Jump to content

Ulei pt ALH.


Northman
 Share

Postare recomandată

De acord cu faptul ca nu este nevoie de 505.01 la ALH .Dar credeti ca folosirea acestuia nu aduce nici o imbunatatire fata de .00 ? Spre exemplu , in istoricul masinii mele ( Belgia ) apar toate schimburile de ulei facute cu 505.01 . Tot pe ideea ca nu este strict nevoie am folosit la revizia anterioara Aral 5W40 ( 505.00 ) , si ma gandesc sa trec inapoi pe 505.01 odata cu urmatorul schimb . Sau sunt bani aruncati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt bani aruncati. Daca ai putea sa faci teste asupra uleiului dupa ce faci 10-15 mii km ai putea afla beneficiile folosirii unui ulei superior. Eu de exemplu am mers numai cu 506.01 si acum voi trece pe 507.00. Cat timp respecta si norma initiala a motorului 505.00 nu faci nici un rau ba chiar un bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In RO nu ai unde sa faci teste asupra uleiului DAR dupa cum au testat si cei de pe TDICLUB nu ai nevoie de ulei de PD in astfel de motoare, exista si uleiuri 505.00 care sunt la fel de bune DAR exista si reversul medaliei adica uleiuri 505.01 proaste. Mai multe info se pot gasi pe TDICLUB .

@Alextz la ce-ti foloseste sa bagi in motor ulei LL ???? In RO nu se preteaza un astfel de ulei tocmai din cauza prafului si se stie ca praful este cel mai mare inamic al motorului nu uleiul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place ca citesti TdiClub. Atunci imi dau seama ca ai observat din UOA lor ca LL este superior ca uzura la motor oricarui ulei 505.01 sau 505.00 in mare masura. Cel mai mare inamic al uleiului LL este sulful ...ca de praf sper sa se ocupe filtrul de aer.

LE: acum am citit ce ai scris, praful este inamicul motorului si nu uleiului.....oricum daca filtrul de aer este bun nu trebuie sa-ti faci probleme. Eu la fel citesc TDICLUB si daca masina mea a venit de noua cu QG1 in Romania consider ca fabrica stie mai bine. Sunt totusi motivat suplimentar si de rezultatele celor din state ce folosesc LL chiar pe motoare gen 1Z sau AAZ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alextz , tu esti cel mai inversunat fan al LL asa ca orcine, orice ar zice, tot la iubirea ta ramii. Nu conteaza, daca tu te simti bine..... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alex, din moment ce gasesc pe admisia de aer (dupa filtru) praf este clar ca ceva nu este in regula, am schimbat N firme de filtre, acum am Mahle si tot gasesc urme de praf IAR in carcasa filtrului de aer gasesc nisip. Asta spune multe despre tara in care traim :P

Daca tu zici ca uleiul LL este foarte bun te rog sa-mi spui la citi km spune masina ca tb sa-l schimbi? De fapt nu masina ci senzorul QG1(calitatea uleiului) .

OffTopic Eu folosesc ulei Castrol TXT Softec si in motorul meu JR (1.6 TD) de pe G1, DAR asta nu din snobism ci din cauza ca este un ulei bun .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maxim am facut 16.000 fara sa mi se aprinda inca senzorul asta pentru ca inca mai sunt in garantie. Cum ala zice service in 3000....cred ca poti face 20.000 linistit. Asa zicea si cineva de pe forum. Ender il schimba parca la 20.000 fara sa se aprinda martorul.

Din pacate in State nu au senzor de calitate si atunci nu pot corobora UOA lor cu indicatiile de soot si thermal load date de senzorul meu sa stiu pe unde e momentul optim sa-l schimb. Daca ai cumva datele exacte dupa care se cam ghideaza computerul ar fi excelent...

Reed sunt de acord cu tine, dar la un moment dat eram fan 506.01 si credeam ca este cel mai bun...acum dupa ceva teste am hotarat sa trec pe 507.00. Opiniile se mai schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la pd care este intervalul optim de schimbat 507.00 dupa parerea voastra ?

mobil 5w30 esp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Pe motorul meu ALH am pus ulei Liqui Moly OW-30 , sintetic. Avand nivelul destul de jos, mi s-a aprins becul de ulei si a trebuit sa complectez; am gasit doar Castrol Magnatec 10W40 semi-sintetic si am complectat cu 300 ml. Ce parere aveti, am facut o prostie destul de mare incat e nevoie sa schimb tot uleiul (desi am doar 5000 de km cu el) ?

Sa fie un pericol totusi pt motor? A mai facut cineva astfel de combinatii?

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nici un fel de problema in caz de urgenta DAR in mod normal nu se face asa ceva deoarece aditivii din uleiurile sintetice nu-si mai fac treaba, deci amestecand ulei sintetic cu mineral trebuie sa schimbi uleiul mai repede.

@Alextz, hai ca m-ai convins, o sa incerc si eu sa trec pe LL deoarece m-am saturat sa schimb uleiul la fiecare 3 luni, asa il voi schimba de doua ori pe an . Tu la ce pret ai gasit 507.00 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan_G, merci pt raspuns ... am intrebat si eu azi mecanicul si cam tot asa ceva mi-a zis! Oricum de la urmatorul schim trec pe Mobil 5W-40 am inteles ca ar fi mai potrivit pe motorul meu de aproape 100.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai pierderi/consum de ulei poti merge si pe 0w30, oricum eu merg pe 5w40 si am 250k km iar de la schimbul viitor de ulei voi trece clar pe LL 5w30 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am cautat inca 507.00 dar stiu ca e la acelasi pret cu 506.01. Sper sa-l gasesc la 75lei/l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va intereseaza 507.00 mai ieftin vorbim ... 5w30 esp formula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit la 57.4 RON/litru la oilshop.ro, mai ieftin nu cred sa fie in Ro .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am ALH si bag long life...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca masina ta este din 2000. Esti sigur ca este QG1 ? Altfel trebuie sa bagi 505.00 / 505.01.

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa bagi LL (cum faci si altii cu rezultate f bune) si pe motoare ca 1Z sau AAZ.

Oricum un citat din cartea LL:

Since Model Year 2000 Audi and Volkswagen have been fitting most models with service interval extension.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si golful meu tot din 2000 este si are QG1, chiar eu cu manuta mea l-am dezactivat cind am luat masina (pt ca nu puneam ulei LL) iar acum o sa-l activez iar cind o sa trec pe LL, desi nu cred sa conteze mult acel senzor, oricum voi schimba uleiul la 20k km .

Modificat de Bogdan_G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bora mea este din 2001 si nu este QG1 de aceea i-am spus sa verifice.

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am tot ALH (QG1), la penultima revizie (si inainte) am avut Castrol SLX II - LL, SAE 0W30 (506.00-506.01). Am facut 15000 si ceva de Km, fara sa mi se aprinda martorul de ulei, fara sa trebuiasca sa completez.

Schimbul l-am facut undeva peste 15k Km (facuti in mai putin de 1 an), dar doar din cauza contorul de km pana la momentul de service.

Acum (acum o luna, de fapt), la ultima revizie, am pus Castrol SLX III - LL, SAE 5W30 (507.00). Motorul mi se pare un pic (de tot) mai galagios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ti-se pare ca e mai galagios :), nu cred ca uleiul poate influenta zgomotul motorului, mai degraba e vorba de placebo sau de lipsa uleiului din motor, aia poate influenta zgomotul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai... zgomotul motorului e dat de regimul motorului, care e afectat de combustibil, ulei, filtre, aer etc. merg in fiecare zi cu masina, si sesizez schimbari de genul asta - si de sunet, si de cum merge motorul - cand schimb motorina sau inlocuiesc consumabilele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui un ulei cu viscozitate diferita se poate auzi o usoara diferenta la sunetul motorului.

La mine de ex. cand am trecut pe 5W40 turbina a trecut de la suierat la fasait :huh:

Cu ulei LL puteai sa mergi 30 mii km sau 2 ani. Asta daca erai intr-o tara civilizata cu autostrazi si motorina de calitate.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am bagat aral 5W40 hightronic si dupa 5000km si 6 luni e tot la acelasi nivel pe joja.

mie mi se pare ca merge f bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!