Jump to content

Difuzoare Golf/Bora


Gupidu
 Share

Postare recomandată

pai cred care ceva rezistente sau ceva de genu pe acolo ca le-am vazut... multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a nu afecta impedanta si pentru a filtra mai bine frecventele inalte se realizeaza un cuplaj capacitiv prin montarea unui condensator pe difuzorul de inalte (cred ca e deja montat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot citind pe forum, am vazut ca parerile sunt impartite. Prin urmare, nefiind foarte "tehnic" din fire, nu am inteles mare lucru. Intrebarea mea ar fi - unde pot gasi boxele si tweeterele pt portierele spate la G4 Variant ? Exista vreo firma sau site unde le pot gasi ? Sau exista vreun coleg de forum care comercializeaza asa ceva ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ cuiuda

sunt acele condensatoare puse pe tweetere dar astept sa se mai incalzeasca vremea sa pot face legaturile.

@ naomi

ai cautat la dezmembrari auto? sunt cativa colegi care au gasit in dezmembrari setul complet de boxe si tweetere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

masina mea cand am cumparat-o nu avea inele la nici o portiera.am comandat de pe net un set de 4 inele care au incaput doar la usile din fata.intrebarea mea este, pe spate boxele se monteaza fara inele sau sunt alt model,mai subtiri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inelele la care faci tu referire sper sa fie distantierele pentru Golf IV. Sunt universale si la aceleasi dimensiuni si pe fata si pe spate, adica pentru difuzoarele de 16.5. Poti monta si fara, dar deschizi geamnul doar 3/4 deoarece iti va atinge geamul in magnet (Este o aberatie, sa nu faci asa ceva). Distantierele se monteaza cate 1 (Unul) pe usa, apoi de el prinzi difuzorul.

Multa Bafta,

Drive Safe!

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor ! cand am laut masina avea loc de boxe pe acel placaj din spate de la portbagaj, fara a avea boxele insa. Am umplut golul acela cu nsite boxe si 2 tweetere. A mea este in 3 usi, si am loc si pe peretii laterali din spate unde nu am boxe. Daca le montez , imi trebuie statie pentru a face fata toate 6 ( 2 fata, 2 placaj,2 lateral spate ) ? merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai player 4x il legi pe cele 4 difuri iar pe cele din placa de portbagaj pui un amplificator(daca sunt tari boxele, deobicei de bass pt. efect maxim :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine...

Acum sunt multe variabile legate de Head-unitul pe care il ai pe masina. Sony spre exemplu nu prea are fidelitate dar are o gramada de putere, mai ales pe frecventele inalte. Daca ai difurile din spate mai puternice, leaga cum a zis si colegul nostru Marius, 4 pe iesirea fata si cele de pe placa porbagajului la iesirea spate. Pentru un "efect maxim" este totusi recomandat un subwoofer fie el cat de mic. Difurile in general nu pot reda frecvente asa joase la volum un pic mai ridicat. Cam 90% intra in distorsiune si pierzi din frecventele medii auzind numai bubuiala. Poate in fata va suna bine, dar pe bancheta din spate va fii un zgomot de nedescris :beer:

Spor si...

Drive Safe :vwrullz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu se inteleaga gresit...

marius1982.11 a zis ca legi difuzoarele fata si spate la iesirile normale ale casetofonului, pe cand dif-urile de pe placa din spate le legi prin intermediul unei statii, asta in cazul in care ai iesire separata la casetofon.

Cred ca daca ai lega toate dif-urile de pe portiere pe iesirea fata atunci vei avea o pierdere de putere ( presupunand ca le legi in paralel pe cele din portiera 2 cate 2 pe iesirile fata).

DerGolf: acum depinde de ce configuratie ai in masina. daca vrei sa se auda bine ai nevoie de statie, si daca nu ai iesire la casetofon ai nevoie si de alt casetofon, nemaipunand la socoteala si perechea de dif-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poti adopta varianta pe care am ales`o si eu, 2 statii, una pentru difuri si una pentru sub, lasand amplificatorul intern al casetofonului dezactivat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Adrian Lepadatu

Am si eu o Bora 2.0i Variant.Pe ea am un radiocasetofon BETA (asa am cumparat-o).Problema este ca pe fata, difuzoarele se aud f.bine dar pe spate nu se aude aproape nimic.Intrebarea este;cumva pe spate nu am difuzoare sau este un defect?As vrea sa imi pun difuzoare si pe spate daca nu exista...

Ma puteti ajuta,cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o completare la ce a spus marius, e foarte posibil (99%) ca pe spate sa nu ai difuzoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ca o completare la ce a spus didus, tot topicul despre asta vorbeste: difuzoare pe spate cand masina nu are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteti ajuta,cumva?

Pentru boxe, iti recomand sa cauti la un centru de dezmembrari sau la colegii de pe forum, din aria de vanzari, pentru un set de boxe sh pe care le poti monta pe usile din spate.

Dupa cum s-a mai spus, radio-casetofonul Beta are doar 2 iesiri. Ca sa poti sa folosesti si boxele de pe spate ti-ar trebui un radio-casetofon Gamma care are 4 iesiri (asta in cazul in care nu vrei sa optezi pentru un player aftermarket).

Mi-am pus de curand boxe pe spate asa ca daca mai ai intrebari, trimite-mi PM.

Modificat de Xpression
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor. Am cautat pe forum insa nu am gasit nimic legat de acest subiect, de aceea ma adresez posesorilor de bora sedan in special.

Ma gandeam intr o zi sa montez niste difuzoare suplimentare in polita din spate. A mai facut cineva aceasta operatiune? Astept pareri sfaturi.

Avantaje pt montarea dif acolo ar fi:

- sunet mai bun portbagajul va fi cutia de rezonanta

- se pot monta difuzoare ovale sau cu diametru mai mare de 16.5 cm

Dezavntaje:

- tabla de sub polita nu este dreapta dif nu se vor putea monta perfect drept ceea ce ar aduce un minus estetic plus aparitia vibratiilor la un volum ridicat.

- pota aparea probleme la decupajul politei

Astept solutii daca ati gasit pt aceasta problema.

Inca o chestie tot pt cei cu sedan, in legatura cu lumina din portbagaj care este foarte slaba, ce am putea face?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-o prima faza pot sa iti spun ca acea tabla de sub polita in mod deliberat nu este dreapta, pentru a evita vibratiile si intrarea in rezonanta la o anumita frecventa. Dar cred ca poti monta linistit difuzoare/boxe....esteticul fiind putin afectat doar la vederea din portbagaj.

O saptamana usoara !

....

Dezavntaje:

- tabla de sub polita nu este dreapta dif nu se vor putea monta perfect drept ceea ce ar aduce un minus estetic plus aparitia vibratiilor la un volum ridicat.

- pota aparea probleme la decupajul politei

...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Vreau sa-mi pun difuzoare la usile laterale spate,cum dau jos tapiteria de pe usa si daca sunt fire trase pana acolo la boxe sau trebuie sa le trag eu?

Voi ce ziceti? este greu de dat jos? etc.

Mersi anticipat pt. ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nenea dj_somu, acum o sa zici ca fac pe desteptul..dar daca cautai un pic pe forum, gaseai raspuns la intrebarile tale.

Ieri am demontat si eu fetele usilor din spate, pt. prima data! A fost usor, daca am lucrat cu atentie si nu am tras ca dispertau` de plastice.

Pt toata lumea: !!!!! Am descoperit ceva interesant: la o usa aveam tweeter, la una nu..si nici nu erau semne ca ar fi fost vreodata.(mai au si nemtii zile de "luni")

Legat de fire, nu am avut in usa. Ramane de vazut daca sunt trase pana in stalp(inca n-am avut timp). Unii ziceau ca le-au "gasit" acolo.

Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am avut pe spate nimic din fabrica decat mufele la casetofon si firele trase pana la mufa de pe stalp, asta pe spate. Am mai scris asta, dar ma repet.

Echipare Highline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare!

Ce parere aveti de boxele "Focal 165 CA1" ca as vrea sa imi pun pe golf si vreau ceva ok :lol:

specificatiile tehnice:

difuzoare coaxiale 2 cai

diametru: 16.5cm

putere RMS: 60W

putere Max: 120W

impedanta: 4 Ohmi

sensibilitate: 92dB (2.83V/1m)

raspuns in frecventa: 60Hz - 20KHz

Fs: 79.28Hz

Qts: 0.92

Vas: 7.44 litrii

Xmax: 2.5mm

include grile protectie

am HU sony 5x50 (nu stiu exact ce model) si pe spate am boxe OEM philips.

Astept parerile voastre!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nenea dj_somu, acum o sa zici ca fac pe desteptul..dar daca cautai un pic pe forum, gaseai raspuns la intrebarile tale.

Ieri am demontat si eu fetele usilor din spate, pt. prima data! A fost usor, daca am lucrat cu atentie si nu am tras ca dispertau` de plastice.

Pt toata lumea: !!!!! Am descoperit ceva interesant: la o usa aveam tweeter, la una nu..si nici nu erau semne ca ar fi fost vreodata.(mai au si nemtii zile de "luni")

Legat de fire, nu am avut in usa. Ramane de vazut daca sunt trase pana in stalp(inca n-am avut timp). Unii ziceau ca le-au "gasit" acolo.

Spor !

Asa am gasit si eu. La o usa aveam tweeter la una nu. Si am tras eu fire. Am descris aici demontatul fetelor de usi:http://vwforum.ro/index.php?showtopic=3793

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
salut,

am si eu o intrebare. mi-am pus difuzoare pe usile din spate si cand am desfacut panourile am gasit tweetere originale la locul lor. nu le-am legat pt ca difuzoarele montate in usi sunt pe 2 cai dar parca as dezactiva tweeterul de pe difuzorul mare si le-as pune pe cele originale. ca sa functioneze tweeterele originale trebuie sa le leg cu difuzoarele de bass?

multumesc

se pune un condensator.. atata tot.. si ashi face treaba foarte bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!