Jump to content

Închidere centralizata


genius
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

da, la O1 - apare acest defect, din proiectare - intra apa in calculatoarele de usi de pe fata si le distruge. Se corodeaza pinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanLitoiu

merci de sfat, dar deja verificat, nici o problema acolo :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bamseflorin

un pic off topic

sper sa nu te superi dar cred ca masina este un pic posedata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ai incercat si cu calculatorul de usa al fratelui tau? nu este obligatoriu sa ai pini corodati.pot fi cabluri rupte in mufa calculatorului sau pur si simplu calculatorul de usa belit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanLitoiu

da razvan am incercat si cu ale lui si la fel, doar cablurile nu le-am incercat, asta o a ramas de facut, dar totusi masina intra daca scot mufa modulului de confort

:offtopic: nu cred sa fie bantuita caci i-am fcut acum cateva luni o festanie cu un tovarasi care e parinte, dupa cateva sticle de vin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

seara buna la toata lumea.Inculpata este o skoda octavia 1 din 2001.Problema mare este ca nu mai merge inchiderea centralizata de nici un fel.Si din cheie (butuc) si din telecomenzi nu inchide decit haionul.incercat tot ce se poate,la diagnoza nu da nici o eroare.Mentionez ca nici oglinzile nu merg.Schimbata centrala de inchidere,tot fara nici un rezultat.Mentionez ca masina este cu toate usile cu geamuri electrice.toate sigurantele verificate,nu mai am idei.Poate mai este vreun coleg care a patit aceeasi chestie.

multumesc mult celor care vor veni cu idei.Geamurile electrice functioneaza corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai posta in 2 locuri, e interzis in regulament

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze,dar sint mai multe topic-uri legate de aceeasi problema.daca erau si ele intr-un singur loc postam si tot intr-unul singur.find oameni diferiti fiecare citeste unde isi mai aduce el aminte,asa am mai mare sansa sa imi raspunda cineva la problema mea,si astept un SFAT sa rezolv problema,nu DOAR o atentionare.Seara buna.Scuze de OFF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica mufa si pinii de la calc de usa stanga fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de raspuns,am in plan sa verific ceea ce ai zis,dar intrebarea mea este,de ce nu merge celelalte usi ,daca doar cea de la sofer ar fi cu problema?asta ma deruteaza.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca calc e in scurt blocheaza comunicatia pe CAN cu celelalte calc de usi.

La diagnoza pe confort se vad subsistemele de pe fiecare portiera?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,se vad toate subsistemele,am verificat tot ce se poate verifica cu vag-ul,imi apare tot ca functioneaza,adica in measuring bloc's apar toate ok,la testare totul este ok,dar nu vrea de nici o culoare sa inchida usile ssau sa mearga oglinzile.geamurile electrice functioneaza normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi de ce nu exista?

in locas sunt pini in ambele gauri ?

Monteaza siguranta acolo daca sunt pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are siguranta din fabrica,nu are nici pinii aferenti,daca era de pus doar siguranta era ca si facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e masina ? Sa ma uit pe schemele care trebuie.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Inculpata este o skoda octavia 1 din 2001"

Geamurile merg comandate de pe usa soferului sau fiecare de pe usa lui? (adica exista comunicatie CAN la calculatoarele usilor?)

Daca descui cu cheia usa soferului si tii cheia in pozitia descuiat se lasa geamurile? Daca incui cu cheia si tii cheia in pozitia incuiat se ridica toate geamurile?

Telecomenzile sunt originale sau e pusa inchidere AM ?

Daca sunt oem, telecomenzile au buton separat pentru hayon?

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine sa ne zica luna si anul de fabricatie ca s-au schimbat de 3 ori schemele in perioada aia.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva siguranta 6 pe care el nu o are este doar pentru comanda radio? Eu o am pe masina (O1 din 2003) si am telecomanda pe cheia masinii.

In Haynes-ul de care ziceam ca m-am uitat aseara nu figura siguranta 6 dar parca nici nu zicea ceva de comanda radio, schema fiind doar pentru inchiderea centralizata. Au fost si masini doar cu inchidere centralizata dar fara telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat iar pe schema din haynes, siguranta 38 pare a fi raspunzatoare, este singura care alimenteaza calculatoarele din usi cu fir rosu/galben in pinii 19 la usile din fata si pinii 18 la usile din spate si tot cu fir rosu/galben motorasul clapetei de la busonul rezervorului. Verifica siguranta, verifica daca ai tensiune pe ea, si apoi firul rosu galben in fiecare usa + motorasul clapetei de la buson, peste tot trebuie sa gasesti 12v.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul are telecomanda , a scris la inceput. De asta sunt eu nedumerit de ce nu are sig 6.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telecomanda adica ceva montat am si nu telecomanda de pe cheie oem? Pai se adevereste ce am zis eu, siguranta 6 ar fi fost pentru modulul de comanda radio oem si cea montata am a fost alimentata din alta siguranta, la 6 nefiind nici macar fire dupa spusele lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta nu este din fabrica,adica nu sint pini.telecomenzile sint ale masinii,cu cheia in buruc ridic sau cobor geamurile,toate sigurantele sint verificate.cind voi ajunge acasa voi vedea in talon data fabricatiei sa vedem care este schema corecta.geamurile functioneaza ireprosabil.verificat si siguranta 38 ,totul ok.schimbat si calcu de la inchidere,nici o schimbare.doar haionul se inchide si se deschide.pe vag totul este perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 100% convins ca acea siguranta trebuie sa fie acolo. vezi daca pe pinul 5 al mufei 23A din calc de confort ajunge fir de culoare negru/alb daca ajunge vezi daca ai 12V pe el. daca nu ai da tu un 12V si vezi daca functioneaza.

daca masina este MY2002 incoace, la unele motorizari nu e acel fir.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Închidere centralizata

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!