Jump to content

De la ce furnizor alimentati cu motorina?


Alextz
 Share

Furnizor motorina  

1.710 voturi

  1. 1. Ce funizor preferati?

    • Petrom
      390
    • OMV/PetromV
      475
    • Rompetrol
      411
    • Agip
      12
    • MOL
      329
    • LukOIL
      92
    • Alt Furnizor (specificati)
      10
  2. 2. Tip Motorina

    • Normala
      1047
    • Premium.(sortiment gen EVO, TOP EURO, PREMIUM DIESEL)
      672


Postare recomandată

De cei de la Eso ce parere aveti? S-a deschis o benzinarie chiar peste drum de unde stau, preturile sunt comparabile cu ale celor mari, dar nu prea am incredere. Sunt foarte putine si nici pe net nu prea gasesti informatii despre ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trecut azi pe la cateva pompe si am constatat ca doar Rompetrol mai au motorina fara bio diesel (B0), varianta scumpa Efix 55, restul toate au B7. Mi s-a parut interesant deoarece stiam ca e norma obligatorie ca toti carburantii sa aiba un procent minim de bio diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aşa a fost întotdeauna la Rompetrol, dar numai iarna, vara este tot B7 şi Efix55

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat tine iarna la ei dar e aproape aprilie. Pe timpul iernii cred ca si restul au avut fara bio diesel dar de ceva timp au trecut iar la B7. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din câte îmi amintesc la OMV a fost toată iarna B7 şi Maxx Motion. De la alţii nu ştiu pentru că doar cu aceste două sortimente alimentez.

Iar iarna nu este după calendar, este după temperaturi la motorină:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar. Doar ca la OMV dupa spusele tale nu a fost iarna deloc 😆

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca OMV are alta abordare.

La Rompetrol intr-adevar stiu ca si iarna trecuta efix55 era B0. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mai nou motorina Socar normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Apropo de Socar, am observat ca sunt singurii care folosesc aditivi metalici. Nu stiu exact ce rol au si daca sunt benefici la un 2.0 tdi PD 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am alimentat de la Socar dupa mult timp de alimentat exclusiv de la MOL . Personal mi-a crescut consumul mediu , dar poate si caldura asta (AC non stop ) a afectat consumul . Sunt curios de experienta voastra cu Socar .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca trage mai bine si motorul e mai sprinten e de la aditivi din motorina cea mai aditivata va arde mai repede si normal cu plus de putere aici cred ca discutia e care combustibil e mai bun si mai curat pt motor in timp la majoritatea diesel urilor filtrul de motorina isi va face treaba pana la un punct!

Cea mai interesanta discutie ar fi o comparatie cu grafic avand fata in fata aral sau shell germania  apoi motorina de austria ,shell ungaria si puse fata in fata cu cea din romania sunt ferm convins ca in west calitatea si curatenia o bate pe cea din estul europei asa ar fi relevant sa ne comparam cu cei tari!asa se cam stie in romania toti iau de la cei doi distribuitori cred ca ploiesti si petromidia apoi fiecare umbla la aditivare!

Modificat de mike77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 01.06.2019 at 22:22, R Z F a scris:

IMG_20190601_165351.jpgMai sunt si altele fara biodiesel?

Sunt singurul care a văzut ca exista B0 si la lukoil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza e de la Rompetrol. Lukoil poate doar iarna sa nu aiba cu biodiesel, in rest sigur e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur,dar parca intr o stație din București am văzut pe o pompa B0

 

 

Modificat de lupo_bv
eliminare quote postare anterioară
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Din cate stiu eu iarna nici o motorina cu contine biodiesel.

Dupa o anumita temperatura biodieselul cristalizeaza,din acest motiv nu se foloseste iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pana de curând, doua mașini le alimentam de la TSV. Passatul de la RP cu efix55.

Cu motorina de la TSV dadeau fum. Le-am trecut la RP EFIX51 și am scăpat de fum.

Acum le-am mutat pe toate 3 pe Socar nanodiesel. De ce? Pentru ca la Ford m-au lăsat injectoarele din cauza motorinei TSV.. deși ii băgam turații și ulei 2t/liquimoly diesel schmier.

Mare șoc am avut când am auzit cât de frumos se aud motoarele cu Socar Nano super diesel..

Modificat de UNHleaSHD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 20.01.2022 at 3:55, UNHleaSHD a scris:

Pana de curând, doua mașini le alimentam de la TSV. Passatul de la RP cu efix55.

Cu motorina de la TSV dadeau fum. Le-am trecut la RP EFIX51 și am scăpat de fum.

Acum le-am mutat pe toate 3 pe Socar nanodiesel. De ce? Pentru ca la Ford m-au lăsat injectoarele din cauza motorinei TSV.. deși ii băgam turații și ulei 2t/liquimoly diesel schmier.

Mare șoc am avut când am auzit cât de frumos se aud motoarele cu Socar Nano super diesel..

exact aceeasi experienta  am avut)o cu socar nano super diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

aveti grija cu aditivii metalici, sunt banuiti ca dauneaza sanatatii umane si a catalizatoarelor etc..uniunea a incercat sa-i interzica de tot, acum cred ca sunt doar limitati si majoritatea au renuntat la ei.

 

si socar atentioneaza de 2 ori pe pagina lor despre acesti aditivi metalici: https://www.socar.ro/carburanti/nano-super-diesel/

 

 

On 1/20/2022 at 1:55 AM, UNHleaSHD said:

Pentru ca la Ford m-au lăsat injectoarele din cauza motorinei TSV.. deși ii băgam turații și ulei 2t/liquimoly diesel schmier.

 

pai poate si de la uleiul 2t au picat? iar tsv asta e partener/privat. nu vad de ce as alimenta de la ei..ce au special?

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu de la ulei. Au cel mai mic pret din zona Ilfov.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Alimentez Mol si Petrom de prin 2012, frecvent. Nu pun alti aditivi extra cum facea Trofin Liviu cu Adizol T6 ... si kspic !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ati observat ca vreo benzinarie sau vreun sortiment anume sa scada/creasca corectiile la injectoare?

 

La A7 3.0 TDI la inceput puneam 50ml de ulei 2T per 10l alimentati (obisnuinta... inainte am avut doar diesel-uri euro 4 si/sau dpf off), m-am gandit ca metoda asta e prea barbara pentru un euro 5 cu sistemele antipoluare active si am inceput sa alimentez cu motorina aditivata, prima data de la Mol, apoi OMW. 

 

Dupa ce am facut asta corectiile au crescut de la +0.25  +0.35 la +0.7, aproape +0.8 acum cu OMW Maxxmotion. Si chiar ma intorsesem dupa un drum de 400 km de autostrada mers oarecum turat... 

 

As prefera sa nu ma intorc la ulei 2T, chiar daca era LM 1052 care multi zic ca e foarte bun chiar si pt dpf on din prisma fisei tehnice, am observat ca imi creste consumul simtitor si parca o si face un pic mai lenesa/ezitanta masina.

 

Sugestii? :D Sau sa mai fac niste km cu maxxmotion si vad cum evolueaza?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am vazut, doar am auzit. Nu vrei ulei 2T, pune liqui moly diesel schmier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, vladandrei51 said:

corectiile au crescut de la +0.25  +0.35 la +0.7, aproape +0.8 acum cu OMW Maxxmotion.

Problema e de la injectoare ,au fost cateva coduri cu probleme ,sa rezolvat din 2016 cu inlocuirea lor .

Vezi daca codurile injectoarelor sunt cele cu probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Un update dupa mai multe plinuri cu maxxmotion: Am observat ca am scapat in materie de 80-90% de un carait la acceleratie la viteze mici in sarcina mica care suspectez eu ca a luat nastere in urma experimentelor mele cu ulei 2T. Mol EVO nu a remediat problema desi probabil nu am apucat sa fac destule plinuri cu el, sau nu stiu.

 

Consum parca (desi neglijabil) mai mic, sunetul motorului la fel (din pacate, dintre toate diesel-urile pe care le-am avut asta suna cel mai urat).

 

Pentru 30 lei sau cat ar veni diferenta pe un plin, eu ma declar multumit :) 

 

Corectiile... Cand cum, unele zile le vad pana in +0.20 - +0.25 chiar si cu motorul rece, alteori le vad pana in +0.60 - +0.70, am observat ca sunt mai mari dupa un drum de autostrada sau dupa ce am mers mai turat, desi cu celalalte masini diesel pateam chiar invers. Neavând alte simptome nu am făcut nicio investigație pe partea mecanică

 

P.S: Am vazut ca au introdus pe sortimentul maxxmotion 0% biodiesel.

Modificat de vladandrei51
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 11/27/2022 at 7:39 PM, vladandrei51 said:

Un update dupa mai multe plinuri cu maxxmotion: Am observat ca am scapat in materie de 80-90% de un carait la acceleratie la viteze mici in sarcina mica care suspectez eu ca a luat nastere in urma experimentelor mele cu ulei 2T. Mol EVO nu a remediat problema desi probabil nu am apucat sa fac destule plinuri cu el, sau nu stiu.

 

Consum parca (desi neglijabil) mai mic, sunetul motorului la fel (din pacate, dintre toate diesel-urile pe care le-am avut asta suna cel mai urat).

 

Pentru 30 lei sau cat ar veni diferenta pe un plin, eu ma declar multumit :) 

 

Corectiile... Cand cum, unele zile le vad pana in +0.20 - +0.25 chiar si cu motorul rece, alteori le vad pana in +0.60 - +0.70, am observat ca sunt mai mari dupa un drum de autostrada sau dupa ce am mers mai turat, desi cu celalalte masini diesel pateam chiar invers. Neavând alte simptome nu am făcut nicio investigație pe partea mecanică

 

P.S: Am vazut ca au introdus pe sortimentul maxxmotion 0% biodiesel.

 

Tot pe un 3.0 Tdi 245 cp pe un Cayenne, dupa ani de incercari de a elimina acel carait/rontait la acceleratie usoara in sarcina mica (~ 1400-1800 rpm) rezolvarea a fost urmatoarea:

 

1. Alimentat doar cu Rompetrol Efix 55! Pur si simplu, motorul 3.0 Tdi, pare ca se simte cel mai bine cu motorina aceasta, cel mai probabil din cauza ca nu contine biodiesel. Cu Petrom, motorina normala, parca se chinuie, cu Omv normala la fel. Cu Omv Maxx Motion, ceva mai binisior, dar tot rontaie. 

Pe capacul de la rezervor, scrie clar 🚫Biodiesel. 

Ma miram intrucat trecea din cand in cand pe langa mine, ba un Q8 nou nout, ba un A8 nou nout, cu acelasi rontait de diesel in sarcina mica. Deci exclusesem varianta ca injectoarele sa fie problema si a unei masini noi noute. 

 

2. Curatare clapeta acceleratie, cea mare, dinaintea admisiei. Chiar si depuneri mici, influenteaza actionarea ei, a.i. in admisie vor intra prea multe gaze de EGR si prea putin aer curat. 

 

Concluzie:

Pt. 3.0 TDI, in Romania, recomand Rompetrol Efix 55

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!