Jump to content

Închidere centralizata


genius
 Share

Postare recomandată

Pai deci care este problema pe care o semnalezi? Hayonul se deschidedin inchiderea centralizata din ce spui. Ai vrea sa deschizi doar hayonul sau cum....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poate deschide hayonul pentru ca doar electric se deschide si acum nu mai functioneaza...

se rabateaza bancheta si se deschide portbagajul prin interior, pe urma se verifica cablajele flexibile

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum :tuktuk: . ASa cum spune si colegul mai sus ,verifica cablajul in burduful care face trecerea intre hayon si caroserie, cat si actuatorul care asigura blocarea/ deblocarea hayonului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si sa fii atent sa asezi burduful de cauciuc inapoi daca umbli la trecera dintre hayon si caroserie ca poate intra apa pe acolo daca nu e asezat cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara!

Astazi am gasit timpul necesar sa verific cablajul care face legatura intre hayon si plafonul caroseriei. Firele sunt in regula, nu sunt intrerupte.

Am desfacut apoi panoul de la hayon si am observat ca sunt 3 switch-uri. Cel care este pozitionat la clapeta de deschidere din exterior a hayon-lui are o tersiune de aproape 12 volti. La fel si cel care este pozitionat pe broasca hayonului si care cred ca este responsabil si cu becul din interiorul portbagajului.

Celalalt switch care alimenteaza actuatorul are un curent mult mai mic sesizabil doar la actionerea inchiderii/deschiderii masinii. Am observat acest lucru cu switch-ul scos din actuator si dupa ce in acesta au fost introduse bornele unui aparat de masura.

Am incercat cu doua fire sa alimentez din switch-ul broastei direct cei doi pini prin care se alimenteaza actuatorul dar acesta nu a avut nici o reactie (nu s-a auzit nici un zgomot sau bazait de alimentare cu curent.

Din cele relatate mai sus inclin sa cred ca este ars actuatorul.

Credeti ca ar mai trebui verificat si altceva?

Ma puteti o ajuta cu o schema de demontare a yalei hayon-ului?

Nu in ultimul rand ma intereseaza si unde pot comanda acest actuator. Ma intereseaza in primul rand fiabilitea acestuia.

Astept raspunsurile dvs.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua!

Revin cu cateva precizari la cele scrise mai sus. Tensiunile de alimentare au fost masurate in mufele care alimenteaza cele 3 switch-uri.

Nu-si mai da nimeni nici o parere?

Credeti ca ar mai trebui sa verific si altceva?

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un switch inchide sau deschide un circuit. Daca ai alimentat actuatorul cu tensiunea preluata din cele doua contacte ale unui switch, ai inseriat practic actuatorul (ca si consumator) cu un circuit probabil mic consumator.

Testeaza actuatorul cu tensiune 12v.

Verifica switchurile la rece si vezi daca inchid/deschid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua!

Revin cu cateva precizari la cele scrise mai sus. Tensiunile de alimentare au fost masurate in mufele care alimenteaza cele 3 switch-uri.

Nu-si mai da nimeni nici o parere?

Credeti ca ar mai trebui sa verific si altceva?

O zi buna!

 

verifici cablajul in mansonul de cauciuc dintre caroserie si hayon. Verifici continuitatea circuitului, pana in modulul confort.

 

actuator - cumperi unul nou OEM - costa aprox 100 lei

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema in cazul meu este de la actuator. 

 

Stie cineva ce cod are acesta?

 

Pe site-urile de peise auto nu l-am gasit iar la magazinele de piese unele il vand la pachet cu mecanismul de deschidere, iar de la altele astept raspuns.

 

Florin, Kelu, ma puteti ajuta cu un raspuns? Masina este OCTAVIA TOUR versiune hatchback din 2006, 1.6 mpi, cod motor BFQ

 

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ami, este vreo 90-100 lei actuatorul nou - original - il poti comanda la orice mag cu piese sau la reprezentanta. Unul SH este 50 lei... recomand sa iti cumperi nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua!

Astazi am fost la reprezentanta Skoda din Rm Valcea. Pretul unui actuator de hayon cu tot cu manopera de schimbare costa 100 de lei. Actuatorul fara manopera costa 73 de lei.

Marti ma duc sa il schimb. O sa revin si cu codul acestuia dupa ce il schimb.

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bun, la banii astia..... sa te uiti daca e OEM sa Hella...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua!

 

La reprezentanta SKODA din Rm Valcea nu am reusit nimic.

 

Actuatorul pe care l-au adus pentru inlocuire era pentru OCTAVIA 1, fabricata anterior de august 2005. Dupa august 2005 actuatorul nu vine decat impreuna cu yala si costa in jur de 600 de lei. 

 

Asa mi-au comunicat cei de la reprezentanta.

 

In final am gasit la un prieten care avea o OCTAVIA 1 din 2009 cu dauna totala cu doar 9000 de km. Am luat de la el actuatorul cu tot cu broasca si acum totul este ok.

 

Pentru cine mai are astfel de probleme codul actuatorului de deschidere hayon pentru OCTAVIA 1 fabricata dupa august 2005 este 1C0 959 781 (asa este scris pe actuatorul original de pe masina mea si este HELLA).

 

Pentru OCTAVIA 1 fabricate anterior de august 2005 codul este 1M0 959 781 A (acesta este codul scris pe actuatorul de hayon - produs tot de HELLA -  adus pentru inlocuire de cei de la reprezentanta din Rm Valcea, caruia inainte de montaj i-am facut o poza). Pretul pentru acesta era 100 de lei cu tot cu manopera.

 

Sper ca ce mi-au comunicat cei de la reprezentanta din Rm Valcea cu cele doua actuatoare anterior/dupa august 2005 este corect. In cazul in care nu este asa imi cer scuze si ii rog pe cei care stiu care este adevarul sa-l prezinte corect.

 

Ma intereseaza in continuare pretul unui actuator cu codul 1C0 959 781 (pentru OCTAVIA 1 fabricata dupa august 2005) si de unde il pot cumpara. Nu strica sa am unul de rezerva. De pe AUTOKARMA nu poate fi comandat, AUGSBURG este cu tot cu yala de pe ELIT si UNIX nu am primit nici un raspuns.

 

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Actuatorul pe care l-au adus pentru inlocuire era pentru OCTAVIA 1, fabricata anterior de august 2005. Dupa august 2005 actuatorul nu vine decat impreuna cu yala si costa in jur de 600 de lei. 

 

Asa mi-au comunicat cei de la reprezentanta.

 

Sper ca ce mi-au comunicat cei de la reprezentanta din Rm Valcea cu cele doua actuatoare anterior/dupa august 2005 este corect. In cazul in care nu este asa imi cer scuze si ii rog pe cei care stiu care este adevarul sa-l prezinte corect.

 

Tind sa cred ca e adevarat ce ti-au spus pentru ca si eu am intrebat la mai multe magazine si in Curtea de Arges si in Pitesti si mi-au spus acelasi lucru: Vine doar cu tot cu yala si e pana in 600 de lei.

Modificat de Helloween
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Inchiderea de pe masina mea nu este din fabrica, este pusa de fostul proprietar. De la un timp nu-mi mai merge telecomanda, am schimbat si bateria si degeaba. Am o ruda care lucreaza la un magazin de piese si mia zis ca imi aduce un modul cu 2 telecomenzi ca sa-l inlocuiesc pe cel vechi.

Este greu de schimbat acest modul? Ma gandesc ca trebuie sa-l dau pe cel vechi jos si sa-l leg pe cel nou la aceleasi fire. Este bine sau trebuie sa ma duc la un electrician auto?

Ma scuzati ca postez aici dar in topicul pt golf4 nu am gasit vreun post despre inchidere.

Modificat de irinel1988
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara sa aiba in fata cele doua module sau cel putin schemele lor, nu-ti poate spune nimeni nimic...

Cel mai bine mergi la un electrician, daca se poate unul care se ocupa in special cu alarmele auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

irinel, ce producator a facut modulul vechi ? Uita-te pe spatele cheii briceag

Modificat de aurelian_bln
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

irinel, ce producator a facut modulul vechi ? Uita-te pe spatele cheii briceag

nu am cheie briceag...decat telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o poza si posteaz-o ca sa imi dau seama ce model de inchidere e si poate te ajut sa o reprogramezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 2 carticele care le-am primit cand am luat masina. Telecomanda care o am eu este cea incercuita si pe modul unde am incercuit cu rosu scrie asa:

KEY LESS ENTRY MODULE

4M1046V3A

 

Eu cred ca este telecomanda stricata pentru ca ma invatat cineva sa ma uit prin camera unui telefon la licuriciul acela de unde emite semnal sa vad daca se aprinde cand apas pe vreun buton si nu se vede nimic.

post-124325-0-27153200-1392220412_thumb.

post-124325-0-23682300-1392220470_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e valabil la led-urile infrarosii... si nu e cazul la o telecomanda cu unde radio... 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Invatarea telecomenzii se face astfel:

1. Comuta switch-ul 2 in pozitia „ON“

2. Tine apasate ambele butoane ale telecomenzii pana ledul se stinge apoi eliberezi butoanele.

3. Apasa butonul mare o singura data. Ledul va clipi.

4. Repeti procedura de la punctul 2 si 3 pentru cealalta telecomanda.

5.Comuta switch-ul 2 in pozitia „OFF“.

Sincronizare incheiata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti pe modulul de inchidere in stanga mufei cu fire ai o fanta dreptunghiulara prin care se vad 4 micro comutatoare albastre numerotate cu 1,2,3 respectiv 4 si o săgeata care indica pozitia ON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era bine sa facem/postam intr-un topic dedicat acestor unitati after-market.... e pacat ca postam aici, deoarece nu o sa gaseasca nimeni informatiile aceastea, plus ca umplem topicul .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Închidere centralizata

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!