Jump to content

Consiliere achizitie


Marku
 Share

Postare recomandată

23k S2 140cp felicitari, excelenta alegere!:) la pret de O3/G7 ai o masina beton! magnetic brown e cea mai frumoasa culoare imho. Sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Quino: mersi, parca nu mai vine odata ... ar trebui sa apara saptamana viitoare (sper)

 

@75NOR: initial am vrut sa iau O3, de actuala O2 sunt foarte multumit. Am configurat O3 Elegance cu 2.0TDI 150 CP 6M + xenon, etc, etc si iesea 23.300 Euro DDP (fara discount dealer). Apoi zic "sa vedem de curiozitate si un Superb, poate nu este mare diferenta". Si am avut parte de o surpriza placuta. Cum ai spus mai sus "de ce si-ar lua cineva o Octavia cu optiuni, cand in banii aia poti lua Superb", as putea completa cu aceleasi optiuni si ceva in plus. Asa am ajuns la S2 Ambition 2.0TDI 140 CP 6M + business la 23.130 Euro DDP (fara discount dealer). Am mai pus Bolero, cruise control si Magnetic Brown (personal m-a cucerit culoarea asta, nu e nici negru, dar nici maro) si pretul s-a dus la 24.050 Euro. Am negociat un discount de 1.000 Euro si uite asa pretul final este 23.050 cu TVA.

 

P.S. Poate data viitoare ar merge si un DSG, acum m-a limitat bugetul. Dar ma voi pregati... :D

Bravo, felicitari, consider ca ai procedat foarte bine !

Ai pus dotari excelente pe masina.

Senzori parcare se pot pune retrofit OEM, e singura dotare necesara dpmdv si iesi mai ieftin ca de fabrica cu vreo 200E :)

Scaune incalzite nu te-au tentat ?

 

Ce termen de livrare ai ? Mie mi-au dat 12 sapt, dar am primit-o in 9 sapt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-au tentat scaunele incalzite si alte cateva optiuni, dar am incercat sa gandesc rational si nu emotional (evident din ratiuni financiare). Mai mult as fi fost incantat de un DSG, dar nu am mers foarte mult cu asa ceva si nu m-am putut decide daca merita intr-adevar investitia. M-am interesat foarte mult despre aceasta cutie (din mai multe surse) si am aflat atat lucruri pozitive cat si "mai putin pozitive".

75NOR, imi poti confirma te rog daca varianta DSG consuma mai mult decat 6M cu motor echivalent ?

Ca termen de livrare mi-au oferit in contract 10 sapt, dar mi-au comunicat ulterior neoficial ca ar trebui sa se livreze in max 8 sapt (vineri se implinesc 7 de cand am lansat comanda).

Una peste alta imi place masina :icon_thumleft: si ma bucur ca am facut alegerea asta. Am vazut-o de multe ori pe strada si m-a cucerit.

Voi comanda cu siguranta eleronul plat pe capota spate care este foarte elegant si schimba optica posterioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

Ai procedat foarte bine, nu te mai gandi ce-ar fi fost daca, mai bine te pregatesti sa primesti masinuta si sa te bucuri de ea.

Ca si consum la DSG, eu vin de pe acelasi motor, 2:0tdi 140 de pe Passat, iar surpriza etapei este DSG: consum in oras este 5.5, versus 6.5 la 6M, iar in extraurban am medii de 4.5-4.8 la DSG, versus 5.3-5.7 la 6M. Exact aceleasi drumuri, acelasi stil de mers.

Eleronul ti-l recomand cu caldura, schimba masina, ii da un pic mai multa personalitate spatelui :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti atent cum conduci, pe manuala o sa scoti mai putin decat cu DSG deoarece ca sofer poti sa anticipezi traficul.

DSG poate doar reactiona la o situatie data (apesi mai tare sau mai usor pe acceleratie) si o face foarte repede fata de alte cutii.

 

Daca vrei sa fii relaxat atunci DSG consuma mai putin decat un sofer neatent/relaxat/indiferent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la reprezentanta Skoda in Ploiesti azi, si am batut palma pentru un Superb 2 2.0TDI 140CP ambition, cutie manuala + xenon, display color, scaune incalzite, senzori parcare (doar pe spate) pentru 22335 euro. Am avut ceva dubii in privinta culorii (Rosu Brunello), dar cand am vazut-o, mi-a placut instant. Am avut noroc cu ea, pentru ca a fost ieri rezervata se pare de cineva din Oradea. Am facut contract + avans mic pentru a o "rezerva" definitiv :D.

 

Ieri am citit topicul asta, si din cauza asta am si intrat pe skoda.ro sa caut oferta de Superb de pe stoc. La banii astia si la ce dotari are nu gasesti alta alternativa mai buna... De mult caut o masina, si am fost foarte aproape saptamana trecuta de o O3 elegance 2.0 150CP + dotari multe suplimentare adusa la 23-23.5kE (cu reducere de 1900E) sau Peugeot 508 2.0 163CP adusa la 24750E (pretul DDP fiind de 31600E). Preferinta personala era 508, dar am zis ca nu merita diferenta fata de O3, iar dupa am zis ca 23000 e totusi mult pentru o Octavia 3. Am mai asteptat si bine am facut :icon_thumleft:

 

Ce mai trebuie sa ii pun pe S2-ul luat sunt senzorii de parcare si pe fata (asta fiind prima mea masina, desi am carnetul de 5 ani - nu am condus aproape deloc). Cam cat o sa ma coste senzorii pusi de ei, inainte sa imi livreze masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo, ai facut o alegere foarte buna, n-ai sa regreti ca ai ales Superbul. Faptul ca nu ai condus in ultimii 5 ani poate fi o problema la volanul unei masini de dimensiunile Superbului, iti recomand sa o iei incetisor, poate chiar sa cumperi cateva ore de condus la o scoala auto, nu poate fi prea scump.

Legat de senzori, erau utili, dar inca nu stiu daca se pot monta cei OEM. Chiar astazi am cerut oferta la PBV1, raspunsul a fost ca au nevoie de o diagnoza la masina pentru a primii o oferta, descurajator mesaj, la n ani de la inceperea fabricatiei acestui tip de masina, dealerul nu stie inca daca la un elegance fabricat in 2013 se pot monta senzori de parcare fata originali.

Bafta,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la reprezentanta Skoda in Ploiesti azi, si am batut palma pentru un Superb 2 2.0TDI 140CP ambition, cutie manuala + xenon, display color, scaune incalzite, senzori parcare (doar pe spate) pentru 22335 euro. Am avut ceva dubii in privinta culorii (Rosu Brunello), dar cand am vazut-o, mi-a placut instant. Am avut noroc cu ea, pentru ca a fost ieri rezervata se pare de cineva din Oradea. Am facut contract + avans mic pentru a o "rezerva" definitiv :D.

 

Ieri am citit topicul asta, si din cauza asta am si intrat pe skoda.ro sa caut oferta de Superb de pe stoc. La banii astia si la ce dotari are nu gasesti alta alternativa mai buna... De mult caut o masina, si am fost foarte aproape saptamana trecuta de o O3 elegance 2.0 150CP + dotari multe suplimentare adusa la 23-23.5kE (cu reducere de 1900E) sau Peugeot 508 2.0 163CP adusa la 24750E (pretul DDP fiind de 31600E). Preferinta personala era 508, dar am zis ca nu merita diferenta fata de O3, iar dupa am zis ca 23000 e totusi mult pentru o Octavia 3. Am mai asteptat si bine am facut :icon_thumleft:

 

Ce mai trebuie sa ii pun pe S2-ul luat sunt senzorii de parcare si pe fata (asta fiind prima mea masina, desi am carnetul de 5 ani - nu am condus aproape deloc). Cam cat o sa ma coste senzorii pusi de ei, inainte sa imi livreze masina?

Felicitari pentru masina !

Vezi ca ai si roti 17'' + volan 4 spite multifunctional + pregatire GSMIII - sunt incluse in pachetul cu xenon

Legat de senzori, erau utili, dar inca nu stiu daca se pot monta cei OEM. Chiar astazi am cerut oferta la PBV1, raspunsul a fost ca au nevoie de o diagnoza la masina pentru a primii o oferta, descurajator mesaj, la n ani de la inceperea fabricatiei acestui tip de masina, dealerul nu stie inca daca la un elegance fabricat in 2013 se pot monta senzori de parcare fata originali.

Bafta,

Se pot monta, garantat OEM. Am cumparat pentru Octavia 2 FL kitul OEM din Polonia si montat la reprezentanta Skoda din BV. Se PASTREAZA Garantia masinii, ai garantie pe montaj. A fost 500Ron montajul.

 

Pentru Superb, upgrade fata, ne trebuie astia:

http://www.carsystems.pl/skoda-super-b-2-park-pilot-front-upgrade-set-with-ops,id584.html

Si eu vreau sa-mi iau, sa am kitul complet pe masina cu afisaj integral pe Bolero

 

Eu am si vopsit tot la cei din Polonia senzorii, au iesit foarte bine: 30E vopsit senzorii, tu precizezi codul de culoare

Cel mai probabil http://www.carsystems.pl/skoda-super-b-2-park-pilot-front-anf-rear-w-ops,id439.html este kitul complet, dar acum se pune problema garantiei.

Ce ai postat tu acolo sunt senzori fata spate.

Colegul Mihai ne spune ca are deja senzori spate, deci linkul tau nu e ok.

Cum am mai spus, nu se pune nicio problema a garantiei: kitul e integral OEM, montarea in reprezentanta iti aduce si garantie pe montaj

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt convins ca se pot monta acei senzori, ce nu inteleg este ca PVB1 nu stie acest lucru. Am trimis o cerere de oferta prin care-i rugam sa-mi transmita un pret pentru montaj senzori parcare/buton park pilot OEM. Mi-au raspuns ca pot monta senzori AM cu "afisaj ", am spus nu, vreau OEM - adica astia -si am pus link-ul catre carsystem- au raspuns ca nu  pot monta fara o diagnoza la masina (desii stiu foarte bine ce mi-au vandut) drept urmare, nu am o oferta fara diagnoza. Mentionez ca am cerut oferta la PBV1, dupa ce am cerut acelasi lucru in prealabil la AVIA, dar acestia din urma nu mi-au raspuns nici pana azi.

Ma gandesc ca dealerii Skoda nu doresc sa incaseze niste bani, ori au prea mult de lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba pentru ei nu e asa de simpla cum crezi tu. Ce ai tu acum pe masina se cheama PDC, adica park distance control, iar unitatea de comanda a PDC nu se stie daca suporta sau nu si senzori de parcare fata. In urma scanarii ei pot vedea acest lucru, daca modulul nu suporta senzori de parcare fata, trebuie schimbat. Linkul catre carsystem e pentru un kit OPC, adica optical parking system, care pe langa functia pe care o ai in acest moment, cea auditiva, permite si afisarea distantei pana la obstacol pe RCD/RNS masinii. In concluzie, fara a vedea ce e acum pe masina nu se poate decide exact ce ai tu nevoie pentru acest retrofit.

In plus, cei de la service-ul autorizat nu o sa accepte sa monteze piese cu care vii tu, ci doar cele cumparate de la ei sau din reteaua Porsche Romania.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e complicat, inginerie spatiala, fiecare superb elegance este unicat, trebuie RMN pentru senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR: da, masina are pachetul ala Business, care include tot ce ai zis tu :icon_thumleft:

Baietii de la Mobel (reprezentanta de unde iau masina) au zis ca e posibil montarea senzorilor fata + afisat pe Bolero. Ma suna maine la prima ora sa imi confirme.

Azi ma razgandisem pentru ca am aflat ca masina desi este noua, are data de fabricatie Aprilie 2012. Mai este un Superb 2, cu configuratie identica, fabricatie Aprilie 2013 (cu diferenta doar la culoare - asta fiind Negru magic), care sta frumos la Avia Motors in Bucuresti de vreo 2 saptamani (fiind si cea mai apropriata reprezentanta Skoda de casa mea - sunt din Buc, dar stau in Urlati in timpul saptamanii). Ei mi-au ofertat-o la 23130, diferenta de 800E in plus. Toata ziua mi-am batut capul pe care varianta sa merg, pana la urma am fost din nou azi la Mobel, am inspectat foarte atent pentru zgarieturi masina, care din fericire nu exista nicaieri. In plus, m-am indragostit de culoarea asta, si am mers pe varianta initiala - ca bonus, baietii mi-au dat primele 2 revizii gratuite (un bonus de vreo 400E).

Sunt sigur ca se pot pune senzorii OEM, si asta pana in 300E. Intrebarea mea este daca merita sa ii mai vopsesc in culoarea masinii?

Cu siguranta ii iau cat de curand si eleronul acela foarte mic, adauga un plus foarte mare aspectului si coeficientului aerodinamic din cate am inteles.

O ultima intrebare ar fi legata de parbrizul incalzit. Se poate pune, si daca da, merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am ridicat masina de la dealer (S2 Ambition / Magnetic Brown).

 

@codz: ai dreptate, acum am studiat-o mai bine si intr-adevar are un farmec aparte culoarea asta, este exact pe gustul meu (evident, fiecare cu preferintele lui :icon_cheesygrin: )

 

Ce sa zic, mai spatioasa ca O2, mai silentioasa, ramane sa vad dupa vreo 1.000 km diferenta de putere si mai ales de cuplul :Driver:

Spunea un coleg intr-un post mai vechi de acceleratia "exploziva" a motoarelor PD. Azi dupa ce am mers cu S2, am condus pe seara si O2. Si da, la PD se simte motorul cum bruscheaza la o apasare mai rapida a pedalei de acceleratie. La common rail turatia creste mai lin, mai liniar. Ramane sa ma conving si de cuplul mai mare dupa un mic rodaj.

Voi incerca sa postez si foto cu masina in zilele urmatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba voi sunteti nebuni ... @cristian ... daca nici macar la dealer nu reusesc sa pune nise amărâţi de senzori (chiar dacă schimbă sau nu modulele spaţiale ale vieţii) apoi unde să mă mai duc. 

criss7 ia pune-le pumnu in bot că dacă nu iţi pun senzorii ei (contra cost bineinţtles) te duci să iei maşina prin alt dealer care o sa reuşească şi să vezi atunci.

ce dracu bă ... toţi dealerii fug dupa clienţi şi bani şi ăstia nu ! a naibii treabă !

trebuie să vă înţelegeti statutul de CLIENT, pentru că aşa şi-au luat-o în cap toţi dealerii.

Modificat de Quino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai e una pe stoc la skoda, 2.0 TDI 170, DSG 6 la vreo 25.000 , redusa de la 30.000, tot rosu brunello, una din cele mai frumoase culori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt convins ca se pot monta acei senzori, ce nu inteleg este ca PVB1 nu stie acest lucru. Am trimis o cerere de oferta prin care-i rugam sa-mi transmita un pret pentru montaj senzori parcare/buton park pilot OEM. Mi-au raspuns ca pot monta senzori AM cu "afisaj ", am spus nu, vreau OEM - adica astia -si am pus link-ul catre carsystem- au raspuns ca nu  pot monta fara o diagnoza la masina (desii stiu foarte bine ce mi-au vandut) drept urmare, nu am o oferta fara diagnoza. Mentionez ca am cerut oferta la PBV1, dupa ce am cerut acelasi lucru in prealabil la AVIA, dar acestia din urma nu mi-au raspuns nici pana azi.

Ma gandesc ca dealerii Skoda nu doresc sa incaseze niste bani, ori au prea mult de lucru.

E foarte simplu: am facut calculul de snezori + buton + unitate PDC si iese DUBLU la Skoda Brasov fata de Carsystem. Asta e motivul pentru care nu vor sa il monteze. Nu-ti trebuie nicio diagnoza, niciun rahat: kitul de la polonezi este Pulg and Play, doar se codeaza pe Bolero ca sa-ti afiseze masina fata-spate, nu doar spate cum avem noi. Se seteaza sensibilitatea pentru fiecare senzor (distanta la care iti arata "rosu" fata de obstacol) si gata

 

Ce e atat de complicat ? Hello, am facut deja asta, se poate ! Se da jos bara, se scot locasurile pentru senzori (sunt presetate pe bara), e sistem "stupid proof", nu au cum sa-i monteze altundeva. Se trag firele, se prind unitatea PDC si se codeaza. In 5 ore au fost montati fata spate la Octavia.

Treaba pentru ei nu e asa de simpla cum crezi tu. Ce ai tu acum pe masina se cheama PDC, adica park distance control, iar unitatea de comanda a PDC nu se stie daca suporta sau nu si senzori de parcare fata. In urma scanarii ei pot vedea acest lucru, daca modulul nu suporta senzori de parcare fata, trebuie schimbat. Linkul catre carsystem e pentru un kit OPC, adica optical parking system, care pe langa functia pe care o ai in acest moment, cea auditiva, permite si afisarea distantei pana la obstacol pe RCD/RNS masinii. In concluzie, fara a vedea ce e acum pe masina nu se poate decide exact ce ai tu nevoie pentru acest retrofit.

In plus, cei de la service-ul autorizat nu o sa accepte sa monteze piese cu care vii tu, ci doar cele cumparate de la ei sau din reteaua Porsche Romania.

Tu ai vazut ce scrie in descriere, in link ? Vezi ca vine unitatea inclusa in pachet. Hai sa nu mai inducem colegii in eroare, daca nu suntem siguri pe info.

Scope of delivery :

2x Wirings

1x Control unit

4x Sensors

1x PDC Button

4x Holders

1x Buzzer

Installation Manual

Producer’s code: CRS919.PDC-3T.05

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR: da, masina are pachetul ala Business, care include tot ce ai zis tu :icon_thumleft:

Baietii de la Mobel (reprezentanta de unde iau masina) au zis ca e posibil montarea senzorilor fata + afisat pe Bolero. Ma suna maine la prima ora sa imi confirme.

Azi ma razgandisem pentru ca am aflat ca masina desi este noua, are data de fabricatie Aprilie 2012. Mai este un Superb 2, cu configuratie identica, fabricatie Aprilie 2013 (cu diferenta doar la culoare - asta fiind Negru magic), care sta frumos la Avia Motors in Bucuresti de vreo 2 saptamani (fiind si cea mai apropriata reprezentanta Skoda de casa mea - sunt din Buc, dar stau in Urlati in timpul saptamanii). Ei mi-au ofertat-o la 23130, diferenta de 800E in plus. Toata ziua mi-am batut capul pe care varianta sa merg, pana la urma am fost din nou azi la Mobel, am inspectat foarte atent pentru zgarieturi masina, care din fericire nu exista nicaieri. In plus, m-am indragostit de culoarea asta, si am mers pe varianta initiala - ca bonus, baietii mi-au dat primele 2 revizii gratuite (un bonus de vreo 400E).

Sunt sigur ca se pot pune senzorii OEM, si asta pana in 300E. Intrebarea mea este daca merita sa ii mai vopsesc in culoarea masinii?

Cu siguranta ii iau cat de curand si eleronul acela foarte mic, adauga un plus foarte mare aspectului si coeficientului aerodinamic din cate am inteles.

O ultima intrebare ar fi legata de parbrizul incalzit. Se poate pune, si daca da, merita?

Avand in vedere ca vei avea data de inmatriculare 2013 pentru ambele, mergi pe Mobel, e ok cu 2 revizii gratuite. Totusi, esti sigur ca nu poti scoate cea de la Avia mai jos ? Daca reduci diferenta la vreo 300E, atunci merita sa ai fabricatie 2013. Daca te intelegi cu culoarea neagra.

 

Daca afli cat costa senzori fata OEM + afisaj pe Bolero, scrie aici ! :)

Senzori,, evident ca trebuie vopsiti, altfel arata ca un aftermarket gen Carrefour - adica ieftin si non OEM.

Eleronul - clar, ti-l recomand.

Parbriz incalzit e complicat sa pui aftermarket. Trebuie alt parbriz, cablaje, panou climatronic, etc. Din punctul meu de vedere, nu merita nici ca optiune de nou.

 

@radumelinte: felicitari pentru achizitie! Mai multe detalii, impresii de drum, poze ? :)

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce e asa complicat sa pui barbrizu aftermarket ? iti sare o piatra sa crape al tau, din greseala, dai diferenta pt casco, vorbesti cu baietiii din serivice pt cablaj (alimentare si comanda pana la climatronic - nu trebuie schimbat climatronicul pentru ca acesta are locasuri acoperite cu fake) si butonul la climatronic cu codarea se rezolva loco la un coleg cu un laptop .. si iaca ai si asta.

*personal nu mi-as mai lua masina fara optinea asta.

 

@radumelinte:   poze  ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce e asa complicat sa pui barbrizu aftermarket ? iti sare o piatra sa crape al tau, din greseala, dai diferenta pt casco, vorbesti cu baietiii din serivice pt cablaj (alimentare si comanda pana la climatronic - nu trebuie schimbat climatronicul pentru ca acesta are locasuri acoperite cu fake) si butonul la climatronic cu codarea se rezolva loco la un coleg cu un laptop .. si iaca ai si asta.

*personal nu mi-as mai lua masina fara optinea asta.

 

@radumelinte:   poze  ...

Nu e neaparat complicat, cat laborios.

Cel putin pana nu se sparge parbrizul original, nu m-as apuca de asa ceva. E pacat de asamblarea de fabrica, robotii pun parbrizul mult mai bine si mai curat decat orice alta echipa umana. Cand te apuci de retofituri pe la panoul climatronicului & stuff trebuie sa iti asumi niste greierasi...

Vorbesc din experienta cu Passat-ul, asta e singurul motiv pentru care nu ma grabesc cu senzorii parcare fata: ideea ca trebuie sa desfac toata zona schimbatorului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din punctul asta de vedere mare dreptate ai ... ceea ce a pus fabrica nu mai pune nici mama reprezentantei. - a se vedea ce am patit eu cu parbrizul in rubrica la masina mea.

cu multa grija si cu schema in fata iti iese, numai sa stii de unde sa tragi sa nu rupi ci sa desprinzi usor.

din motivul asta mi-e si mie frica sa desfac elementele de decor "brushed aluminium", pt ca vreau sa le vopsesc in negru de cand am luat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ce ai patit tu cu parbrizul. Amica mea cu Superbul din BV a patit-o de 3 ori cu acelasi parbriz: la primul montaj ii ploua in masina, la al doilea, de la 90km/h in sus ii vajaia puternic de la imbinare + elementul de plastic - rama, iar abia la al treilea au schimbat si rama si au nimerit montajul. Montantii albi sunt plini de pete de la adeziv si jegul de pe mainile montatorilor. Atentie: reprezentanta work ! :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit azi răspunsul legat de costul pentru senzori parcare fata. 3200 ron pentru senzori OEM cu garanție de montaj. Le-am dat și link-ul dat de 75NOR iar răspunsul a fost ca acei senzori nu sunt OEM. Mi-a zis ca ar fi 6 senzori OEM. Cei de la Avia mi-au zis 2900 ron pentru aceeași senzori. Pana la urma voi comanda senzorii de pe site-ul respectiv (vopsiti) și ei ii vor monta, dar nu îmi acorda garanție pe ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 6 senzori pentru varianta park pilot lateral.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Crisss7: Da, aste le-am zis si eu. Oricum park pilot lateral nu ar functiona chiar daca ar monta acei 6 senzori OEM, mai sunt necesare si alte lucruri in plus, nu stiu exact ce.

 

E foarte simplu: am facut calculul de snezori + buton + unitate PDC si
iese DUBLU la Skoda Brasov fata de Carsystem. Asta e motivul pentru care
nu vor sa il monteze. Nu-ti trebuie nicio diagnoza, niciun rahat: kitul
de la polonezi este Pulg and Play, doar se codeaza pe Bolero ca sa-ti
afiseze masina fata-spate, nu doar spate cum avem noi. Se seteaza
sensibilitatea pentru fiecare senzor (distanta la care iti arata "rosu"
fata de obstacol) si gata

 

 

Ce e atat de complicat ?
Hello, am facut deja asta, se poate ! Se da jos bara, se scot locasurile
pentru senzori (sunt presetate pe bara), e sistem "stupid proof", nu au
cum sa-i monteze altundeva. Se trag firele, se prind unitatea PDC si se
codeaza. In 5 ore au fost montati fata spate la Octavia.

 

@75NOR: Ai facut asta la reprezentanta sau DIY? Sa accept montarea de catre Mobel, chiar daca nu imi dau garantie pe senzori?

Modificat de mihaip86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!