Jump to content

Revizie Golf V


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

Revizie 29000 km(a doua) masina din semnatura:toate filtrele plus ulei 5W-30 Mobil1. Foarte operativi, intrat la 8, iesit la 9,20. Mi-au mai gasit niste chestii pe spate la cablu de la frana de mana, care se schimba pe garantie. Produceau un cloncanit pe spate, la rulaj pe drum denivelat. Cica asta e boala Jette-lor. Pretul reviziei: 793 lei. Sincer, mi-au placut cei de la Sandra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut reviziile la el pana la 120.000km dupa care am schimbat service-ul pentru ca nu merita sa le dau lor cate 600-700 lei pe o revizie cand pot sa dau 450 la service autorizat cu oameni mai bine pregatiti.

Ca idee la mine revizia de 30k a costat acum 2 ani 570 lei.Se pare ca la ei variaza preturile de la o revizie la alta sau la acelasi tip de revizie la acceeasi masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a schimbat careva uleiul la cutia de viteze?:)

nu am gasit nici un topic si nici nu am avut rabdare sa citesc cap coada pe acesta:d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum imi dau seama daca discurilede frana sunt atat de uzate incat necesita schimbare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de info, dar mi-am dat seama si singur. Va spun si voua pentru aceia care is la fel de curiosi ca si mine.

Pentru discurile fata 1K0B01ZE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fac a doua revizie ( 2 ani in cazul meu deoarece am doar 20.000 km) si am sunat la Midocar Vitan pentru o programare. Am intrebat care ar fi un pret estimativ al reviziei si mi-a spus ca poate fi 1500 ron...m-am speriat ( probabil ca s-a gandit ca ar trebui schimbate si placute de frana) ! Am citit ultimele 20 de pagini din acest thread si m-am gandit ca daca tot nu o sa mai am garantie de ce sa nu imi cumpar singur filtrele + uleiul si sa ma duc la un service de cartier ( am vorbit deja cu o cunostinta si mi-a spus ca pentru 100 ron se rezolva)

Asa cum a mai spus un forumist cele 4 filtre mann costa 200 ron 4 L ulei 170 ron, voi schimba si lichidul de frana DOT 4 aici tre sa ma interesez ce cantitate imi trebuie dar costa aprox 30 ron / 1litru, voi verifica daca trebuie schimbate si placutele de frana (chiar postul de deasupra este foarte explicativ) + verificare antigel ( G12 Plus Plus am inteles ca este recomandat).

Dar am si eu o intrebare care ma macina si care probabil voua cunoscatorilor o sa vi se para stupida :P : computerul de bord a inceput sa ma anunte ca mai am x zile sau y km pana la revizie. Acum daca eu nu o fac la un service specializat anul viitor sau peste 15k km voi fi anuntat din nou? Comp de bord "vede" ca s-a facut revizia sau trebuie sa modific ceva?

Modificat de Semaka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca nu mai este in garantie, verifica in cartea service ce se inlocuieste la 2 ani (sigur lichidul de frana plus "traditionalele") si du-te la un service care sa nu tina de importator/distribuitor. Vei iesi intradevar mai ieftin

Asigura-te ca au si VAG-com pentru a-ti scana masina (o revizie corecta presupune si asta) si pt a-ti reseta intervalul de service

Daca masina e in garantie (n-ai depasit 2 ani inca), esti oarecum obligat sa o faci la ei dar, iesindu-ti din garantie f curand, nu stiu cata relevanta mai are :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, eu la prima revizie am schimbat doar ulei + filtru, acum chiar ar trebui sa schimb si pe cele 3 ( aer / polen / benzina - aici daca ma poate ajuta cineva sa imi spuna daca tre sa fie de 3 bar sau de 4 daca nu sper sa gasesc pe cel de pe masina)

Ok deci VAGul face acest lucru, am sa ma interesez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, care este legata de subiect indirect. De ce sunt obligat daca mai am garantie, sunt obligat sa o fac la dealer? Nu o pot face la orice service autorizat VW?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichidul de frana se schimba prima data la 3 ani, dupa care la intervale de 2 ani. Am facut recent a doua revizie la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am schimbat la 2 ani, asa recomanda si producatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cred ca voi incepe sa pun postul de aici in fiecare pagina

George, nu esti obligat sa o faci fix la dealer, ci la orice service autorizat vw (autorizat inseamna ca poate gestiona garantii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, am achizitioant si eu un G5 cu 59.000 km din germania, si am vzt k proprietarul deacolo a facut revizia la 15mii km, 30mii km si 45mii km, eu am facut acum la 60mii km si am schimbat filtru de ulei, de motorina de polen si de aer plus 5l ulei castrol 5W30 (asa mi-a zis baiatu de la service, eu am vrut sa cumpar 5w40 care l-am folosit 4 ani la o octavia cu acelasi motor numai ca G5 are filtru de particule si mi-a zis k tre sa pun dasta neaparat. stie cineva de ce ??? ) si cumparasem si placutele fata-spate in total au costat 750 de ron, le-am facut eu singur si nu ma costat nimic :Driver:...am intrebat si la service dar nu mi-a spus nimic. daca masina e 4motion mai tre sa schimb si altceva? mai am de schimbat bieletele antiruliu si nu stiu bucsele la cat timp se schimba???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Componentele articulatiilor sau placutele de frana nu intra in planul de service pentru simplul motiv ca ele se schimba "la nevoie" - cand cedeaza

In cadrul reviziei se verifica starea lor si se recomanda schimbul daca este cazul

Daca aveai curiozitatea sa te uiti pe linkul din postul meu anterior, descopereai tot ce tb schimbat la fiecare revizie... :Driver:

In cazul tau, la 60k se schimba uleiul de la cuplajul Haldex (4Motion)

OFFTOPIC:

Rog nu mai postati intrebari de genul "Dar eu ce schimb la nush-cati km?!"

Cititi acest topic si veti gasi raspunsurile

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"uleiul de la cuplajul Haldex (4Motion)" oaaauu?? ce e asta ? poti sa ma lamuresti unde se afla ??? pls.. sry da nu am atata rabdare sa citesc toate astea :Driver: merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizia de 15000 nu costa 15 mil oamenilor sunati la midocar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Cred ca voi incepe sa pun postul de aici in fiecare pagina

Cand am spus post anterior, vorbeam serios... este link catre un alt post al meu care-ti da detalii

PS: daca tu nu ai rabdare sa citesti, nu mai este vina noastra

Citeste, daca se poate, tot ce s-a discutat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cum se schimba asta: uleiul de la cuplajul Haldex (4Motion) ??? ce cantitate trebuie sa cumpar si unde se pune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-as recomanda sa mergi la un service autorizat pt efectuarea acestei lucrari ,au fost foarte multe cazuri in care nu s-a schimbat cum trebuie (s-a dat drumul la uleiul de haldex si s-a pus ulei la grup)si ....... :Driver: pa cuplaj haldex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca voi incepe sa pun postul de aici in fiecare pagina

George, nu esti obligat sa o faci fix la dealer, ci la orice service autorizat vw (autorizat inseamna ca poate gestiona garantii)

Salutare,

Incerc sa intru si eu in discutie,daca imi e permis,pentru ca sunt unul din cei ce lucreaza in sistem (la un dealer Porsche).

Referitor la gestionarea garantiilor la dealer exista ca specific faptul ca ,in baza unei argumentatii tehnice solide,fabrica (furnizorul nostru de piese si know-how) plateste atat piesa cu defect de fabricatie dovedit cat si manopera aferenta inlocuirii.Acest lucru nu cred case intampla la ateliere din afara retelei...

As mai vrea sa spun doar doua vorbe cu privire la un aspect pe care nu l-am gasit dezbatut pe forum.

E vorba de actiunile de service.

Fabrica nu isi lasa la voia intamplarii clientii dupa vanzarea masinilor ci analizeaza toate informatiile pe care le primeste de la dealeri iar in cazul in care constata ca o piesa prezinta in mod repetat probleme in exploatare datorate unui defect de fabricatie,o inlocuieste gratuit la toate vehiculele care se inscriu in respectivul lot.

Renuntarea la serviciile unui dealer duce in mod automat la necunoasterea acestor actiuni si clientul nu poate beneficia de ele.

Efectuarea unei actiuni nu e conditionata de respectarea periodicitatii reviziilor etc. ci doar de prezentarea la un dealer din retea.

Au fost mai mult de doua vorbe....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am schimbat la 2 ani, asa recomanda si producatorul.

Eu am citit in manualul masinii(1,9 TDI an fab. 2007), iar acolo scrie clar ca prima data lichidul se schimba la 3 ani, dupa care din 2 in 2 ani.

Acest lucru mi-a fost confirmat de dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ciudat... am verificat si in cartea mea (tot masina 2007) si scrie la fel de clar 2 ani...

Cine sa-i mai inteleaga?! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca asta sa elucideze misterul lichidului de frana:

(...)

Interval de schimbare a lichidului de fr

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine il schimba toata lumea la 2 ani si scapam de dilema! :(

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la 2 ani scrie si la mine

Am facut si eu a 2-a revizie. (44 000) De data asta, la ELCARGID BZ.

Serviciile au parut ok,mult mai ok decat PBN.

schimbat lichid frana, ulei, filtre (mai putin motorina), curatat motor, verificat roti, presiune, vag, frane, amortizoare, faruri. Nu au comentat nimic de aparat sau camera de mers inapoi care le-am montat eu, m-au intrebat doar cum le-am facut si cine le-a montat. total: 765 ron.

ce nu prea mi-a placut: uleiul era vrac, la butoi, dar cred ca e ok.

Am atasat factura si poza cu filtrele de aer motor:

Se observa diferenta:

30 000 km in afara Romaniei (cel mai curat)

si 15 000 km in Romanica. :D

Cel de polen nu-l mai am sa fac comparatia dar arata jalnic.

post-29088-1246005502_thumb.jpg

post-29088-1246005732_thumb.jpg

Modificat de Florin1up
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!