Jump to content

Bord computer - schimbare / instalare


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Readuc un topic mai vechi in actualitate. A reusit cineva motarea unui calculator de bord pe un golf care nu avea din fabrica asa ceva? Puteti sa precizati mai multe detalii, eventual ce costuri au implicat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bora mea nu are. Are in versiunea Basis, dar modelul Confortline nu are, decat optional !!! (cel putin asa arata oferta Bora Amazing). Nu mi-am pus ca de, ....... m-am zgarcit la tarate. Costa aprox. 150-170 euro.

Dar mintea romanului se desteapta intr-un tarziu. Asa ca m-am interesat ulterior la reprezentanta VW din Tg. Mures. Acolo nu mi-au spus categoric ca nu ar merge instalat, dar mi-au dat de inteles ca operatiunea ar costa cel putin 500 euro si ca, evident nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar... 500 nu merita! da' 170 ar fi meritat... :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus problema foarte de curand (si inca nu sunt sigur ca nu voi fi nevoit sa fac operatiunea):

- trebuie obligatoriu alt bord (nu poate fi adaugat afisajul pe bordul vostru)

- trebuie trase o serie de fire - difera de la masina la masina, strict in cazul meu ar trebui trase vreo 8 la 3 controllere diferite

- trebuie cumparata si montata maneta de stergatoare cu butoanele suplimentare de comp (si, evident, trase fire)

- trebuie facuta procedura de adaptare a bordului la ECU si a cheilor la bord, iar pt. asta trebuie cod login pt. bord care, pt. modelele mai noi, se obtine numai de la reprezentanta (care nu vi-l va da, evident)

- trebuie schimbat kilometrajul noului bord

Cum pare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Criminal !!!

La cate trebuie adaptate, ma intreb daca 500 euro nu e o afacere buna. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu miam instalat o asa jucarie....este super faina...

locuiesc in canada si a trebuit sa-mi cumpar bordul de pe e-bay.de; toata afacerea care a inclus: bordul cu 4 digit login (210 euros dintre care 40 a fost shipping-ul), 50 euro pt. maneta de stergator noua, connectors, fire, noua baie ulei care are sensor pt. nivel ulei, pt ca fara acest sensor u get teh message "low oil pressure" tot timpul.

plus un weekend intreg de stess si nervi...

dar in final and about 350 + euros later i've got an AWESOME cluster that when my friends are seeing it, they go WOW!!!!! that is nice....

i got a lot of help from this site...

hope this helping whoever wants to get this done....

again, it is not an easy task....and u have to have fully registred vag-com software...

http://forums.tdiclub.com/showflat.php?Cat...sb=5&o=&fpart=1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bordul se rezolva software,destul de complicat dar se rezolva.Maneta nu se inlocuieste cu totul,doar partea din spate,si se trag in bord 5 fire,2 la senzorul de temp exterioara si trei la senzorul de nivel ulei daca se doreste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai trebuie schimbate si chipurile din chei in cazul in care se monteaza IC cu Immo 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,se folosesc aceleasi cipuri

Mai trebuie schimbate si chipurile din chei in cazul in care se monteaza IC cu Immo 3.

<{POST_SNAPBACK}>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si se poate instala in cazul in care nu exista?

Daca da stie cineva cam pe la cit m-ar duce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si se poate instala in cazul in care nu exista?

Daca da stie cineva cam pe la cit m-ar duce?

<{POST_SNAPBACK}>

Teoretic se poate instala, dar practic au cam strambat din nas cei de la VW cand i-am intrabat. Referitor la costuri, in primul rand trebuie sa iti cumperi alt bord, cu IC (computer de bord) care costa undeva pe la 27 mil. Pe urma mai trebuie schimbata maneta de stergator care nu stiu cat costa. Pe urma manopera si cateva ajustari.

Parerea mea este ca aceste costuri nu se justifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la costuri, in primul rand trebuie sa iti cumperi alt bord, cu IC (computer de bord) care costa undeva pe la 27 mil.

<{POST_SNAPBACK}>

Pai bordul cred ca il am, adica exista displayul respeciv. Am pus si o poza. Ar mai trebui o maneta de stergator, intr-adevar, si apoi o setare cu vag-comul (zic si eu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala nu e display, e doar o folie cu cativa martori luminosi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

bord computer se poate instala dar se schimba piese de peste 1500euro. Discutia mai exista pe forum asa ca nu continuati.

La o intrebare ti s-a raspuns (cea legata de motor)

Tu sti sigur ca are computer de bord pe masina ? ai butoanele pe maneta de stergator (sagetile si butonul reset) ?

Hai sa ramanem la subiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bord computer se poate instala dar se schimba piese de peste 1500euro. Discutia mai exista pe forum asa ca nu continuati.

La o intrebare ti s-a raspuns (cea legata de motor)

Tu sti sigur ca are computer de bord pe masina ? ai butoanele pe maneta de stergator (sagetile si butonul reset) ?

Hai sa ramanem la subiect.

<{POST_SNAPBACK}>

Topicul a fost initiat de userul flohusky, eu am dat seasch, nu am initiat un topic nou. Pe mine ma interesa doar daca se poate instala computer de bord si cit ma costa distractia asta, dar m-am lamurit ca nu merita. Mersi pt informatii, se poate inchide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai bordul cred ca il am, adica exista displayul respeciv. Am pus si o poza. Ar mai trebui o maneta de stergator, intr-adevar, si apoi o setare cu vag-comul (zic si eu).

<{POST_SNAPBACK}>

Ala nu este ecranul computerului de bord. Bordurile cu computer de bord arata putin diferit (nu au toti martorii aia pe care ii ai tu). Toti cei care nu au computer de bord au bordul exact ca cel din poza. Daca ai avea display-ul ai avea si computerul de bord, deoarece acest computer este integrat in bord. Iti spun sigur ca nu ai computer de bord la acel bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, baieti. Vad ca e cam vechi topicul, dar il "reinitiez" ca ma intereseaza. Am ocazia sa schimb Golful meu cu un Passat 3BG din 2001 fara computer de bord (ceea ce ma doare) si sunt foarte interesat sa stiu ce trebuie schimbat ca sa-l am. Am inteles ca trebuie Instrument Cluster-ul schimbat plus maneta din dreapta (nu-i bai, le gasesc pe ebay, la preturi bune). Ceea ce nu stiu, e daca trebuie si vreun traductor al consumului de motorina (masina e TDI-PD 74kw). Atata timp cat n-are computer_de_bord, e posibil ca masina sa furnizeze, totusi, informatii despre consum computerului_masinii si doar sa nu le afiseze ca n-are unde, sau pe langa Instrument Cluster si maneta mai trebuie si alti senzori cumparati? Eventual ceva cabluri? Poate ma poate ajuta, cu un raspuns, cineva care a facut ghidusia asta, la un VW gen Passat 3B/3BG. Multumesc foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut!

Readuc topicul in actualitate. Ma puteti ajuta cu niste info, va rog? Mi s-a pus pata sa-mi montez BC la masina, am tot ce trebuie, inclusiv noul Cluster, dar se pare ca n-am codul pin de 4 digiti. Am cheia aia de plastic pe care e scris un nr de 5 cifre dintre care prima e 0. Bineinteles ca am presupus ca asta e codul SKC. Se pare ca nu e, pentru ca nu mi-l ia. Poate gresesc eu pe undeva. Ideea e: poate cineva sa-mi confirme daca eticheta aia cu nr de pe cheia de plastic e codul pin? Ca nu prea am chef sa citesc eepromul de pe vechiul Cluster decat in ultima instanta. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie codul de la noul IC. Cum il afli ? Citind eepromul de la noul IC. Eu cred ( poate gresesc ....) ca acea cheie are codul de la vechiul IC, asha mi se pare normal.Nici eu nu as citi eepromul, as incerca o solutie prin mufa OBD, iti trebuie o interfata si un program special, multi le considera la marginea legilor ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

He, he, he. Marginea caror legi? Pana una alta eu stiu de legea proprietatii: e masina mea, pot s-o tai si cu bomfaierul daca vreau, nu dau socoteala nimanui. Si da, ma refeream la cititul eepromului vechiului IC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@catabeg

Poti intr-adevar s-o tai cu bomfaierul, atata timp cat nu pretinzi ca e intreaga cand o vinzi. :banghead: Atunci abia intervin legile despre care vorbea janvaljan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, corect. Doar ca eu caut doar nenorocitul ala de pin ca sa-mi pot schimba IC-ul cu unul cu comp bord. Nu ma intereseaza chestiile gen dat km inapoi sau alte bazaconii (chiar am de gand sa-mi trec km reali pe noul IC, si daca vand masina, chiar n-am sa fac un secret din modificarile pe care le fac), ca daca era asa ceva cred ca eram rezolvat pana acum. Necazul e ca stau prost cu timpul, dar imediat ce rezolv problema, am s-o sui pe forum pentru cei interesati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvata. In final am citit eepromul cu SI-Prog. Se ia dump-ul, se cauta locatia codului login (difera de la model la model), se converteste din hexa in zecimal si asa se afla codul, din 4 cifre. Se pune un 0 in fata si obtinem codul login cu care se lucreaza. In continuare am respectat procedura din Ross-Tech de schimbare a clusterului vechi cu unul nou, am adaptat cheile, am trecut kilometrajul real al masinii si acum pe bord straluceste un computer nou nout. Tot pe masina din avatar am montat si proiectoarele de ceata. Pentru cei interesati sa-si faca upgrade-urile, voi detalia in cateva zile (sper) cu ceva poze. :P nu e chiar asa de negru! trebuie ceva banuti, dar pana la urma se face... :P

Urmatorul proiect sper sa fie incalzirea in scaune :P

...si tempomatul!

Modificat de catabeg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!