Jump to content

Revizie Golf V


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

Am facut ieri revizia la 26.287 Km (doi ani si 4 luni) la Automitric Suceava. Nu mai trec pe la Sandra Trading Iasi nici daca e gratis. :icon_thumright:

Deocamdata foarte multumit de service - in orice caz mare diferenta fata de Sandra. Am asistat la intreg procesul de revizie. A meritat drumul Iasi-Suceava si retur (~ 80 lei la un consum de 6.5 la suta).

Pret 664 RON (fara drum :rolleyes: ) si include:

- Schimb ulei cu 5 litri Castrol SLX Professional (OEM) 5W-40: 48 ron / litru

- Schimb filtre ulei, aer, polen + buson baie ulei (toate VW - OEM).

- Schimb lamele stergatoare parbriz.

- Manopera.

Nu au schimbat filtrul de benzina si aici am si eu o intrebare: cand se schimba pana la urma ?

PS 1: La prima revizie, Sandra mi-au pus "Ulei de Uzina" de 90 lei litrul - din care mi-au dat acasa doar 250 ml pe care l-am pus peste Castrol ieri. Tinand cont ca la Jetta 1.6 incap 4.5 litri concluzia este simpla: Sandra fura ulei :) Jenant!

PS 2: Stiind ca vin din Iasi, cei de la Mitric m-au intrebat daca Sandra mai are clienti in conditiile in care f. multi din Iasi si/sau zova Moldova fug de la Sandra catre ei. Clar!

Modificat de nVIDIA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut revizia de 30.000 KM la AutoMitric Suceava.

1. 5L Castrol 5W-40 VRAC

2. Filtru Ulei MANN

3. Filtru aer MANN

4. Manopera

Toate au costat 700 lei . Nu mai calc pe la mitric nici sa ma platesti. Hoti de-a dreptul cand piesele in magazin ajungeau la 320 ron toate. A se vedea rewieul pt autoservice Mitric Suceava la sectiunea Service-uri pt mai multe detalii. ROMANIA Simply surpising.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@condrutz85:

Se poate sa faci un "scan" la factura (fara date personale) ? Ceva nu este in regula in cazul tau... Vad ca faci "Diagnoza in zona Suceava" deci nu esti novice ca mine care nu stie cum arata un cap de planetara.

NU vreau sa fac reclama pozitiva la Mitric, insa eu stiam cu 2 zile inainte cat ma costa litrul de ulei, etc. Ceva pute... :blah_:

PS: Am tot injurat in ultima vreme la SANDRA Iasi, insa trebuie sa recunosc ca am avut in trecut 2-3 probleme pe RCA (tinichigerie) si montat Viper 5002 si am fost f. multumit.

Modificat de nVIDIA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Cine vrea sa verifice de ce tip de ulei CASTROL are nevoie pentru revizie, poate folosi link-ul de mai jos, introducand datele masinii / motorului:

http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?c...ntentId=7044829

Pentru filtrele de aer, polen, ulei codurile de producator sunt urmatoarele:

MANN air filter

C 3880

MANN OIL Filter

W 712/52 80

MANN POLEN FILTER

CUK 2939

si se pot verifica pe link-ul de mai jos:

http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur...ktlg_01_fzart=1

Referitor la bujii, recomandat sa se schimbe la 45.000 km, iar cele long-life la 60.000 km.

Filtrul de benzina se schimba tot la vreo 60.000 km si este localizat in partea dreapta spate aproape de rezervorul de benzina.

Merci,

Modificat de dragos_sky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut ! am si eu un golf 5 1.6 benzina .. am cu el 90 000 de km.. la cat este recomandat sa schimb kitul de distributie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ! am si eu un golf 5 1.6 benzina .. am cu el 90 000 de km.. la cat este recomandat sa schimb kitul de distributie?

Salut,

Recomandat este sa schimbi la 90.000 km (curele + role).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie la 24000 km la "Ada Motor" Galati, fostul Scorpion auto> ulei 4 litri din care 3.6l a intrat in motor si 400 de grame mi l-a dat mie si filtru ulei. 370 lei. All the best!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am facut a 3-a revizie pe 24.11. Am iesit cu totul la 320 lei!!!

N-am apucat sa fac kilometri asa ca am facut revizia la intervalul de timp (un an). Aveam 41032 km.

Pentru ca deja sunt iesit din garantie cu masina, am ales sa nu ma mai duc la reprezentanta (AutoTOP TgMures/Corunca).

Mi-am luat eu piesele (pe baza datelor masinii, dar si a facturii de anul trecut unde erau trecute codurile). Am avut 3 oferte. Intr-una din ele ieseam cu ceva mai ieftin la filtre insa acestea erau MAHLE FILTER (am citit ca ar fi fabricate in India). Asa ca am dat curs ofertei unui magazin online OILMAG.ro cu sediul in TgMures. Am dat comanda seara si a doua zi m-am dus sa ridic uleiul si filtrele.

- Ulei motor Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 /5L = 155,00 lei (oferta speciala)

- Filtru ulei MANN & H. HU719/7x = 27,08 lei

- Filtru aer/polen (habitaclu) MANN & H. CUK2939 (K=carbon activ) = 42,22 lei

- Filtru aer MANN & H. C35154 = 51,71 lei

Total consumabile = 270 lei (dupa aplicarea reducerii pt filtre; la ulei deja era aplicata reducerea prin oferta)

Manopera = 50 lei (la service Sas Ovidiu, Cristesti)

Plus ca a observat ca de la ultima revizie, la filtrul de polen nu era bine montat capacul! Totul rapid. Aprox 45 min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-Revizie -78.000 de km

Ulei 5L castrol 5w50 170-lei

filtru ulei- 30lei

filtru combustibil -80lei

filtru aer -60lei

manopera 50 de lei norauto titan

urmatoarea revizie implica si distributia cine a facut recent operatiunea asta sa dea detalii multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

A auzit/folosit cineva ulei ENEOS? Cica ar fi numarul 1 in Japonia. Pana acum am folosit Mobil 1 0W40 dar totusi mi se pare cam scump, ce alt ulei ati recomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut -

La masina din semnatura mi s-a aprins martorul de interval de service (nu am computer de bord, si cand pun contactul kilometrajul total se schimba si imi arata o cifra<1.000, acum este la 400 si apare o cheie deasupra.)Intrebare, in momentul asta am un drum de facut care este de aproximativ 500-600 de km. se intampla ceva daca depasesc? Adica calculatorul motorului intervine asupra bunei functionari a motorului? Se intampla ceva? Trebuie sa merg doar 600 de km si apoi schimb filtre, ulei etc, dar treaba este ca nu pot acum.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nimic dpdv tehnic , doar daca ar fi masina in garantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se intampla nimic. Daca ai masina in garantie si pateste ceva (acoperit de garantie), este posibil sa comenteze cei de la service. Dar chiar si asa, nu ar trebui sa fie o tragedie daca ai depasit cu 100-200km. Totusi, e bine sa evitam astfel de situatii. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri. Masina nu mai este in garantie, in schimb am tinut mereu sa fac revizia la interval - tocmai pentru ca nu este in garantie, dar de data asta am uitat sa ma uit in carte sa vad cat mai pot merge :vaidecapulmeu:

Km multi fara evenimente tuturor.

Modificat de Catalin_AC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am si eu nevoie de parerea voastra: detin o motorizare 1.6 benzina BSE si trebuie sa fac revizia de 45k. Masina este cumparata sh si as dori sa imi spuneti ce ulei sa cumpar tip/marca (5w30 sau 5w40) si daca aveti idee care este tipul filtrului de benzina pe care trebuie sa il schimb si aici ma refer la filtru de benzina cu regulator presiune sau fara regulator presiune? Merci!

Modificat de THC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la tine filtrul este fara.m-am uitat pe autokarma.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a fost sugerat castrol 40, Eu o fac acum la 49000 ca le-am cam sarit,am fost la un magazin de piese auto cu talonul si baiatul a bagat in computer tipul motorizari si a avut acolo lista am dat 300 ron pe: ulei

filtru de aer

filtru de polen

filtru de ulei

filtru de benzina

toate Mann.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu la acelasi motor am folosit tot 5w40-castrol si toate filtrele si lichid frana si am iesit tot pe la 300 cu toate....binentales pe mann si uleiul de 5litri...:P

Ps.:" Vali_devil-depinde de codul motor daca este cu regulator sau fara...pe cand pe autokarma iti pune toate codurile impreuna"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut si eu schimbul de ulei zilele trecute. M-a costat in total 298 lei :D . Ulei castrol edge turbo diesel 5w-40, toate filtrele Mann (polen cu carbon :D ), plus manopera mea 2 beri si restul tigari :)) . Mi s-a parut exagerat la service-uri nu mi-a cerut nimeni mai putin de 100 lei, asa ca m-am apucat eu asa usor ca nu ma grabea nimeni. . .

Numai bine si cat mai multi km. . .

Va salut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte curand trebuie sa schimb si eu uleiul. Zilele trecute am trecut pe la un service sa intreb de ulei si preturi si un mecanic de acolo mi-a recomandat sa trec de la 5W.. la 10W.. avand in vedere ca masina are >100.000 km. In cartea tehnica nu se specifica nimic de genul asta. Voi stiti ceva ?

In alta ordine de idei, am stat ieri sa ma uit dupa tipurile de ulei recomandate de VW. Pentru motoarele pe benzina(indiferent de capacitate cilindrica) este recomandat sa aiba specificatiile 500 00/501 01/502 00 sau 503 00(pentru uleiuri LongLife). Singurele tipuri de ulei Castrol care indeplinesc aceste criterii (specificatii 502 00) sunt cele cu indicativul 5W40. Nu am vazut aceste specificatii pentru 10w40 sau 4W30.

Asa ca o sa raman la Castrol cu W40, dar nu stiu daca 10 sau 5. Voi ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Administrator
Publicat (modificat)

Revizie astazi (a 4a) - 52.xxx km

Schimbat 3 filtre (cel de benzina il luasem la 6.6 bar, am renuntat sa-l mai schimb mai ales ca a fost inlocuit la fiecare revizie pana acum)

Mobil 1 ESP Formula 5W-30

3 filte Mann

Total 380 lei (parca) fara manopera

PS: uitai de placutele spate TRW incluse in suma de mai sus :)

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am facut revizia azi ... 51800 km

Schimbat toate filtrele pe MANN - 120 RON (cel de benzina nu l-am luat acum,deci pretul e pentru 3 filtre)

ulei Aral High Tronic 05W40 - 110 RON

am avut Mobil 1 inainte si pot spune ca, cu Aral e mai silentios motorul ... si nici nu am dubii ca e Made in UE sau Turkey,etc ...

Manopera 0 ron ... ce bine e sa ai prieteni mecanici :rolleyes:

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu revizia nr. 4 la Nurvil Valcea. Cost 560 lei, cam mult avand in vedere ca nu mi-au schimbat decat uleiul, filtrul de ulei si filtrul de motorina. Filtrele de aer si polen le-am schimbat singur in 10 minute, este cat se poate de simplu. Astea doua m-au costat din magazin 85 lei amandoua.

Nu mi-au facut totusi schimbul de lichid de frana care am inteles ca se face odata la 2 ani. Este vreo problema daca fac schimbul anul viitor la revizie? Si daca tot am pus intrebarea , la TDI 105 CP BXE ce marca de lichid sa folosesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai lichidul de frana ti l-au schimbat la revizia 3, mai ai un an pana la urmatorul schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In perioada urmatoare urmeaza sa fac schimbul de ulei; pana acum am foslosit Castrol 5W30 (504/507), am vazut ca este si Mobil 1 ESP Formula 5W-30, care ar fi mai bun dintre cele 2? Motorul este 1.9, PD cu filtru de particule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!