Jump to content

Difuzoare Golf/Bora


Gupidu
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

daca vrea careva inele distantiere pt boxe de golf 4, 16.5cm am yo noi 1 set ID nyk28tm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nenea....vanzarile nu sunt aici... :offtopic:

Si ONTOPIC....a inceput antifonarea portierelor.Momentan am apelat la burete de 1cm autoadeziv pentru portiera si pasla autoadeziva pentru interiorul fetei portierei.Pentru orice eventualitate am luat si banda dubluadeziva.Twittere de fata au fost montate si in portierele din spate(imi place sunetul inaltelor :) ).Acolo a trebuit improvizat.Plasticul taiat cu lama inrosita si lipite cu "sfanta" Picatura.Boxele au fost fixate si mai bine,buza acestora invelindu'o in ceva gen izopren(burete tasat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit tot topicul , dar as avea si eu o intrebare ;) Se potrivesc boxele de la pasat berlina pe un golf 4 variant din 2001 ??? va cer si eu parerea voua ca as vrea sa imi pun boxe pe spate ptr ca am fost intr-o zi la un prieten si am bagat masina pe vag-com si mi-a aratat la sound sistem ca am 4 twetere si 2 boxe :wub: si vreau neaparat sa ii pun boxe pe spate dar tot originale vw :wub: Acum astept parerile voastre :argue:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaaaa :salut: ce bineee :wub: o sa ma duc la dezmembrazi sa chelesc un passat ;) . Dar eu daca am casetofon Beta( cel original) se pot lega si boxele din spate la el ??? Multumesc pentru raspunsuri :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate casetofonul (vezi daca ai 4 iesiri pt difuzoare)sau panoul de la usa si vezi daca ai trase fire pentru difuzoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt mari sanse sa nu se poata...au doar 2 iesiri(cel putin al meu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un model care are 4 iesiri, si unul cu 2. (cei care si-au montat sa ne ajute). Daca e cel cu 2 trebuie schimbat ori cu cel cu 4 ori cu unul aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alpha si Beta au doar doua iesiri. Gamma are patru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc pentru raspunsuri :icon_cool: ati fost foarte rapizi in raspunsuri ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine ma duc la un service ca sa imi puna sa imi tragafirele in spate si sa imi monteze boxele.Acum problema este ce tip de boxe se potriveste ca sa fie cat mai aproape de cele originale(cele din fata)si vreau sa le monteze si pe cele micute de sus unde se afla manerul de deschidere a usii.Cam cat ma costa o pereche si ce sa cumpar?Ce inseamna Twittere?pentru o calitate a sunetului mai buna ce imi recomandati sa instalez?Mentionez ca am un kenwood cu slot USB si bluetooth.Vreau sa iasa o treaba cat mai buna si sa fiu multumit de rezultat sa se auda cat mai clar si cat mai bine.Multumesc pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Twiter-ul este exact acel difuzor micut de la clapeta pentru deschis usa. Din punctul meu de vedere n-ar trebui sa depasesti limita de amplificare a casetofonului, 4x25w sau cat are modelul tau. Pentru mine e suficient sistemul de fabrica dar stii cum se spune, gusturile nu se discuta. :) Poti cauta pe beloud un set de difuzoare; au pentru toate buzunarele din cate am observat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ma insel e posibil sa ai twetere in portierele din spate ( asa este la mine, doar ca nu am boxe pe spate )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicio masina, care a venit dotata din fabrica cu difuzoare doar pe portierele din fata, nu are pe spate tweetere....doar daca cineva a tras firele si a montat doar tweeter-ele..ipoteza care cred ca e exclusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit!

E posibil sa ai pe fetele de usi si tweeter-ele, incastrate si lipite in locasul lor (din fabrica), desi masina nu este echipata decat cu un cass beta, si difuzoare pe fata. Este adevarat ca nu este facuta instalatia electrica. Din punctul meu de vedere cred ca exista un lot de masini la care la usile din spate s-au montat fete de usi cu tweetere. Este si cazul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la service si mi-au spus sa ma prezint cu:2 difuzoare de golf/passat(de la dezmembrari),14 m de cablu pt difuzoare,2 twitere(cam atat am retinut sper sa nu fi omis ceva).

Offtopic:Cum se scoate lampa de lumina de pe locul din spate.(este pusa langa manerul de la usa din spate si are trei pozitii:inchis,deschis continuu,deschis atunci cand e deschisa usa)Tot incerc de cateva zile sa o scot ca sa schimb becul,dar nu reusesc...fortez usor intr-o parte trag spre mine iesind parte acea in afara iar dupa numai stiu cum sa il scot de tot...ma poate ajuta cienva cu o explicatie?multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suntem off topic - baga o surubelnita, pe partea dinspre fata masinii, intre plasticul lampii si rama de metal din spatele ei (care vine fixat pe tapiterie). Apesi in jos, cu varful surubelnitei, de plafoniera si o sa iasa - are o clema de metal.

Gresit!

E posibil sa ai pe fetele de usi si tweeter-ele, incastrate si lipite in locasul lor (din fabrica), desi masina nu este echipata decat cu un cass beta, si difuzoare pe fata. Este adevarat ca nu este facuta instalatia electrica. Din punctul meu de vedere cred ca exista un lot de masini la care la usile din spate s-au montat fete de usi cu tweetere. Este si cazul meu.

In cazul lui SYNDROM3, se pare ca am avut dreptate....

Ce spui tu, imi pare foarte ciudat - nu am gasit asa ceva, pana acum - sa puna neamtul, difuzoarele, dar sa nu traga firele ?

Ai avut si sitele de la difuzoarele de bass gaurite sau pline ? Nu cumva a schimbat cineva manerele interioare si a pus cu tot cu tweeter ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit pana la urma sa scot becul asta(trebuie mult rabdare si forta)oricum are niste cleme foarte dure de metal...(ms mult Florin pentru informatii)acum mai trebuie sa fac instalatia audio pe spate...maine ma duc sa caut difuzoare,twetere,cablu(trebuie schimbat si stergatorul pe spate)vreau sa pun unul de golf 5 am auzit ca arata mai bine...iar daca gasesc si un suport de pahare la dezmembrari inseamna ca am facut treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa imi schimb radio cd cu un mp3 player, dispun de buget destul de limitat , maxim 650 ron

masina mea golf 4, ma intereseaza, ceva pe culaorea rosu/ albastru

eu m am gandit la unul din astea 2 :

http://www.alpineshop.ro/cd-mp3-player-auto/cd-mp3-playere/cde-112ri-301.html

sau

http://www.caraudiocentre.co.uk/product_m-jvc-kd-r621_p-26793.htm

asta ne e din paacate pe rosu/albastru sau poate ma insel eu

care e mai performant din cele 2?,pe care le ati achizitiona voi?

sau alte variante care mi le puteti furniza

astept pareri, imresii,orice,\

eu oricum nu ma grabesc sa achizitionez ceva

scuze daca ma postat unde nu trebuie,dar nu am gaasit topicul destinat pt radio mp 3player pentru golf

Modificat de buya
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stiti ca si eu am twetere pe spate dar din pacate nu am boxe :vaidecapulmeu: dar astept sa dea caldura si ma apuc de desfacut si de montat boxele :blah_: :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce spui tu, imi pare foarte ciudat - nu am gasit asa ceva, pana acum - sa puna neamtul, difuzoarele, dar sa nu traga firele ?

Ai avut si sitele de la difuzoarele de bass gaurite sau pline ? Nu cumva a schimbat cineva manerele interioare si a pus cu tot cu tweeter ?

Erau doar Tweeter-ele.Boxele nu erau, gaura era acoperita cu acel material/burete din fabrica, si nici urma de instalatie electrica. Si eu m-am minunat, prima data am crezut ca masina a fost lovita si schimbata fata de usa, dar era acelasi lucru pe ambele parti. Ulterior am aflat ca exista si alte persoane in aceasta situatie. Presupun ca exista un lot de masini la care s-au montat fete de usi cu twwetere, probabil in momentul acela era singura fata de usa pe stoc. Ca idee, masina mea a fost fabrica in Sept 2002. Fac apel la ceilalti colegi de forum, care au masina din aceeasi perioada, poate asa putem sa tragem o concluzie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se scot pragurile? Am inteles ca au niste cleme care se rup foarte repede si nu as vrea asta. Am cautat pe la diy dar nu am gasit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pfff...acelasi principiu la toata plasticaraia.Tragi de ea si zici "Inger,ingerasul meu" concomitent.Ca sa ai sanse mai mare sa ramai cu clemele intregi,asteapta caldura.Eu m'am grabit si apoi am pierdut inca o zi la lipit cleme.

On Topic...nu ai porcedura speciala.Incepi cu un capat si mergi in continuare sustinand tensiunea aplicata constanta.Sa nu aplici stilul smuls ca sigur faci "buba"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!