Jump to content

Difuzoare Golf/Bora


Gupidu
 Share

Postare recomandată

E vorba de 4 boxe Vibe, 4 tweetere si media player. Cost montaj 250 de lei având în vedere că pe spate nu aveam trase firele pt. boxe. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
stanciu marian

Dragi colegi , ma puteti ajuta cu o informatie legata de polaritatea Tweterelor la golf 4 usile spate ?

Vreau sa stiu +/- cum te uiti in mufa tweterului acesta fiind asezat cu magnetul in sus .  Stiu ca multi spun ca la tweeter nu prea conteaza polaritaea dar eu vreau sa fie ceva corect !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai ai mufa cu 4 pini care vine in difuzorul de bas poti deduce de acolo avem pinii 1 si 3 care merg in difuzorul de bas respectiv  pinii 2 si 4 care merg spre tweeter . iti dai seama reletiv usor de firele care duc spre tweter ptr ca sunt mai sunbtiri comparativ cu cele de le bas , cred ca sunt de 0, 75 mmp .Acum partea usoara este daca ai si mufa de tweeter , daca nu in general la golf am vazut negru - si alb + , am gasit la passat negru - si rosu + . Pozitia mufei la tweeter este una singura , din culorile pe care le-am enumerat poti sa deduci care este -/+ la tweeter.Daca nu mai exista nici un cablaj si vrei sa construiesti unul nou , trebuie sa tii cond de polaritate asa cum iese din mufa iso.In majoritatea cazurilor ai schema de montaj lipita pe aparat.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA tweeter 1 este plus si 2 minus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica pinul stanga este + si dreapta - , ,tweeterul ( mufa tweeterului ) din cate stiu nu este numerotata . Probabil de aceea a intrebat polariatatea cum se uita in mufa cu magnetul in sus .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua,

m-ar putea ajuta un coleg cu o schema a conexiunilor/cablajului pentru usa spate stânga, pentru un VW Golf 4 variant, cu difuzoare si in usile din spate, montate de fabrica, si cu modul confort, respectiv geamuri electrice fata/spate, tot echipare de fabrica? Am constatat ca nu mai functioneaza difuzoarele din aceasta usa, nici cel de joase nici cel de inalte, iar la output test-ul cu Vag-com, testerul nu le "vede", scrie N/A când ajunge cu verificarea la ele. Banuiesc un fir intrerupt in mansonul usii, fiindca nu functioneaza niciunul dintre difuzoare si as vrea configuratia pinilor din stecherul din manson, ca sa verific semnalul, daca ajunge macar pâna in stâlpul B, sa nu desfac degeaba usa. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca radio Delta se numeste. I-am facut o poza chiar acum si o atasaez aici. Am verificat denumirea si cu Google si asa pare sa fie. Daca gresesc, ma uit diseara in cartea utilizatorului si revin.

Radio Delta.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si este codat corect ? Cu 4 difuzoare?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

                   Pentru ca, difuzoarele au functionat pâna de curând, eu asa spune ca este codat corect pentru 4 difuzoare. Eventual dac as stii exact cum arata aceasta codare pentru 4 difuzoare si exact câmpul/canalul unde o pot vedea, m-as putea uita cu vag-com. ma indoiesc ca se poate modifica asa din senin o codare, daca nu umbla nimeni cu vag-com-ul.

              Insa, eu am masina de 14 ani si o cunosc bine. Avea 2 ani si jumatate când am cumparat-o eu, adusa direct din Germania, cu numere nemtesti. De-a lungul vremii am facut multe scanari ale erorilor si output teste pe diferite module inclusiv radio (imi placea cum se auzeau difuzoarele de inalte când tiuiau) si difuzoarele functionau toate cele 8 din toate cele 4 usi. Este adevarat ca la o scanare a erorilor nu cu prea mult timp in urma mi-a returnat o eroare de circuit difuzor deschis/intrerupt, dar intermitent. Nu mai tin minte care anume dintre usi, dar aceasta stânga spate trebuie sa fie, deduc eu punând cap la cap toate informatiile de mai sus. Mai mult decât atât, difuzoarele din usa dreapta spate functioneaza si sunt "vazute" de de vag-com pe output test. La codari nu am umblat singur niciodata fiindca stiu ca este periculos daca nu stii ce faci, insa la masina s-au recodat doar senzorul nivel lichid de parbriz si tempomatul, acum vreo 12 ani. De atunci si pâna acum difuzoarele au functionat si exista fizic in usi, le-am vazut de câteva ori când am reconditionat broastele usilor. Dac a ajuta cumva, aceasta este seria de caroserie WVWZZZ1JZ5W006943.

 

     P.S. De la o vreme mi s-a parut mie ca aud muzica mai mult din partea dreapta, ca nu se mai aude asa "rotund" de peste tot, insa nu m-am gândit ca ar putea fi defect unul dintre circuitele difuzoarelor. Aseara am descoperit intâmplator aceasta eroare, in timp ce investigam o eroare aparuta pe modulul airbag, altfel probabil ca inca nu m-as fi prins de existenta ei.

Modificat de Remus66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa mansoanele dintre usi si stalp la usile din spate si verifica starea firelor . Sunt 2 fire rasucite cele pentru difizoare. Daca nu se aud nici tweterele pe spate atunci problema e din fire sau din mufe. Daca tweterele se aud atunci problema e din difuzoare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, așa cum am spus în primul post de astăzi, nu se aude nici difuzorul de joase/medii nici tweeter-ul, numai la ușa spate stânga. Nici vag-com-ul nu "vede" niciunul dintre difuzoare, ceea ce mă face să mă gândesc la fire sau mufă. Mulțumesc pentru pont, când se va face puțin mai cald voi demonta manșonul și voi căuta firele răsucite. Asta voiam de fapt să știu de fapt, care sunt cele 2 fire pentru difuzoare. Mulțumesc încă o dată.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!