Jump to content

Incalzire scaune


lucian_90tud
 Share

Postare recomandată

DA, trebuie montat cate un senzor de 10K in fiecare perna de sezut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

SALUTARI TUTUROR

Sunt nou pe acest forum. Am un vw passat din2003 si am probleme cu incalzirea scaunelor, nu se incalzesc. Am demontat un scaun,cel din dreapta, am desfacut tapiteria si am probat fiecare rezistenta separat (sunt 3 rezistente , 2 la sezut si una la spatar) direct la 12 v si se incalzesc .Daca cuplez mufele si actionez butonul de incalzire pe orice treapta nu functioneaza. Mentionez ca butonul l-am verifcat pe o alta masina si a functionat , precizez ca eu nu am gasit acel termistor de care vorbesc toti in conditiile in care am taiat toata tapiteria dar o sa o cos dupa remadierea problemei. Am verificat si tabloul de sigurante la nr44 si nu este arsa. La mufa butonului ajunge curent pe un fir(+) permanent si unul cand pun contactul. Exista cumva un releu ce poate fi defect. NU reusesc sa rezolv problema,ma poate ajuta cineva?

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum e la passat ( probabil la fel ), la golf si jetta e un modul sub scaunul soferului daca e mai nou de 2006 sau sub ambele scaune daca e mai vechi de 2006. incearca sa-l inlocuiesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E din 2003 ce modul sa inlocuiasca ?

Perna din sezut are 4fire. Pe 2 e rezistenta si pe celelalte 2e termistorul. Masoara rezistenta termistorului.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit toate paginile de la topicul scaune incalzite dar nu reusesc sa gasesc nimic care sa ma ajute

nu stiu daca am o unitate control sub scaun sofer, maine o sa verifc

asa este perna din sezut are 4fire,nu sti cum arata acel termistor,este cumva tot o rezistenta ca cea din scaun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@carmendarex - ti-a raspuns colegu' mai sus -

E din 2003 ce modul sa inlocuiasca ?
- la modelul tau nu ai modulul de incalzire/''unitate control'' sub scaun!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un termistor este ca o pastila mica, ami mica decat o moneda de 5 bani.

Si NU, NU AI modul sub scaun. Masoara pe celelalte 2 fire din cele 4 si spune-ne ce rezistenta ai acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MULTUMESC pt raspunsuri dar tot nu gasesc termistorul.cind o sa masor rezistenta pe celelalte fire am sa scriu valorile. serie rezistenta scaun 3B0 963 555 J

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termistorul si rezistenta sunt in perna din sezut! Daca ai scos perna afara, uita-te la lumina, prin perna, si pe partea unde ies firele din perna trebuie sa se vada si rezistenta si termistorul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit un fi negru cu alb dezlipit in perna din sezut,l-am lipit ,am conectat perna la mufe si acum merge dar am ciopartit perna pt ca am desfacut pasla din scaun in doua pt ca nu se vedea nimic.era dezlipit chiar da imbinare

urmeaza sa desfac si scaunul la sofer

multumesc pt informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce am rezolvat problema cu incalzirea scaunului din dreapta i-mi ramane becul aprins in bord la airbag deoarece am desfacut toate mufele de sub scaun unde vine si mufa de la airbag (mufa galbena).

cum remediez problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si ai pus contactul, cu mufele scoase.

Doar daca mergi sa stergi eroarea - cu VCDS-ul sau alte tester.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am pus contactul cu mufele scoase ca sa vad daca vine curent de la buton la mufele de sub scaun.

Am verificat daca butonul daca este bun. Ma gandeam sa scot firele de la baterie poate se reseteaza

Multumesc am mai citit ca doar cu vcds-ul se poate sterge eroarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat si cu scaunul la sofer, am gasit un fir dezlipit ( chiar unde sunt lipite )la rezistenta din spatar, si unul la sezut. Le-am lipit am conectat mufele fara sa scot mufa de la airbag(galbena),si acum functioneaza dar termistorul nu l-am gasit nici la scaunul din dreapta nici la sofer. sub scaunul soferului nu este nici un modul

Va multumesc acum am incalzire in scaune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat nu e niciun modul - butoanele de pe bord, au rol de controlere.

Termistorul e in rezistenta de la sezut - la vreo 2-3 cm de marginea ei - unde intra firele in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va Salut! Pentru a pune incalzire in scaune in afara de pernele respective si schimbat panoul de comanda cu unul cu butoane pentru scaune mai trebuie ceva? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cablaje si module sub scaune. daca masina e inainte de 2006 ai doua module, unul sub fiecare scaun, dupa 2006 un singur modul sub scaunul soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablajele le poti face - cumperi mufele, pinii, firele si le faci tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o problema la scaunul din dreapta(modelul sport piele cu alcantara)

Merge din cand in cand,cam cand are el chef.

Azi am masurat rezistentele ,pt ca la acest model sunt 4 rezistente separate.

Cea de la sezut ,in care este si termistorul dadea pe aparat rezistenta de 30 OHM,restul cam 15 OHM .

La verificarea pt continuitate toate dau bune ...deci sa fie termistorul defect??Reply

Modificat de Lucian189
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam mult dadea termistorul..... baga altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. La masina din semnatura nu mai merge incalzirea in scaune. Am observat de vreo luna. Am verificat sigurantele si sunt ok. Chiar nu stiam de ce s-ar fi putut defecta, dar azi mi-am amintit ca vara trecuta am spalat scaunele. Am folosit un aspirator cu absorbtie karcher.

Nu functioneaza deloc orice trapta as alege, nici stanga, nici dreapta si nu merge nici pe output test cu VCDS (deci nu cred ca e de la butoane). Nici nu e dezactivata cu VCDS pt ca am verificat. Am doua unitati de control (una sub fiecare scaun) care par ok verificate vizual.

Oare de vara trecuta sa mi se traga ca s-au udat scaunele si s-a stricat ceva la incalzire? Ceva idei inainte de desfacerea scaunelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!