Jump to content

Difuzoare Golf/Bora


Gupidu
 Share

Postare recomandată

caut si eu un casetofon gamma pentru vw ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, are cineva idee ce putere de amplificare are amplificatorul audio Nokia DSP cu codul 1JO 035 456 ? Ma gandesc sa-mi schimb difuzoarele din usi si as vrea sa iau unele de putere apropiata cu cea a amplificatorului, cele originale distorisioneaza daca dau muzica tare !

Multumesc !

Modificat de Marmonu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si eu am Golf 4 din Mai 2002 si am twetere in usi dar fara boxe ..dar cum pot legat tweterele de boxe fara sa le ard..?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar boxele unde sunt? nu ai avut deloc boxe?tweeter-ele sunt after market sau sunt ale masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai boxa originala are 4 pini.Cei din interior sunt pt alimentarea tweeter'ului iar ceilalti 2 dinspre exterior pt alimentarea boxei.Numa bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul nu inteleg cum poate avea numai tweeter-e fara boxe.invers poate, dar tweeter-e fara boxe....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am montat prima data la cineva,pe spate avea tweeterele in fetele de portiere,in schimb panza de peste locaul boxei era intacta(nedecupata),deci nu avea boxe si nici cablajul aferent;a trebuit tras.In schimb la mine,nu aveam nici macar tweetere.M'am mirat si eu initial.

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

yep asa este ..tre sa caut difuri cu pini pt twetere atunci..

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau daca ai boxe after-market,legi tweeterele de papucii "tata" ale boxelor.Ar fi de preferat si niste fltre inainte.Spor la mesterit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un golf4 coupe confortline (cred) , am lacasurile pt boxe pe spate dar ele nu sunt acolo. recent miam schimbat cdplayerul si nu aveam fire pe spate. stie cineva ce boxe ar intra acolo, si cum fac sa aduc firele in bord? sper k nu trebuie sa scot si fata de la praguri :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa faci treaba OEM :) tre sa scoti si la praguri si la stalpi,treci firele prin mansonu portierei,desfaci plasticele de sub bord ca sa le prinzi sa nu balangane.Boxele daca nu ma insel au 16cm.Iti recomand cu caldura cele originale,cu buza de cauciuc,Blaupunkt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ieri am pus si eu difuzoare pe spate la Bora mea (astazi am "anulat" si greierasii care se mai auzeau in portiere). :lol:

Este un pic de munca, insa nu este imposibil. Am pus aceleasi boxe + tweetere pe care le-am avut si pe fata. S-au potrivit la fix. :icon_thumright:

Vreau sa precizez un lucru: NU este necesar sa dati torpedoul jos. Eu am reusit, fara sa fac acest lucru. :icon_thumright:

INSA, pe partea stanga este indicat sa demontati footrest-ul daca vreti sa nu se vada firele. In rest, nu pot sa spun decat ca sunt multumit de rezultatul obtinut.

Numai bine. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ar fi de bune niste poze cu plasticele demontate

azi am pus difu in usa dreapta spate si am tras fir doar pana in mansonu de la usa

urmeaza zilele urmatoare si pe stanga

dar cand o sa vina partea cu demontatu plasticelor am emotii

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu m-am gandit sa la duc firele pe mijloc dedesubt si apoi pe sub scaunele spate catre stalpii de la usa spate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu le duci ca pe original ? Oricum trebuie sa desfaci plasticele de pe praguri si de pe stalpii B de ce sa mai desfaci si consola centrala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sunt interesat la maxim de acest topic .cu ajutorul vostru am sa iau boxe originale si twetere de la dezmembrari .baiatul cu care am vb a zis ca subt cam 100 ron.l-am rugat sa-mi dea de pe masina si cablajul (poate trebuie)dupaa montare revin cu foto.mersi mult baieti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine e sa iti dea si mufele de la dif de bass si cel de inalte. Te ajuta la montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi cand iti iei difuzoarele de la dezmembrari cum le scoate daca sunt pe masina.Majoritatea le scot cu dalta(taie nitul de care sunt ambutisate de panoul usii).Daca se bruscheaza exista pericolul sa se descentreze magnetul si sa gajie sau sa faca urat.Eu cand am fost, repetentul de la dezmembrari le-a scos cu dalta(eram de fata si pana sa-i zik....)si cand a ajuns la al 2-lea nit a cazut magnetul in usa.L-am intrebat;ce ai facut verisoru..te-ai [cenzurat] pe ele de difuzoare....Mi-a dat un difuzor de pe masina respectiva si a mai demontat altul de pe alt golf..de data asta cu atentie si cu spiral si bormasina cu acumulator :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult baieti de grija si sfaturile voastre bune .revin dupa montaj cu detalii si eventual foto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

d5e95504-9ff0-90f1.jpg

Va salut!

Care ma ajutati si pe mine. Tre sa schimb un tweeter pe fata la golf 4, am unele de pe un audi, tot de 4ohm dar nu stiu care este plusul.

E poza mai sus.

Tweetetul are un fir pe care e pus un mic condensator si unu simplu. Pe masina ce culoare are plusul pe cablul oem care duce la tweeter.

Multumesc

Modificat de Alexandru P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de intrebarea mea de mai sus

m-am uitat pe tweeterul original al masinii si se pare ca pe firul negru este montat condensatorul...de aici deduc ca firul cu condensator este minusul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sall la toti!

Poate e umpic de :offtopic: dar daca sunteti careva amabili sa ma ajutati ...scuzati daca nu pun unde trebuie dar nam gasit in alta parte...tot de sistemul audio e vorba...

Voua va vibreaza oglinzile retrovizoare cand dati volumul tare?Stiu ca pare ceva banal dar e foarte enervant mai ales pentru mine ...cand dau volumul tare imi vibreaza amandoua carcase de la oglinzi de numa...e foarte enervant...are cineva idee cum pot scapa ?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alexandru P pe firul rosu vine montat condensatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma mai uit odata maine ,ii fac si poza, nu exclud sa fiu atat de chior

al meu arata un pic diferit, condensatorul este pus vertical, o sa postez maine poze cu amandoua pt indrumari

Modificat de Alexandru P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!