Jump to content

Bord computer - schimbare / instalare


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Io am vazut ca pt montare de tempomat este o munca infernala dar pt montare de BC credca mai bine iti vinzi masina si iti iei una cu BC asta ar fi parerea mea.Io am preferat sa aiba BC ca ma interesa f mult sa vad si io consumu instantaneu mai mult pt asta am luat cu BC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta vreau sa fac eu...vreau sa schimb decat ceasurile mele....cu unele cromate.oare asta se poate?(nu imi trebuie computer de bord pt ca oricum nu am asa ceva).si daca se poate va rog mult unde ma duc si cat costa? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar Bordul cromat este ceva super misto ... pe mee ma iinteresau numai cadranele cromate ca am auzit ca se pot monta pe bordul vechi...am si BC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna idee dar despre acest afisaj ce stiti?

Merge numai cu NAVI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si bordul postat de mine in primul post are display pt Navigatie dar merge foarte bine si fara. La fel cred ca se comporta si bordul postat de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile cromate sunt marfa...VW dupa 2002 asa au...ma intereseaza si pe mine sa le fac asa , daca stie cineva cat costa vad ca suntem mai multi amatori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna idee dar despre acest afisaj ce stiti?

Merge numai cu NAVI?

Merge fara NAVI, doar ca treimea de sus nu va afisa decat icoana unei eventuale avarii (pe verde), lipsa lichid spalat parbriz, rezervor gol, etc., in rest fiind stins. Pentru ca sa afiseze si informatii radio, mai trebuie trase alte trei fire de la cas la bord si numai daca stie si casetofonul sa trimita informatiile. De ex, alpha si beta nu stiu. Navi stie si cred ca si gamma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai oricum e stinsa partea de sus si acum. Se aprind doar cand pui contactu si daca e ceva avarie.

Intrebare: se schimba toata placa? Eu am vrut sa imi repar afisajul (coltul din stanga sus nu se vede prea bine uneori) si e prins cu o panglica destul de subtire. Oare se poate pune acolo afisaj mare? Cred ca se schimba tot bordu'. Nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu spuneam ca daca nu ai NAVI, n-o sa se vada afisajul ca in poza. Adica n-o sa se vada informatiile radio (ANTENNE TP1.1...), ci numai alarmele, in zona aia, atunci cand e cazul. Daca ai NAVI (sau un radio mai destept, gen GAMMA), o sa se vada si info radio. Normal ca daca ai bord computer format mic, nu se vede nimic pe jumatatea de sus, si nici n-o sa se vada ceva, vreodata, orice-ai face, pentru ca acolo nu sunt cristale lichide. Afisajul (LCD) e doar in jumatate de jos, in timp ce la bord-computerul pentru NAVI, LCDul ocupa toata zona. Si, da, s-a mai discutat pe forum, se schimba tot panoul cu instrumente. Nu se poate pune doar bord-computer mare pe vechile ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi spune si mie cineva cum aflu ce IMMO am ?

si la IMMO ala ce IC se potriveste ?

Bineinteles, ce IC cu BC ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre cum sa imperechezi diverse IMMO vezi in linkul asta.

Cat despre a afla ce IMMO ai pe masina trebuie sa folosesti in VagCom in modulul 17 (Instruments) dar nu stiu exact unde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, merci.

O sa cer asta cand ma duc sa sterg eroarea de airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile cromate sunt marfa...VW dupa 2002 asa au...ma intereseaza si pe mine sa le fac asa , daca stie cineva cat costa vad ca suntem mai multi amatori...

Poti sa gasesti asa ceva aici :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am auzit ca se poate reprogama epromul la IC care nu au computer bord gen maxi dot, ca sa afiseze ca si la fabia de exemplu pe afisajele mici cel de la ceas si km...este adevarat? se poate face asa ceva?

asta ar rezolva pt. unii problema de a avea computer bord si a nu da o gramada de bani pe un IC nou/second cu BC in mijloc...

deci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca e vorba de reprogramare se poate face orice.. intrebarea e cine scrie noul program?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum afli codul de IC-ul pe care il am acum ? am inteles ca e nevoie de el pt a schimba IC-ul ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta of fi ok ?

http://cgi.ebay.de/Golf-4-Tacho-Sportediti...bayphotohosting

Se potriveste ? Nici nu e extraordinar de scump ...

...224 oiro

Nu e scump acum, dar in ultimele ore de licitatie, pretul ajunge la 350-400 euro. M-am lamurit si eu cu preturile de pe ebay. Sunt ele mai ieftine, dar eu nu voi da 350 euro pe un bord nou. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu e la licitatie .. sper sa ies in jur de 200 euro cu el.

In alta ordine de idei, imi spune si mie cineva cum aflu codul de la IC daca nu il am ? Sau e scris pe undeva ? Pretty pls!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E scris pe banda aia de plastic pe care ti-o da dealerul cand iti cumperi masina. Daca ti-ai luat-o SH, naspa... Se poate afla oricum... exista oameni care se ocupa cu asa ceva. Da-mi un PM si o sa-ti zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
va urma :vaidecapulmeu:

Si nu a mai urmat :hainoroc:

Dar se apropie alt martie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asteptam acel ... va urma ... si eu sunt interesat ... din pacate nu am codul de login vechi si nici nu stiu cu ce se mananca ponyprog sau din astea .. so un DIY ar fi ... de pus la articole.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am vazut la o Skoda Octavia 1 ca BC-ul este afisat pe afisajul cu ceas......ar trebui si la Golf sa se poata face asta si nu ar mai necesita schimbarea bordului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!