Jump to content

My new Scirocco


robi_zet

Postare recomandată

Din cate m-am mai interesat si eu, pe Scirocco 2.0 TSI CAWB sunt aceiasi etrieri spate ca pe Golf 5/6 GTI, doar suportii de etrieri difera si diametrul discurilor (256 mm vs 272 mm parca).

Modificat de volvol
Link către comentariu

Doar ca era un gol mai mic in janta...

 

Pana una alta m-am hotarat si ce ulei am sa folosesc la urmatorul schimb, Fuchs Titan Gt1 5w40 XTL care se pare ca este si ulei de prima echipare la masinile VW.

 

Singura problema este ca nu prea se gaseste in Romania iar pe comandata dureaza cam 2 sapt. O sa il pun mai intai in Golf sa vedem ce si cum.

Nu mai crede tot ce apare pe net,Fuchs este ,,pamant pentru flori'' in comparatie cu alte uleiuri.

Link către comentariu

De ce spui asta? Si in comparatie cu ce uleiuri?

Link către comentariu

Daca nu ai incredere in anumite marci de uleiuri,foloseste uleiul original Vag (nu Vapsoil) pentru ca nu mai este asa de piperat la pret.

Asa cum exista Fuchs pe piata,exista extrem de mult uleiuri care sunt ridicate in slavi si ele sunt produse ieftine dar proaste calitativ:Coma,Comline,Vaico,Mannol,Az Maister,Hexol,Panther..etc.

Link către comentariu

M-am lamurit si eu cu uleiul original, vine intrun bidon no name de 100L, cica e Mobil. Si iti trage cu pompa de acolo si iti pune in masina. Asa pun cei de la reprezentanta.

Link către comentariu

M-am lamurit si eu cu uleiul original, vine intrun bidon no name de 100L, cica e Mobil. Si iti trage cu pompa de acolo si iti pune in masina. Asa pun cei de la reprezentanta.

Nope. L-am văzut eu. Pentru mine era individual la 1l cu marca specifică pe el, VW spanac. Deci există și așa. Numai că prețul e mai mare.
Link către comentariu

Am motul 5w30. A venit vara si vrea ceva cu indice 40.

Ma incanta ca are norma A40 Porsche.

Mai pot sa aleg Motul 5w40 x-clean.

post-42557-14037124591428_thumb.jpgpost-42557-14037124642728_thumb.jpg

Link către comentariu

roby daca alegi un ulei care are specificatie de pompa-duza 505.01 diesel din 1912....nu ai facut nimic.

Indierent de marca de ulei aleasa mergi numai pe 5w30(normatiul nou,nu morma de ford sau norma veche de vag) pentru ca motoarele tsi si tfsi sunt mai pretentioase si sunt putin mai complicate ca motoatele de generatie mai veche.

si inca o chestie,ford si anumite modele mazda folosesc un ulei mai special 5w30 care nu este compatibil cu alte motoare ale altor fabricanti.....vad ca astia au bagat uleiul gti....la gramada cu normativele comune ale altor fabricanti.

Inca o dovada ca lucrurile nu sunt asa simple precum par.

Link către comentariu

Sunt de 286mm la GTI pe spate

 

Daca vrem sa fim exacti, atunci trebuie mentionat ca dupa 2010 discurile de frana spate au 272 mm in diametru (pe tot ce inseamna 2.0 TSI FWD, inclusiv GTI-uri si inclusiv Edition 35).

Link către comentariu

Am inteles...imi pare rau daca am creat vreo confuzie...eu stiu ca asa am eu si ma asteptam sa fie cel putin egale cu ale mele odata cu trecerea timpului. Speram in evolutie

Link către comentariu

Mi-a confirma si importatorul Fuchs din Romania ca acest ulei are primul plin la fabrica Vw.

post-42557-14037874183935_thumb.jpg

Link către comentariu

Era ceva daca iti confirma cineva de la vw asa...Oricum eu nu am simtit diferenta intre uleiul din fabrica si cel castrol la bidonase.

Link către comentariu

iti dai seama ca nu ar spune nimeni asa ceva, dupa uleiurile lor nu se mai vand...

Link către comentariu

eu folosesc de 3 ani exclusiv 5w40, fara probleme, minim consum de ulei, motorul e mai silentios, desi nu pot demonstra stiintific sunt sigur ca ii place mult mai mult 5w40 fata de 5w30 din aprilie pana in octombrie. iarna nu vad de ce ar fi o problema, indicele la rece fiind acelasi.

Link către comentariu

Te-am vazut azi dupamiaza..eu eram in parcarea celor de la Midocar. Foarte bine arata masina...Salutari!

Link către comentariu

Luni sper sa fac schimbul. Mai trebuie sa-mi vina filtru de ulei+buson.

Ce ma "nemultumeste" este data de fabricatie care nu o gasesc pe ambalaj.

post-42557-14045540730485_thumb.jpgpost-42557-14045540849172_thumb.jpg

Link către comentariu

@robi_zet ca sa afli cand expira sau cand e fabricat poti solicita vanzatorului decodificarea cifrelor de pe ambalaj. De regula la multe ambalaje acum nu mai este scrisa direct data fabricatiei ci este codificata prin 4-6 cifre.

Bafta

Modificat de colin
Link către comentariu

Mersi frumos. Acestea sunt singurele cifre tiparite pe ambalaj.
post-42557-14045548203199_thumb.jpgpost-42557-14045548250902_thumb.jpg

Modificat de robi_zet
Link către comentariu

03013 pare a fi data fabricatiei. Luna 3 anul 2013. Nu lua de 100% ce iti zic e doar experienta mea personala cu uleiurile.

P.s eu ma feresc sa pun in masina uleiuri mai vechi de 1 an. Desi ele sunt garantate si 6 ani majoritatea. E piticul meu :)

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!