Jump to content

Schimbare becuri faza scurta


sebastian stefan
 Share

Postare recomandată

zsoltu, eu am luat chiar in seara asta din Carrefour (in Bucuresti) Xtreme Power, 49 RON bucata. Sigur trebuie sa aiba si in Timisoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Spu

    10

  • mihai60

    4

  • GAD

    4

  • zsoltu

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

ok mare multumire pentru sfaturi va raman dator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zsoltu, eu am luat chiar in seara asta din Carrefour (in Bucuresti) Xtreme Power, 49 RON bucata. Sigur trebuie sa aiba si in Timisoara.
ok mare multumire pentru sfaturi va raman dator

eu am comandat de la Aspad... Xtreme Power..am platit 120 ron cu tot cu transportul.... se vede super bine fatza de cele stock le recomand....alaturi de becuri pozitie w5w blue vision 9 lei/set ....

zsoltu... intereseaza-te de aceste becuri la mag.Carrefour din Arad....daca nu direct la distribuitor....apropo...Aspad-ul distribuie si in carrefour...

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si culmea, in Carrefour sunt mai ieftine decat la Aspad (philips-shop.ro). Comparatie: Xtreme Power H7 66 RON la Aspad, 49 RON Carrefour; H4 - Aspad 47 RON, Carrefour 35 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza atasata ,veti vedea diferenta intre becul stanga (bec h7 stock philips) si becul dreapta h7 philips xtreme power , nivelul 3 la reglaj farurilor ..... desi are o durata de viata mai mica fata de un bec obisnuit, sunt multumit si recomand xtreme power.

post-26748-1233160374_thumb.jpg

Modificat de GAD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu masinile care circula pe partea dreapta au farurile orientate spre partea dreapta si mai putin pe partea stanga.am dreptate sau ma insel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan
din cate stiu eu masinile care circula pe partea dreapta au farurile orientate spre partea dreapta si mai putin pe partea stanga.am dreptate sau ma insel?

Nu sunt indreptate spre stanga sau dreapta ci farul dinspre acostament e mai ridicat fata de celalalt.

Stie cineva daca exista polo cu xenon din fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din fabrica nu exista dar se gasesc unele aftermarket cu halogene cu lupa la care se potriveste perfect o instalatie de xenon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La Polo 9N pentru pozitii ce becuri se folosesc? (ce tip) ca sa stiu ce sa cer pe la magazine, ca unul imi face figuri, cand se apinde cand se stinge. Acum am vazut ca e stins. Oricum erau cam chioare...mi-ar placea ceva mai alb sau eventual mai luminos o idee.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Polo 9N pentru pozitii ce becuri se folosesc? (ce tip) ca sa stiu ce sa cer pe la magazine, ca unul imi face figuri, cand se apinde cand se stinge. Acum am vazut ca e stins. Oricum erau cam chioare...mi-ar placea ceva mai alb sau eventual mai luminos o idee.

Salut,

Pentru pozitie este vorba de w5w bec fara soclu. La Aspad este philips blue vision costa 10 lei/perechea...se vad foarte misto

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=916669

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

" Spu "

Dupa cum ai vazut din postarile mele am schimbat farurile cu unele cu lupa. Capacul de plastic se poate da jos. Are cateva cleme din plastic si este lipit cu mastic ( l-am presat si asa pare ).

Am depistat de unde aveam problema cu abureala din farul dreapta. Ultima data cand au umblat pe acolo nu au introdus bine cauciucul ( aparatoarea din spate ) in santul lui.

Mihai

post-5732-1234370055_thumb.jpg

post-5732-1234370061_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihai - am incercat de cateva ori sa scot plasticul transparent din fata si masticul ala negru nu iese sub nici o forma...am incercat cu tot felu de solutii pentru e dizolva masticul si nimik....nici o sansa...cand m-a scos din sarite si era sa il fac bucati....am presat oleaq mai tare si a plesnit.....nu zik ca e imposibil sa il scoti, dar nici usor nu e....scoteam 3mm de mastik in jumate de ora :P iar cu "abureala" la mine nu e din capace ca le-am pus si le-am invartit pe toate partile si nici un rezultat....cauciucurile sunt noi si stau perfect....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la 9000 in sus e albastru bine si cred ca se duce spre mov. Farurile trebuie sa aiba lumina alba de diferite noante gen 3000k halogen normla sau 6000 K ice white. La fel si la becurile de pozitie.Nu ai voie sa folosesti leduri albastre sau rosii sau cum vreti in schimb philips bluvision au omologare adica dau o lumina alba foarte putin cu tenta albastruie(e vorba de ice white). Si eu o sa trec la xenon luna viitoare dar prefer pe cel de 4300K care are cei mai multi lumeni (adica intensitatea luminoasa maxima a unui xenon) si cred ca se vor vedea alb apropiat de halogen. O sa revin cu poze.

ai idee becurile de fabrica cu ce culoare vin ? 4300 sau 6300 ?

buna baieti

ca veni vorba de becuri , mi s-a ars cel din stanga faza scurta ,neavand unul de rezerva am cumparat unul nou dintr-un magazin de piese auto

H7 totul bine si frumos , dupa montaj am observat ca batea foarte jos fata de cel original adica chiar in fata masinii nu vedeam nimica cu el abea reuseam sa merg noaptea cu 70 km/h , am primit de la o cunostinta un set ( 2 becuri) pe care le-am montat sunt ok bat bine fara sa fi facut vre-un reglaj la far dar sunt de 100 de W.spuneti-mi va rog e problema ca sunt mai tari ? sa cumpar de 55w ca cele originale si sa le schimb? :icon_thumright:

poti avea probleme in timp datorita caldurii mai mari emanate de becurile cu putere mai mare. probabil cand ai cumparat cel din magazin in momentul in care l-ai instalat nu ai fost atent la shantul de ghidare si l-ai pus invers. am patit si eu asa o data pe vremea cand aveam fiat si tot asa bateau foarte foarte jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de becuri, sa nu uitati! daca se arde unul, trebuie schimbate in pereche!

pt faza scurta, lunga, stopuri. semnalizarea nu neaparat.

circuitul de comanda al becurilor merge mai bine si nu determina arderea mai rapida a celuilalt bec neschimbat.

(rezistenta becurilor difera daca unul este nou si celalalt e mai vechi, si asta creaza 'dezechilibru' in curentii din circuit.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau tot legat de becuri recomandarea producatorilor e de a fi schimbate chiar daca nu sunt arse odata la 2 ani. Si eu am fost surprins de recomandare dar cred ca au dreptate sa le schimbi ca pe stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

in legatura cu faza scurta la golf 4 variant am o problema la ea am fost ieri la alexandria am trecut prin o furtuna si nu mai imi merg becurile

culmea le-am schimbat cu unele noi si ......... degeaba

merge pozitia si faza lunga dar scurta nimik am schimbat siguranta :biggrin:( degeaba

aveti idee.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Becurile se schimba odata la 2 ani,dar nu are importanta faptul de a le schimba pereche,ca nu se produce nici un fel de dezechilibru in nici un curent,fiecare bec arde atit cit intruneste conditiile sale de fabricatie si factorii externi.Cind se arde,pur si simplu il schimbi pe ala defect.Diferenta de rezistenta dintre ele nu are nici o legatura.Cit despre semnalizare, atunci cind nu merge unul din becuri(inafara de semnalul oglinzilor),acest lucru este semnalizat in bord prin clipirea mai rapida a martorului de semnalizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

putin help .....

mi s-a ars becul pe faza scurta, si ma chinui sa-l chimb, pe langa ca e loc f mic si am demontat bateria, l-am scos si acuma nu mai stiu sa-l pun inapoi.....:icon_cool:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin help .....

mi s-a ars becul pe faza scurta, si ma chinui sa-l chimb, pe langa ca e loc f mic si am demontat bateria, l-am scos si acuma nu mai stiu sa-l pun inapoi.....;)(

Inlocuirea becului pe faza scurta: :))

‒ Indepartati capacul de cauciuc din spatele farului (becului)

‒ Indepartati conectorul 1 din spatele becului

‒ Roteste clipsul de retinere al becului -2- peste lagarele de prindere -3- si eliberatil

‒ Indeparteaza becul -4- inafara reflectorului.

‒ ATENTIE!!! Nu atingeti sticla bulbului cand instalati

‒ Introduceti becul nou in asa fel incat soclul sa vina aliniat in pozitia libera a lagarelor de prindere

‒ Rotiti soclul becului in pozitia de "incuiat" -2- peste lagare -3-

‒ Montati conectorul-1-

‒ Montati cauciucul de protectie

‒ Dupa instalarea noului bec verifica funcionarea intregului far :P

Mai jos ai si pozele de inlocuire a tuturor becurilor din far cel de faza scurta e in foto cu nr 2 :D

Sper sa iti fi fost de ajutor!!! :)

post-29493-1258320586_thumb.png

post-29493-1258320591_thumb.png

post-29493-1258320594_thumb.png

post-29493-1258320598_thumb.png

Modificat de Spu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult !! cred ca ma descurc !!!

jeezz si cat m-am chinuit !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Spu

este usor sa pui pe hartie cum se face.

Cybe00 are TDI. Tu ai 1.2. la tine este loc garla. Nu ca la noi.

Pentru a schimba becul trebuie sa ai mana subtire :D

daca esti un pic mai dezvoltat atunci treci la partea mai grea. dai bateria, filtrul de motorina sau si mai greu bara.

Apropo de becuri. Am xenon montate ( normal - faruri cu lupa ) de un an si trei luni. Unul este pe duca. Se aprinde cand este cald la motor.

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihai60 colegul vroia sa stie cum se monteaza becul....asadar i-am tradus din manual procedura de montare....putin imi pasa cat loc are...in manual nu specifica ca trebuie sa ai degete subtiri si lungi sa schimbi un bec, ca scriam si asta :huh:

p.s. sa stii ca si la 1,2 ai loc foarte putin de schimbat pentru farul din dreptul bateriei...dar cu putin efort reusesti si fara a da bateria jos ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e loc foarte putin, eu am fost la un mecanic sa schimb placutele de frana, de pe spate, si zic daca tot sunt aici hai sa vad si de bec.

locul f strampt, am desfacut bateria, apoi filtru, la urma am scos becul, dar ideea e ca am desfacut suruburile pe acolo, a venit seara si nu am mai putut sa potrivim chestiile pe acolo... am tot stat sa ne gandim si nu a iesit nimika, amandoi suntem n00bi in asa ceva, adica schimbat becuri.....

si m-am inervat la culme, am zis frate inadmisibil sa nu reusesti sa schimbi un bec, cata filozofie iti trebuie.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!