pe caroserie nu prea am ce sa spun, fiind prea devreme, dar am sa spun cateva cuvinte de cum se comporta pe jante. Avand in vedere ca modelul jantelor este cu foarte multe spite si buza polishata, la o saptamana dupa ce spalam masina, jantele erau negre de la praf de placute si foarte greu de curatat. Astazi le-am curatat manual folosind o pensula rotunda foarte moale si un pulverizator cu cap de spumare, ce pot sa spun este ca buza nu a mai ramas patata de la tot felul de chestii din mediul inconjurator si curatarea a fost foarte usoara, cel mai mult ma bucura faptul ca nu trebuie sa le mai lustruiesc asa des cu metal polish, ca inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

 

@flaviusmaff: pentru plastice iti recomand Sonax Xtreme Cockpit Cleaner, lasa aspect mat.

Dintre Sonax si 1Z ce recomanzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hayate: 1Z Cockpit Premium. Cand ti-am recomandat Sonax-ul, nu aveam in stoc 1Z.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Nu stiu daca postez unde trebuie , sunt nou pe aici . As dori sa stiu daca astfel de zgarieturi se pot remedia cumva ? Sau este necesar vopsirea jantei ? 

post-155145-0-51297300-1446025495_thumb.

post-155145-0-58710900-1446025545_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu folosesc asta: http://www.unycox.com/index.php/productos/automocion/lavaparabrisas-repelente-detail  fara alte tratamente, se gaseste la Auchan, iar efectul este cel putin la fel de bun ca cel din video. Pe autostrada am putut merge fara stergatoare cu ploaie torentiala

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine inca functioneaza aplicarea din septembrie :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ce recomadari ar fi pt o intretinere corecta a stergatoarelor parbriz ( si luneta ) ? Intreb pt ca ieri , la -11 C nu prea mai stergeau cum trebuie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stergatoarele nu au intretinere speciala. Am incercat eu niste servetele 303 Wiper Treatment care cica previn lamela sa imbatraneasca si sa inghete. Fix pix... ieri la -10 grade ale mele erau lemn. Poate doar ca se curata mai usor de gheata :))

Decat sa dai banii pe solutii mai bine folosesti odata la 2 ani refillul de la vw cu lamela de cauciuc... 35 lei.

Modificat de florinrmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam sa le sterg cu ceva , sa le dau cu ceva astfel incat sa-si faca treaba cum trebuie si sa nu lase urme sau sa nu stearga complet .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!