Jump to content

Bord computer - schimbare / instalare


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Salut! Am reusit sa gasesc un cluster de ceasuri pentru golf 4 de 1.4 benzina cu minidot. ele au cod 1j0920 826.

Imi puteti confirma ca sunt immo 3, tinand cont ca masina mea e fabricate 06.2003 ? Si am mai vazut ca unele modele au un "c" dupa cod, oare are o relevanta sau este doar pentru cele cu ceasuri cromate?

Si nu stiu daca sunt VDO sau nu, pe ele au sigla VW si made in Hungary - poza atasata.

 

Mersi!

Capture12312312.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

sunt immo 3.

din pacate nu sunt VDO..... sunt RB8 - Bosch.

litera C dupa ultima cifra, tine cont de revizia ceasului, varianta - disel/benzina, etc - nu are legatura cu ceasurile cromate - acestea au codul cu 1J5... si nu 1J0

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos Florin pentru raspunsul tau prompt.

As dori parerea ta daca merita cumparate aceste ceasuri in acest caz fiind Bosch. Omul cere 200 de ron pe ele.

Atasez poza cu ele unde se vede si mini-dotul in actiune.

Multumesc!

123123123.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, este ok la pret - sunt ok... cele mai bune sunt VDO - permit activarea acelor iluminate si display-urilor pe contact si range  (si RB8 permite activarea Range) - dar sunt lucrate mai bine - singurul inconvenient la VDO este display-ul BC-ului, care poate sa aibe probleme la caldura, etc - la RB8 e mai rezistent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru informatii! O sa ma decid si daca o sa am problem la montat o sa apelez tot la voi! :)

Stima!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, ai nr de telefon in semnatura - te ajut cu mare placere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce revizie de minidot nu ar mai prezenta problema cu fadingul la cald? Caut un astfel de display sau un cluster complet diesel si 240km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

cele care nu sunt fabricate de VDO - din pacate acestea au alte defecte.... si nu toate permit activarea functie Range.

altfel, display nou - si scapi de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
On 14.11.2010 at 0:10 AM, dragos2007 said:

@nurocel

Nu te fac in niciun fel, iti spuneam doar ca poti afla foarte multe lucuri pe care te intereseaza strict pe tine citind despre ceea ce altii au scris deja. Poti sa-ti pui pe masina tot ce vrei tu. Oricum foloseste butonul de add reply in loc de cel de reply, asta ar fi un prim sfat.

Daca nu ai senzorii respectivi, din codarea bordului il inveti ca nu ai senzor de lichid de parbriz si nici de nivel de ulei si nu se va stoca nicio eroare pe instrumente, iar daca nu ii pui nici senzor de temperatura exterioara nu iti va afisa asta pe ecranul bordului, atata tot.

Bafta!

Salutare.am montat maneta pt BC l-am instalat merg ok insa am eroarea de lipsa lichid parbiz .se poate anula aceasta eroare din VAG sau este alta metoda.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca este vorba de masina din semnatura, nu merge din codare - trebuie tras fir din mufa ceasurilor, la o masa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la care dintre mufe? stg sau dreapta (din parte de la vitezometru sau de la turatie) si cum mai precis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut baieti. Vreau sa montez si eu minidot pe bora mea. Nu am bc. Am un golf 4 donator de pe care iau maneta..firele si ceasurile.ambele sunt vdo si immo 3. Mai exact firele din maneta unde vin legate? Ceasurile le pot adapta pe masina cu vcds? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Ai folosit functia Search ??

Daca citesti topicul dedicat o sa afli toate informatiile necesare.

Spor la lecturat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/9/2017 at 8:13 AM, ph61vip said:

Va salut baieti. Vreau sa montez si eu minidot pe bora mea. Nu am bc. Am un golf 4 donator de pe care iau maneta..firele si ceasurile.ambele sunt vdo si immo 3. Mai exact firele din maneta unde vin legate? Ceasurile le pot adapta pe masina cu vcds? Multumesc

ceasurile le poti adapta cu VCDS-ul, dar dupa ce vei scoate codurile pin.

coneziunile de la maneta sunt 1,2,4 la mufa verde, pin 23,24,25. Pin 3 de la meneta se leaga la masa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut legaturile.merg butoanele. Dar nu stiu cum sa scot pin urile ceasurilor. Este cineva in Brasov  care ma poate ajuta? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur avem colegi in Brasov care te pot ajuta.

ti-am raspuns si la PM - descarca vag eeprom programmer si vezi daca merge cu interfata ta. 

Daca citesti pag anterioare, gasesti toate info necesare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Inca un topic in care nu se mai cauta nimic, doar se posteaza intrebari si se asteapta solutii. De aceea se inchide, se face sticky si in cazul in care nu gasiti solutie va rog sa contactati un moderator sa-l redeschida doar pentru solutionarea problemei care nu se gaseste.

Multumesc si spor la lecturat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!