Jump to content

Timeline Vento/JettaIII


paul_ral

Postare recomandată

Foarte frumos. Daca si scaunele aveau rosu in loc de albastru era de vis. Felicitari inca o data :icon_thumright:

Link către comentariu

Da, daca erau rosii se asortau cu centurile, asa, albastre fiind se asorteaza culorii caroseriei. Cele albastre sunt insa mai rare, din cate stiu.Oricum, scaunele+centurile+schimbatorul valoreaza cat toata masina.

Modificat de paul_ral
Link către comentariu

Foarte frumoase si vin bine ca o funda rosie pe un cadou :argue:...imi place mult ce-i faci ,linia pe care mergi.Felicitarile mele !..si km fara sfarsit ! :blah:

Link către comentariu

Multumesc!

Sper intr-o buna zi sa -i gasesc aceste scaune, precum si maneta de la frana de mana. cand am gasit centurile am ramas pur si simplu interzis. De emotie am uitat sa caut si frana de mana. Fara butonul rosu interiorul nu are farmec.

gtianiversar.jpg

Pun si un filmulet cu masina, asa cum am descoperit-o:

Link către comentariu

Cand le gasesti pe acelea sa mi le dai mie pe ale tale, chiar daca sunt cu albastru si nu cu verde cum imi trebuie mie. :o

Bafta

Link către comentariu

Scaunele astea sunt SUPERBE fara exagerare. Doamne ajuta sa le gasesti :icon_thumright:

Link către comentariu

La vara vreau sa schimb o serie de componente pe care le consider uzate. Lista ar fi urmatoarea:

- amortizoare fata+spate (deja comandate)

- tampoane amortizoare spate

- bucse punte spate

- bucse punte fata

- bielete directie

- capete de bara

- kit ambreiaj ( deja cumparat)

Link către comentariu

arata foarte bine cu centurile aniversare . ai stilizat-o foarte frumos cu acest accesoriu. vb colegului de deasupra mea , daca gasesti si scaunele alea e de vis. Succes !

Link către comentariu

Sper din tot sufletul sa le gasesc. Dupa care ma voi opri! Daca voi putea :))

O evolutie de peste 15 ani in tainele VW:

1994-2004 - Ucenicia

g1.jpg

2004 - Inceputul, fara nicio modificare

primapoza.jpg

2009 - In plina evolutie

IMG_0112.jpg

Mai sunt cativa pasi!

Link către comentariu

Super culoarea!

Felicitari pentru modificari si sa te bucuri in continuare de ea.

Numai bine!

Link către comentariu

Culoarea este albastru marin de pe paleta de culori Peugeot. Mi-a placut mai mult decat cel de la VW. Masina a fost vopsita integral acum 2 ani, dezechipata complet.

Link către comentariu

Arata super masinuta! Felicitari pentru tot ce ai facut la ea pana acum! ;) Sper ca la anul sa imi pot cumpara si eu un Vento VR6, ca de mic copil visez la unul!

Bafta in continuare cu masinuta si sorry de offtopic.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am inlocuit plafoniera stock cu una pentru modelul cu trapa pentru realizarea unei lumini ambientale pe timpul noptii, folosind ledurile de la butoanele de actionare a trapei.

IMG_0201-1.jpg

Link către comentariu
  • 2 months later...

paul , imi poti spune si mie codul de la butonul de inchidere centralizata (cel de langa dezaburire etc) care se gaseste numai in SUA ?

Link către comentariu

codul de la butonul de inchidere centralizata este dat in poza de la postul 86 adica 1HM 962 125 A.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

De cand nevasta a inceput sa "sofereasca" a trebuit sa-i pun la punct 206-le (bielete antirului si de directie, rulmenti punte spate) astfel incat o buna parte din fondurile banesti au mers intr-acolo. Cu grija am reusit sa umplu un raft de piese ce vor merge pe masina in vara asta

IMG_01762.jpg

bucse punte fata, punte spate si bara antiruliu Lemforder. Am comandat si tampoanele de cauciuc de la amortizoarele spate.

IMG_0164.jpg

Amortizoare fata si spate Gabriel

IMG_01712.jpg

IMG_0173.jpg

motor

IMG_01752.jpg

ambreiaj

IMG_01662.jpg

Urmeaza sa iau pivoti, capete de bara si bielete de directie. Ma gandesc sa fie TRW.

O sa schimb si flansele de la amortizoarele fata, cred ca voi merge tot pe Lemforder. Deocamdata atat, cand vor veni si restul le voi posta aici.

Modificat de paul_ral
Link către comentariu

Ce de piese! :D

Văd ca vrei să-i faci şi segmentarea. Spune-mi te rog c

Link către comentariu

Wow frumoasa rezerva poti sa-mi spui si mie la ce pret te-au ajuns bucsele fata spate ale mele sunt cam pe duc si as vrea sa le schimb si eu

Link către comentariu

o parte din piese le-am luat mai de mult, ambreiajul cred ca are aproape 2 ani.

Ambreiaj in jur de 500 lei

Amortizoare 500 lei

Segmenti + garnitura chiulasa ceva peste 300 lei

Semeringuri supape 12 lei

Semering axa cu came 14 lei

bucse punte fata+ bucse bara stabilizatoare toate Lemforder 100 lei

bucse punte spate Lemforder 160 lei

Tampoane de cauciuc de la amortizoarele spate (4 buc - nu sunt in fotografii) 75 lei

Am mers pe Lemforder deoarece mi s-a parut cel mai bun raport calitate/pret, chiar daca au fost si variante mai ieftine.

Urmeaza pivotii, capetele de bara, bieletele antiruliu - aici cred ca merg pe TRW si rulmentii de la flansele amortizoarelor fata.

Bieletele de la bara stabilizatoare au fost schimbate de mai mult de 1 an, o sa verific cum s-au comportat pana acum.

Desi multi mi-au spus sa nu schimb bucsele din partea din fata a busculei (spunea ca nu se uzeaza) am vazut un clip care prezenta de ce e nevoie de inlocuirea lor. Chiar daca aparent era OK, cauciucul era desprins in interior de partea metalica a bucsei.

Link către comentariu

Au sosit si tampoanele pentru amortizoarele spate - 68 lei

bucsiamortizorspate.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am achizitionat flansele amortizor fata si pivotii

IMG_0237.jpg

Pentru flanse am mers pe Lemforder

Pivotii sunt Moog. O sa merg pe Moog si in cazul bieletelor de directie si capetelor de bara.

IMG_0241.jpg

Modificat de paul_ral
Link către comentariu

faina rau masina ... cand vin prin slobcity poate si reusesc sa o vad ...

Link către comentariu
  • Vizitator a închis acest topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!