Jump to content

Revizie Golf V


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

Am mai facut si eu o revizie la golful din semnatura:

filtru aer......................35

filtru de combustibil.......87

filtru de habitaclu..........39

filtru ulei.....................26

ulei castrol edge.........160(4litri)

manopera....................80

TOTAL....427 lei

Revizia am facut-o la un service super ok....pentru cei din Cluj: Tekton Motors (undeva in parcul logistic Transilvania)!

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spune si mie cineva ce fel de ulei de motor si cutie se baga intr-un GOLF V GTI?

motor-castrol edge 0 W 30.cutie-castrol taf-x 75 W 90.cel putin astea le folosesc la GT,si le-as folosi si la GTI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca uleiul de la servodirectie se schimba si daca da la cati km sau ce interval?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sigur arunca o privire in cartea masinii in Planul de Service!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@olteanu82 din cate stiu eu caseta de directie e actionata electric fiind servotronic, deci nu ai treaba cu lichidul de la servo pt ca nu ai.

Ma insel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful V nu are sigur lichid de servodirectie !!!

Avertisment

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu ca Golful 5 nu are lichid de servodirectie, fiind actionata electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am nevoie si eu de un sfat. am cumparat filtru de carburant (mann) pentru revizie. nu m-am uitat la el atunci cand l-am cumparat , iar cand am ajuns acasa am observat ca se scamoseaza (se iau straturi subtiri de hartie). aveti idee daca e vreo problema (afecteaza cu ceva) sau trebuie sa merg cu el sa il schimb la astia de unde l-am cumparat ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tre sa-l schimbi, ptr ca scamele o sa ajunga in injectoare si o sa le strici, va trece si mizeria din rezervor prin ele. Iti recomand sa cumperi unul mai scump, nu prea ieftin. te ajunge 80 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca eu am cerut mann, sa fie fabricate in germania nu crezi ca am cerut ce e mai bun ???

nu trebuie sa fie cel mai scump. am dat pe el 85 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cunostintele mele, MANN nu sunt cele mai stralucite. dar nu contrazic. Ce culoare are hartia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tind sa cred ca filtrul acela a fost depozitat in conditii improprii, in cazul de fata umezeala.

Poate in cele 2 zile de lucru nu ai apucat dar schimba-l cat mai rapid, roaga-te sa fie fara probleme.

Modificat de janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am facut si eu a doua revizie la golf (28835 Km). De data asta am optat pentru service-ul Elcargid Buzau. S-au inlocuit urmatoarele:

ulei Mobil 1 ESP 5W30 (vrac)

filtru ulei Mann

filtru aer

filtru habitaclu.

Alte operatii:

completat lichid racire

verificat presiune pneuri

reglat lumini

spalat motor

diagnoza

Cost total = 630 Ron.

Revizia a durat ~2 ore. S-a lucrat cu grija si cu mult profesionalism. Multumesc si pe aceasta cale colegului "tutu0581" alias Cornel, consilierului de service dl. Alin Baroian si nu in ultimul rand mecanicului care s-a ocupat de masina (caruia din pacate nu i-am retinut numele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Imi poate spune cineva daca filtrele Knecht sunt superioare calitativ celor Mann/Bosch?

Stiti ce la ce presiune functioneaza filtrul de benzina pentru 1.6 FSI/BLF/2007/, 3BAR/4BAR?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cateva zile a facut si eu revizia de 15.000 km la masina din semnatura la AutoMitric din Suceava. Piesele inlocuite au fost urmatoarele:

1. Filtru polen habitaclu (la cerere)

2. Filtru motorina (la cerere)

3. Ulei + filtru ulei

4. Filtru aer ( la cerere)

5. Schimbat jante cu altele cu cauciucuri de iarna

6. Verificat jocuri + resetare interval service

7. Completat antigel pt iarna la -30 C

Toata treaba a costat 900 Ron si a durat cam 2 ore. Chestia nasoala a fost ca eu m-am dus pana la toaleta si cand m-am intors la masina gigicu din service

turna cu toata bucuria ultima sticla de ulei Castrol .507 SLX LL, eu fiind contra uleiului long life.... nu mai puteam sa ii pun sa il scoata din motor. Totusi cu uleiul LL nu mai este asa zgomotos motorul cand urca in turatii mari. Am fost placut surprins ca am fost lasat sa stau langa masina , bineinteles ca am semnat ca daca mi se intampla ceva bla bla bla, mi-au dat un halat albastru si am intrat in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am facut prima revizie, de an, la PBN. Am schimbat numai uleiul si filtrul de ulei. Cost 460

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare!

Urmeaza revizia de 2 ani si 56 000 km.

M-am programat la Cardinal motors constanta, mi-au facut o oferta de 750 ron, ceea ce mi s-a parut destul de bine ca bani.

M-a mirat faptul ca mi-au spus ca lichidul de frana se inlocuieste prima data la 3 ani si apoi din 2 in 2 ani.

Stiti ceva de lucrul asta?

Din ce am citit nu a reiesit nimic de acest gen.

Eu inca am placutele de frana din fabrica, ar fi cazul sa le inlocuiesc chiar daca inca nu sunt tocite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de lichidul de frana nu stiu exact sa-ti dau linkul asa pe fuga (poate aici, poate in carte am citit :lol: ) dar asa este: prima schimbare se face la 3 ani apoi din 2 in 2 ani.

Daca placutele nu sunt uzate nu vad rostul schimbarii acestora, daca cineva are argumente foarte intemeiate pro sa ma corecteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

:wub: S-a discutat de nenumarate ori in acest topic

Lichidul de frana se schimba la 2 ani ! conf Planului de Service pana la MY2007 cel putin. Cartea mea asa spune

LE: Se pare ca de la MY2008 s-ar fi trecut la 3 ani si apoi din 2 in 2 ani. Cineva cu astfel de model sa verifice si sa lamureasca odata pentru totdeauna dilema asta

Intre Craciun si Anul Nou voi schimba si eu si voi aduce informatii suplimentare (care ar fi recomandarea importatorului)

post-3944-1260464794_thumb.jpg

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Although, reading my Rabbit owners' manual it says "brake fluid flush first after 3 years, then every two years.."...

Fara sa intru in polemici am dat un search rapid si aceste randuri le-am gasit aici dar sunt sigur ca le-am citit si altundeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dudu tocmai despre asta e vb, s-a mai discutat si totusi nu stiam faza cu modelele 2008.

"valabil doar pt germania" de ce? sunt ei mai cu mot?

hai ca filtru de motorina, particule, aer le inghit, traim intr-un santier, dar p-asta cu lichidu de frana n-o cred.

Cum spumele marii sa fie lichidu de frana mai putin afectat in germania de trebuie schimbat prima data la 3 ani? Avand in vedere ca se afla intr-un circuit inchis.

Modificat de MihaiV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca in Germania se apasa frana mai rar.

La mine in Service Plan zice asa:" daca lichidul de frana este prea vechi, la presiuni mari vor aparea insertii de aer in sistemul de franare.Franele se pot defecta din aceasta cauza".

Concluzia, trafic aglomerat, frana mai des, uzura mai rapida.

Cu toate acestea, la mine scrie Schimb lichid frana- prima oara la 3 ani, dupa aceea la fiecare 2 ani, masina fabricata in mai 2008, fara amendamentul :"only for Germany".

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a venit vremea reviziei deocamdata am achizitionat filtrele si uleiuldupa cum urmeaza:

filtru ulei-25 lei

filtru combustibil-80 lei

filtru aer-60 lei

filtru habitaclu cu carbon- 45 lei

ulei castrol 5W-40 5litri -180 lei

bujii BERU( 4 electrozi) 90 lei

au fost achizitionat de la un magazin de prin titan toate sunt mann acum cat de originale sunt numai chinezii stiu

Intrebarea mea ar fi ce parere aveti despre bujiile astea beru am citit si in topicul special da nu prea sunt posesori de beru si cat ulei intra la motoru asta 1.6 benzina data trecuta am pus 4 litrii si a fost bine am citit pe aici ca 4.2 4.3 posesorii rog ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!