Jump to content

De la ce furnizor alimentati cu motorina?


Alextz
 Share

Furnizor motorina  

1.710 voturi

  1. 1. Ce funizor preferati?

    • Petrom
      390
    • OMV/PetromV
      475
    • Rompetrol
      411
    • Agip
      12
    • MOL
      329
    • LukOIL
      92
    • Alt Furnizor (specificati)
      10
  2. 2. Tip Motorina

    • Normala
      1047
    • Premium.(sortiment gen EVO, TOP EURO, PREMIUM DIESEL)
      672


Postare recomandată

@mihai.onu94Fa testul ala de care ziceam si dupa mai vorbim. Si in lumea audiofililor e cam aceeasi idee, toti se jura ca un sistem mult mai scump sau un anume codec audio se aude mult mai bine, pana ii legi la ochi si le ii pui sa iti spuna care e care. Valabil si in lumea vinurilor si in multe alte domenii unde perceptia umana e una din variabile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda aia 1.9 tdi 105cp cu care a facut tunerul respectiv teste e EURO4 daca nu ma insel, asta in conditiile in care motorina de la pompa e facuta pt EURO5. Din start testul nu prea are relevanta decat pt masini EURO 4. Generatii diferite, injectoare si altele tot diferite. Nu mai generalizati ca e placebo sau ca nu exista diferente intre std si premium. Poate ca la Euro4 nu se simte nimic, asta nu inseamna ca la Euro5 sau 6 e acelasi lucru. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu alimentez de cativa ani doar de la OMV. Am 300+ cai, si am bagat si normala si MaxxMotion.

Sincer nu mi-am dat seama niciodata de vreo diferenta sa mearga mai bine sau mai prost cu vreuna.

Poate, o idee infima, motorul e mai putin zgomotos cu cea normala, cea premium fiind mai uscata din cauza aditivilor.

O alta chestie remarcata cu siguranta, consuma o idee mai mult cu cea aditivata (undeva pe la 0,3-0,5L%).

In rest, alimentati de la statii mari, cu rulaj mare, si nu cred ca vor fi probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea normala de la omv este aceeasi cu extra de la petrom,deci nu e chiar normala,normala e cea standard petrom.

 

 

https://www.petrom.ro/services/downloads/00/petrom.ro/1522179152941/SF-39 Diesel Extra

 

https://www.petrom.ro/services/downloads/00/petrom.ro/1522179152433/Certificat de Conformitate Motorina Extra

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mine, cel mai bine se simte masina cu motorina de la Rompetrol. Motorul e silentios, trage bine. Cu cea de la Lukoil facea ca un tractor si nici nu mergea bine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pun cam 90 % petrom normala. Pana acum nu au fost probleme. Restul de 10% Mol sau Rompetrol.

Mentionez totusi ca sunt ”nou” in lumea vw. Pana acum am avut (si inca am) un Chevrolet Cruze 2.0 diesel. E super gretoasa masina asta la motorina. Cel mai bine s-a impacat cu petrom, cel mai rau cu LukOil, iar daca ceva nu e in regula face ca tractorul pe aratura. Acum am de putin timp un Passat B6 si continui tot asa... petrom in principal motorina normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Chiar e adevarat ca motorina Mol din judetele de la granita de vest e adusa din Ungaria? O fi fost mai demult, acum am auzit ca se alimenteaza de la Lukoil. Ciudat ca lumea lauda Mol si critica Lukoil cand de fapt e aceeasi marie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 despre faptul că „aia” a lu' „ăla” e mai bună/rea, E greu de cuantificat mai degraba e placebo!
în fiece lună, când unul rămâne făr'de stoc cumpără de la celălalt și viceversa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carburantul de baza e acelas peste tot. Diferenta o face reteta de  aditivi ,specifica fiecarui brand .Adaugarea de aditiv se face la incarcarea in cisterna inainte de a pleca spre statia finala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calitatea carburantului nu depinde doar de pachetul de aditivi, ci si de performantele rafinariei, plus titeiul folosit.

Lumea nu se plange degeaba de Lukoil, din rafinaria lor iese zeama de calitate mai slaba. Plus ca rusii nu dau 2 bani pe feedback, au contracte cu institutii la care au licitat un pret mai mic, si le strica alora motoarele diesel, in special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi, cateva zeci de BMW-uri merg cu Lukoil de la 0km , doar de acolo se alimenteaza cu card. Probleme zero. Majoritatea sunt Diesel si vorbim de motoare performante de 400CP cu 4 turbine, dar si V8 si chiar V12 pe benzina.

A mea vede doar Lukoil si Petrom, nu e nicio diferenta. De altfel, benzina e aceeasi peste tot, in majoritatea timpului.

Eu astept discutiile cu masinile electrice si de unde sa alimenteze cu curent electric mai bun 🙂

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am observat cand alimentez cu motorina de la rompetrol noxele sunt foarte puternice, practic nu poti sta la 1 m in spatele masinii. Cu motorina de la mol sunt mai suportabile, nu se simte mare lucru. Nu stiu daca e de bine sau nu, dar nu cred sa fie intamplare, am patit de mai multe ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu treaba asta cu motorina de la Rompetrol. Am trecut pe OMV de vreo 4 plinuri incoace si nu mai simt gazele alea in masina...  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rompetrol a fost construita sa proceseze petrol  din Iraq, cu un continut ridicat de sulf. Acum proceseaza titei din Kazahstan, similar cu cel din Iraq.

 

Statiile Rompetrol, Lukoil si OMV/Petrom isi vand marfa proprie, MOL cumpara in general de la Petrom, Agip de peste tot, daca mai e vreo statie in ROmania, iar la Socar nu spune nimeni  ce proveninenta are marfa, dara baga aditivi in ea.

 

Aditivii sunt proprii fiecarui brand, de exemplu carburantul de la OMV fiind mai aditivat decat cel de la Petrom, chiar daca baza e aceeasi.

 

 

Aia ca e cam aceeasi motorina si benzina cam peste tot e din folclor. Cat de profitabil sa fie sa vinzi marfa altui procesator, daca tu ai rafinarie proprie?

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice afirmatie fara document/dovada este folclor!

 

 

cu cateva pagini in urma..... 

 

1BD3C940-26D5-47D5-8F99-568EC01C7421.jpeg.0c84920ee4cf74e4d35fcc3809e0df5d.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie unul mi se pare gresit si irelevant sa compari provenienta petrolului, titeiului, etc cu efectiv ce bagi in rezervor de la pompa. Asa poti sa spui si ca apa imbuteliata e la fel de buna de la orice brand, tot H2O ar trebui sa fie la baza, nu? 

Nu cred ca e totuna sa bagi in rezervor motorina cu impuritati/apa de la statia X, cu a baga in rezervor motorina curata si aditivata cu un pachet bun de la statia Y. (chit ca motorina de la ambele statii are la baza titei de la acelasi producator). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, R Z F said:

orice afirmatie fara document/dovada este folclor!

 

 

cu cateva pagini in urma..... 

 

1BD3C940-26D5-47D5-8F99-568EC01C7421.jpeg.0c84920ee4cf74e4d35fcc3809e0df5d.jpeg

MOL Romania nu produce carburanti. Nu vad de ce ar vinde ce nu produce.

Sau Socar nu e solvabila si foloseste MOL ca intermediar pentru aprovizionare?

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand aveti nelamuriri de unde provine carburantul mergeti in statie si cereti avizul de expeditie pentru ultimul transport.

 

Vorbeati de Mol, eu am vazut avize de expeditie pentru motorina de la Rompetrol, in mare in sudul tarii, ceva Austriac sau Unguresc, nu mai tin minte... in zona de nord si nord - vest, iar din alte discutii am retinut ca au si mai multe surse pentru combustibili, doar ca nu le-am intalnit eu cand am verificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quote

Cand aveti nelamuriri de unde provine carburantul mergeti in statie si cereti avizul de expeditie pentru ultimul transport.

Tu te crezi de la ANAF, sau ce? Te duci la aia si-i iei la intrebari?😀

Plus ca ultimul transport intra peste restul din rezervoare de la penultimul transport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi si imaginez ce fata ar face lucratorii care iti incaseaza banii daca ii iei cu investigatii din astea :))) 

Nu cred ca cineva divulga informatii din astea oricarui Ion si Gigel. Tot ce e public ar trebui sa fie pe site. Restul, stiu ei mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Combustibilul este un produs ca oricare altul pentru care trebuie sa existe o eticheta de provenienta, standardele indeplinite, compozitie minima legal, etc.

 

Statiile sunt obligate sa aiba un dosar cu expeditiile de combustibili aflate in acel moment in rezervoare precum si certificate de calitate, dosare pe care trebuie sa le puna la dispozitie clientilor.

 

Nu cereti, si oricum nu va arata, facturi de achizitie, acolo este treaba ANAF, insa din cauza management-ului deficitar al documentelor uneori in acelasi dosar pun si facturi si avize, asta este specific MOL (vedeti si ce negllijent arata statiile), acolo au o ezitare.

 

La OMV se specifica pe fiecare pompa ca "Informațiile relevante despre produs, sunt puse la dispoziția clienților în fiecare stație".

 

Va incurajez sa consultati avizele, asta este o normalitate, cand intampinati rezistenta faceti sesizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alimentati de la Mol/Petrom si apoi de la Rompetrol. Masina merge cu totul diferit cu combustibil de la Rompetrol de parca ai fi alimentat de la Shell. Evident se cosuma putin mai repede. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa imi iau hate la greu. Same shit daca alimentez la lukoil, petrom, omv. Merge la fel. 
 

ps: pe forumul asta daca nu injuri lukoil tii cu ursul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!