Jump to content

Motorul parca e de tractor


abitul
 Share

Postare recomandată

hangyouridols

Desi am citit de mult timp acest topic,e vremea sa postez si eu;si motorul meu non pd e tractor in toata regula,desi merge bine,consuma ulei in limite rezonabile(cam 500ml la 10k km).Am facut comparatie cu alte 2motoare non pd si se aude la toate 3 la fel,acelasi sunet gros de diesel.Am mai facut alte comparatii cu un motor pd(passat 2004) si peugeot407 common rail(2005) si exista o diferenta de zgomot,dar nu f mare(discutam cu capota deschisa).Diferenta majora de zgomot este in habitaclul masinii,la mine motorul avand un mic cover(care de fapt nu-l mai am) iar celelalte 2 motorul fiind capsulat destul de bine,iar antifonarea este mult mai buna decat la mine care motorul nu are pasla de jur imprejur.La ralanti este destul de zgomotos in special daca nu merge radioul sau muzica,dar cand ai dau bice,deaja sunetul se transforma intr-un mormait placut specific dieselului.Practic pe mine ma deranjeaza zgomotul numai la ralanti,in rest mi se pare k,iar la drum intins chiar e o adevarata placere sa aud cum toarce dieselul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 244
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    61

  • clpos

    23

  • abitul

    14

  • silviu8x

    9

Zabin, nu e aceeasi chestie si la automata, chiar mai nasol zic, pt ca la manuala mai poti s-o tii tu mai turata, la automata nu ai ce sa faci decat s-o tii pe sport, sa schimbe la 4000rpm si iar e nasol.

Msanyix, ma bucur totusi ca nu-i o mare problema asta, pt ca deja s-au scris destule post-uri despre, nu de alta dar mai sunt unii care nu se pricep destul de bine la motoare si citind pe aici s-or apuca sa demonteze motoarele degeaba. Iar ca sa-ti spun de viteze maxime, sa ma scuze moderatorii, am avut 223km/h pe ceas in Romania si 220km/h in Germania, mai mult de atat nu s-a putut in ambele cazuri. Dar uite, am sa masor acceleratia cu Vag-ul odata si am sa ti-o trimit pe pm, sunt sigur ca va fi mai buna decat ca in carte si asta cu motorina noastra romaneasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel SE auzea si la mine a tractoras, motor 1.9 TDI cod AVB 101 Cp . Nu te ingrijora nu e de la ulei am bagat Castrol Edge . E f bun, insa la fel ca si tine era pedala de ambreiaj tare , tinea sus si am fost la service sa dea jos sa vada ce e. Si pana la urma era volant + kit npu de ambreiaj si pot sa-ti spun ca nu mai e tractorel s-a schimbat mult functionarea masinii, cat si sunetl motorului nu mai zic de ambreiaj ce comod e acum.( cand am urcat in masina dupa reparatie si am apasat ambreiajul am crezut ca s-a rupt pedala asa usor se apasa :icon_thumright: Una peste alta am dat 2250 Ron piese si 300 ron manopera. O zii buna si sper sa fii mai norocos ca mine sa fie ceva mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt de acord ca motorina din Romania e de o calitate mai proasta decat oriunde in alta parte in lume...aste is povesti si trebuie sa ne obisnuim sa mai gandim asa!Personal eu am observat ca mergea mi bine in Romania decat in alte tari(dupa 2000 de km non stop se mai curata cate ceva pe acolo).Cand am cumparat masina,prima mea masina diesel,am crezut ca e normal sa faca zgomot,insa dupa putin timp m-am saturat de tractoreala aia si m-am bagat si eu un pic pe sub capota...juca cam orice pe acolo(plasticuri),am strans ce am putut,am schimbat toate filtrele si inainte sa bag ulei nou(agip 7007 506.1) am bagat o substanta din aia ce spala motorul si in motorina am pus ceva aditiv de curatat injectore.Rezultatul?! nu mai am tractor!schimbare radicala,nu doar impresii. A,ca sa nu uit,dupa toate saptamana de mers la servici,nu chiar turat optim,ii mai dau un pic de senzatii mai puternice ;)

Apropo de Castrol...acum ceva timp am avut o problema cu un senzor pe la turbo(asa mi-au spus) si am dus-o la mecanic, el a verificat uleiul si fara sa ma intrebe a completat aproape un litru(zicea el) de ulei Castrol 5w30,peste uleiul meu Agip 0w30.Am sesizat imediat un zgomot mai gros la motor...Aveam de gand sa ma trec si eu la Castrol,da acum sigur raman la long life 0w30 Agip!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am si eu un Passat 1.6 AHL din 97.

Merge frumos si sincer nu arata anii pe care ii are. O singura problema am insa... recent mi s-a fisurat galeria si am niste zgomote deranjante. Stiti pe cineva cu o galerie second in stare buna? Merci!

Moderator: Da. Ai un avertisment verbal pentru acest post. Cauta raspunsuri pe aria de vanzari, nu aici.

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si al meu face la fel, ca un tractoras cand alimentez de la Lukoil sau Petrom.

In schimb and fac cate un plin de la Rompetrol, cu Efix parca am alt motor, merge super rotund,fara nici pic de vibratie, inclusiv la ralanti. In schimb pare mai lent la demaraj si o consuma si mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si am dus-o la mecanic, el a verificat uleiul si fara sa ma intrebe a completat aproape un litru(zicea el) de ulei Castrol 5w30,peste uleiul meu Agip 0w30.

... orice ar fi , vezi ca ala nu e mecanic, in primul rand a completat ulei de alta marca peste cel vechi, in al doilea rand au indici cu vascozitati diferite. Asa ceva nu se face nicaieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de cat este de zgomotoasa, am observat ca sunt diferente evidente de zgomot intre passat si audi cu aceleasi motoare 1,9 tdi. Din cate am inteles motoarele de pe Audi au altfel de sisteme de injectie mult mai silentioase( de, Audi este divizia de lux din cadrul grupului VW-Audi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt aceleasi motoare. E autosugestia .

Eu observ o alta problema de la un timp.Am momente in care motorul merge atat de lin la ralanti incat pot pune un pahar plin cu apa si nu se varsa si am momente cand trepideaza de zici ca am scaun cu vibromasaj .

Faza e ca turatia la ralanti sta la acelelasi valori insa cand are acest tremurat observ ca si in intervalul 900-1100 rpm tremura enervant motorul . Valorile pe injectoare sunt pana in +- 0.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine tot asa. Uneori toarce frumos, uneori parca e alt motor.

Legat de comparatia VW-AUDI, cum a spus si dukku, nu e adevarat. Uite un exemplu elocvent. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorina e de vina, uneori si uleiul uzat. De ce se aude mai frumos motorul cu uleiul schimbat, sau cand pui un aditiv bun de motorina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu comparati cumva motoare cu serie si putere diferita! Motoarele de 90, 101 CP parca ar fi motoare electrice in comparatie cu cele de 130Cp (seria AWX si AVF). Intradevar motorina, uleiul si temperatura motorului sunt niste factori importanti, cu cat motorul este mai cald cu atat este mai silentios si cu ca este uleiul mai bun cu atat tacane mai putin.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un coleg de munca cu passat acelasi an si luna de productie, mai 2003, tot la emden, culoare la fel km diferenta de 5000km, dar el are AVB si se aude mai pronuntat, mai "ascutit". AWX-ul meu se aude mai infundat, mai "grav". Si el a zis la fel. Sunetul la AVB e cam ca la 1,9 de 105CP

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am un passat din 2003 cod AVF/96kw si e al naibii de zgomotos,chiar si cand este cald.La o vizita in service am dat peste un nene cu un sharan din 2004 cu motor tot de 96kw dar nu stiu codul,insa motorul ala era asa de silentios ca de cum a inchis capota am zis ca este benzinar.Cum e posibil asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin cu noi observatii.

Termeni de comparatie:

1. motorul meu ATJ/2000

2. motorul unui coleg AVB/2003

Motoarele le-am comparat in urmatoarele conditii, cu capota ridicata:

- temperatura de lucru - 90 de grade

- turatia motoarelor identica (861 rot/min)

Diferente:

- motorul meu e mai zgomotos, intr-adevar decat al colegului

- motorul meu tremura MULT mai tare (cel mai bine se vede pe joja cum circula stanga dreapta)

De unde vin diferentele astea chiar asa mari?

Parca motorul meu ar avea pistoanele dezechilibrate.

Am verificat si avansul ambelor motoare si compensarile pe injectoarele motorului meu. Se vede ca lucreaza destul de bine, deci n-ar fi din ele.

Banuiesc ca temperatura nu influenteaza masuratoarea:

cosmin.th.gif adi.th.gif injectoare.th.gif

Culmea e ca am un amic cu ATJ si motorul lui merge cat de cat identic cu cel de AVB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea, motorina e din acelasi PECO. :)

E un PETROM aici aproape din care alimentam amandoi.

Acuma, sa nu-mi zici ca toti cei carora le merge motorul fin, alimenteaza doar cu motorina scumpa si baga si aditivi.

Colegul asta chiar n-a ales motorina. Si are masina adusa in tara deodata cu a mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmine, tu ai 170 cp si mi se pare normal sa fie sunetul motorului diferit fata de un ATJ stock si un AVB stock (banuiesc, ca nu ai specificat).

Din ce am observat la mine si la un coleg (el are ATJ pe un variant) nu prea exista diferente intre intre mersul motoarelor si sunetele pe care care le fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Odată ce e tunat fii sigur că se schimbă nişte timpi pe la injecţie care distorsionează şi "sound"-ul original. Aşa suna şi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, era EXACT la fel si cand era stock. Prin tuning zgomotul nu s-a modificat deloc, sau nesemnificativ.

Deci zgomotul asta il am de cand stiu motorul.

Si mai am un tzacanit in partea cu evacuarea a motorului (partea dreapta). Nu-mi pot da seama ce poate fi. Am vorbit si cu colegul Blitz si, vorba lui, daca era tachet, deja se spargea in 2 ani de tzacaneala.

Daca ar fi supapa, iarasi, cred ca demult era bucati.

Ar fi un amanunt care nu stiu cat e de important. Anul trecut cand mi-am curatat turbina, am constatat ca galeria de evacuare era slabita. Nu stiu daca de cand a fost umblat pe-acolo, pana anul trecut a apucat sa se arda garnitura. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La firma conduc un passat B5 ATJ din 2000 (edition), si confirm ca motorul trancane ca unul de tractor. Masina am luat-o in primire la 205.000 km (in bord), si acum are 275.000. Toate reviziile se fac la timp si cu simt de raspundere, orice piesa dubioasa se schimba cu alta originala, dar totusi motorul asta asa trancane de cand stiu eu masina.

Trece-o la capitolul "asa face toate", si gata. Nu-ti mai omori nervii ca nu ai ce sa rezolvi.

My parere.

edit: nu se apasa pe bumbul "add reply" de mai multe ori chiar daca internetul pare sa fie picat.

Modificat de SHARANEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greu de zis ca "asa face toate" din moment ce, celalalt ATJ de care spuneam ca e al unui amic toarce ca o pisica, iar in habitaclu nu auzi nimic. Zici ca-i benzinar. Nu pot sa cred ca tocmai eu am nimerit unul de-asta. :icon_thumright: :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu AJM merge foarte frumusel. Cand l-am cumparat (Passat-ul) am constatat ca exista motoare mai noi fac mult mai mult zgomot (acum am ceva care vibreaza pe la esapament si cred ca o sa cumpar tampoanele de pe dedesubt sa scap de zgomot) . Chiar ma miram zilele trecute ca la un prieten cu Passat 2003, 131 cp, ii face motorul de parca are pietre in el.

Da, cum e vorba pe la noi, depinde cum il nimeresti... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai descoperit ceva. Cand motorul e mai zgomotos, nu trage cum ar trebui. Deci acel ceva ce are joc din cand in cand, provoaca si pierdere de putere. Cand e silentios, mananca pamantul.

Sa fie totusi tacheti? Supapele banuiesc ca nu tzacane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat e de relevant, dat fiind faptul ca motorul meu e pe benzina... dar pentru ca mi se slabise cureaua de distributie, motorul era mai zgomotos si mai puturos. Am mers si mi-au strans-o si au disparut simptomele. Ma gandesc ca ar putea fi o explicatie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!