Jump to content

Parbriz spart


OvidiuV
 Share

Postare recomandată

Salut,

In afara Bucurestiului pe un drum national mi-a sarit o piatra in parbriz si mi-a facut o crapatura.

Intrebarea este daca inainte de a merge la firma de asigurare, trebuie sa trec si pe la Politie intii? Mi-e groaza sa pierd o zi acolo.

Merci frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • danyel88ro

    6

  • pixmas

    4

  • OvidiuV

    4

  • adirs

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, trebuie sa te duci si la politie si apoi la asigurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. mergi la politie - ar fi bine sa declari ca ai gasit parbrizul spart in parcare, altfel sunt sanse sa te trimita la sectia de politie pe raza careia s-a petrecut accidentul

2. mergi la asigurator

3. mergi in service - si-a inlocuit cineva parbrizul? parbrizele puse de AGER sunt la fel de bune ca cele originale?

Ce recomandati?

Modificat de adirs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sunt bune . Pasii descrisi mai sus sunt corecti,este imperios necesar pv. de la politie sau anexa 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca declari ca ai gasit parbrizul spart in parcare (se declara la sectia de care apartii in zona) si trebuie sa astepti o luna de zile (pentru gasirea infractorului) adica pierdere de timp.

cel mai bine ia o piatra si sparge-l tu mai bine si declari ca a sarit o piatra din mers :vaidecapulmeu:

am schimbat 3 parbrize pana acum...si am experienta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michael, unde ai schimbat cele 3 parbrize? La PBN sau AGER?

Am si eu parbrizul spart si nu stiu daca merita sa astept 2 saptamani sa il schimb la Porsche sau sa il rezolv intr-o zi la AGER.

Nu stiu daca parbrizul de la AGER are aceeasi calitate cu cell original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa spun ca parbrizul s-a spart in mers. Mi-a spus un amic ca daca ma duc pe la miezul noptii la sediul de pe Grivita e destul de lejer.

Eu prefer sa pun parbriz original VW. Asa ca chiar daca nu-l au pe stoc, prefer sa astept.

Oricum masina o sa stea in service vreo doua zile, pentru ca trebuie sa stea sa se usuce bine lipiciul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti zic ce am facut eu, am declarat ca s-a intamplat chiar in ziua respectiva (adica azi) si in mers mi-a sarit o piatra de pe drum.

Gaseste si tu un drum mai mare unde se circula din ambele sensuri si sunt sanse sa sara o piatra.

Vezi ca te pune sa sulfi in alcoolmetru.

Asta e trebuie sa minti. De ce?

Pai iata exemplul meu, am declarat adevarul ca parbizul mi s-a spart cu o zii inainte seara. Supriza:

au vrut sa-mi suspende permisul pt. ca nu am declarat IMEDIAT cand s-a intamplat.

M-am dus a doua zi, cand era alt politist si am mintit, dupa aceea Duminica m-am dus la biserica :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat parbrizul la Robusta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat parbrizul la ager. am fost dimineata la politie, apoi la constatare la asigurare si in 8 ore fix (de cand am plecat spre politie) era gata montat si plecam din service. adezivul era intarit in 3 ore cu recomandarea de a nu spala masina cu jet pret de doua zile. a trecut un an de atunci si totul e ok.

anexa 2 nu se mai da de un an. in schimb se face mentiune pe spatele autorizatiei de reparatie cu privire la "avariat in parcare" sau alcoolemie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am schimbat la Porsche. No prob so far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anexa 2 nu se mai da de un an. in schimb se face mentiune pe spatele autorizatiei de reparatie cu privire la "avariat in parcare" sau alcoolemie.

Poate ca ai dreptate referitor la Bucuresti, dar in tara se merge si pe anexa 2 pentru auto gasit avariat in parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca declari ca ai gasit parbrizul spart in parcare (se declara la sectia de care apartii in zona) si trebuie sa astepti o luna de zile (pentru gasirea infractorului) adica pierdere de timp.

cel mai bine ia o piatra si sparge-l tu mai bine si declari ca a sarit o piatra din mers :D

am schimbat 3 parbrize pana acum...si am experienta :D

Pentru o zgarietura serioasa pe care mi-am facut-o singur din neatentie ;) ,

eu am declarat ca am parcat masina pe strada si asa am gasit-o cand m-am intors de unde aveam treaba.

"A, uite si parbrizul e crapat vreo 30cm, cred ca tot acum s-a intamplat " ;)

Politistul n-a comentat nimic. A trecut si parbrizul crapat pe docoment si ...gata.

Conteaza peste cine dai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consultati-l si pe 4abc, cred ca este recordmanul forumului; este deja la al saselea parbriz intr-un an si jumatate ... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
Salut,

In afara Bucurestiului pe un drum national mi-a sarit o piatra in parbriz si mi-a facut o crapatura.

Intrebarea este daca inainte de a merge la firma de asigurare, trebuie sa trec si pe la Politie intii? Mi-e groaza sa pierd o zi acolo.

Daca nu vrei sa il faci pe casco, il poti inlocui in strainatate si NU ai nevoie de dovada de la militie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Casco il fac. Duminica dimineata am fost la Politie pe Grivita si am stat acolo numai o ora si jumatate. :lol: Erau numai 5 persoane in fata mea si am vazut ca s-au miscat destul de eficient. M-am mirat.

Luni dimineata am fost la Asigurare cu care am rezolvat in 15 minute si apoi am fost la PoRo. Ieri m-au sunat ca au parbrizul pe stoc (acelasi model cu cel original, am insistat asupra acestui lucru) si ca miine dimineata m-au programat.

O sa-mi tina masina numai o zi. Vineri dimineata ma duc sa o iau. Nu am astept sa fie probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Ieri pe E60 venind de la Cluj am primit o piatra si mi-a facut o crapatura cat unghia in parbriz. Era intre 2 localitati in jud Ms deci cred ca e ok daca ma duc la Politia Tg Mures, asa-i ?

Noroc ca am casco (sper ca se rezolva) caci altfel nici nu stiu cine ar fi fost de vina - in mod normal administratia drumurilor.

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi dimineata am fost la PoRo sa-mi iau masina. Surpriza! Parbrizul nu a fost montat corect, in sensul ca avea o distanta de 2mm fata de cheder pe partea dreapta. Reprezentantul lor mi-a aratat lucrul asta si mi-au spus ca il mai pun odata. :offtopic:

Simteam cum mi se urca furia in mine si am cerut sa vorbesc cu managerul.

Managerul fiind un tip inteligent nu a cautat nici o scuza. A fost cea mai buna abordare din partea lui, pentru ca daca incepea sa caute scuze ma enervam cumplit.

I-am spus ca se pare ca nu iese fum fara foc, ca toate legendele despre service-ul PoRo contin niste adevar si ca mi-au zdruncinat increderea in profesionalismul lor. Daca la un lucru vizibil cum este in acest caz nu sunt atenti, de unde stiu ca eu ca in cazul unei probleme la partea mecanica, unde lucrul nu este practic vizibil, vor lucra cu simt de raspundere.

Concluzia este ca azi il mai pun odata si miine ma duc sa-mi iau masina.

In rest 'No Comment!'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shimano,

Vezi postul meu mai sus.

Sa declari la politie ca a fost azi si zii ca a fost in Tg Mures (de ex. zona MBO-Metro)

Se schimba cu CASCO fara probleme (cel putin Allianz) mie mi-au schimbat la Gimarom.

Nb,

Bandi

Modificat de Bandi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
:D Ieri pe E60 venind de la Cluj am primit o piatra si mi-a facut o crapatura cat unghia in parbriz.

Parbrizul ala se poate repara, nu e nevoie sa il inlocuiesti pe casco. Si eu am primit o piatra si era crapat cam ca la tine si am fost la reparat cu el si acum aproape ca nici nu se vede. Nu merita sa strici casco pentru asa lucru marunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parbrizul ala se poate repara, nu e nevoie sa il inlocuiesti pe casco. Si eu am primit o piatra si era crapat cam ca la tine si am fost la reparat cu el si acum aproape ca nici nu se vede. Nu merita sa strici casco pentru asa lucru marunt.

12 mil nu cred ca este un lucru marunt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita sa strici casco pentru asa lucru marunt.

Am si eu va rog o rugaminte :) : ce inseamna ca se strica casco? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
12 mil nu cred ca este un lucru marunt...

Repararea parbrizului (nu inlocuirea lui) NU costa 12 milioane... :lol:

Am si eu va rog o rugaminte :icon_thumright: : ce inseamna ca se strica casco? :lol:

Adica dupa ce folosesti casco, nu mai beneficiezi de nici o reducere (daca aveai). De exemplu eu am reducerea maxima posibila (45% parca), iar in cazul folosirii casco acea reducere as pierde-o, ceea ce, in cazul meu, ar fi MUUULT mai mult decit cele 12 milioane spuse de colegu de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu nu sunt de acord cu chestia asta... Tot acumulezi reduceri la Casco pentru ca eventual la un punct sa nu merite sa repari masina pe CASCO. Pai de aceea l-am facut tocmai sa-mi repar masina la nevoie si nu am ezitat niciodata sa-l folosesc. (inclusiv pt orice zgarietura).

Dar asa ca idee... presupun ca acea reducere enorma (45%) ai acumulat-o in mai mult ani nu? Si vrei sa spui ca pt o dauna (relativ mica) pierzi toata reducerea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine schimb parbrizul la Ager. O sa revin cu un feed-back. DIn cate am inteles sunt cei mai buni. Am cerut parbriz original (am si senzor de ploaie) si aveau pe stoc. Asa ca maine la montat. Ma gandesc ca ei fac toata ziua asta asa ca sunt cei mai priceputi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!