Jump to content

Montare trapa electrica


GildedBullet
 Share

Postare recomandată

Daca vrei sa semene cu cea OEM, poti lua o plafoniera de Passat W8 care are inclusa si comenzile pentru trapa. Arata ca cea din poza urmatoare, doar ca se poate comanda pe culoarea tapiteriei de pe plafon, adica negru, gri sau crem:

4a420cc6.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine dar nu tin neaparat sa semene cu una OEM. Vreau sa dea bine, sa fie simpla si funtionala si sa ma incadrez in 3000 de RON caci oricum interiorul masinii e destul de simplu. Plafoniera se mai adauga la costuri. Noroc cu TVS ca a dat de site-ul din Romania, ieri am cautat dar nu stiu cum de n-am gasit, azi am dat "webasto" pe google si site-ul din Romania a fost primul gasit. Am notat numarul de telefon al reprezentantului pe zona mea si maine dupa-masa o sa sun sa intreb daca se poate face si care ar fi costurile si revin cu noutati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat si mi s-a spus ca inca nu au echipa cu care sa monteze, sunt in cautare. Trapa Hollandia 300 aproximativ 350 de euro fara T.V.A. (136 de euro mai putin fata de cea originala care oricum nu stiu daca vine cu tot ce trebuie). Ramane de vazut unde montez, daca o fac la Seat sau incerc mai tarziu tot la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trapa originala sigur nu se poate pune pt ca nu exista suporti si tabla unde este taiata trebuie indoit in jos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat la Seat daca pot monta trapa la ei, au zis sa le arat clipul si ca incearca sa monteze desi n-au mai facut-o pana acum. Dar nu stiu daca sa ma las pe mana lor, in service majoritatea baietilor sunt de-o varsta cu mine sau cu cativa ani mai mari (22-26 de ani).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca au mana sa taie tabla ok, chiar si sculele necesare. Dar ce le poate lipsi e geometria eventual, as zice sa verifici tu masuratorile, sa te asiguri ca nu iesi cu trapa stramba sau montata mai intr-o parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ii rog sa asist si eu si ma asigur ca masoara bine. Ce a zis unul din baieti si am vazut si eu intr-un clip, e ca dupa taiere tabla e moale. El mi-a zis ca ar trebui sa vina trapa cu ceva de intarire. Nu stiu daca contine asa ceva pachetul dar daca ei au montat trapa asa pe masina, la mine de ce n-ar merge. M-am uitat la o Cordoba cu trapa si mi s-a parut cam micuta, vroiam sa mearga macar 10 cm mai in spate dar n-am decat sa comand una dupa dimensiunile celei originale. Sper ca luna viitoare, dupa 15 martie sa o comand si sa o montez si mai ales sa iasa bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultimul clip pe care l-am pus eu se vede la montaj ca vine cu o armatura care rigidizeaza muchiile. Probabil e si un mastic sau un cheder care completeaza etanseizarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Planul de montare a trapei a fost amanat cu doua luni sau chiar renunt de tot. Am zgariat rau bara din spate de o bordura si m-am hotarat sa o vopsesc din banii mei (am Casco dar cu franciza 100 de Euro) :salut: si sa montez si senzori de parcare. Sa vad apoi daca mai duc dorul trapei si daca ma incumet sa fac experimente pe masina, poate atunci or sa-si gaseasca cei de la Webasto oameni si or sa castige experienta pe masinile altora :blah: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare !

D mult mi-am dorit o masina cu trapa.

Pentu mine, partea cu montajul n-ar fi o problema. Mai complicata ar fi achizitionarea.

Imi poate da cineva niste sfaturi referitoare la achizitionarea unei asemenea trape?

Daca as avea trapa, montajul l-as face eu. Nu mi se pare complicat. Sculele necesare le am.

Cum i-ar sta masinii cu asa ceva? :blink:

post-33167-1235771059_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aflati ceva anuntati-ma si pe mine :icon_cool: ma intereseaza. Azi i-am sunat pe cei de la webasto dar mi-ai zis ca din vara se apuca de montat asa ceva. Am vazut mai sus ca v-au zis si preturi, eu cand i-am intrebat au zis ca nu stiu si ca sa revin prin Mai, Iunie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost contactat de cei de la Webasto. Pretul modelului 300 este 381€ fara TVA. Adica aprox 450€. Montajul costa in jur de 100-150€. Garantie 2 ani de zile.

Au zis ca spera ca in 3 saptamani sa se apuce de treaba. Inca nu a semnat contractu cu firma care le monteaza.

Eu personal nu cred ca s-ar juca pt ca firma mama e in Germania si stiu cum sunt firmele acolo. Nu cred ca si-ar permite sa se gafeze.

Am gasit trapa si la 250 euro pe eBay, dar: garantie?

Eu as fi vrut sa ne strangem mai multi si sa "negociem" pretul sau sa ni se asigure montajul..ceva de genu...avand in vedere ca suntem si oarecum "cobai"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca ce-i in mana nu-i minciuna, adica n-as merge pe e-bay. Plus ca nu stiu daca monteaza daca nu comanzi de la ei. Pretul poate sa-l negociem la montaj. Cred ca vor avea destule comenzi ca nici nu s-au apucat si deja le facem reclama si probabil multi la inceput vor fi sceptici. Daca iese bine la primii parca vad ca nu vor mai face fata.

Si mie mi-a zis cam peste o luna dar a zis ceva referitor la echipa? Sau spera si ei sa faca rost de baieti cum sper si eu sa-mi montez trapa (adica nimic concret)?

Dar oare ei stiu ce merge montat si ce nu? Ca eu prima data cand masurasem imi iesise cam 70/35-40 de cm. Dupa ce am vazut o trapa live pe Cordoba, era mult mai mica si am masurat din nou la mine cam din ce am retinut si mi-a dat cam 60/30. Nu vreau sa comand si apoi sa nu incapa. Si nici ceva prea mic decat sa scot nasul pe trapa :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce model ai gasit la 250E pe eBay?

Webasto 300?

Cum faci sa o comanzi de pe eBay?

Eu as fi interesat. Pretul e atractiv dar, cum comanzi?

Modificat de cris tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe ebay m-am uitat la astea:

http://stores.ebay.de/standheizung-shop_Sc...9QQftidZ2QQtZkm

Asta nu e problema ca eu aduc de pe ebay. Nu mi-ar fi greu. Dar ma gandesc cum zicea si GildedBullet la montaj si garantie. Aici ma duc in Bucuresti si strang pe cineva de gat. Da` asa...daca iau de acolo...? Oricum nu are ce sa se strice. Tot in montaj consta totul.

Cei din Buc mi-au zis 2 ani garantie. Pe ebay si pe webasto vad 3 ani. De ce?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum ai zis si tu ... nu are ce sa se strice.

Mie mi-ar conveni mai mult sa gasesc mai ieftina decat sa o cumpar de la noi platind adaosul lor.

Iar cu montajul, eu ma incumet sa o montez personal pe masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok atunci eu ti-o aduc. Tu ti-o montezi :icon_thumleft: si dupa ne montezi si nou :P Dar te lasam primu pe tine :P

LE: vad ca esti din Cta, te ajut si eu la montaj...vedem ce-o iesi :)

Modificat de Calin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat pe filmulete si sincer pare o idee buna. Cea mai potrivita mi se pare Hollandia 700 dar din cate vad nu exista pentru Toledo ci doar Leon. Ciudat pt ca amandoua au plafonul este aproape identic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista speciala pt o masina anume. S-a montat pe masina aia si omu a facut un filmulet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut. Stiu ca exista. Acum depinde si dupa ce se iau ei cand zic ca se poate sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda . Dupa tabelul respectiv, nici la mine nu merge aia de 249E ci merge aia de 399E :icon_thumright:

Cam expensive. Repet: nu mi-e frica sa fac mai intai montajul la mine (personal)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vreau sa dau comanda de plafonu de interior gata decupat pt trapa.

EDIT: nu cred ca mai dau :icon_thumright: Costa 820 Ron.

Intrebare: stie cineva dimensiunile trapei OEM?

post-13747-1236178072_thumb.jpg

Modificat de Calin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

820 ron? :D

La banii astia iti iei trapa :D aproximativ

Oricum se decupeaza cand tai plafonul (tabla)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ce am inchis telefonu cu baiatu de la webasto din romania. F de treaba baiatul. De cand am vazut modelu si ca se poate zici ca sunt nebun :D Numai la asta ma uit

Modelul h300 DeLuxe Medium costa aprox 460

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!