Jump to content

Revizie Golf V


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

Am facut si eu revizia in aceasta saptamana, am vazut in cartea masinii specificatia uleiului si anume 502 00,504 00. Am sunat la PBN si mi-au spus sa folosesc uleiul de tip 5w30 .... am cumparat CASTROL EDGE 5w30 5l - 180 ron + filtre 170 ron ... total 350 ron fara manopera.

Modificat de THC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

S-a implinit un an e la ultimul schimb de ulei insa am facut doar 8000 km. La ultimul schimb am bagat ulei Castrol 5W30 long Life.

Tinand cont ca urmeaza un concediu si aprox 3500 km, ar trebui sa-l schimb sau mai pot merge cu el, mai ales ca e LL?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bagat revizia la babuin,castrol edge 0w30,filtre,bujii,bobine,placute frana fata-spate,curea transmisie.e pregatit pt inca 100k km fara probleme.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizie la 34k

toate filtrele pe Mann (aer model mai gros si polen pe carbon), doar ulei pe Bosch (nu aveau pe stoc) = 231 ron

Unix trade Andronache

Modificat de zav3005
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 48.000 KM (eu o fac din 10k in 10k) iar de data asta am luat Motul(Facut in Franta) in loc de Castrol(Made in U.E aka Romania la Prista Oil) iar toate filtrele Mahle Made in Austria:

Ulei Motul (5w40) Specific 505.01 Full sintetic 5L: 155 Ron

Filtru ulei Mahle: 28 Ron

Filtru motorina Mahle cu insertie : 110 Ron

Filtru polen carbon act. Mahle: 62 Ron

Filtru aer Mahle: 45 Ron

Engine Flush Sonax: 25 Ron

Buson Baie Ulei: 9 Ron

Manopera: Bere

Total: 434

Optionale:

Duralube Upper Cylinder Lubricant & Fuel Injection Cleaner : 45 Ron

Duralube Motor Treatment: 289 Ron

Total Revizie + Optionale : 768 Ron

Modificat de condrutz85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Da, ENEOS e Japonez, dar daca tot vrei uleiuri exotice poti incerca si RED LINE sau Amsoil (se fabrica doar in US), sau unu mai normal MOTUL, dar sper sa fie toate 0W xx (0 inseamna ca e full synthetic)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am facut si eu azi revizia si am dat comanda de cam follower :

ulei + filtre = 445 ron , manopera gratis ... ulei folosit castrol slx powerflow 5w30 , toate filtrele mann

cam follower = 145 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Galati se vede treaba se obisnuieste sa se ia si pielea de pe om....Filtru de ulei, filtru de polen, filtru de aer si 4 litri de ulei castrol (imbuteliati) fac specificarea "imbuteliati pentru ca in prima faza au venit cu un bidon de 4 litri scris cu carioca castrol pe el...si le-am zis din start sa dea masina jos de pe elevator...si atunci au adus imbuteliat la bidon normal de 1 litru...asa cum spuneam...626 de lei....Pacat ca e o reprezentanta....care fie vorba intre noi isi bate joc..pacat de masinile pe care le cumparam...pentru ca in afara de cateva centre....marea majoritate sunt praf....Toate cele bune va doresc si drumuri line!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am făcut revizia de 4 ani (~ approx 49500km), acum 2 săptămâni la ElgarGid în Buzău.

Am atașat câteva detalii. Menționez că am cerut în plus să îmi reașeze grila din bord, care zornăie la fiecare groapă. Din păcate la 2 săptămâni după operație, zgomotul a revenit.

post-14479-0-94333100-1318851184_thumb.j

Modificat de deeJayOg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie de 90000 km, ulei (Mobil 1 5w30)+ filtre +filtru polen = 640 RON Labell Brasov, nu va recomand ...

Modificat de falcon2011
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am facut si eu revizia la 1an (dupa 6.400km efectuati anul trecut). Masina are cca. 128.000km acum.

- ulei castrol edge 5W40 4l - 146.53

- ulei castrol edge 5W40 1l - 49.6

- filtru aer - 56.97

- filtru ulei - 25.87

- filtru combustibil - 101.35

- filtru polen - 47.14

Filtre Mann - schimb gratuit; doar pentru filtru de polen s-a cerut manopera 15.64Ron asa ca l-am schimbat eu :icon_thumleft: .

Total 427.46RON la AutoOvarom Timisoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte bun pretul, un mic adaos la fiecare produs insa per total este bine, doar daca le cumperi si le schimbi singur iesi putin mai ieftin, dar te murdaresti pe maini.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca am procedat bine dar tinand cont ca masina a avut reviziile numai la reprezentanta..am zis sa fac la fel. Acum o luna la 61112 km, am dus masina la Scorpion Focsani pt schimbul de ulei si filtre.

Rezultatul final :

Pachet schimb filtru ulei (filtru + buson) = 98,06 Ron

Service schimb ulei = 50,00 Ron

Inspectie service = 33,73 Ron

Filtru comb. demo si montat = 25,30 Ron

Filtru aer domo. si montat = 25,30 Ron

Mat.mici = 6,32 Ron

Fitrul Motorina = 160,44 Ron

Filtru Aer = 91,51 Ron

Castrol Edge Professional LLiii 5w30 507.00 = 407,77 Ron incl.TVA (5 bidoane de 1litru fiecare..au intrat 4.3 L )

Silicon Broaste = 12,46 Ron

Cam asa stau lucrurile pe la Focsani..tinand cont ca imi desfasor activitatea mai mult prin zona Moldovei.Chiar daca a fost un pret destul de piperat, prefer sa ofer transparenta totala atunci cand voi vinde masina decat sa creada persoana respectiva ca sunt unul dintre miile de samsari de pe piata.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am ajuns si eu la 90K de km si urmeaza revizia. Pe langa filtre si ulei, am 2 nedumeriri:

1. As vrea sa schimb bujiile. De care sa pun? (vreau performanta maxima)

2. Cum e cu distributia? Se verifica acum prima data, nu? Oare astia de la reprezentanta vor accepta sa faca doar o verificare a distributiei? (restul chestiilor as vrea sa le fac la un alt service, unde au preturi super bune si gama variata de piese)

ps: motorul este cel de la profil, adica 1.6 102 cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui acelasi tip de bujii ca cele care sunt acuma pe masina.

Presupun ca ai motor cu 8 valve, distributia se face la : 120.000km daca ai cutie automata sau la 90.000 km daca ai cutie manuala.

PS: se tine cont si de timp in caz de nu ai ajuns la numarul de km indicati si asta inseamna o data la 5 ani.

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 92 de mii acum iar masina are cam 5 ani (in carte e 09/2006). In cazul asta e clar ca ma pregatesc si de schimbarea distributiei.. Ceva recomandari de serviceuri ok prin Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adriano872: Parerea mea e ca nu merita sa mergi sa te usuce de bani. Si acum o carte de service poate fi manarita, aspectul general al masini si felul in care merge cred ca mai greu te poate pacali.Si uleiul e cam exagerat la pret .Si mai am o curiozitate la motorina nu trebuie alt ulei?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Piny, nu am recomandat nici un service anume. I-am spus colegului Andrei ce tip de bujii sa monteze pe motorul masinii sale si intervalele de km si timp pentru schimbul distributiei. Astea erau cele doua nelamuriri ale sale, nu a cerut informatii despre ulei si filtre.

Daca vorbim si de costurile service privat/reprezentanta, nu este o regula ca la reprezentanta sa fie mai scump. Cat despre carte de service "manarita" si alte lucruri, este cu totul si cu totul alta discutie. Putina atentie la text :icon_thumleft:

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am acuzat nimic a fost doar o parere referitor la costurile tale de la revizie,nu a fost nimc legat de Andrei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, referitor la costul reviziei facute masinii mele, pretul a fost maricel din cauza uleiului pe care l-am ales. Cu masina personala fac putini km anual (8000-10.000km) si o sa am probleme la revanzare pentru ca in maxim 3 ani cand o voi vinde, va fi o masina de 6 ani cu mai putin de 90.000 km la bord, ceea ce va parea destul de suspicios..mai ales pentru un diesel. Macar sa existe intr-o baza de date unde poate sa fie verificata de catre eventualul cumparator.

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarat tu ai un motiv,eu am facut revizia la reprezentata doar la 15k si 30k si personal am renuntat ca nu merita dupa parerea mea,pretul este dublu si ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de exemplu fac numai la reprezentanta revizia pt ca am sa zicem o "liniste"...de bine de rau am de cine sa ma iau in caz ca nu isi fac treaba bine si multe alte aspecte care puse in balanta echilibreaza costul in plus fata de un service normal.

Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa mai zic dar la cati ciobani sunt.......mai bine te murdaresti tu pe maini cateodata(asta daca nu e nimic complicat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultima revizie, nr. 3, la Brady: schimb ulei Castrol+ filtru ulei si filtru aer Mann, schimb lichid frana si verificari generale: 183 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost oferta, ceva? Pretul este infim.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!