Jump to content

Astept Golf6


szaki
 Share

Postare recomandată

"priza 230 v (nici asta), portbagajul o idee mai mare, sa fie putin mai inalta masina ca parca e cam joasa,"

daca doreai aceste optiuni, puteai alege VW GOLF 6 PLUS, s-ar putea sa nu fie nici acum prea tarziu.

oricum, felicitari pentru alegere.

da, stiu de plus, m-am suit in el si nu prea m-a incantat in sensul ca e ciudat, bondoc asa, nu stiu, ma simteam ciudat. plus ca la el nu se poate comanda DCC, nu exista in configurator pt plus. si am tinut mortis in final la DCC. in fine, sunt vreo cateva optiuni pe acolo fara care puteam trai linistit insa am vrut sa imi fac moftul ca sa nu patesc ca la symbol cand am regretat anumite chestii ulterior (unele optiuni au aparut dupa ce am luat eu masina dar tot mi-a parut rau), mai ales ca am avut banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 581
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    26

  • szaki

    22

  • TDR

    19

  • alecsutzu

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am optat pentru pachetul de drumuri grele, tocmai pentru garda mai inalta. Suspensia putin mai dura compenseaza garda ridicata, care nu mai stiu daca mergea in combinatie cu suspensia adaptiva. Si la octavia am suspensia de drumuri grele care si-a scos banii de fiecare data: am ramas cu baia de ulei intacta (am atins o piatra mai rasarita, s-a zgariat foarte usor scutul de otel) si, de asemenea, am si spoilerul intact... l-am razuit in doua randuri de bordurile "lui videanu".... E adevarat ca masina este mai rigida....dar nu le poti avea pe toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ mandelu In primul rand felicitari pentru alegere.

G6 CL 1.4 TSI manuala alba (candy weiss)

Culoare interioara Latte machiato

Hai ca m-ai facut curios, la combinatia asta m-am gandit si eu foarte mult....si pana la urma am optat pentru interior negru; mi s-a parut ca intre alb (exterior) si latte machiato (interior) nu exista suficient contrast, cum ar fi fost daca exteriorul era negru sau o culoare mai inchisa. Plus ca atunci cand am comandat eu golful nu erau suficiente informatii.

Daca ai gasit ceva poze pe net cu o masina alba (exterior) si latte machiato (interior) posteaza-le.

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da, dar nici ala nu e negru-negru, e un gri. deci nu e chiar contrast alb-negru. cum sunt pasionat de foto, am sesizat din timp si eu ce zici tu, si ai dreptate cu contrastul, insa m-a interesat mai mult sa fie masina mai luminoasa la interior (dupa cum stii, cu cat interiorul e mai deschis cu atat si lumina reflectata e mai multa). nu am gasit alba cu interiorul asta, insa l-am vazut de 2 ori in realitate si de fiecare data mi-a placut mai mult interiorul asta decat cealalta varianta (am mers si cu cealalta).

pot sa zic ca m-a innebunit de-a dreptul HL cu tapiteria aia deschisa din pozele de prezentare, dar ar fi fost groaznic de intretinut, prea deschisa. varianta cu piele crem iar ar fi de vis.

stiu ca o sa fie mai greu de intretinut dar la aia maxim 10k pe an ai mei nu cred ca va fi asa o problema. am vb cu cineva cu jetta cu tapiteria deschisa (mai deschisa ca latte machiato) si mi-a zis ca o data pe an o curata, 200 lei dar e ca noua, si intr-adevar m-a dat pe spate cand am vazut-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.de vreo 3 saptamani am dat si eu comanda de un golf 6,varianta highline.ca optional am pus : Lumini si vizibilitate II,Asistent urcare panta ,Aer conditionat Climatronic,indicator presiune pneuri.Motorul este 1.4 tsi de 122 cp,culoare alb.ce imi pare rau acum,si nu mai pot face nimic,e ca n-am ales rcd510 in loc de rcd310,dar e greseala mea ca nu m-am uitat cu atentie.asta e.pretul final 17450 euro.apropo,aveti vreo poza cu bordul masinii cu rcd310?mersi

Modificat de dangiurca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult.vazusem o poza in care intre casetofon si panoul de clima era un spatiu de depozitare.si era cam urat bordul!probabil era rcd210

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ala e rcd210.

uitasem: FELICITARI SI asteptare usoara! :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mandelu: Felicitari pentru masina, sa o stapanesti sanatos sa te bucuri din plin de ea si sa fii ferit de probleme!

KimDiesel: nu se poate lua pachet de drumuri grele impreuna cu suspensia adaptiva.

O intrebare: sa inteleg ca principalele avantaje ale pachetului de drumuri grele sunt garda la sol marita, scutul de otel si amortizoare mai rezistente pe drumuri "romanesti"? Si eu care credeam ca de fapt iti ofera mai mult confort :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@phane22 Multumesc pentru urari, asemeni si tie. Tu ai cutie manuala? cum se comporta motorul pana acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TheBoogieMan nu cred ca suspensia e mai rezistenta la una cu pachetul de drumuri grele fata de cea fara sau invers - asta depinde de drumurile pe care mergi cu masina. Suspensia rigida compenseaza garda la sol marita - e vorba de stabilitate (exact ca la masinile sport care au suspensia mai dura- manevrabiliate marita). Si da, avantajele sunt acelea de care ziceai si tu: garda ridicata si scutul de sub motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

REGELE A MURIT ! TRAIASCA REGELE.

Dupa 9 luni de Golf 6 ma regasesc asteptand tot pentru un Golf 6 (oricum iarna asta am invatat o lectie foarte importanta -pe care am crezut ca o stiu - importanta anvelopelor de iarna.Sa zicem ca "vechiului" G6 nu o sa ii mai trebuiasca pe vecie anvelope de iarna , pentru ca nu mai are ce sa le invarta :frigbaitata: )

Maine ma duc sa dau avansul pentru un 1.2 tsi si uite asa reincepe asteptarea

Are cineva idee ce se mai aude de RABLA ca stau de 2 luni fara masina , ceva vesti bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asigurator, ce-ai patit omule? Deduc din alte posturi ca esti printre primii posesori de G6 cu dauna totala? Daca-i asa, ce sa-ti spun? Fierul se indreapta, sanatatea conteaza si alte banalitati? Vad ca esti consecvent si ai ramas pe acelasi model, doar ca treci pe 1.2 tsi. Sa te bucuri cat mai devreme de ea si fara evenimente. Na, ca iar am dat-o in clisee. Brgds!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alex76 Ai dedus corect , ce pot sa zic , toata perioada asta am cautat un rival ptr. golf , unicul care a ridicat pretentii a fost noul opelul astra , care cu 1000 euro in + avea de la piele pana la bixenon adaptiv si care a adus inbunatatiri semnificative atat calitatii meterialelor interioare cat si sistemului de tractiune , dar cu un motor de 1.6 vechi si ponosit impreuna cu un bord care face AIRBUS-ul sa paleasca.Daca la golf un buton face 3 lucruri la opel 10 butoane fac un lucru , un adevarat pom de craciun deloc intuitiv sau ergonomic

Oricum ... cu toate optiunile + sistemele + pretul avantajos am pus toti banii pe motorul TSI care daca este in practica cum este si pe hartie cantareste in aur.

Azi am dat avansul ... urmeaza asteptarea

Chiar ... am iteles ca au spus azi ceva de 2 saptamani pana la startul "RABLA"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit in sfarsit seria masinii. Mi-au promis ca in 3 saptamani imi vor livra masina (4luni si o saptamana de asteptare agonizanta).

Cel mai interesant insa, este faptul ca in acea saptamana eu voi fi plecat din tara :icon_thumright:

Am incercat sa gasesc un link unde pot verifica aceasta serie, dar nu am reusit. Ma poate ajuta cineva ?

Modificat de InsaniaK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu gasesti niciun link public. La randul meu si eu am cautat... Doar dealerul iti poate preciza "starea" masinii. De regula te anunta telefonic atunci cand masina intra in Romania, pentru a te pregati cu restul de banuti. Poti gasi intelegere sa ti-o pastreze 2-3 zile (te intreaba cand poti veni sa o iei), pe urma iti poate cere bani in plus (daca nu ma insel scrie in contract).

Nu ne-ai spus ce ai comandat. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf 6 HL 1.4TSI 118Kw

O sa fac poze si prezentarea cand voi avea masina :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt in asteptarea primei de casare .Asta inseamna 4 saptamani , dar am dat avansul (mai bine zis am achitat toata masina mai putin prima de casare).Din ce am inteles masina vine in 2 saptamani si deci ramane un gol de 2 saptamani , sper sa nu imi forteze mana cu ceva.Baiatul de la vanzari a spus ca nu artrebuii sa fie probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cumva daca masina ar ajunge la dealer mai devreme decat se aplica legea se poate face ceva sa mai amani actele, pana ai 3 cupoane reale sa le dai? Masina mea trebuie sa vina in 3 saptamani si mi-e teama ca legea ptr remat 2010 nu intra inca in functiune?

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine ma intereseaza subiectul acesta...stie cineva cum se procedeaza mai exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

puteti sa lasati masina acolo si dupa vreo 4-5 zile incep sa va bage niste penalizari (daca sunt mult mai mici decat luati pe masinile alea, poate ca merita). daca vreti ma uit maine in contract si va zic exact.

asta e o solutie. or fi si altele, eu nu stiu.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in aceeasi situatie sunt si eu , doar ca masina mea vine cu o saptamana mai devreme.

Am intrebat la o reprezentanta din buc si mi-a fost spus ca fiind un an greu pentru industria auto , VW Germania nu mai permite dealerului sa tina masina mai mult de 2-3 zile in parc pentru ca o factureaza pe numele lor.

Acum , cand am dat avansul printre intrebari a fost si asta.Omul m-a asigurat ca nu este nimeni nebun din moment ce ai achitat 3 sferturi din masina sa iti ia banii.

Un raspuns sigur nu iti pot da ,dar NU CITII CONDITIILE PRECONTRACTULUI!Te ingrozesti si o sa ajungi sa nu mai ai somn noaptea.

Banuiesc ca 1saptama nu o sa fie crima , nici ei nu vand masini de ieri si la urma urmei suntem Romani (gasim noi o solutie) + ca in sistemul lor am inteles ca orcium trebuie sa efectueze mentiunea ca maina face parte din programul "rabla"(banuiesc ca nu depomana) .

Ideea este sa se aprobe cat mai repde bugetul pentru "Rabla" + tiparire Vauchere.

Din ce au spus pe la TV o sa fie totul gata pe la sfarsitul lunii.

Daca cineva stie/aude ceva noutati astept si eu info .

Modificat de Asigurator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.o mica intrebare.daca fac rost de vin-ul masinii care,dupa spusele dealer-ului o sa apara la sfarsitul lunii-uraaaaaaa,imi poate da cineva mai multe detalii despre masina.am inteles ca e un site unde daca bagi vin-ul,iti spune tot ce ai pe masina.ma intereseaza deoarece am mai auzit cazuri in care comanda nu a corespuns cu masina in sine.va multumesc

a,si alta intrebare:si-a montat cineva dvd player ,din acelea de care se vorbea pe forum?ca m-ar interesa si pe mine,dar nu stiu cum se incadreaza in bord,si cat de mult sunt compatibile cu comenzile vocale de pe volan.daca aveti,de unde l-ati luat si unde l-ati montat,in special in zona constantei.

Modificat de dangiurca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-au sunat azi. Luni cel mai tarziu o ridic. Livrarea a durat 16 saptamani din ziua plasarii comenzii dar totusi cu 3 saptamani inainte de ultimul termen anuntat in decembrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit si oamenii care au comandat TSI-uri au motive de bucurie. Ieri am primit si eu telefon prin care am fost anuntat ca masina a fost fabricata si in vreo saptamana imi va fi livrata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!