Jump to content

Parbriz spart


OvidiuV
 Share

Postare recomandată

Hai salut am avut un accident si printre celelate pagube mi-a inflorit parbrizul pe o raza de 10-15cm..iar cei de la sigurari imi repara masian dar fara parbriz pe faptul k cik parbrizul meu ar fi fost spart si la impact a inflorit si ca provine din alt eveniment, nu au vrut sa mi-l schimbe vreau si eu un sfat ce sa fac si daca am vreo sanse sa mil schimbe... Dar daca e sa mil schimb pe asigurarea mea sa zic k mia sairt o piatra in geam din mers/sau k lam gasit inflorit din parcare trebuie sa imi fac eu alta asigurare si automat creste pretul la asigurare pentru k am avut incidente?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • danyel88ro

    6

  • pixmas

    4

  • OvidiuV

    4

  • adirs

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Feriti-va de Pilkington,respectiv,Centrul de Parbrize,din mai multe motive,cum ar fi: sunt niste Chinezarii ordinare,proaste calitativ,ma refer la ce se vinde pe piata noastra,respectiv Europa de est,plus de asta mai dai si de niste dobitoci,cum am gasit eu in Galati,care nu isi mai incapeau si pene si se dadeau drept importanti si atotstiutori.Este o piata larga,spre care va puteti indrepta si dupa cunostintele mele,la nivel de Romania cel mai bun brand este,NordGlass sau SaintGobain,de departe cei mai buni si calitativi,asa ca, daca ajungeti,la ori ce firma monteaza,exceptand cea de sus mentionata,cereti aceste branduri,daca vreti ceva de calitate.

Modificat de emirates
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, se pare ca trebuie sa ma folosesc si eu de asigurare casco (am casco la generali). Astazi am fost la facultate si cand am terminat cursurile am gasit masina avariata, nu foarte grav aripa indoita si bara fata zgariata. Aripa trebuie schimbata in schimb bara cred ca merge cu un pic de vopsea. Problema este ca am si parbrizul crapat plus o zgarietura adanca pe usa din stanga spate si de asemenea vreau sa schimb si o janta indoita, toate acestea provin de la evenimente diferite. Intrebarea mea este cum procedez? Ma duc la politie sa imi faca proces verbal pentru fiecare dauna?

Cand am reinoit asigurarea casco am optat pentru asigurare fara franciza.

Modificat de pixmas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, iti faci un dosar de despagubire pentru fiecare dauna, dar nu mai esti obligat sa te duci la politie, te poti duce direct la asigurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si asta nu o sa afecteze polita casco cand o va trebui sa o reinoiesc sau conteaza doar valoarea daunelor nu numarul lor?

Modificat de pixmas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca conteza doar valoarea sau/si numarul... cu siguranta insa la anul vei plati mai mult pentru asigurare si evnatual iti vor mai cer o taxa de reintregire a politei (in jur de 5-10% din valoarea daunei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns, stiu ca la anu' o sa platesc mai mult. Ce parere aveti insa de cauciucuri? Pot invoca acest lucru pentru a nu despagubi cu toate ca de ceva vreme sunt numai 20 grade cu plus, nu stiu ce scrie in lege cu privire la perioada folosirii anvelopelor de iarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-or sa stea la Generalli sa se ia de tine pentru cauciucuri. Oricum in ultimele 2 saptamani au fost peste 10 grade si n-au ce sa-ti zica. Vezi ca nu poti sa declari evenimente foarte vechi...Pune si tu toate chestiile in aceeasi saptamana, eventual saptamana asta si n-o sa ai probleme.

Depinde de ce ai tu trecut in contract in legatura cu reintregirea sumei asigurate. Daca ai reintregire automata a sumei asigurate, nu vei mai plati nimic.

Uita-te bine ce mai ai de facut pe la masina si fa-le pe toate acum. Parbrizul si toate cele ti le vor face la reprezentanta ta Vw unde alegi sa repari masina. Vorbesti acolo sa te cheme cand au toate piesele, au primit acceptul de plata si pot baga masina in reparatia in ziua respectiva sau in ziua urmatoare astfel incat sa nu stai asa mult fara masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca accidentul s-a produs "in parcare" cauciucurile nu au nici o legatura. Mergi linistit si dupa cum zice si alexanderdj repara-ti toata masina. Iar la anul ca sa nu platesti mai mult la acceasi firma poti sa incerci sa faci in alta parte... nu toti asiguratorii sun legati la baza de date comuna de tip "birou de credit".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu acest lucru cu asigurarile. La 18 ani am facut un accident , pagube materiale minime, si am dat asigurarea. Cand a trebuit sa imi reinoiesc asigurarea agentul la care am fost a vazut ca am o dauna (se daduse legea cu majorarea asigurarii in caz de accident) insa a facut la alta companie la care nu iesea nici o dauna si astfel nu am platit nimic in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci nu erau toate legate la baza de date comuna. Mi se pare ca de la 1 ianuarie 2009 sau 2010, dar cred ca mai degraba 2009...de atunci sunt toti sau majoritatea legati la baza de date comuna, insa sunt destui cei care vor fi baieti buni si chiar daca vor vedea ca ai mallus, vor ignora acest fapt sau te trec la o clasa mai mica pentru a te prinde de client, ca mai bine iau niste bani decat deloc! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ma alatur si eu celor care au avut ghinionul de a vedea live parbrizul ciobit de o piatra. De neinchipuit.. rulam (~95km/h) in zona Baneasa si deodata aud un pocnet care putin m-a tensionat.. in secundele urmatoare observ un inceput de floare in partea de jos-centru a parbrizului... spun de neinchipuit caci masinile din fata erau cam la 30m si benzile sunt oarecum despartite de acel trotuar ; nu prea erau pietre la modul vizibil si alarmant. Din ce m-am documentat pana in prezent de aici e esential sa nu ajunga apa si implicit mizerie in zona cu pricina.. nenorocul a facut sa am un drum de 180km si cum bine stiti ieri a si plouat.. faptul e consumat. Ce ma intereseaza implicit:

1. Tinand cont de amplitudinea actuala a fenomenului+apa ce a ajuns in fisura e indicat sa se reconditioneze ?

2. Parbrizul original e Saint-Gobain Sekurit (poza 3).. in ce masura inlocuirea acestuia (recomandari firme specializate Buc/Brasov) se ridica la standardul de calitate impus de producator? Cam la ce pret. incluzand manopera+parbriz m-as putea astepta ?

Multumesc pt sugestii.

post-15273-0-55432900-1332773879_thumb.j

post-15273-0-08290700-1332773881_thumb.j

post-15273-0-70347900-1332773881_thumb.j

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat 2 parbrize la AGER Service in Bucuresti

Ambele identice cu originalul, singura diferenta fiind lipsa siglei VW. In rest e acelasi scris.

Baietii stiu ce au de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cam cat te-a costat per total? Golf V.

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

daca am asigurarea la uniqa in bulgaria cei de la uniqa de aicia din romania ar putea sa-mi schimbe parbrizul ?? si cam cat ar dura procedura cu schimbatul ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde la ce te referi... Ai casco facut in Bulgaria la Uniqa?

 

Nu cred ca are treaba una cu alta

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am pe bg casco la uniqa :( stiu k e aceeasi sucursala sa stiu daca merg luni la ei sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost astazi la marea firma uniqa asigurari , le-am zis ca am gasit parbrizu crapat in parcare in mai multe locuri si imi zice ea ca  nu poate firma sa faca asa ceva numa daca am casco la ea si plm alte vrajeli de la ea si daca vreau poate sa schimbe da numai sa suport din propriul buzunar, ma puteti ajuta cumva ?? ceva indrumatori care cunosc asa ceva, va rog frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

N-am inteles de ce te-ai dus la firma de asigurari.

Poti fi mai coerent in explicatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost sa le spun ca am gasit parbrizul crapat in parcare si ca as dori sa mi-l schimbe prin asigurarea ce o am in valuare de 400€ atat am dat pe asigurare casco full si plm astia de  aicia de la uniqa de la mine din oras a zis ca nu poate sa mi-l schimbe deoarece masina e inmatriculata pe bulgaria, da proasta de la ghiseu credca nu a observat ca si asigurarea e tot pe bulgaria.... ce m-ai oameni .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ti-am zis mai sus, nu cred ca are treaba de la o tara la alta chiar daca se numeste Uniqa, Allianz, etc. 

 

Cred ca tre sa faci un drum la bulgari pt asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine sun la o firma din timisoara sa vad daca trimite parbrize si prin curier...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt sub orice critica drumurile din Ro, am ajuns sa accept acest adevar. In noiembrie am luat masina, import. In 2 luni, 3 ciobituri. Una mai mare si 2 mai mici. Pe cea mai maricica am decis sa o repar - a fost si prima. M-a costat 50 lei, a venit omu la mine, a forat, a curatat, a injectat, a razuit si a astupat pana la urma. Nu a iesit cine stie ce din punct de vedere estetic, ciobitura se vede in continuare, dar nu s-a extins pana in prezent.

Dupa acest eveniment am mai avut 2 ciobituri. Am renuntat sa le mai repar, ajung la valoarea unui parbriz nou. Pe ciobitura mai mare din cele 2 am lipit o bucata mica de banda adeziva transparenta ca sa nu intre nimic - abia se observa.

Sfatul meu - nu inlocuiti parbrizul pentru 2-3 ciobituri, este posibil ca intr-o luna, doua sa fie la fel - si sunt colegi care au patit fix acest lucru. Mergeti mai departe de acostament si pe drumuri cu cat mai putin pietris, cat mai departe de auto din fata voastra/contrasens.

 

In rest, drum intins!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai o sa fac eu o poza astazi si o sa postez sa vezi cum arata si sa-mi zici sigur daca merita sal schimb sau nu , da eu zic ca merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e crapat sau a inceput crapatura, sunt ceva sanse sa il repare temporar si sa mai tragi de timp cu el, dar in final va crapa de tot. Poate fi de la socuri in timpul mersului, de la diferente de temperatura interior/exterior, de la alte pietricele care sar in parbriz si multe alte posibile cauze. Cert e ca o sa crape si la propriu si la figurat.

 

Nu sunt expert sub nici o forma, dar sunt mai multe tipuri : ciobituri superficiale, ciobituri serioase (au ajuns la suprafata dintre cele 2 geamuri), crapaturi, flori. La ultimele 2 categorii eu as schimba parbrizul, mai ales ca vei avea probleme si la ITP cand il vei efectua.

Marturiesc faptul ca nu sunt la curent cu politicile firmelor de asigurari in aceasta privinta, dar daca ai posibilitatea, schimba-l pe casco. Doar sa iei in considerare posibilitatea (defapt siguranta) ca se va intampla din nou. Trebuie sa fii atent si la valoarea primei de asigurare, care va creste cu fiecare reparatie.

 

PS: tu ai CASCO pe masina aia? Nici nu credeam ca e posibil sa faci pe o masina atat de veche..

Modificat de mihaibzgica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!