Jump to content

Incalzire scaune


lucian_90tud
 Share

Postare recomandată

Stiu,dar din cate am auzit se poate pune si pe Golf V...nu stiu...nu vreau sa il cumpar degeaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am verificat etka si pt masina ta sunt listate urmatoarele unitati de control:

1K0907044 BQ

1K0907044 BL

1K0907044 BG

1K0907044 BP

1K0907044 BK

1K0907044 BF

1K0907044 BN

1K0907044 BM

Unitatea mentionata de tine nu apare, iar daca luam in considerare ce a spus colegul nrobert13, ai putea avea surprize.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca nu apare in lista, inseamna ca nu s-a montat de fabrica, pe masina. Cum nu s-au montat nici unitati de G6 pe G5.... dar de pus, se pot monta - cu mici inconveniente.

Din pacate, cand faci lucruri de pionierat in modificari la masina.... poate sa mearga, poate sa nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de rsp!km a spus si FLorin este un risc pe care ti-l asumi...din pacate nu am suficienta experinta pentru astfel de probe...:( voi lua unul compatibil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema mea: de 1 an am probleme cu incalzirea in scaunul soferului. Spatarul se incalzea dar fundul rar si slab.

Am luat o alta plasa , tot OEM VW insa se pare ca este alt model, cu carbon. Din cite am inteles la electriciat originalul de pe masina mea are 4 fire, asta are doar 2 fire. si alte tipuri de mufe.

a taiat el firele si le-a legat pe astea de la noile plase.

rezultat: daca dau drumul la calcura in scaun, se incalzeste fantastic de repede (maxim 1 minut) dupa care cind a junge la maxim brusc parca intre o protectie ceva si nu mai incalzeste...daca dau incalzirea pe 0 si apoi iar ii dau drumul iar se incalzeste....si aoi se opreste....si tot asa.

daca dau incalzirea la 2 se opreste mai greu dar tot se opreste...

ce poate fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

celelalte 2 fire merg la un termistor, care probabil controleaza supraincalzirea. tu neavand acel termistor, unitatea de control nu stie cand s-a incalzit la temperatura dorita, asha ca decupleaza in functie de timp si nu in functie de valorile furnizate de termistor. de ce nu pui termistorul de la cea veche inapoi?

Modificat de nrobert13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa imi montez scaune incalzite si am ajuns la achizitionarea modulului de sub scaun,din cate am inteles din 2006 nu am mai pus 2 module ci doar unul sub scaunul soferului,intrebarea mea este:cum imi dau seama de cate modul am nevoie masina mea fiind chiar din 2006?km imi dau seama?e in functie de centrala electrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe baza VIN-ului. in Etka scrie ce modul iti trebuie in functie de VIN. Cum se vede si in poza atasata, pana la VIN 1K-6-560 000 s-a folosit 7L0 959 772 D iar dupa 1K0 959 772, si cantitatea apare in dreapta.

post-78748-0-86223300-1332265227_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut baieti. Vreau sa montez incalzire in scaune, o sa cumpar de la DanuAL setul care il vinde si din ce am citit aici unele modele ar avea 2 module, altele 1. Eu am un G5 trendline din 2007. Stiu ca cel mai usor ar fi sa ma uit sub scaune si sa vad daca e la pasager sau nu e, dar nu stiu la ce sa ma uit. Pentru scaunele fata cam stiu ce trebuie sa procur, dar vreau sa pun si pe spate incalzire, nu ca moft, dar sper sa imi ramana un rand de perne dintr-acelea de rezerva si vreau sa incerc... Pe spate a pus cineva sau stie ce trebuie sa fac rost ca sa pun? Ma gandesc la cotiera noua cu butoane care nu stiu daca exista pentru G5, un modul, poate 2 (stanga, dreapta) si cam atat imi vin acum in minte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai incalzire in scaune, nu prea ai la ce sa te uiti sub scaune. din experienta cu jetta din 2007, la mine am montat modulul sub scaunul soferului ( asa era cablajul care l-am luat ), si doar unul singur. despre incalzire in bancheta din spate, nu stiu sa-ti zic :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, si modulul ala ce cod are si cam cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1K0959772 inlocuit cu 5K0959772 si costa 71 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms domnu' Cristi. Cu incalzirea pe spate ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Se poate pune? Cred ca sistemul ar fi la fel, trebuie cred o adaptare facuta la montatul butoanelor pe cotiera...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confomr Etka merge si 1Z0959772B care a fost inlocuit cu 1K0959772.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incalzirea pe fata este o aventura :) nici nu vreau sa ma gandesc cat este de munca pt cea de pe spate, iar butoane de Golf OEM pt spate nu am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita la iarna toata aventura asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fata cu siguranta merita dar pe spate...te las sa incerci si imi spui tu daca a meritat ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai greu mi s-a parut dehusarea scaunelor, mi se pare un sistem "nu foarte reusit" sa zic asa :). si descifrarea schemei cablajelor de sub scaune a fost grea pana m-a lamurit Al Bundy putin, ii multumesc inca odata :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate cum doresti a le monta? Nu de alta dar spatarul precum si sezutul se mai scot din cand in cand ( sa nu vorbim de faptul ca ele ies separat ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si le pune conectori intre ele - daca nu vrea sa-i foloseasca pe cei existenti - astfel, le poate detasa cand vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, asa presupuneam si eu, insa ma gandeam ca poate se rezolva cumva cu un soi de contact de genul pini de contact pe o suprafata plana. Ceva de genul incalzirii luneta la Mitsubishi Celeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bataie de cap, daca nu e un sistem implementat de fabricant.... testat, etc.

Eu am pus la Passat, pe spate - si l-am facut cu conectori, ca sa poti scoate banchetele, daca vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am achizitionat aproape tot pt "proiectul" meu de incalzire in scaune,uitandu-ma pe schemele din paginile anterioare am observat cv ce imi lipseste G59 - Driver seat temperature sensor respectiv G60 - Front passenger seat temperature sensor.Cum arata?ce sunt acestia?eventual niste coduri?daca imi poate spune cineva...multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt termistori de 10K. daca pernele din sezut au 4 fire, inseamna ca au si senzorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!