Jump to content

Incalzire scaune


lucian_90tud
 Share

Postare recomandată

In sfarsit! :) Functioneaza si scaunele mele! Schemele de la dani_bv sunt grozave !! La mine nu a mers din prima pt ca mi-a fost lene sa mai conectez masa de la scaunul pasagerului :D Acum am probleme cu modulul climatronic, imi zapaceste ceva motorase prin bord, dar dezbat in alta sectiune aceasta problema :huh:

Mii de multumiri lui dani_bv si lui Al Bundy care m-a scapat de multe erori .. :cool:

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are idee cineva de ce mi se incalzesc scaunele cand vor ele ?

Si am mai observat ceva: pe nivelul 5 se incalzesc la maxim, dupa care se racesc. Abia dupa vreo 20 min se incalzesc iarasi. Stie cineva de ce? Sau au o problema scaunele mele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA o diagnoza si vezi ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si pe diagnoza unde gasesc? Ca nu cred ca am unde diagnostica incalzirea in scaune .... sau nu am gasit eu.

Am vcds 912.

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ca sa ajung la mufa de la incalzire scaune de sub scaunul soferului trebuie sa demontez scaunul?Sau doar sertarul de depozitare de sub scaun?Daca se scoate doar sertarul de depozitare, imi puteti da niste indicii cam pe unde ar fi suruburile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa dai sertarul jos trebuie sa desfaci scaunul din prinderile din podea. Asa ca tot acolo ajungi, 4 suruburi cu M10.

DAr mufa de la instalatia scaunului e in podea si nu trebuie demontat nimic, ai doar un capac de plastic si sub el e mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi, cu vcds se poate verifica incalzirea in scaune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti vedea doar ca e ON sau OFF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si unde se poate vedea? unde gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe blocurile de masura de la 8-HVAC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca e cineva din Galati care ar vrea sa ma ajute si pe mine cu incalzirea in scaune....i-as ramane vesnic indatorat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a ars in doua puncte tapiseria sezutului de la sofer(SCAUNE CU INC.OEM).Am fost la o firma cu pretentii pt.a inlocui tapiseria sezutului si sa remedieze defectul(icalzirea mai functioneaza dar nu o mai folosesc de teama sa nu se agraveze situatia).Raspunsul a fost ca tapiseria la golf 5 nu se poate detasa de elementul rezistiv,doar daca se comanda tapiserie OEM de sezut(800RON).Intrebare:este alta cale de rezolvare a aprobl.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-au spus niste prostii...

Eu am dat jos tapiteria de pe scaunele fata fara nici un fel de problema.Tot sistemul este pe clips-uri.Trebuie sa dai scaunul jos ca sa vezi de unde sa incepi! :)

Cu rabdare se rezolva repede!:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA unele e pe clipsuri,. la altele e pe tije din metal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci o sa dau cu incredere scaunul si tapiseria sezutului la o parte si eventual sa inlocuiesc perna electrica defecta.Asta in functie de starea timpuli pentru-ca nu am atelier.Multumesc si va tin la curent.daca o sa-mi iasa lucrarea inlocuiesc si tapiseria arsa de la un scaun de rezerva cumparat de la dezmembrari(acesta din urma este faraa a incalzire se intelege).Mai ramane sa aflu cum pot sa achizitionez doar rezistenta sezutului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma simt dator sa multumesc din nou! Am demontat scaunul,desfacut tapiseria sezutului care trebuie inlocuita impreuna cu perna electrica,aceasta din urma este cusuta juramprejur pe stofa sezutului si in dreptul tijelor de fixare din plastic(doua la numar,model trendline). Perna electrica este arsa si la proba cu ohmetrul da intrerupa oricum as masura intre cei 4 pini de la mufa aferenta.Are eticheta cu codul 1k0 881 405 BN RCG.Saptamina viitoare comand piesa.Pacat ca nu ma pricep sa pun si poze,deocamdata am montat tapiseria fara incalzire de la scaunul de rezerva deoarece am nevoie de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O rectificare pentru postul anterior,sa strecurat o gresala; tijele de intinder a stofei sunt trei(din cauza vitezei) :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu stiri care confirma cele postate la inceput,piesa este impreuna: rezistenta si tapiseria sezutului la reprezentanta 900 ron iar la magazin piese auto 800 ron.Daca as gasi doar rezistenta(care nu cred ca are cod separat) as putea rezolva problema.O sa vad cele AM in ce masura se potrivesc (kit inc. scaune)deoarece nu au acel termistor integrat,deci nu pot functiona cum trebuie pe inst. OEM.Cred ca ma dau batut!?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta termistor in rezistentele aftermarket si se leaga pe instalatia originala si va functiona . Asa am facut la bora , rezistente aftermarket + butoane originale , am folosit schema originala a masinii si e ok .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca vrei pe original poti comanda de skoda ca alea vin separat, vreo 45 euro bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta termistor in rezistentele aftermarket si se leaga pe instalatia originala si va functiona . Asa am facut la bora , rezistente aftermarket + butoane originale , am folosit schema originala a masinii si e ok .

Da excelenta ideea.valoareare rezistentei am vazut ca este la mine in jur de 20 ohmi,am desfocut-o si dupa zona defecta am putut sa fac o masuratoare.datorita tensiunii mecanice din acea zona s-au desfacut firele de carbon care sunt tesute pe margine cu fire metalice ,a aparut rezistenta mare de contact si apoi supraincalzirea pina la ardere.Termistorul l-am probat cu ohmetrul si se pare ca este bun ,prima data cind l-am masurat n-am facut-o si intre pinii 1-4 ai mufei,valoarea in ohmi oscileaza intre 3,5kohmi cind este pe calorifer si 20-30k la temperatura camerei.Rezist. este conectata la pinii 2-3 de la mufa :icon_thumright:

DAca vrei pe original poti comanda de skoda ca alea vin separat, vreo 45 euro bucata.

O sa incerc si la skoda si va tin la curent cu rezolvarea :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incalzirea mea in scaune e extrem de dubioasa. Nu i-am gasit nicio eroare, problema desi ea functioneaza doar cand vrea ea. Uneori se incing scaunele de nu poti sta pe ele si uneori nu reactioneaza deloc la rotirea butonului :| .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian08 spune te rog de unde ai luat rezistente (de la baracuda, cumva) ca sa se potriveasca citdecat la dimensiuni , valoare ohmica si calitate?:nici cu cei de la skoda nu m-am putut intelege acelasi, raspuns 900 ron numai toata piesa.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!