Jump to content

Seat Audio System CD-player AURA


gigicoltz
 Share

Postare recomandată

Chris imi pare rau sa te contrazic dar si eu am schimbat Rc Aura cu Cd Aura iar afisarea din bord este in continuare functionala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MOTANUL

    10

  • kye04

    7

  • bj

    7

  • Roger

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut. De curand mi-am schimbat radio-casetofonul de pe masina cu un CD-player Aura. Problema este ca imi da CD ERROR la toate cd-urile pe care le fac pe calculator. In rest, cd-urile care se gasesc pe piata merg perfect. Are cineva vreo rezolvare la aceasta problema?

Modificat de ven0m
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unitatea NU e compatibila CD-R/RW deci iti va da eroare la citire. O solutie ar fi sa iscriptionezi DOAR pe CDuri cu suprafata ARGINTIE si arderea sa o faci la 4X. Reusita de ~ 70%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care e explicatia cu suprafata ARGINTIE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta ma intreb si eu. sunt curios ce marca produce astfel de cd-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suprafata argintie se apropie in coeficient de reflexie de cea a CDurilor imprimate, astfel ca sunt sanse mai mari ca ele sa poata fi citite (daca au fost inscriptionate cu viteza scazuta 2-4X) de catre unitatile ce nu au specificatia CD-R/RW compatible.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e vorba si de calitatea blankurilor.

pentru cele mai bune rezultate ai 2 variante:

1. curatarea unitatii (nu stiu exact cine si unde ar putea face asta)

2. foloseste blankuri care sa ii placa unitatii tale.

Eu cele mai putine rateuri le am cu blankuri traxdata si ma gandesc de asemenea cum sa imi curat putin unitatea pentru ca deja are 5 ani si banuiesc ca s-a depus ceva praf pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deca unitatea NU este compatibila CD-R/RW atunci sunt destule sanse ca sa nu citeasca CDurile "facute" INDIFERENT de cit e de curat cititorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu incape vorba de CD-RW. eu cand vorbesc de blank-uri ma refer strict la CD-R!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verbatim cica sunt cele mai bune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le folosesti tu? sau pe ce te bazezi cand spui asta?

mie de exemplu mi-a scuipat cele cateva Verbatim-uri pe care le-am facut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am in familie un passat cu navigatie si nu merge decat cu cd originale. Am incercat si cu verbatim si alte marci si nimic. In schimb la toledo am acelasi sistem de navigatie si merge orice cd. Si magazia de cd-uri merge cu orice cd. Sa nu fie probabil de la capul de citire... de la unitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unitatea NU e compatibila CD-R/RW deci iti va da eroare la citire. O solutie ar fi sa iscriptionezi DOAR pe CDuri cu suprafata ARGINTIE si arderea sa o faci la 4X. Reusita de ~ 70%.

:) Eu sunt foarte sigur ca am in masina cateva CD-RW facute de mine si care merg pe Aura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci care o fi problema? Murdar nu are de ce sa fie din moment ce cd-urile din comert le citeste ireprosabil. Am observat la astea facute de mine(pe langa faptul ca de obicei imi da eroare) ca la gropi sar foarte usor. Speram sa fie o setare incorecta in nero. E foarte incomod sa bagi un cd si sa speri ca iti merge, iar daca nu iti merge... incerci... incerci... si iar incerci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am o problema cu CD Changerul de la Aura (

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit, CD-Changerele de pe Leon au fost destul de slabe ca fiabilitate si multi s-au plans de ele.

PS: daca schimbi HU nu vei mai putea folosi magazia (desi probabil irelevant la numar de conexiuni pe care il are noua magazie :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

naganori ;) bine ai venit pe forum... ai citit doar 2 posturi de ale tale, dar ambele sunt cu informatii utile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, bj :) !

Personal, cred ca e important ca fiecare sa contribuie cu informatii utile, atunci c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si eu eram nemultumit de aura de pe seatu meu, asa ca m-am hotarat sa-l schimb cu un radio cd mp3 sony. zis si facut, am fost la metrotehnica (cu cas. cumparat), masina fiind in garantie, sa mi-l monteze, numai ca e mai mic decat aura, mi l-a bagat mai in spate si in jurul lui a ramas gol, pe scurt arata ca dracu. tin sa precizez ca mai era un leon lasat pt revizie acolo care avea un cas. aftermarket,dar era pusa fata la nivel, golurile mascate...dar electricianu a zis ca nu are ce-i face. stie cineva o firma buna de montat casetofoane, care eventual poate sa-mi faca si o rama, ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrucit vad atitia experti aici,o sa va pun si eu o intrebare: vreau sa scot aura si sa-mi pun un mp3 pioneer....

problema esta k,vizibil,cind ma uit la aura ala este cit tot bordul,in timp ce mp3-ul este standard...

Cum fac sa intre in locul lui aura? adik cum fac sa umplu golul pe care l-ar lasa aura daca il inlocuiesc cu acel mp3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista suporti speciali, ar trebui sa gasiti la cei care se ocupa in special cu audio de masina. Parerea mea este ca nu va arata asa de bine ca si Aura, dar este singura solutie daca vreti sa renuntati la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kye04, am si eu o intrebare la tine in bord intre ceasuri iti afisa numele postului sau numarul piesei de pe CD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea CD-Playerele Aura au acesta functie dezactivata. La fel am patit si eu daca ce am schimbat RC Aura cu CD. Vezi pagina anterioara ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este un topic mult mai vechi "display pe bord toledo" in care am scris ca am navi mcd si nu imi apare postul de radio sau track. Se poate activa aceasta functie?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!