Jump to content

Revizie Golf V


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

Salut,

ma pregătesc sa fac o revizie generală la un golf v, 1.9 TDI dsg bxe și am obținut următoarea lista de prețuri la un service. 

Ulei as pune liquily molly in loc de castrul ce văd pe foaie. In rest, nu știu ce sa zic de firme precum airtex și ina, la pompa de apa și rolă intanzitoare..

voi ce părere aveți? Astea sunt singurele lucruri generale la care m am gândit când a venit vorba de revizie. Credeți ca ar trebui sa ma mai ocup și de altceva ?

multumesc,

Bogdan 

F64881F1-83D0-4FA5-B531-45C754BF4CF5.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei recomand unul dintre urmatoarele : Motul , Liqui Molly,  

Pompa de apa indiscutabil recomand HEPU !

Iar cu franele nu te joci deci nu te zgarci, ori ATE , ori OEM VW ori Motul RBF 660 care este cel mai bun

INA sunt buni pe role

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare domnilor,

Trebuie sa fac si eu primul schimb de ulei+filtre, dar intampin o problema. Am optat pentru a le cumpara online si in momentul in care selectez producatorul “x” la filtrul de ulei(e valabil la toate filtrele), imi arata mai multe filtre compatibile masinii mele, doar ca, fiecare are alta dimensiune. De unde stiu ce dimensiune mi se potriveste mie? Repet, vreau sa schimb toate filtrele.

Masina in cauza e un Golf V 1.9 TDI DPF, 77 kW, cutie DSG(daca are importanta), cod motor BLS.

Tare as aprecia daca m-ati putea ajuta.

Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare astăzi am cumpărat un Golf v din 2004 , 1.4 55kw , ce filtre , ulei și distribuție îmi recomandați ? Mulțumesc frumos

In bord are 212000 , nu știu cât de reali in fine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos si fara probleme!

Filtre Man (benzina, polen, aer, ulei), Ulei motor Castrol 5w-40 C3 (sau mergi pe ce ulei a avut, scrie in cartea cu revizii, daca ai primit-o), distributie Contitech, pompa apa Hepu. Cel putin asta mi-am pus eu pe masina (acelasi motor ca al tau, aproximativ aceeasi km si varsta).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultima revizie in carte în 2010 la 130000.

O sa merg pe recomandările tale :) mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Am citit tot topicul si nu m-am lamurit. La un Golf 5 din 2006, 1.4 16v, 75 cp (55 kw) ce ulei trebuie? 5w30 sau 5w40? Sintetic sau semisintetic? Ce norma trebuie sa indeplineasca? Masina are 120.000 km. Multumesc frumos.

Modificat de Raul_X
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Benzinarele din perioada respectivă merg cu 502.00 (5W40).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Pentru un motor BLF 1.6FSI 85KW benzina ( vw golf5) stie cineva ce fel de filtru de benzina trebuie? Mai exact trebuie cu regulator sau fara regulator de presiune? Mersi!

Modificat de mariomarian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

La un Golf 5 1.4MPI (2004) filtrul de combustibil e cu regulator de presiune sau nu?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Oscilez un pic in privinta alegerii tipului de ulei ptr motorizarea BGU . Cand masina a fost in perioada de garantie si inca doi ani dupa aceea cei de la reprezentanta au bagat ulei Castrul TXT 5w40, din anul 2009 parca au inceput sa-mi bage ulei 5w30 Mobil 1, un ulei care a ingrijit masina pana in momentul de fata . Problema este ca motorul ( 172k momentan) , a inceput sa fie cam gurmand in privinta consumului de ulei ( un consum ridicat de ulei cand masina ruleaza la viteze mari ) . Pot incerca sa revin la uleiul 5w40 ?

Marca inca este discutata , probabil motul sau LM.

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, am devenit recent posesor de Golf 5, BRU (1.9 tdi cu 90cp) si trebuie sa ii cumpar pentru revizie si distributie dar intampin o mica problema, am inteles ca la kit de distributie se recomanda Contitech dar gasesc set de pompa de apa + curea dintata si din cate am inteles pompa de apa se recomanda Hepu. Ma poate ajuta cineva cu, cateva lamuriri de pe site-urile clasice de piese, ca sa pot da comanda?

La filtre sa fie Mann si uleiul o sa mai caut sa vad ce se recomanda pentru acest model.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt chituri de distributie Contitech si fara pompa de apa, cumperi pompa Hepu separat. La filtre poti pune Mann, Mahle, Purflux, etc. Ulei poti pune orice 5W40 care indeplineste norma 505.01. De exemplu eu am acum in motor Ravenol RUP 5W40 USVO.

Nu prea inteleg eu de ce va cumparati voi piesele separat si nu le cumparati de la service-ul unde le schimbati. Majoritatea service-urilor mai rasarite au si magazin de piese. Asa ai garantie si pe piese si pe manopera. Cumparatul pieselor separat e buna doar in cazul cand faceti schimbul acasa sau mergeti la mecanic acasa. La inceput am facut si eu aceasta greseala, sa-mi cumpar piesele eu separat, luandu-ma dupa altii de pe net si am avut surpriza cand am mers la service, sa fiu refuzat sau sa mi se spuna ca manopera costa dublu cu piesele mele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrele si uleiul le schimb eu, distributia si ce tine de ea la service. Dar la filtrul de combustibil, cum pot afla diametrul interior fara sa demontez sa ma uit la el?

Mentionez ca am Golf 5, 1.9 TDI, 90cp, anul 2005, fara filtru de particule. Ca sunt de 2 tipuri: unul cu diametru interior de 39 (conform seriei de sasiu asta ar fi) si unul de 19.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Pompa de apa originala se schimba la vreun numar de km pentru golf 5 plus , motor BCA 55kW/75cp? Am facturi orginale vw de germania de la vanzator si apare ca o schimba la aproximativ 60 mii km la reprezentanta vw. Scrie pe undeva  chestia asta?

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca scrie nicaieri ; majoritatea schimbam pompa de apa o data cu distributia ( la ~ 4 ani / 60-90k in functie de motorizare ) preventiv ; in cazul in care crapa sau are scurgeri sau se strica in timpul acesta nu mai trebuie sa dai distributia jos iar..personal mi se pare o idiotenie, am avut masini cu distributii pe lant unde pompa de apa la 180k era cea originala. Dar, repet, preventiv, pt 2-300 lei..pana si eu o schimb o data cu distributia. Daca este independenta si nu necesita demontare distributie, atunci nu o schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pe facturi imi apare schimbata la primii 60 mii km si apoi inca odata schimbata cu distributia. Distributia o am schimbata pe original, pompa de apa am schimbat-o in urma fata de distributie cu 10 mii km si cand am facut distributia nu am mai schimbat pompa de apa.  Voiam sa stiu daca intre o distribuitie de 120 mii km se mai schimba pompa de apa la aproximativ 60 mii Mai am 10 mii km pana la 60 mii si ma batea gandul sa o cumpar, este 210 lei pe original.

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!