Jump to content

Parbriz spart


OvidiuV
 Share

Postare recomandată

Sigur e original parbrizul? Em am fost la Robusta (pe Ferdinand) - sunt parteneri Ager si mi-au spus ca nu au parbrize "originale".

Mi-au spus ca sunt la fel de bune ca cele originale doar ca nu scrie pe ele "VW".

Nu am vrut sa risc si am schimbat parbrizul la PBN. Spre norocul meu programarea in service a fost destul de repede (a doua zi am dus masina si peste inca o zi am luat-o).

Modificat de adirs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • danyel88ro

    6

  • pixmas

    4

  • OvidiuV

    4

  • adirs

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest somebody
vrei sa spui ca pt o dauna (relativ mica) pierzi toata reducerea?

Exact, pentru ORICE dauna pierzi TOATA reducerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la parbrizele "originale" si "neoriginale"... Stati linistiti, cele de la Ager sau alte firme serioase, au parbrize la fel de "originale" ca cele de fabrica... Sa va explic (am aflat si eu de la diversi importatori, service-uri si pe baza experientei proprii de cand mi-am schimbat parbrizul). In lume sunt mai multe firme care produc geamuri auto... "Securit Saint-Gobain" de exemplu este una din ele si echipeaza multe din masinile grupului VAG si ale altor marci... Acum, ce spuneau cei de la Ager este ca ei au parbriz Saint-Gobain dar pe acel parbriz nu este prezenta si sigla VW. In rest este tot acelasi parbriz, de aceeasi calitate si sunt produse in aceeasi fabrica. Cele insa care se livreaza direct fabricilor auto, au in plus inscriptionata si sigla. La fel mi-au spus si mie, ca au parbriz de Audi, acelasi producator ca cel de fabrica, dar ca nu are sigla Audi...am zis OK. Surpriza...cand a venit, avea sigla Audi. Deci depinde mult din ce stoc le au (al meu era fabricat in 2006 chiar daca l-am schimbat acu 2 luni) pt ca este posibil sa vina cu sigla chiar daca ei nu garanteaza asta. Dar sigur este de calitate. Evident, exista si unele contrafacute sau turcesti...ca si acolo sunt fabrici. Dar daca iti cumperi de la o firma care se ocupa de asa ceva si este serioasa, ei nu risca sa-si strice numele...plus ca au certificate, garantie, etc

:beerchug: Executron, cred ca reducerea de care beneficiaza somebody este datorata unor negocieri mai speciale... daca este vorba de masina din semnatura lui, nu avea "mai multi ani" cum zici tu pt ca masina e din 2006. Daca este vorba de alta masina, atunci este posibil sa ai o astfel de reducere dupa mai multi ani fara incidente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 2 ore am schimbat geam dreapta fata la golful de la munca la ager service. Nota 10.

desi era full acolo, totul a durat 1h cost total 200 ron.

Later edit: pe geam scria "Securit Saint-Gobain"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parbrizele "olimpia" si alte turcisme sunt rele din doua motive :

- De multe ori nu sunt perfecte in dimensiuni

- Riscul de spargere ulterioara si deteriorare (zgariere) este mult mai mare.

Recomandarea este catre geamuri de marca:

Sekurit Saint Gobain

Splintex...

Cele pt. care fabricile sunt furnizori de prim-montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
:( Executron, cred ca reducerea de care beneficiaza somebody este datorata unor negocieri mai speciale... daca este vorba de masina din semnatura lui, nu avea "mai multi ani" cum zici tu pt ca masina e din 2006. Daca este vorba de alta masina, atunci este posibil sa ai o astfel de reducere dupa mai multi ani fara incidente

;) Daca schimbi masina si nu intrerupi casco, beneficiezi de toate drepturile ca si cum nu ai schimba masina. Contractul se face pentru noua masina si platesti doar diferenta conform valorii asigurate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Daca nu am casco si vreau sa-l schimb(luneta, in cazul meu) pe banii mei, i-mi mai trebuie constatare de la politie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu iti trebuie constatare de la politie. Este exact acelasi lucru ca si la schimbarea unui far sau orice alta piesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
Eu nu sunt de acord cu chestia asta... Tot acumulezi reduceri la Casco pentru ca eventual la un punct sa nu merite sa repari masina pe CASCO.

Tocmai datorita celor care gindesc ca tine, asiguratorii au introdus franciza aia de 350 euro la casco... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Fratilor aveti mare grija cu parbrizele crapate (sau o mica ciobitura) si la fel cu placutele de inmatriculare cazute. In ambele cazuri un politist mai de la tzara si cusurgiu va poate retine certificatu de inmatriculare pentru ca asa prevede legea!!!!!! Si chiar asa e. Un sfat: daca dati peste asa ceva spuneti ceva de genul AAAAAA mi-a cazut placuta? Ce bine ca mi-ati spus ca am trecut mai inainte peste niste gropi si cred ca mi-a cazut si eventual chiar puteti sa va intoarceti 100-200 de m din drum ca s-o "cautati" -asta in cazul placutei. In cazul parbrizului: Era unul cu o basculanta cu pietris in fata mea si asta e... tocmai cautam un post de politie sau sediu sa declar aceasta problema pentru a mi se da autorizatie. Nu puteti sa-mi dati dvs ca si asa m-ati oprit.... Si scapati si de amenda si de ridicarea talonului plus ca vi se da si autorizatie....:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare desi intuiesc raspunsul.

Ieri am avut norocul sa treaca unul cu 100 pe langa mine prin tunel si m-a improscat cu o piatra rezultand intr-o ciobitura a parbrizului.

O voi repara pe CASCO dar la o adica, daca il opream pe nenea ala si mergeam la politie puteam sa rezolv pe RCA-ul lui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parbrizele "olimpia" si alte turcisme sunt rele din doua motive :

- De multe ori nu sunt perfecte in dimensiuni

- Riscul de spargere ulterioara si deteriorare (zgariere) este mult mai mare.

Recomandarea este catre geamuri de marca:

Sekurit Saint Gobain

Splintex...

Cele pt. care fabricile sunt furnizori de prim-montaj.

adauga in fata lor PILKINGTON :icon_thumright:

Tocmai mi-am luat o piatra si s-a dus rau un dreapta. Ma duc la gimarom aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si Pilkington este o marca buna.

Noi incercam sa montam parbrize cat mai bune si nu am montat niciodata turcisme...

Modificat de PPPPP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

In seara asta am primit mai multe pietricele in parbriz multumita unui echipaj de deszapezire. Rezultatul: o ciupitura fix pe mijlocul parbrizului plus o crapatura care deja in 15 minute si-a dublat dimensiunile, banuiesc ca se va extinde in curand pe tot parbrizul. Acum intrebarea, am vreo sansa sa imi schimb parbrizul pe Rca-ul sau banii celor care se ocupa cu deszapezirea sau trebuie sa apelez la Casco/propriul buzunar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Recomandarea este catre geamuri de marca:

Sekurit Saint Gobain

Splintex...

Cele pt. care fabricile sunt furnizori de prim-montaj.

Am reparat si eu un parbriz, crapat de o piatra de la un TIR... dupa spusele celui de la firma de reparatii (AGER) este totusi diferenta intre calitatea piesei de origine si a celei de reparatie. De ex, chiar daca sticla e aceeasi, rama de etansare la cele de prim montaj este din AL iar la cele de reparatie e din plastic.

In mod normal cele cu sigla de fabricant auto nu ar trebui sa fie distribuite in afara retelei de dealeri, dar cateodata mai sunt si overstock-uri la producatori - norocul nostru.

Mai difera si adezivul folosit - cel de fabrica si cele de reprezentanta sunt mai pretentioase pt reparatie - in sensul ca au nevoie de o temperatura apropiata de intervalul 10-30C. Cele folosite la unii montatori sunt de tip "field repair" mai tolerante la montaj la temperaturi prea mici (chiar si la -10C). Insa se pare ca sunt mai casante in timp si au tendinta de a se fisura (lipitura, nu geamul) din cauza vibratiilor.

E foarte importanta procedura de montaj, pt ca parbrizul contribuie la rigiditatea structurala. Ca atare, lipitura tb sa fie continua si bine realizata. In general, vopseaua in zona parbrizului e zgariata la inlocuire... asa ca nu iese chiar ca din fabrica. Depinde insa mult de cine face reparatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut,

mergand pe drumurile patriei, mi-a sarit o piatra de la o masina, si mi-a ciobit parbrizul. Ciobitura nu este f. mare, nu s-a extins crapatura pentru ca ciobitura s-a intamplat de curand. Imi schimba cei de la casco parbrizul ?

am casco la allianz

Avertisment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

aveti idee daca mi-a sait o piatra in parbriz, de la un tip pe care l-am surprins atunci cand aplecat cu masina intr-un mare demaraj, ma duc cu el la politie , omul a recunoscut si a spus ca merge, mi-l schimba pe asigurarea lui daca eu nu am casco, el are rca normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti-l schimba pe RCA.Eventual daca i dai in judecata si mergi in tribunal cu martori ai avea sanse.La tribunal asigurarile sant rau vazute si de regula pierd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
aveti idee daca mi-a sait o piatra in parbriz, de la un tip pe care l-am surprins atunci cand aplecat cu masina intr-un mare demaraj, ma duc cu el la politie , omul a recunoscut si a spus ca merge, mi-l schimba pe asigurarea lui daca eu nu am casco, el are rca normal?

Intrebare: am parbrizul crapat in 2 locuri de la pietrele de pe drum. pot sa-l schimb cu asigurare normala RCA ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi am fost la politie pentru o autorizatie de reparatie si polititstul mi-a spus ca el a schimbat parbrizul la masina lui pe RCA-ul unei Dacia Papuc a unui amic. Deci se poate sau are el probleme cu spusul adevarului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Mihai, el are relatii si cunostinte dispuse sa-l ajute. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai din cauza la d-astia care se "descurca" ei cu cate un prieten pentru schimbat parbrizul se refuza inlocuirea parbrizului pe RCA la oamenii care chiar au patit necazuri.

Cand vom fi oameni si nu porci vom beneficia si de schimbarea parbrizului pe bune.

si as mai continua ...cam asa sunt si cei pe care ii aud "vreau sa imi vopsesc si eu masina pe casco..ca d-aia am casco"...si eu va spun...d-aia se scumpeste casco de la an la an.

"Jmecheria" asta o sa ne usture pe toti .

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saptamana trecuta pe centura la Ploiesti mi a sarit o piatra in parbriz si binenteles ca s a crapat ,

acum crapatura a ajuns cam la 20 de cm de la locul initial ,

din pacate nu am casco asa ca il schimb pe barba mea

oare imi trebuie ceva dovada de la politie ca sa il pot schimba sau merge si asa ca vreau eu.

oricum il las macar sa se crape tot , asa ca sa am de ce sa il schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nevoie de nici o dovada de la politie...te poti duce linistit sa il schimbi! Bani sa fie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!