Jump to content

Revizie Golf V


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

Ti-a zis si ce face? Ce schimba etc.? Si eu ma apropii de revizie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@the_punkreas2003: Salut si aici... :angry:

Pai, nu e scump, e chiar OK pretul. Daca te uiti pe Jurnal de Bord (sau Masina Mea, cum se cheama aici), o sa vezi exact detaliat ce se schimba si cat costa fiecare reper, cu mentiunea ca eu am efectuat revizia la Cluj si, fara lamelele de stergatoare care au fost inlocuite la solicitarea mea, m-a costat anul trecut 920 lei.

LE: Reviziile "mari", respectiv cea de 60k si 120k sunt ceva mai scumpe. Recomand achizitionarea uleiului din alta parte decat de la Porsche, fiindca, cel putin la Cluj, nu au Castrol Edge 5W40 sau, daca-l au, sigur il dau mai scump decat 36 lei/litru, cat costa la AMI (vizavi de Baneasa--e importatorul oficial direct Castrol in Romania).

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

nico3: revizie clasica (schimb ulei + toate filtrele) + completare nivel lichid frana si alte cele daca e cazul. Nu tin minte exact ce mi-a aratat reprezentantul pe monitor.

Bwwlan: Hello! Cred ca o sa-mi aduc totul din DE de la reprezentanta si aici le platesc doar manopera, o sa vad cat ma duce asa. Oricum lichidul de frana e proaspat, l-am schimbat acu' 2 saptamani deci mai scad ceva din pret cred. Masina a iesit din garantie acu' 2 saptamani si oscilez intre a continua reviziile la reprezentanta sau a merge la alt service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

oameni buni, puteti vedea ce se schimba la fiecare revizie consultand carnetul service din Manualul masinii!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie Golf 5 GTI de 15.000km la Autoclub Timisoara:

-filtru ulei

-ulei

340RON

Modificat de b0gdy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1400? M. Golf sigur ai scris corect? Pentru ca e enorm... e pentru prima oara cand vad o astfel de suma pentru prima revizie. Chiar si daca ai cerut mici chestii aditionale, tot nu se justifica... parerea mea

Nu am gresit suma: 5 litri ulei long life(1 litru rezerva) costa vreo 450 lei, geometrie roti vreo 200 si ceva (reclamat volan sta putin stramb spre stanga) plus verificare discuti frana cu laser...zic ei. Ei stiu ce le-au facut...si daca le-au facut ceva!

Cat despre ulei, au zis ca doar din asta au!

In mod normal revizia ar fi costat 850-900 ron, cu toate filtrele schimbate! Enervant a fos timpul de asteptare, vreo 4-5 ore!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut revizia de 75k km cu 1 zi inainte de accident : cost 1000Ron , schimbat toate filtrele + lichid de frana (2ani) + ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Scuze pentru OffTopic insa doresc sa clarific o singura problema:

De astazi intainte, ignoranta unora din colegii de forum va fi sanctionata pentru ca este muuult mai usor sa intrebe decat sa citeasca o carte...

Cine va mai intreba ce se schimba conform manualului de service al masinii - parte integranta a manualului complet al masinii (stiti, chestia aia in piele cu care ne dadeam mari la pretenari posesori de reno cand am luat masina si pe care ar fi trebuit sa o citim din ziua 1 a achizitiei tu-tuului), VA PRIMI AVERTISMENT VERBAL, URMAT DE WARNING DACA ABATEREA PERSISTA !

Acest topic, si nu este singurul, a devenit un sir fara sfarsit de intrebari: da' io ce schimb la 15k?!?!

Fratilor, cititi manualul masinii care are service plan-ul - il puteti lua de aici

Daca e nevoie, voi pune acest link pe fiecare pagina...

Multumesc pentru intelegere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 30000 km facuta la Autoworld Cluj ,schimbat toate filtrele + diagnoza + ulei Mobil 4l , verificat placute frana care sunt la aprox 60% cost total 808 ron iar daca schimbam si placutele fata + spate ~1800 ron durata 2 ore si 30 min.La revizia de 15000 km care s-a facut prin octombrie 2008 s-au schimbat la solicitarea mea toate filtrele etc a costat 690 de ron. :beer:

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 17.3 am avut revizia de 2ani/20K km la Nurvil. Schimbat toate filtrele de toate culorile si ulei. Data trecuta la un an mi-au pus Castrol. Azi nu aveau asa ca am optat intre Mobil1 si original VW nu stiu ce draq, pe cel de VW care sunt ferm convins ca e "ceva" special de "origine VW" cu superproprietati. Au verificat placutele si cica in ritmul asta pot sa merg cu ele pana la 80K km :blah_: deh nu-s vitezist. La fel si cauciucurile. Nu am schimbat uleiul de frana. O voi face anul viitor.

Toate la un cost total de 927 lei. Exagerat de mult.

Anul trecut am platit cam ~550 lei la revizia intermediara de 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pentru OffTopic insa doresc sa clarific o singura problema:

De astazi intainte, ignoranta unora din colegii de forum va fi sanctionata pentru ca este muuult mai usor sa intrebe decat sa citeasca o carte...

Cine va mai intreba ce se schimba conform manualului de service al masinii - parte integranta a manualului complet al masinii (stiti, chestia aia in piele cu care ne dadeam mari la pretenari posesori de reno cand am luat masina si pe care ar fi trebuit sa o citim din ziua 1 a achizitiei tu-tuului), VA PRIMI AVERTISMENT VERBAL, URMAT DE WARNING DACA ABATEREA PERSISTA !

Acest topic, si nu este singurul, a devenit un sir fara sfarsit de intrebari: da' io ce schimb la 15k?!?!

Fratilor, cititi manualul masinii care are service plan-ul - il puteti lua de aici

Daca e nevoie, voi pune acest link pe fiecare pagina...

Multumesc pentru intelegere

Multumesc de atentionare! Dar atunci ar trebui sanctionati si cei care descriu in detaliu ce operatii si piese li s-au schimbat la diferite revizii, nu? Ca doar scrie in manual (da, ala imbracat in piele)! Intrebarea am pus-o, pentru ca traim in Romania si nu sunt doua service-uri la fel. Oricum voi fi mai atent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

nico3

Eu am precizat ca este vorba despre reviziile si materialele schimbate conform planului de service... La fiecare revizie, esti liber sa schimbi si altele (in plus fata de recomandarea producatorului) dar obligat sa schimbi pe cele din plan pe perioada garantiei - aici recomand macar filtrul de polen - dar poti la fel de bine sa nu schimbi ceea ce se recomanda daca masina a iesit din garantie iar revizia se face la un service ne-dedicat vag insa o faci pe raspunderea ta...

Ce spui tu despre detaliile operatiilor si pieselor schimbate - menirea lor este sa te ajute sa gasesti service-ul unde se lucreaza cel mai bine si cel mai ieftin

EndOfftopic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 45.000 Km Golf 5 1.9 TDI la AutoWorld Cluj (filtre, ulei, placute frana fata, diagnoza) - 920 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ispravit si eu cu epopeea reviziei!A doua din istoria masinii,acum la 15000 km.,de pe 7 martie "copilasul" a iesit din garantie.Deci am optat pentru un alt service decat Cardinal M.,nu dau numele pentru a nu face reclama sau contrareclama, ma rog!Schimbate toate filtrele,ulei,diagnosticare VAS,schimbat lichid frana, completat f.putin antigel.Total 685 RON.Oameni amabili,scule moderne, nu genul "dalta si ciocan".Dar...fiindca exista un "dar", ce nu mi-a placut!Masina la final a fost scoasa din postul de lucru,manevrata spre iesire,a urmat concluzia seaca a sefului de acolo..."baieti,nu ati aerisit circuitul de franare"!Na surpriza!!!Si s-au apucat de treaba...Sus masina pe elevator,jos masina de pe elevator!Aerisiri peste aerisiri,si in acest timp ma uitam cu jale cum lichidul de frana abia schimbat se aduna in baltoace sub fiecare roata.Fireste,s-a completat la sfarsit fluidul in sistem cu vechiul lichid de frana.Acum ma intreb,poate ma ajutati va rog cu o opinie...amestecul asta de lichid nou Aral HS DOT 4 este compatibil cu ala vechi(nu stiu ce caracteristici are si ce tip este)?Hm,si pedala de frana imi pare "cam moale"...voi mai testa maine,poate acum sunt subiectiv in opinii!Va urez revizii usoare...

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Dupa ce au inlocuit initial lichidul de frana au "aerisit" franele si l-au pus pe cel VECHI inapoi? Cu alte cuvinte nu ti s-a facut schimbul de lichid? OMG.

Tot ce-ti pot spune este ca mie nu mi s-au aerisit franele cand am schimbat lichidul (se pare ca se realizeaza automat chestia asta) iar diferenta este URIASA, in bine. Practic la fiecare roata s-a desfacut putin surubelul pe langa care se scurge lichidul, a umplut cate o sticla de 0.5L iar cand nivelul din vas se ducea, punea lichid nou. Cand a terminat cu toate cele 4 roti mi-a pus jantele inapoi pe masina si am plecat.

In ceea ce priveste amestecul nu ar trebui sa fie probleme atata timp cat ambele sunt DOT4 doar ca cel vechi probabil e imbibat cu apa si proprietatile lui sunt in momentul de fata un mare 0 (zero).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa finalizarea "maretei" lor ispravi de dezaerare a instalatiei si scurgerea pe pardoseala a unei cantitati apreciabile de lichid nou,baietii au completat cu tot continutul uzat a unui bidonas d-ala de 0,5 litri de care zici(conectat anterior prin furtun la niplul din dreptul unei roti,fiecare roata din spate a avut cate un bidonas).Asa am inteles si eu ca se petrece fenomenul, lichidul proaspat dislocuie pe cel vechi cu ajutorul unei pompe pneumatice.Ei mi-au zis ca din greseala odata cu noul Aral HS DOT 4 s-a pompat si o cantitate maricica de aer.Rotile ramasesera pe pozitie, probabil din lene nu le-au mai dat jos.Cred ca a fost proasta ideea, auzeam cum isi blestemau zilele cand umblau la surubelul de aerisire,plasat f. incomod.Offf,m-a indispus tare chestia asta....

Modificat de Green
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare referitoare la garantia masinii. Daca nu te prezinti la revizie la nr de kilometri pe care ti-l spun ei...si depasesti cu 100, 200 sau 300 de km..masina iese din garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, la o diferenta asa mica nu se intampla nimic, exista o marja acceptata si in plus si in minus

eu de exemplu am facut in minus :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proaspat intors de la a doua revizie (25 000 km) facuta la PBV1.

Pe scurt: schimbat ulei + toate filtrele si inlocuit placute frana fata.

Total: 1380 RON. (toata distractia a durat 4 ore de la ora la care aveam programarea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti am facut si eu revizia daca ii pot spune asa (170000km) la un service de cartier si am skimbat uleiul,filtrele,o bujie si placute spate cumparate de mine si ma dus 715 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drilling engineer

Cred ca e problema daca s-au tocat doar placutele pe spate si pe fata nu, ori folosesti frana de mana prea des la intoarceri. Sincer mi se pare mult 715 lei. daca stai sa te gandesti la placutele din spate nush daca ii ia mai mult de o jum de ora la amandoua rotile din care 15 min da rotile jos si le pune la loc

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste te rog Regulamentul! ULTIM AVERTISMENT!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut si eu schimbul de ulei si toate filtrele (inclusiv cel de benzina). Total 450 lei la Service Leo. Eu unul sunt foarte multumit de pret si de modul in care au lucrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Revizie 80.000 la PBN, schimbat toate filtrele si ulei 730 RON TVA inclus.Spre surprinderea mea a fost foarte ok din punctul de vedere al comportamentului ;) .Ca noutate se poate schimba doar ulei si filtru la pretul de 295 RON TVA inclus.

Bfta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 17.3 am avut revizia de 2ani/20K km la Nurvil. Schimbat toate filtrele de toate culorile si ulei. Data trecuta la un an mi-au pus Castrol. Azi nu aveau asa ca am optat intre Mobil1 si original VW nu stiu ce draq, pe cel de VW care sunt ferm convins ca e "ceva" special de "origine VW" cu superproprietati. Au verificat placutele si cica in ritmul asta pot sa merg cu ele pana la 80K km :offtopic: deh nu-s vitezist. La fel si cauciucurile. Nu am schimbat uleiul de frana. O voi face anul viitor.

Toate la un cost total de 927 lei. Exagerat de mult.

Anul trecut am platit cam ~550 lei la revizia intermediara de 1 an.

Salutare !

Cred ca e o problema a consilierului care nu a stiut sa explice factura si diferenta intre lucrarile efectuate la prima si a doua revizie (la prima revizie se face doar inlocuirea uleiului si a filtrului de ulei plus verificare placutelor de frana,resetare bord si lipire eticheta; la a doua revizie e o lista de doua pagini de verificari).

Oricum,ai dreptate ca preturile pot parea mari,deocamdata.Ar fi de discutat asupra raportului calitate/pret.Incercam sa gasim variante de aprovizionare la preturi mai bune si de exemplu vom avea in curand disponibil ulei la butoi.Aici cred ca vor fi multi clienti reticenti dar e ceva de genul alimentarii cu combustibil (exista o pompa cu afisaj digital care emite un bon cu cantitatea exacta de ulei extrasa).Ar fi avantajul ca pretul pe litru scade si clientul plateste cantitatea exacta de ulei (de ex.4,3 l) si nu 5 l ca in prezent.

Pentru celelalte piese pretul e dictat de importator,dar si aici sunt in derulare o serie de oferte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut edi2009,

Nu stiu ce sa zic in legatura cu aceasta afirmatie:

"Incercam sa gasim variante de aprovizionare la preturi mai bune si de exemplu vom avea in curand disponibil ulei la butoi.Aici cred ca vor fi multi clienti reticenti dar e ceva de genul alimentarii cu combustibil (exista o pompa cu afisaj digital care emite un bon cu cantitatea exacta de ulei extrasa).Ar fi avantajul ca pretul pe litru scade si clientul plateste cantitatea exacta de ulei (de ex.4,3 l) si nu 5 l ca in prezent." deoarece cand am facut revizia aseara la PBN am fost intrebat daca vreu ulei la bidon sau la" butoi".Am intrebat consilierul care este diferenta (ma gandeam ca ar fi ceva diferenta de pret) si mi-a raspuns ca nici una.

Poate PBN are o politica diferita fata de voi, oricum vad ca incet incet au inceput sa-si schimbe atitudinea fata de clienti lor.

O zi placuta,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!