Jump to content

Ce tip de ulei folositi? Ce vascozitate?


andREI
 Share

Ce tip de ulei folositi?  

1.326 voturi

  1. 1. Ce tip de ulei folositi?

    • 0W40
      82
    • 5W40
      915
    • 10W40
      210
    • 15W40
      30
    • 20W50
      7
    • 5W30
      148


Postare recomandată

3500 km de la ultima revizie, si am completat cu 1 litru de ulei Castrol 505.01 pentru PD-uri. Recunosc, trag de motor, schimb pe la 3000 rpm, mai ajung si la 4000, am facut si niste drumuri la viteze mai mari, dar nu e cam mare consumul ? Eu nu am vazut in carte ca poate sa consume 1L la 1000 km :blink:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.

Date tehnice: 1.4TDI PD; Ulei norma W505.01(5W-40)

Intrebare: am schimbat uleiul cu MOBIL 1 ESP FORMULA 5W-30. Ulei norma W507.00(5W30) am facut bine sau nu.

Vreau sa stiu daca pot dormi linistit sau nu. Am inca o urma de indoiala ca nu as fi procedat corect.

Este posibil sa deteriorez motorul cu tipul acesta de ulei? Rog o lamurire.

Merci anticipat

http://www.simbolauto.ro/index.php/pg/produse_unu/pin/4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SAMSON, tinand cont de faptul ca VW a spus ca va inlocui normele actuale 505.00/505.01 si 506.00/506.01 cu noua norma 507.00/507.01, cred ca este OK ce ai facut. Spune daca nu este secret cat ai dat pe litru si de unde l-ai luat. Ma bate gandul sa trec si eu pe 507 si se apropie sorocul pt inca un "service interval"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul l-am luat de la un magazin de piese auto din Onesti care mi-a facut si schimbul gratuit. In ceea ce priveste pretul pentru MOBIL 1 ESP FORMULA 5W-30(W507.00) e de 550.000lei/l cu cca. 100.000lei/l mai scump decat MOBIL SYNT S SPECIAL V 5W-40(W505.01). La pretul asta l-am gasit eu.

Rapier merci mult pt raspuns. M-am linistit. :beer:

http://www.uleimotor.ro/Oferte/OFERTA_MOBIL.htm

Modificat de SAMSON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai oameni buni (respectiv rapier) exista si 507.01 ... eu nu prea cred este doar 507.00 care este si pt PD si pentru long life ... si pe la noi la bucuresti e 51 ron/l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU exista 507.01. Ce naiba e asa de greu de citit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

W504.00 valabila pt benzina si W507.00 valabila pt motorina

Aceste doua norme le vor inlocui pe cele existente.

Pt. lamuriri vedeti atasamentul

post-7745-1170859470_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu stiam de 507.00. De 507.01 nu stiam daca exista sau nu sigur, m-am gandit daca la celelalte exista si .00 si .01 asa o fi si la asta. Daca voi spuneti ca nu este, nu este, cu atat mai bine. SAMSON merci de info. Am mai gasit da la un pret ceva mai mare (probabil era CASTROL pe norma aia)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.atasez aceste doua tabele care va pot ajuta in alegerea uleiului pt masinile voastre.evident tinand cont de normele recomandate de producator!

post-8085-1170874380_thumb.jpg

post-8085-1170874394_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am in masina din semnatura Mobil 1 5W50 Rally Formula, asa am luat-o, stie careva pe unde gasesc uleiul asta, ca e cam vremea de schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc Castrol Softec 5W-40. Asta mi-a recomanadat varul meu care e mecanic la Cardinal Motors. Costa in jur de 40 RON litrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la passat 2001 cu 235 mii km,la care inainte bagam in motor ulei mobil special v 5w40,ce se recomanda sa bag acuma,cand va trebui sa il schimb?la 13 ooo km mi-a mancat 1 L de ulei,ceea ce m-i se pare mult.ce stiti de uleiul OMV?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca o cautare pe acest site, eu am fost multumit de rezultatele obtinute.

Nu uita sa introduci codul motorului.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit Valvoline la primul schimb de cand e masina la mine (187.000), ca era mai ieftin (30 roni/l), dar acuma, dupa ce am studiat pe-aici, am vazut ca e cam cel mai naspa ulei. Am gasit undeva ARAL TRONIC 431 5W40, la 155 ron/bidon de 4l (am vazut ca e si made in germany), si merg maine sa-l iau. Am mai luat si un aditiv de ulei, ca e cam zgomotos motorul, si o sa-l bag si ala. Sa fie intr-un ceas bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine la masina din semn ce imi indicati ? : 145.000 km si pina acuma a avut numai castrol long life 2 full sintetic.deci la km astia si la clima noastra imi indicati sa-l las tot cu uleiu asta sau sa-l schimb?? normal pe buson ulei si etc scrie 0w30.astept sugestii.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am un golf IV variant 1.9 tdi 90 cai din 2002. un prieten mi o adus un ulei din belgia SUNOCO futura 10W40 semisintetic. pot sal pun in motor sau mai bine iau alta(astept recomandari) masina are 147800 km. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol TXT 505.01. Pret: 50 RON/1L adus din Ungaria. Il voi schimba peste 13/14.000 de Km, oricum mai mult merg prin oras asa ca nu se justifica Long Life option.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut fani ai VW,

am si eu o intrebare...pentru cine are cunostinte de asa ceva: aveti idee, ce diferente sunt intre un Aral High Tronic 5W-40 si un Aral Tronic 431 5W-40?!

Intreb...pt. ca trebuie sa-mi schimb uleiul (as vrea sa merg pe ARAL) si, dupa ce am intrat pe sit-ul ARAL, si am dat cautare pt. tipul meu de masina, mi-a iesit Aral Tronic 431. In schimb...am observat, ca ambele uleiuri respecta norma VW 505 00 sau 505 01 (care este si cea pt. masina mea, conform cartii tehnice)

Din ce am citit acolo..se pare ca High Tronic este long life!! Nu asta ma intereseaza pe mine...pt. ca, din ce am citit pe forum, la conditiile care sunt la noi in tara, nici nu este recomandat sa tii un ulei mai mult de 10-15mii km!! De fapt, ce m-a nedumerit...este pretul: in jur de 28-33RON pt. High Tronic si 40-45RON Tronic 431!!!!!!!

Oare..de unde provine diferenta asta de pret!!?? Este mai bun Tronic-ul 431 decat High Tronic?!

Astept pareri!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ALH este recomandata norma vw 505.00(HIGH TRONIC).ARAL 431 (vw 505.01)este ulei special pt motoare PD,de aceea este mai scump.poti pune si 431 daca te tin buzunarele,nu are cu ce sa-i dauneze motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare legat de tipul de ulei pe care sa-l folosesc pentru completare. Motorul este 1.9 Tdi si are 4000 Km (2 luni), am observat ca a consumat putin ulei si nu vreau sa las pana ma atentioneaza la bord. De la dealer si in cartea tehnica mi-a spus ca orice tip de ulei numai sa aiba valoarea de 505.01, iar la motor scrie ca producatorul recomanda Shell. Va rog sa-mi spuneti si mie cum sa procedez si ce tip de ulei sa i-au. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!