Jump to content

Difuzoare Golf/Bora


Gupidu
 Share

Postare recomandată

Chiar nu stie nimeni care ar putea fii cauza?de ce nu imi merg boxele din spate dupa ce am schimbat casetofonul?cum se leaga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai noua unitate nu are manual? Cauta pe net, gasesti sigur daca nu e facut pe pluta...

Poate nu se potrivesc firele...

Pe casetofonul vechi banui ca mergea?

Asta nou, e NOU sau e SH? poate e busit pe canalele de pe spate...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar daca iesirile de la noul casetofon nu se "pupa" cu cele de la scula originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc cum naiba merg alea din fata si alea din spate nu...trebuie sa am fire si in spate ca doar nu or fi wireless,daca nu mai bine schimb boxele daca tot desfac usa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

SYNDROM3

Verifica in primul rand daca ai difuzoare pe spate.

OFF TOPIC:

Citeste si respecta Regulamentul acestui forum (vezi pct.6 ultimul alin.) pentru a nu avea neplaceri pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu am schimbat boxele si casetofonul masinii acum 3 ani. am pus boxe sistem magnat power plus 216 si casetofon un sony cdx-gt416 (black) care venea perfect, aceleasi culori ca cele din bord (insa din vara am ramas fara el, l-au furat baietii...) masina este cea din semnatura, pe spate nu am avut nici bxe si nici fire trase. pt boxe am pus distantiere si pe fata si pe spate. sunetul este foarte bun, insa basul este cam puternic, chiar dat la -10 din setarile casetofonului.

acum mi-am achizitionat un sony GT 440u, sunt foarte multumit de el. doresc sa-mi schimb si boxele. as vrea sa incerc unele coaxiale. o sa pun cateva modele, poate imi dati niste sfaturi ce sa aleg:

- http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Magnat/Coaxiale/Profection_162/

- http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Magnat/Coaxiale/Xcess_162/

- http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Magnat/Coaxiale/XTS_162/

astea mi s-au parut exceptionale calitate/pret, acum ramane sa aleg dintre ele. eventual astept si alte propuneri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ SYNDROM3: azi am montat un cd-player LG, iar mufa pt difuzoare avea fire doar pt 2 iesiri. Vezi la tine cum le ai. Firele pe difuzoare sunt perechi, 2 cate 2. Chiar daca mufa ta este dintr-o singura bucata, sistemul este la fel ca si in poza, partea incercuita.

post-32130-0-22636100-1295970446_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@offtopic

Poate cineva sa puna dimensiunile interior-exterior la inelele aftermarket? nu de alta dar am vazut ca sunt 50-60Ron o pereche si ma gindeam ca sunt destui doritori sa-si confectioneze singuri aceste inele.(pentru difuzoare de 16,5cm)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bate Michiduta la cap sa pun si eu boxe pe spate.Am gasit la un coleg de vanzare boxele de pe un Passat care avea si pe fata si pe spate boxe.Se potrivesc boxele de pe Passat pe portierele mele din spate?Passatul de dupa 2002 incoace.Mai imi trebuie inele adaptoare?Legat de firaraie nu are rost sa va intreb de vreme ce nu am demontat capitonajul portierei din spate.Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boxele de pe Passat se potrivesc. Doar ca o sa-ti trebuiasca niste inele de cauciuc ce vin montate intre difuzor si fata de portiera pentru a transmite mai bine sunetul in masina.

Ceva de genul:

Screen_Shot005.jpg DSC00038.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt informatii.Acele inele sunt tot de pe Passat?Sau la Golf,pe portierele fata exista asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inele din imaginea de mai sus sunt de pe passat si nu se potrivesc pe golf. Am cumparat 4 difuzoare de passat cu tot cu inelele de mai sus, dar nu am avut ce face cu ele si le-am donat. Ai si pe portierele din fata asa ceva, doar ca cele de golf au o alta forma fata de cele de passat.

La repezeala am mai gasit 2 poze pe net cu distantierele de pe golf 4:

0141.jpg 1244.jpg

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am achizitionat boxele de pe Passat.

Impresii:am facut proba in aer liber.Eu nu cred ca este concludenta.Adica,am luat boxa DE cumparat,am luat 2 fire de la mufa casetofonului,si cu boxa intre picioare am atins 2 din cele 4 picioruse(curios de ce 4) ale boxei,piciorusele dinspre exterior.Boxa se aude,dar oarecum distorsioneaza la nivel de peste 60%.De altfel la peste 60% din volum si cele de pe masina distorsioneaza.Sunt blaupunkt.Eu cred ca dupa ce abia o sa le montez pe masina,si o sa le prind bine de portiera(nu cu ele intre genunchi) iar contactele vor fi contacte,abia atunci pot spune daca se aude prost.

Intrebarea: de ce mufa de pe difuzor in care trebuie bagat iesirea de la casetofon are 4 picioruse.Pe partea opusa(inspre difuzor) se var doar 2 fire intrand in membrana.Sa fie de fapt cele 4 picioruse unite 2 cate 2?Adica ceva de genul "UU" in loc de "||||"?Sau celelalte 2(de pe mijloc) sa aiba alta functie?

@didus...membranele alea,oare am vreo sansa sa le gasesc la dezmembrari?Sau in locul lor sa confectionez din mdf?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din acea mufa se alimenteaza si tweeter-ul. Da, e posibil sa gasesti pe la dezmembrari.

Window_Regulator3.jpg

LE: mai jos am atasat si schema electrica

Radio VW.pdf

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AHAAAA....deci pinii 2 si 3(cum ar veni) sunt + si - al twitterului iar pinii 1 si 4 sunt + si - al difuzorului mare.....Multumesc pentru lamuriri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...inca o intrebare de sta "matza" in coada si va las in pace :)) .Am de ales si e greu :) .Boxele de pe fata cu twittere sau boxele de pe spate cu twittere de spate.Ele sunt toate 4 acelasi tip,codul e identic.Twitterele sunt 2 de pe fata de deaspura portierei si 2 de pe spate din manere.Exista vreo regula cum ca boxele sunt "folosite" de casetofon in mod excesiv pe fata sau pe spate...? Numai bine!

PS:incep sa delirez de la atatea boxe,fire,twittere,casetofoane... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai casetofon OEM? Beta sau Gamma?

Beta are 2 iesiri deci 2 boxe + 2 tweetere. Se pot pune si 4 boxe+4tweetere, dar sunet nu mai are aceiasi "putere". Se vor auzi toate la fel de tare.

Screen_Shot006.jpg

Gamma are 4 iesiri + functia FADE, deci 4 boxe + 4 tweetere. Cu 'FADE' poti seta sa se auda, gradat, ori pe fata mai tare ori pe spate.

Screen_Shot007.jpg

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Casetofonul este aftermarket...e un jvc kdr35...

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci sigur are 4 iesiri. Nu vei avea nici o problema cu sonorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste indicatii: pe unde pot sa trag si eu cablul de alimentare de la baterie catre portbagaj la un golf 4 din 2001 (daca aveti si ceva poze ar fi de vis)? multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija ca ai postat aceeasi intrebare, in doua locuri, si nu e voie, cf regulamentului. Vezi ca ai primit raspuns, la celalalt post.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucurie mare pe mine....tocmai ce am inghetat bine si de tot in dupa amiaza asta pe langa portierele din spate.Sper sa nu ma ia raceala si sa ajung maine la intalnirea VWFORUM :)) ...in fine...JOB DONE!

Imi pare rau ca nu am facut poze,dar chiar nu aveam la ce.Pun o poza doar cu boxele luate aseara.

Aseara dupa indelungi cautari si stres pus pe capul altor oameni,am adunat toate datele de care aveam nevoie,cu gandul ca atunci cand va da caldura sa ma ocup de instalarea boxelor spate.In primul rand sa fie cald,ca plasticul sa nu crape la "insistentele" mele.Caldura nu a venit asa de repede cum speram eu,asa ca m'am imbracat gros si am coborat in parcare.

Materiale necesare:cablu pentru difuzoare(dedeman,practiker,etc) cam 2 metri pentru fiecare laterala

Banza izolatoare,banda dublu adeziva(ceva calitativ,nu ieftin)

Papucei de diferite dimensiuni Suruburi autofiletante(lungi de maxim 1.5 cm si groase de maxim 3mm)Saibe confectionate dintr'un material mai poros(gen izopren)

Picatura(nu stit la ce va trebuie)

Surubelnita in cruce,dreapta si lata(pentru scos manerele),cutter,surubelnita torx de 20 pentru plasticele de sub volan care trebuie demontate.

Firele:dupa ce le'am montat in mufa casetofonului pe canalul care trebuie,le'am tras prin spatele casetofonului,pe sub coloana volanului,pe sub foot-rest,pe sub plasticele de deaspura pragurilor,am urcat pe stalp si am intrat in portiera prin mansonul cu celelalte fire.

Boxele curatate bine de praf,etc.Am taiat buretele care acoperea gaura in care urmau sa fie montate boxele.Am bagat boxa in gaura,4 suruburi de jur imprejur,cu tot cu saibele mai sus mentionate(sa nu crape plasticul boxelor).Peste buza boxelor in exterior am aplicat banda dublu adeziva,astfel incat la montarea fetei portierei aceasta sa se lipeasca boxa si de fata portierei.

Twitterele:legate la firele boxei.Intepenite bine cu picatura in locasul lor.Nu e prea multa treaba aici.

Proba,balance,fade...montat totul la loc ...si GATA.Timp estimativ,in conditii de iarna si lucrat "ca pentru tine",2 ore.Rezultatul...mult mai bine decat imi imaginam.

Sperand ca nu am plictisit pe nimeni,vreau sa multumesc tuturor colegilor care m'au ajutat,in special Didus,TURBODIESEL si celelorlalti(pe ei 2 i'am stresat cel mai mult :)) ).Numai bine!

PS:Urmeaza partea a doua...tub discret pentru mai multa rezonanta. :D

post-71704-0-91357600-1296243727_thumb.j

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehe astazi iti era frica ca se sparg :)) se aud bine boxele dar pentru mai multa muzica schimba tweeterele cu alea mai "moderne" si fa-le si o insonorizare. Ps: daca tot ai 4 mid basi noi eu zic sa ii schimbi si pe aia de pe fata :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm....nu'mi mai da idei.Nu de alta dar azi e duminica.Oricum maine,trec la montarea twitterelor.Intrebare:pe fata,cum se scoate plasticul triunghiular?Oricum dau fata jos de la portiera sa le insonorizez "un pic".Plasticul ala e doar in cleme sau are vreun surubel ascuns?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce dai fata de portiera jos, urmeaza pasii din poza de mai jos. Bafta.

Screen_Shot002.jpg

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!