Jump to content

Bord computer - schimbare / instalare


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Ai aici instructiunile originale de instalare a cc si codul . :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, dar era vorba despre montare comp de bord si despre firele ce trebuie trase de la maneta din dreapta pt controlul BC.

LE:

L-am gasit:

http://vwforum.ro/index.php?showto...&hl=cluster

LLE:

Ca sa nu uite on_the_run:

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=48366

:vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut.am si eu o intrebare care probabil s-a mai discutat dar nu o gasesc nicaieri.am un golf 4 1.9tdi din 2001 fara computer de bord.am de la alt golf 1.9tdi din 2002 accidentat inca un bord care are computer.intrebarea e se poate monta acesta pe golful meu si sa fie functional ??

si daca se poate la cine sau unde sa apelez pt montarea lui.sunt din cj

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

informatiile date de bescu in primul topic mi-au fost de mare folos , dar am nevoie de cineva care sa imi monteze toate instrumentele de bord.sau cel putin de niste informatii ajutatoare.un manual de instalare.

mai este cineva care si-a instalat un computer de bord la un golf 4 care nu avea??

help pls. orice informatie e binevenita.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CIPOS a instalat BC la un Passat, e cam la fel. El poate sa-ti dea mai multe detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

(Se poate schimba bord normal cu bord de "Pacific"?bordul e cel cu bc mic)......Intrebare...nu am gasit cu "search" raspunsul punctual la intrebare va rog sa-mi raspundeti daca stiti...

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Printre topicurile deschise de tine este si asta.

Nu este suficient?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect,dar acuma e vorba despre o alta intrebare...daca se poate schimba (fara modificari tehnice dificile) bordul normal cu unul de tip "pacific" ( e posibil sa gasesc unul la dezmembrari si imi place mai mult cum arata)...daca pot primi un link care sa ma lamureasca promit sa nu mai deschid topic-uri...daca deranjez,imi cer scuze si o las balta :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja mi-am montat inele cromate...ideea este ca imi par mai frumoase inelele de la "pacific" plus modul in care sunt iluminate...

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze...nu pot atasa poza... :evil:

Cat de mare poate fi o poza pe care s-o pot incarca?

Modificat de BN23RZV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cromrv7.jpg

cam asa arata acum...si as vrea un "upgrade" la bordul pacific...e dificil de facut modificarea (stie cineva?)

Modificat de BN23RZV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intentionez sa imi schimb IC-ul cu unul cu Bord computer. Acum am gasit ceva de pe o bora dar este diesel, maisna mea fiind benzinara. Am intrebat si eu si mi s-a spus (dupa cum credeam), ca turatia si viteza imi av fi indicata corect deoarece este electronic. Buun, Acum intreb pentru cei care au mai facut asta: Dupa ce pun sus noul cluster, si ma rog, leg cablurile necesare, pe langa Vag-Com , mai am nevoie de ceva pentru programare? Am citit tutorialul lui Istef, dar acolo nu spune daca se potriveste de la diesel la benzinar :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin de la benzina la diesel se potriveste. Asa am eu.

Mai trebuie reprogramat ECU sa se "pupe" cu noul IC si cu chipul din cheie.

Daca ai IMMO2 si bordul e tot IMMO2 atunci e simplu.

Daca ai IMMO3 se complica lucrurile ca trebuie sa schimbi si chipurile din chei cu unele blank pe care sa le programezi si nu merge cu VAG-COM.

Apropo, ce IC e? Cu BC mare sau mic? Poate facem schimb, ti-l dau eu pe al meu de benzinar si tu pe asta de diesel.

Vad ca esti din Arad, poti da o fuga pana in TM sa rezolvi prob cand te hotarasti, eu am rezolvat-o la Jeff.

Modificat de cristip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristip La immo3 nu trebuie schimbate cheile daca stii unele informatii :rolleyes: Si merge si cu vag-com.

@RedFighter daca e din 2001 ar trebui sa fie immo2, eventual pune nr vag al bordului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,Unde se poate vedea daca este immo2 sau 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 2002 toate au immo3 dar mai sunt si cateva de la sfarsitu lui 2001.Cel mai sigur cu un vag-com te uiti la extra, daca este VIN si in bord atunci e immo3 100% daca nu, e immo2. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca noul bord este immo3, se poate adapta pe o masina cu immo2 (a mea este cu immo2) ... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Softul de pe ECU care spui tu, cel care ruleaza pe uC IC-ului este de obicei unul si acelasi daca masinile au cam fost din acelasi an (asta o poti vedea pe carcasa IC-ului unde ar trebui sa fie un sticker alb unde sa scrie versiunile de SW si HW folosite in cluster). Diferentele care apar sunt de fapt memorate altundeva si anume in EEPROM-ul clusterului. Pentru ca sa mearga corect cluster-ul trebuie sa inlocuiesti EEPROM-ul de pe cluster-ul vechi si sa-l pui pe cel nou. Mai mult ca sigur ca cluster-ul nou venind de pe diesel, ar putea avea niste martori suplimentari, dar acestia nu as crede sa te influenteze deoarece sunt as crede ca sunt controlati de intrari analogice si nu pe CAN. De asemenea trebuie rezolvata si problema cu immo, si dupa ce ai pus si folia cu gradatiile vechi pe cluster-ul nou si cam asta ar fi. Trebuie numai ca sa te bucuri si de functiile BC sa ai si manete pt el.

Numai bine :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@terrabyt: Mie asa mi s-a spus, ca pt IMMO3 trebuie schimbate chipurile din chei :))

@ShMan: Nu trebuie schimbata nici o folie si nici un EPROM. Eu am bord de benzinar pe diesel cu BC si am facut swap de la unu fara BC si nu am schimbat nimic pe bord. Diferenta e ca la mine nu mai am becul de bujii (fiind de benzinar bordul) am in schimb EPC care nu imi foloseste. Am 7000 de ture pe turometru si imi indica corect turatia (la diesel e max 5000) si la fel si la kilometraj.

Modificat de cristip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci daca mut eepromul (care nus tiu cum arata sui cu ce se mananca, presupunand ca este un cip), de pe cel vechi pe cel nou si viceversa, nu mai e nevoie de rescrierea cipului (ma rog, reprogramat sa fie compatibil cu cipul cheii si ECU masinii) ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Immo si EEPROM-ul sunt doua chestii diferite. Immo este de fapt un ASIC, cip care asigura functia de Immo. EEPROM-ul contine particlaritati constructive ale masinii.

@cristip: Daca doresti ca datele de pe masina (IC) vechi sa se afle si pe masina (IC) nou, trebuie sa faci schimbare de EEPROM , sau sa rescrii continutul celui nou cu continutul celui vechi. Daca foliile cu gradatii coincid atunci nu mai trebuie schimbate acestea, oricum schimbarea lor este mai mult de ordin estetic. Faptul ca tu nu ai schimbat EEPROM-ul pe masina ta duce la urmatorul lucru: daca se citesc datele din EEPROM se gasesc cu totul alte specificatii fata de ceea ce are masina (in el sunt memorate mai multe valori care definesc si particularizeaza masina pe care este amplasat respectivul IC) si este posibil ca anumiti parametrii sa fie afectati, parametrii ce nu sunt vizibili la folosire uzuala (de ex curba de la senzorul de temperatura exterioara sau curba de la interpretarea informatiei de la rezervor). Repet acestea pot afecta mai mult sau mai putin masina si intr-un mod mai mult sau mai putin vizibil. Faptul ca tie iti merge este un lucru bun, inseamna ca masinile au fost cat de cat similare. De altfel la modelele de prin 2000-2002 majoritatea informatiei pt martori, nu este vehiculata pe CAN ci ca intrari separate in IC, deci impactul diferentei de date din EEPROM este oarecum minim. Voi cauta si cand voi afla mai multe informatii le voi posta.

Numai bine!

Modificat de ShMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Pana una alta am o nelamurire putin :offtopic: Are cineva o poza cu acest model de bord, seara, aprins?

Click pentru a vedea poza

l.e: am gasit un filmulet pe youtube, dar astept si o poza cat de cat clara :)

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!