Jump to content

despre OMV super 100


d_andrei
 Share

Postare recomandată

37.400 lei. Ieri i-am dat si io la golf sa traga pe nas niste d-asta si se simte. Reprize ceva mai bune... ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Sigur ai bagat OMV100? Eu peste tot am vazut ca e jur de 39.000. MOL98 era 36.000 inainte de ultima scumpire acum cred ca a mai crescut putin ... nu cred ca e asa de mica diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Zorro Classic

    16

  • shy

    6

  • s_c

    5

  • Soricelu

    5

Top Posters In This Topic

Zorro Classic
In paranteza spun si eu ca bag motorina Euro5 de la OMV (parca 31200 lei) pentru ca e din import Austria si masina trage si merge foarte bine...(mai bine decat cea de la Mol care si aia ar fi de import).

<{POST_SNAPBACK}>

Nu sunt asa de sigur ca e importata din AT. De exemplu OMV 100 era laudata ca produsa in Austria si nici un gram de benzina nu fusese importata de OMV...

Poate "aditiv 100% din AT". Asta o cred, pentru ca aditivii se fac numai in AT.

Cred ca si cu motorina e acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe tejghea la OMV scrie pt fiecare produs rafinariile: toate sunt petrom sau rompetrol numai asta austruia. deci rafinaria nu aditivul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt asa de sigur ca e importata din AT. De exemplu OMV 100 era laudata ca produsa in Austria si nici un gram de benzina nu fusese importata de OMV...

Poate "aditiv 100% din AT". Asta o cred, pentru ca aditivii se fac numai in AT.

Cred ca si cu motorina e acelasi lucru.

<{POST_SNAPBACK}>

Copilasi, motorina EURO 5 din OMV este adusa din Austria, rafinaria Schwechad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
Copilasi, motorina EURO 5 din OMV este adusa din Austria, rafinaria Schwechad.

<{POST_SNAPBACK}>

OK! M-am interesat (surse proprii): o parte din OMV100 era si este importata din AT.

De EURO% o sa aflu ceva mai tarziu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum o parte? si cealalta parte? de unde stii ce cumperi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Adevarul e dincolo de noi...

Oricum, de acum inainte poti sa ai diferente de calitate si la OMV... Daca inainte era un singur loc in care se producea carburant (la Petromidia) acum, de cand cu unirea cu Petromul, OMV o sa aiba 2 puncete de productie: Petrobrazi si Arpechim, eventual Schwechat. Cred ca in Transilvania ai o sansa sa gasesti benzina facuta in AT dar in Bucuresti sau in Constanta tre' sa fie putin ciudati sa care benzina cand o au la doi pasi. Bine, daca nu au sortiment care nu se fac decat in AT.

Ce e totusi bine (putin off topic): toate celelate chestii ale lor (ulei, aditivi, cleaning se fac si imbuteliaza exclusiv la Schwechat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

O veste buna: EURO % este, momentan, exclusiv importata. Din surse sigure!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trecut azi pe la un OMV si am ramas foarte suprins: OMV100 - 37.900lei/litru in conditiile in care MOL98 a ajuns 37.000. E ceva foarte ciudat, pana acum diferenta intre ele era de minim 2000lei/litru , iar MOL98 nu a crescut ca pret decat cand s-au anuntat scumpiri de catre toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont de faptul ca Petrom e acum al OMV... cumva benzina 99+ de la petrom e aceeasi cu omv100?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
Tinand cont de faptul ca Petrom e acum al OMV...  cumva benzina 99+ de la petrom e aceeasi cu omv100?

<{POST_SNAPBACK}>

Greu de crezut. OMV100 vine din AT. Nu m-ar mira sa faca si Petrom o copie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am spus ca revin cu info, si am revenit.

Io mai aveam in rezervor vreo 15 litri de premium de la omv si pana s-a dus ala, a durat ceva timp, ca tot puneam 100 peste ce mai era...De-aia a durat atat.

Asadar, motorul trage muuuuuult mai bine. Are niste reprize de speriat. Zici ca i-am schimbat cutia. In plus, inainte mirosea a gaze nearse, acum nu mai iese nimic pe evacuare.

Consumul, s-a imbunatatit si el, si daca e sa fac un calcul, tot acolo ajung cu banii. Ca dau 33000 sau cat e aia fara plumb, ca dau 37900 cat e asta 100, cam to aia e ca aia fara plumb se duce ceva mai repede.

In concluzie, numai OMV 100 va vedea a mea d-aici inainte. :rolleyes:

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Am trecut si eu de la OMV100 la 95 de nevoie (nu aveau la pompa langa care eram, cozile la celelalte erau mari, ma rog..)

Este diferenta clara: mai zgomotos motorul, nu mai are vlaga cu care m-am obisnuit. La motorasul meu chiar se simte "dopajul". Azi trepida usor la relenti si m-am cam speriat. Cred ca intra in fibrilatie: vrea iarasi 100. O sa o satisfac!

O sa trec inapoi pe 100. Chiar daca e mai scumpa, justifica diferenta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Zorro Classic

Cu riscul de a ma contrazice si de a primi zambete malitioase: de o vreme incoace ii dau sa bea numai OMV 100.

Repet, merge bine, nervoasa, are reprize bune, o simt ca-i place. Dar, totusi, parca este putin cam zgomotoasa la relanti.

Ma intreb (si va intreb...): oare o fi cam mult pentru motorasul APE 1.4 16V? O fi doar pentru masini mai noi? Cei de la OMV spun ca nu (si ii sustineam si eu) dar experienta parca ma face sa revin la 95...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Folosirea benzinei de 100 e cu 2 taisiuri...

Pe de o parte, folosind benzina de 100, masina merge mai bine, este mai nervoasa, si consuma intradevar mai putin.

Dezavantajul provine din faptul ca o cifra octanica ridicata inseamna temperaturi mai mari in camera de ardere si aceste temperatrui afecteaza de la supape pana la tot sistemul de evacuare...

o solutie ar fi, amestecarea benzinei de 95 sau 98 cu cea de 100. Depinde ce vrea fiecare, performanta-100 sau durata de viata mai lunga a "motorului"-95,98.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezavantajul provine din faptul ca o cifra octanica ridicata inseamna temperaturi mai mari in camera de ardere si aceste temperatrui afecteaza de la supape pana la tot sistemul de evacuare...

<{POST_SNAPBACK}>

De ce?? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
De ce??  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Chiar: de ce? OMV zice ca no broblem!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce??  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Pai datorita faputlui ca explozia este muult mai mare (se resimte intr-un sprint mult mai bun), apar depuneri mari pe suportu supapelor.

1 minute later:

Depinde cat vrei sa ti masina, daca vrei sa o ti ceva mai multi kilometrii nu prea e bine pt motor, in timp, supapele nu o sa mai inchida perfect.

Modificat de sebica79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce??  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Desigur, tu te gandesti la definitia cifrei octanice.

Dar mergi putin mai departe...

O benzina cu cifra octanica sa zicem 95 are in componenta sa 95% octan si 5 % alte hidrocarburi de genul(metan, proban, butan, pentan, hexan, heptan). De aceea cifra octanica nu poate depasi valoarea 100...

Hidrocarbura asta, octan, are in componenta 8 atomi de carbon. Cand explodeaza amestecul, legaturile alea dintre atomii de carbon se "rup" si se degaja caldura.

Deci, cifra octanica mare=mai mult octan=mai multe legaturi de carbon=caldura mai mare eliberata cand se rup legaturile alea. :D

@zorro: nu crede tot ce auzi, MARKETING rules...

@sebica: eu stiam ca supapele se calesc... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa recunosc SHY ca ai dreptate

Dar de unde stii asa de multe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar esti foarte bun la CHIMIE

<{POST_SNAPBACK}>

si cand te gandesti ca era sa raman corigent la chimie :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
si cand te gandesti ca era sa raman corigent la chimie :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Sunt impresionat (eu am fost olimpic la chimie :P )! Nu am inteles, totusi: le distruge pe supape sau nu le distruge pentru ca-s calite.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt impresionat (eu am fost olimpic la chimie  :( )! Nu am inteles, totusi: le distruge pe supape sau nu le distruge pentru ca-s calite.... :(

<{POST_SNAPBACK}>

pai le distruge. deoarece dupa ce se calesc, se rup...:( nu?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!