Jump to content

Lumini Interioare (Plafoniere)


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Plafoniera din fata (la oglinda retrovizoare) nu se stinge atunci cand o pozitionez la mijloc (sa se aprinda sau sa se stinga lumina interioara atunci cand deschid/inchid autoturismul). Astept pareri! Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai computer de bord maxi? Iti arata pe el ca toate usile sunt inchise? Probabil este dus un switch si iti vede o usa deschisa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am computer bord maxi. Usile toate sunt inchise conform micului computer ce este montat pe auto!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n
Publicat (modificat)

Dani, pai atunci ar trebui sa-i ramana si plafonierele de pe spate aprinse, nu?

Eu cred ca are un scurt/contact imperfect in plafoniera. Ar trebui desfacuta si verificate contactele.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles! Si daca tot sunteti on line pe aici...cum stiu ce VW Passat am! Poate fi o intrebare prosteasca...VW Passat TL sau CL? Va pot spune dotarile!

Modificat de RazvanTaz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca in jurul butonului de avarie ai doua sertare, atunci ai CL, daca nu, ai TL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dani, pai atunci ar trebui sa-i ramana si plafonierele de pe spate aprinse, nu?

Da, corect! Nu am citit bine, credeam ca ambele raman aprinse!

Sustin si eu ipoteza cu contactul imperfect/scurt!

De fapt tind sa cred ca este chiar butonul, si al meu facea figuri, dar nu ramanea in pozitia 'mereu aprins'! Are niste lamele mai sensibile!

Ar trebui demontat si investigat!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Valentin: am doua sertarase, deci este CL. Multumesc mult!

@ D@ni: multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu o problema, pana acum m-am lasat pagubas dar acum iar mi s-a pus pata.

In momentul in care deschid ambele usi spate, nu-mi semnalizeaza in bord cum ca usile ar fi deschise si nici nu se aprinde plafoniera.

Am geamuri electrice pe spate si functioneaza normal, inchiderea masinii functioneaza si ea.....unde poate fi problema ?

Astept pareri si sfaturi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema s-a rezolvat cu super glue si indemanarea unui electrician. Butonul de actionare a luminii plafonierei avea suportul rupt in interior. I-a fost administrata o doza de super glue si merge ca noua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Florin Mandras

Salut.

Am si eu o problema constata in aceasta seara... si anuma luminile plafonierei fata (cele doua) nu se mai aprind la deschiderea usilor - indiferent care usa se deschide se aprid doar becurile plafonierei spate. Becurile nu sunt arse pentru ca ele se aprind atunci cand apas butonul pentru comada directa (cele doua butoana independete stanga dreapta). Are cineva o solutie? ... precizez ca am montate si xenoane pe masina (after market) si din cauza xenoanelor am mai avut probleme cu stergatoarele de parbriz --- poate fi tot de aici cauza?

Merci.

FLORIN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr in bord arata usa deschisa ?

DAca nu, atunci ai probleme cu switchurile din usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

DAr in bord arata usa deschisa ?

DAca nu, atunci ai probleme cu switchurile din usi.

Salut.

martorul lunimos de usi deschise (am minidot) imi functioneaza.

Poti sa imi spui unde anume se gasesc acese switch-uri mai exact?

Merci

FLORIN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luminile plafonierei fata (cele doua) nu se mai aprind la deschiderea usilor - indiferent care usa se deschide se aprid doar becurile plafonierei spate.

Nu au cum sa fie stricate switch-urile fata, daca atunci cand deschizi una dintre usi (fata) se aprind plafonierele spate.....deci functioneaza. Cand ajung acasa o sa studiez schema masinii tale, sa vedem unde poate sa fie problema.

P.S. - pana atunci, poti incerca sa o lasi cateva minute, cu o borna scoasa.... poate ai un bug.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

la un Passat adus din franta, an 2009 se poate activa lumina de la picioare ? sau la ei nu exista aceasta optiune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai lampile acolo nu ai ce activa.DAr se pot monta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

luminile plafonierei fata (cele doua) nu se mai aprind la deschiderea usilor - indiferent care usa se deschide se aprid doar becurile plafonierei spate.

Nu au cum sa fie stricate switch-urile fata, daca atunci cand deschizi una dintre usi (fata) se aprind plafonierele spate.....deci functioneaza. Cand ajung acasa o sa studiez schema masinii tale, sa vedem unde poate sa fie problema.

P.S. - pana atunci, poti incerca sa o lasi cateva minute, cu o borna scoasa.... poate ai un bug.

Salut.

Acum am incercat si varianta cu bug-ul ... am stat cu borna plus scoasa aprox 10 minute ...si la fel. se aprin doar cele din spate ... ca o precizare eu am un passta b6 - 140 CP - BKP - Trend line... daca ma poti ajuta ... raman dator.

Merci

FLORIN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am si eu o problema constata in aceasta seara... si anuma luminile plafonierei fata (cele doua) nu se mai aprind la deschiderea usilor - indiferent care usa se deschide se aprid doar becurile plafonierei spate. Becurile nu sunt arse pentru ca ele se aprind atunci cand apas butonul pentru comada directa (cele doua butoana independete stanga dreapta). Are cineva o solutie? ... precizez ca am montate si xenoane pe masina (after market) si din cauza xenoanelor am mai avut probleme cu stergatoarele de parbriz --- poate fi tot de aici cauza?

Merci.

FLORIN

NU cumva butonul e pe 0 si nu pe usa deschisa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

NU cumva butonul e pe 0 si nu pe usa deschisa ?

:) ... l-am butonat de l-am zapacit ...nu este pe 0 ... daca ar fi pe 0 nu s-ar aprinde nici plafoniera spate nu? ... l-am manevra ata pe "usi deschise" cat si pe "aprins permanent" si nicio diferenta ... se aprinde doar plafoniea spate. Becurile plafonierei fata se aprind doar cand dau comanda pentru "lampa citic" atunci se aprind, in functie de butonul apasat ambele becuri ale plafonierei.

Merci

FLORIN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin,

Tocmai azi am reusit sa ii rezolv cam aceiasi problema si la golful fratelui meu, un golf 5 din 2006

La era problema era ca la deschiderea oricarei usi nu se aprindea plafoniera nici cea din fata nici cea din spate,

in bord ii arata ca se deschide usa dar plafoniera nu se aprindea,mergeau aprinse numai cele laterale pt citit la actionarea butoanelor.

Asa ca i-am demontat plafoniera si la o inspectie mai amanuntita la cablaj am descoperit in dreptul butonului 0 - usa deschisa - aprins

la unul din contactii butonului(2 la nr) era lipit de plastic topit ( sa incalzit asa tare lamela aia de a topit plasticul) si nu mai ajungea in dreptul unde trebuia sa faca contact pe cablaj

- dezlipt lamela cu problema ,am adus-o la pozitia ei initiala(cum a gandit-o nemtu' :blah: ) dupa mai multe probe plafonierele functionau din nou :)

Posibil sa fie si la tine la fel :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

Salut.

Si eu presupun ca problema este tot de la comutatorul de comanda ... doar ca la mine este ceva mai ciudat in semsnul ca plafoniera spate se aprinde si cea din fata nu. Ieri am facut si un test pe totate electronica de habitaclu si nimic ... nicio eroare. Ramane asadar sa demontez si eu plafoniera fata sa vad ce si cum.

Merci

FLORIN

Modificat de C o s m i n
nu mai da quote la mesajul interior !!!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

Salut.

Am si eu o problema constata in aceasta seara... si anuma luminile plafonierei fata (cele doua) nu se mai aprind la deschiderea usilor - indiferent care usa se deschide se aprid doar becurile plafonierei spate. Becurile nu sunt arse pentru ca ele se aprind atunci cand apas butonul pentru comada directa (cele doua butoana independete stanga dreapta). Are cineva o solutie? ... precizez ca am montate si xenoane pe masina (after market) si din cauza xenoanelor am mai avut probleme cu stergatoarele de parbriz --- poate fi tot de aici cauza?

Merci.

FLORIN

Salutare.

Problema rezolvata ... chiar mai simplu decat credeam (cu atata electronica ti-e si frica sa mai gandesti logic). Facandu-mi mai mult timp astazi mi-am demontat plafonira fata si am constatat un contact imperfect la mufa de conexiune a placii cu circuite a plafonierei. Am miscat putin de mufa si s-a aprins si becurile din fata . NU am avut la indemana din pacate un spray de contacte insa maine dimineta am sa revolz problema si sper sa functioneze din nou.

Multumesc tuturor colegilor pentru sfaturile date.

Merci

FLORIN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are legatura butonul de la palfoniera fata cu functionarea plafonierei spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

NU are legatura butonul de la palfoniera fata cu functionarea plafonierei spate.

Salut.

... nu inteleg la ce anume te referi ... pai plafoniera spate nu este comadata din acelasi buton cu plafoniera fata? ... adica daca comuti pe 0 se stinge si plafonira spate etc.

FLORIN :blink:

Modificat de Florin Mandras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Octavia plafoniera spate e saparata de cea din fata. Adica fiecare are butoanele ei. Daca aprinzi pe aia din fata nu se aprinde si cea din sapte. La Passat nu e la fel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!