Jump to content

De la ce furnizor alimentati cu motorina?


Alextz
 Share

Furnizor motorina  

1.708 voturi

  1. 1. Ce funizor preferati?

    • Petrom
      390
    • OMV/PetromV
      475
    • Rompetrol
      410
    • Agip
      12
    • MOL
      328
    • LukOIL
      92
    • Alt Furnizor (specificati)
      10
  2. 2. Tip Motorina

    • Normala
      1046
    • Premium.(sortiment gen EVO, TOP EURO, PREMIUM DIESEL)
      671


Postare recomandată

Eu nu o sa fac așa 10 cu 10...  Fac direct plinul până da pe afară ori cu maxmotion ori cu efix s 55.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pai dragi colegi, toata motorina vine de la aceleasi rafinarii din Romania...fiecare o aditiveaza local in felul lui dar nu e mai buna sau mai proasta..este la fel de proasta !

Iarna la temperaturi foarte joase este indicat sa mai bagati cativa litri de Kerosen (dar aici este musai cu ulei 2T) pentru a o fluidiza.

Succes in alegerea benzinariilor cele mai bune !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai ajuns la concluzia ca e proasta ? Ai niste date concrete sau doar pareri subiective ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adrian001

Pai e simplu, mergand o perioada de timp cu masina personala in afara tarii, Spania,Franta,Germania ...etc si alimentand dupa intrarea in tara (toate sunt la fel, OMV,Petrom.Mol....Rompetrol..parca mai bun putin) vezi singur diferenta in puterea motorului,sunetul lui si mai ales cand incepe sa dea in nas...apa in motorina/benzina).

Nu e nici un secret ca, calitatea combustibililor de la pompe din Romania este slaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pus plin ochi de la moldoveni, Petrom. Preț litru 16.8 lei moldovenești, adică 4 Ron. Am alimentat 58 de litri, rezervorul are în carte 55L. 

Nu am observat nicio diferență față de Petrom Ro sau Rompetrol efix. Ba chiar cu efix mi se părea mai leneș și mai zgomotos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorina fara biodiesel unde se gaseste acum pe perioada iernii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@VIP89 peste tot. Iarna nimeni nu mai pune biodiesel in motorină. 

@yeeeeman Petrom simplu sau extra? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/7/2018 at 2:57 PM, EEXCALADE said:

@gabi_74 Cele mai multe probleme le-am avut cu motorina de la mol

Imi pare rau sa aud asta.In schimb eu am avut parte de cele mai bune experiente cu carburant de la Mol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/7/2018 at 3:02 PM, emanoeladrian said:

@adrian001

Pai e simplu, mergand o perioada de timp cu masina personala in afara tarii, Spania,Franta,Germania ...etc si alimentand dupa intrarea in tara (toate sunt la fel, OMV,Petrom.Mol....Rompetrol..parca mai bun putin) vezi singur diferenta in puterea motorului,sunetul lui si mai ales cand incepe sa dea in nas...apa in motorina/benzina).

Nu e nici un secret ca, calitatea combustibililor de la pompe din Romania este slaba.

AM fost in ungaria, austria, nemtia. Motorina Shell, nicio diferenta...am crezut ca fac racheta din golf, dar nu. Puternic dezamagit :)).

adevarul e ca nici nu am motor asa "finut"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi dau si eu cu parerea despre motorina din EU. Am locuit 14 ani in EU din care 9 ani am circulat cu masina foarte foarte mult. Niciodata nu am avut probleme din cauza motorinei , nici eu, nici masinile de la firma, nici prietenii mei. (zona spania franta italia elvetia germania). Doar in Romania , de cand m-am intors am gasit problema asta cu motorina. Si parca nu imi vine sa cred ca motorina din tara noastra e asa de problematica. Drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce problema? Ca e mai scumpa ca in orice alta tara platitoare in euro? Eu ma refeream la faptul ca nu e nici un plus de performanta. Singurul lot mai nahpa a fost unul la omv, care fumega destul de bine la wot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că diferența dintre motorina din afară și cea din țară o face drumurile. Pe autostradă mergi mai mult și altfel. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

După câteva plinuri de motorina extra de la Omw, am facut un plin de la Mol tot cea mai scumpă.

Surpriza, motorul trage simțitori mai bine, DPF se încarcă mai greu. Reversul, consumul a crescut cu 0,5 l, consum mediu.

Oare cu ce este aditivată motorina de la Mol?

A mai observa cineva asta ?

On 26.12.2015 at 15:05, deenman a scris:

Petrom si Omv cele scumpe (+ ++) se consuma mereu mai repede decat cele standard, daca bagi vreodata omv maxxmotion o sa ai consum la drum lung cu pana la 1 litru in plus la 100km, testat de mine.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu folosesc motorina exclusiv de la Mol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am un 2.0 TDI PD cu DPF si alimentez de vreun 1 numai de la MOL. Nu am avut probleme cu masina, merge foarte ok , in schimb nu am simtit diferenta intre motorina premium si cea standard de la MOL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Depinde si de motor, dar la majoritatea se simte ca si cum "ar bate avansul" la accelerare intre 1700-2500rpm, cu motorina standard.

Insa anul trecut au cam fentat cei de la MOL, am observat si eu ca au scazut calitatea la motorina premium, asa ca am trecut deocamdata pe Rompetrol EfixS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult de la Petrom. In zona nu mai avem decat Lukoil si Rompetrol. Am incercat ceva mai bun de la Rompetrol dar nu am sesizat diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, C o s m i n said:

 

Insa anul trecut au cam fentat cei de la MOL, am observat si eu ca au scazut calitatea la motorina premium, asa ca am trecut deocamdata pe Rompetrol EfixS.

Am auzit de Rompetrol ca ar fi mai buna dar nu am testat alimentat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prima masina "cat de cat serioasa", am folosit aproape 190.000km doar motorina de la MOL, in 75% din cazuri doar Mol Evo Diesel, sau cum se numeste. Am fost cel mai multumit. Masina avea vlaga, viata, mergea rotund, consumul in parametrii. Pe la 160k km am avut ceva probleme pe care nu le dibuiam, si am ajuns si la verificat injectoare ( care la acei km erau in parametrii de fabrica, adica in stare foarte buna! )

A urmat trecerea la OMV, unde am alternat Diesel 20-30% cu MaxxMotion 70-80% si pot sa zic ca e ok. Aproape 100k km la a doua masina, nu am avut nici pb, dar parca cu Mol Evo masina se simtea mai vioaie.

Am incercat si EfixS diesel ( daca asa ii spune? ) pentru cateva plinuri... mi s-a parut intre OMV si MOL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mol la tine in zona vine din Ungaria. Am vazut si eu diferenta.. dar se si consuma mai iute. 

Urmariti pompele la Mol evo .. e mereu uscat locul unde sta pistolul. 

Oare de ce ?

... ca doar si aia are biodiesel .. sau nu ?

Si mai e ceva .. statile cu franciza .. aduc marfa de unde vor. Deci afara e vopsit gardu.. inauntru ..leopardul.

Modificat de powershot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai.onu94
17 minute în urmă, powershot a scris:

Urmariti pompele la Mol evo .. e mereu uscat locul unde sta pistolul. 

De ce e asa? 

Legat de fidelitatea fata de un lant pentru zeci de mii de km, mai faceti la cateva luni cate un plin de incercare si la concurenta pentru ca fiecare are loturi mai bune sau mai rele si s-ar putea sa descoperiti si altceva mai bun. 

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am alimentat 1 an doar de la Petrom, faceam plinul cu motorina normala, simpla nu premium, apoi am trecut la Mol si am simtit ca masina are mai multa vlaga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!