Jump to content

Difuzoare Golf/Bora


Gupidu
 Share

Postare recomandată

Verifica sa nu ai cumva contactele oxidate la mufa care intra in difuzorul mare sau la cea care intra la spatele Mp3-ului. S-ar putea sa ai un contact imperfect undeva. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa din spatele mp3-ului e buna. Cred ca nu scap de ce-mi era frica adica demontarea usii. O sa merg la vreun meserias ca acolo parca mi-e frica sa ma bag singur ca sa nu rup ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand mai degraba sa-ti scoti singur fata de usa, ca nu e chiar asa de greu. Sa nu ai surprize mai mari daca te duci la vreun "meserias" si iti rupe vreo 2-3 cleme. Uite aici un topic in care vezi cum se demonteaza fata de usa:

Spor la treaba. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare coasetofonul ALPHA al meu suporta mai mult de 77W ? Ca atata imi sunt boxele si intrb daca ar merge mai mari sa pun ? (pe spate nu pot ca doar 4 iesiri am :) )

Modificat de C_R_I_S_T_I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alpha - are doar doua iesiri - pentru fata - dupa aia, pe fiecare usa, cu ajutorul unui filtru se trimite si catre difuzorul de inalte - poate aici faci tu confuzia de 4 iesiri....

Suporta mai mult de 77 w ? nu are legatura directa cu puterea ci cu impedanta. Trebuie sa ai 4 ohmi pe boxa.

Sfat - daca vrei sa se auda mai bine, cauta un Gamma - are 4 iesiri si se aude mult mai bine..... pretul e in jurul la 100-150 lei, unul bun, la SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alpha - are doar doua iesiri - pentru fata - dupa aia, pe fiecare usa, cu ajutorul unui filtru se trimite si catre difuzorul de inalte - poate aici faci tu confuzia de 4 iesiri....

Scuze...cand am zis 4 iesiri m-am referit si la cele de sus ! Dar defapt 2 are ! Da, aici fac confuzia ! :)

Modificat de C_R_I_S_T_I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ssergiu_tuning

Am un casetofon original Beta pe VW Bora si as dori sa-mi trag fire si sa imi montez difuzoare si pe spate.Am inteles ca are doar 2 iesiri, asa ca voi lega boxele de pe fata pe una si cele de pe spate pe cealalta.

Stiti unde pot gasi un tutorial cu demontarea panourilor si pe unde sa vina firele?

Care boxe imi recomandati dintre cele 2 ? http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/BLAUPUNKT/Coaxiale/GTx_662/ sau http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/BLAUPUNKT/Sisteme/GTc_662/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ssergiu_tuning

Nu stie nimeni care difuzoare merita din cele 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GTc 662.Din specificatii astea par a fi cele mai "potente".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare pentru cei ce au mai schimbat difurile la G4:

Care este adancimea maxima de montaj - de la fatza distantierilor (deci nu de la tabla).

Ca sa nu atinga geamul coborat

Fatza/Spate, daca sunt diferite.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut baieti...am desfacut panou usa spate sa vad daca am vreun fir sa pot pune o boxa si surpriza gol acolo...am desfacut dupa cd-playeru si din cd-player sunt trase fire pt 4 boxe....sa fie oprite firele in stalpi?cum le caut pana unde sunt trase?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt in mufa din stalp,ai 2 variante sa o scoti la capat;ori tai firele din intrarea in mufa si le prelungesti pana la boxe,ori iti faci rost de pini,dar e mai greu si mai complicat asa.Daca nu ma insel sunt firele maro cu verde ma rasucite,sa te asiguri ca ele sunt te uiti in bord inainte de montarea casetofonului.

Am uitat sa specific..sa desfaci aparatoarea stalpului si acolo gasesti mufa respectiva..nu incerca sa tragi de ea de pe stalp..are cleme ciudate si daca le rupi o sa stea clema si burduful labartate.Prelungirea firelor o faci prin burduful instalatiei care pleaca spre usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci acuma sa caut firele nu e musai sa desfac fata de usa iara? doar burdufu ce intra in usa si sa ma uit dupa fire nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai oricum trebuie desfacuta fata de usa cand montezi difuzoarele si cand tragi cablul.

Tu trebuie sa desfaci aparatoarea stalpului de plastic care e in paralel cu centura de siguranta.Ai grija cum o desfaci sa are un sistem de prindere mai ciudat.Desfacand aparatoarea de plastic gasesti mufa care vine aplicata pe stalp,si de acolo tragi firele prin burduf.Daca vrei sa tragi de burduf fara sa mai desfaci respectiva aparatoare ..mai mult ca sigur o sa rupi clemele care tin mufa aplicata pe stalp. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata am gasit firele in dezmembrari oare imi dau ei fire sa le conectez in mufa sa nu tai firele? si credca s'a rupt ceva clemutza ca nu mai sta tare bine:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Vreau sa imi schimb si eu boxa din usa soferului cea mare ca e arsa dar ce tip de boxa sa cumpar ca am vazut ca acolo se afla si un distantier din plastic.Se gaseste sa cumpar acel distantier sau alta modalitatea de montare.Si ce tip de boxe recomandatii???

MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul tau (doar 1 dif ars) iti recomand sa-l inlocuiesti cu unul la fel (dezmembrari,etc). Se gasesc si distantiere de cumparat (aprox 50 lei) dar atunci trebuie sa pui un difuzor din alta parte, si va aparea diferente de sunet (cel nou-mai tare sau mai slabut, cu mai mult bass sau fara etc, totul depinde de caracteristicile difuzorului pus) si muzica va suna aiurea. Acum depinde si cat esti de pretentios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din dezmembrari eu am cumparat difuzoare pentru usile spate cu 30 ron/buc in stare perfecta de functionare. Le prinzi cu pocnituri tragi firele prin stalp pana la cas (eu cel putin nu le-am avut) si ai muzica pe spate.

Difuzoarele fata spate sunt aceleasi ca dimensiune/ putere. Obligatoriu se monteaza si tweeterele pt spate ca altfel nu e completa auditia. Astea m-au costat 5 ron 2 bucati tot din dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost odata la dezmembrari si mi'a cerut 80 de lei pe difuzor si mi s'au parut f scumpe pt mana a2a cu totu ca erau originale....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam m...i baietii de la dezmembrari.Eu am dat 70-2 boxe si 2 twetere.A demontat si 2 masini dobitocul de la dezmembrari ca la una din boxe ia cazut magnetul cand a incercat sa taie niturile cu dalta.Pana sa-i spun sa le scoata cu bormasina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.Am facut rost de la un prieten de o boxa de 100w 4 ohmi si as vrea sa o montez pe iesirea auxiliara a mp3.Boxa as vrea sa o montez in portbagaj aici ma gandesc eu la o idee.Dar as putea sa conectez boxa cu un fir cu mufa jack??Si boxa are 2 iesiri si din cate imi aduc eu aminte firul cu mufa jack are la interior 3 fire.S-ar putea sa montez boxa respectiva la iesirea aux a mp3-ului???

Acesta este mp3-ul meu

MERSI

post-46557-0-59819500-1318004940_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la "iesirea AUX" de pe fata MP3-ului (din partea dreapta), afla ca aia nu este iesire, ci "INTRARE AUX". Poate te referi la "iesire RCA". :icon_cheesygrin:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut

Am o problema cu boxa din portiera dreapta fata

Eram in masina la drum si ascultam muzica pe modulator, cand dintr+o data a inceput respectiva boxa sa gajaie.

Amincercat sa dau basul din casetofon mai mic, dar nu a revenit la normal.

Aveti vreo idee? Trebuie sa desfac portiera sa ma uit dar tare imi e frica ca e bulita.

Multumesc si astept pareri.

Modificat de koko26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai pesimist scenariu este sa se fi rupt membrana difuzorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca e gata boxa.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!