Jump to content

Schimbare becuri faza scurta


sebastian stefan
 Share

Postare recomandată

Cybe00'

Nu este filozofie cum introduci ( fixezi ) becul in soclu ci cum reusesti sa ajungi cu el in dreptul gaurii :-))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Spu

    10

  • mihai60

    4

  • GAD

    4

  • zsoltu

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Becurile de faza scurta s-au inegrit la numai 8 luni de utilizare. In dreptul filamentului, sticla de la bec parca era topita. Noroc ca am vazut la timp, cine stie cum se comportau ca niste petarde. Becurile erau Osram si erau cele montate de fabrica.

Modificat de P0L0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut becuri philips montate din fabrica....

sper ca nu au facut cei de la VW reduceri de costuri sa puna osram pe masini...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am patit si eu aseara sa nu mai mearga faza scurta pe dreapta , am lasat-o asa cam 10 km dupa care am zis ca trebuie sa vd ce are : am dat jos capacul ala de cauciuc si am incercat sa misc de bec sa -l scot afara sa vd daca s-a ars. SURPRIZA , miscand de bec el s-a aprins. [ contact imperfect ]

pentru bec faza scurta : http://www.polo9n.info/anleitung-70.html

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare !

O intrebare am si eu : becurile de faza scurta trebuie sa fie prinse/fixate cu o siguranta, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. La mine este ca un fel de inel rotund. Se rasuceste de el (stanga sau dreapta -nu mai retin) si iese afara dupa care poti scoate soclu cu becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
tutti_frutti

am un polo 9n3 si am o intrebare: becul de pozitie cum se scoate????

ca nu reusesc sa-l scot de acolo!!!!

la mine e in acelasi compartiment cu becul de faza lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e in acelasi compartiment. Scoti capacu`, tragi de mufa - ai grija sa nu spargi becu, scoti becu - il tragi daca nu a iesit cu mufa, bagi becu` nou ... vezi ca are niste urechi de pozitionare si face 2 click-uri cand a intrat cum trebuie, bagi mufa din nou, pui capacu` si ii dai bice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare !

O intrebare am si eu : becurile de faza scurta trebuie sa fie prinse/fixate cu o siguranta, nu ?

Nici eu nu am sigurantele,asa e modelul?sau sunt cazute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ar fi sa citesti inainte sa intrebi ? ti-au cazut becurile pana acu` ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

ba are!la mine s-au ars amadoua odata unul fiind cel din fabrica(5ani vechime) si unul de 2ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut,

 

tocmai am schimbat becul H7 din dreapta...sau cel putin am incercat :))))

 

in manual arata ca ar fi un suport de rotit acolo, dar din poza de poate vedea ca nu este. sa fie asa modelul la polo 9N3? sau au disparut la vreo schimbare facuta de fostul proprietar?

nu am incercat sa vad cum este sa schimb in partea cu bateria, dar pe partea cu filtrul de motorina, abia am reusit sa il schimb. m'am ales cu o mana umflata :)))...mai bine puneti femeia sa le schimbe daca aveti mainile mai mari :)))))

 

nu mai spun ca am avut norocul sa se abureasca farul si sa nu vad cum sa il asez :)))

post-125866-0-79033000-1416325409_thumb.

post-125866-0-56841700-1416325410_thumb.

post-125866-0-24064500-1416325411_thumb.

Modificat de vwpolo08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Valeo se infige becul in opritoarele alea,la Hella se baga becul in suport si se roteste un pic,la fel si la aftermarket.La tine e Valeo,asa am avut si eu,tragi becul,infigi becul si gata.La faza lunga e acelasi sistem la toate.Eu am avut tot felul de faruri,schimbate in urma coliziunilor frontale cu marci rivale VW.

Modificat de dan 48
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 2 years later...

Salutare. Imi poate explica cineva cu montez becul pe faza scurta pe un polo 9N,am atasat si o imagine; masina este cu volan pe partea dreapta.

Multam

IMG_20170905_174421.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie rasucit de acel plastic negru care se vede in jurul gaurii. Nu mai stiu in care parte trebuie rasucit cand il scoti dar trebuie sa incerci sa vezi. Nu trebuie rasucit mult. Daca ai scos becul doar tragand de el atuci trebuie intai sa rasucesti plasticul inspre stanga si pe urma introduci becul. Pe urma evident rasucesti plasticul spre dreapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat toate modurile si nimik. O sa incerc cu mi-ai zis.

Multam mult.

Modificat de NuCeTaNu
Nu e nevoie sa ma citezi.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti la acel plastici o sa vezi ca are loc sa se rasuceasca (unde e surubul din stanga) si tot acolo e putin iesit in relief si deaupra surubului si dedesupt. Acele locuri iesite in relief te ajuta sa poti rasuci de el mai usor.

Si la mine e tot asa si prima data nu am stiut. Am coborat tot sfintii din cer sa ma ajute :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!