Jump to content

Bord computer - schimbare / instalare


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

a montat cineva pana la urma pe golf? ca si eu vreau sa montez si am posibilitatea asta dar as vrea sa stiu ce si cum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Stie cineva ce implica montarea unui bord cu MaxiDot in locul unuia cu Dot normal ( mic ) ?

Eu am computer de bord dar bordul e cu dot mic si as vrea sa-i montez un bord aftersale cu MaxiDot .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Care e diferenta intre maxi DOT si mini ? Ce informatii ofera in plus ? Intreb ca zilele viitoare sunt programat si eu ptr. un change de computer. Change e mult spus...eu nu am deloc si o sa-mi pun un IC cu computer...dar mic. Deci..care e diferenta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Readuc un topic mai vechi in actualitate. A reusit cineva motarea unui calculator de bord pe un golf care nu avea din fabrica asa ceva? Puteti sa precizati mai multe detalii, eventual ce costuri au implicat?

Eu am reusit

Am montat 5-6 pina acum,chiar la unii colegi de pe forum

Costuri finale 450-500 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa detaliezi te rog aceste costuri ? Si eu o sa mi-l schimb saptamana asta asta si vreau sa stiu la ce ma astept :D

IC-ul l-am gasit second cu 150 euro :D

Mai ramane maneta ..

Costurile ptr. montare deja le-am negociat..la 100 RON, so...mi se pare cam mult 450-500 euro. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca se referea la un IC nou ... care se invarte pe eBay undeva pe la 400-450 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Ebay am gasit si la 100 euro cu BC mare, iar nou la reprezentanta undeva la 1300 euro :D

Modificat de On The Run
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-mi si mie link ... ca eu nu am gasit sub 400 euro ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ah, da, dar astea pana cand se gata licitatia ajung la 400... din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt extrem de multe..n-as crede :)

Ala de-l gasisem eu..avea ultima zi de licitatie..si nu licitase nimeni la el.

Era extraordinar: BC mare, cu marginile de la ceasuri argintii.

Modificat de On The Run
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu, asta caut si eu (bc mare si ceasuri argintii)... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am link-ul acasa..o sa-l postez cand ajung. Poate totusi nu am dat eu criteriile de cautare bine acum...

BTW..care e diferenta intre cel mare si cel mic? Ce infos ofera in plus? Am mai intrebat..dar inca nu a raspuns nimeni..

Modificat de On The Run
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristip, IC-ul gasit de On The Run este pentru benzinare. Tie iti trebuie de diesel.

@On The Run nu e doar maneta, mai trebuie niste senzori de temperatura daca nu ai climatronic + ca trebuie adaptate cheile mai sunt niste costuri.... vezi ca a descris mai in urma catabeg ce implica montarea...

Modificat de Obsy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..le-am vazut..la mine se aplica doar primul caz:) --> am climatronic, am senzor pe baia de ulei.

Si..like i said before---> montajul deja l-am negociat la 100 Ron (implica si adaptarea cheilor)

Ma gandeam la ceva costuri suplimentare ..in afara celor exprimate de catabeg :lol: Pur si simplu..nu vreau sa fiu luat prin suprindere :lol:

Modificat de On The Run
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca imi trebuie de diesel, dar nu cred ca diferenta de pret sa fie doar ca e diesel si nu benzinar. Si daca imi amintesc eu bine, pot sa pui si de benzina pe diesel ca o sa mearga, adica chiar daca tu ai 220km si noul IC are 260km tot o sa indice corect viteza (din cate stiu eu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are careva un BC defect da sa aiba disply-bun?? (display mare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate cred ca e nevoie sa schimbi tot bordul...nu doar DOT Matrix-ul (display-ul) ;)

Modificat de On The Run
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar e vb de turometru :D

Si la turometru e la fel, numai ca zona rosie e desenata gresit ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in rest imi merge bordu perfect numai dispay-u are niste dungulitze care nu le afiseaza si ma gandeam sa il schimb numai pe ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa imi spuna cineva daca acest cod de IC are computer de bord ?

1J0 920 820 A

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

1J0 920 820 A

Da , are BC . Dar afisajul este MFA , nu FIS .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!