Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

V-as ruga, daca stiti, sa imi dati un link de unde sa pot descarca o 'brosura' de prezentare a skoda Octavia 2, genul de brosura in care sunt prezentate detaliile masinii (ce jante se pot pune, cum arata aceste jante, cum arata tapiteria, poze interior-exterior, culori). Am downloadat de la skoda cea de 4 pagini in care sunt preturile si dotarile, insa as vrea ceva detaliat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare pentru cei care au octavia cu stergator pe spate.Este util?Merita investitia ?Am vazut la masinile fara stergator ca au luneta cam murdara.Eu mi-am comandat la masina dar pana vine sunt curios daca chiar merita.Are rezervor separat in spate pt apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista rezervor suplimentar pentru stergatorul de pe luneta.

Pentru mine este util stergatorul pe spate.

Luneta este putin inclinata de cea a altor modele de masini, prin urmare praful si toate celelalte mizerii stau "bine merci" pe luneta.

Chiar si cand ploua e util sa ai stergator pe spate.

Cel putin eu il gasesc util, sper sa-i gasesti si tu utilitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu ii duc lipsa desi la inceput mi-a parut rau ca nu are. In mers luneta nu se murdareste deloc, masina e aproape un sedan si nu se arunca mizerie ca pe un hatch in spate. Singurul moment in care ii simt lipsa este dupa ce iau masina din parcare si a plouat si e ud geamul din spate si nu prea vad prin el. Ca si aspect, cred ca masina arata mai bine fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brosura in lb. romana (PDF) am eu dar nu se poate atasa aici datorita dimensiunii (1.8 MB).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am observat ca nivelul de la antigel a ajuns la minim. Cand am luat-o stiu ca era la maxim si treptat a scazut pana la minim, masina are 4 luni jumate si 8500km. Ce trebuie sa fac, sa merg la service (delcar), sa cumpar eu, (dar nu stiu daca i-au bine), cum ma sfatuiti sa fac? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brosura in lb. romana (PDF) am eu dar nu se poate atasa aici datorita dimensiunii (1.8 MB).

Pune-o pe un site care ofera upload de fisiere gratis si posteaza linkul...

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am observat ca nivelul de la antigel a ajuns la minim. Cand am luat-o stiu ca era la maxim si treptat a scazut pana la minim, masina are 4 luni jumate si 8500km. Ce trebuie sa fac, sa merg la service (delcar), sa cumpar eu, (dar nu stiu daca i-au bine), cum ma sfatuiti sa fac? Merci.

nu cump

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sigur daca se depune calcar pe la imbinarile slabe. Doar daca este folosita apa de la canal (deci cu calcar). Daca s-a folosit apa distilata, nu ar trebui sa se depuna calcar pe la imbinarile slabe! Dar totusi traim in Romania si nu se stie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,Eu am Octtavia II 2.0 Elegance, fara nici o optionala in plus la oglinzi, si are iluminarae spatiului de access in masina , standard. Masina o am de 3 saptamini, fabricata in saptamina 23, deci e MY2008. In talon scrie fabricata in 2008.
confirm si eu cele spuse de dragosv am octavia II 1.9 Elegance tot sapt 23 (MY2008) fara optionale la oglinzi si mi se aprind luminile albe de prezenta in oglinzile laterale zi si noapte la dezarmare (sunt vizibile doar dupa 19:00):vaidecapulmeu:
Nu exista rezervor suplimentar pentru stergatorul de pe luneta.Pentru mine este util stergatorul pe spate.Luneta este putin inclinata de cea a altor modele de masini, prin urmare praful si toate celelalte mizerii stau "bine merci" pe luneta.Chiar si cand ploua e util sa ai stergator pe spate. Cel putin eu il gasesc util, sper sa-i gasesti si tu utilitatea.

de acord cu tine.

l-as pune si a 2 oara daca as mai configura masina.

la praful si mizeria de pe drumuri este mai mult decat util.

Modificat de sor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, sunt nou pe forum , asa ca am sa va rog sa ma scuzari daca gresesc pe undeva , tocmai mi-am comandat o octavia elegance 2.0 dsg ... stiti ceva in legatura cu aceste cutii dsg , au existat probleme la ele... etc? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, sunt nou pe forum , asa ca am sa va rog sa ma scuzari daca gresesc pe undeva , tocmai mi-am comandat o octavia elegance 2.0 dsg ... stiti ceva in legatura cu aceste cutii dsg , au existat probleme la ele... etc? :vaidecapulmeu:

Eu am 96 000 km cu ea si pana acum n-am avut nicio problema. Eu zic sa nu-ti faci griji......doar sa nu fi tu prea ghinionist....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrucat in viitorul apropiat (a se citi la anul) vreau sa-mi iau O2, O1 il dau lu" socramiu, am citit cam tot subforumul de O2, dar mi-au ramas cateva nelamuriri:

1 gri satin e mai deschis sau mai inchis fata de gri stone de la O1?

2 difera ce e scris pe spatele masinii (tdi) la cele 2 motorizari 1.9 si 2.0l ?, ca sa-mi dau seama cum se aud de afara cele 2 motoare la masinile vazute pe strada?

3 La elegance se poate opta pentru interior crem? deoarece in configurator nu apare decat negru.

4 Despre pachetul de drumuri grele nu m-a lamurit nimeni inca, dar tanand cont ca pe O1 am si m-a salvat de la multe, chiar daca O2 are alt sasiu si alta garda cred ca o sa-l iau.

5 daca i-mi pun senzori de parcare din fabrica unde afiseaza informatia, pe maxi dot sau pe radio?

6 cutia v-a fi DSG, m-am saturat sa mestec in cutie in aglomeratia din Bucuresti.

7 1.9 sau 2.0 tdi, asta ramane sa ma hotarasc pana la anul.

8 staergatorul pe spate ca tot e optional, nu cred ca o sa-l iau deoarece la O1 nu am avut nevoie, o fi altfel la O2?

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrucat in viitorul apropiat (a se citi la anul) vreau sa-mi iau O2, O1 il dau lu" socramiu, am citit cam tot subforumul de O2, dar mi-au ramas cateva nelamuriri:

1 gri satin e mai deschis sau mai inchis fata de gri stone de la O1?

mai deschis

2 difera ce e scris pe spatele masinii (tdi) la cele 2 motorizari 1.9 si 2.0l ?, ca sa-mi dau seama cum se aud de afara cele 2 motoare la masinile vazute pe strada?

nu (nu cred ca se mai practica chestia cu i-ul rosu eu nu am vazut)

3 La elegance se poate opta pentru interior crem? deoarece in configurator nu apare decat negru.

Da se poate

4 Despre pachetul de drumuri grele nu m-a lamurit nimeni inca, dar tanand cont ca pe O1 am si m-a salvat de la multe, chiar daca O2 are alt sasiu si alta garda cred ca o sa-l iau.

Aici e chestie de optiune probabil e o controversa eterna :D

5 daca i-mi pun senzori de parcare din fabrica unde afiseaza informatia, pe maxi dot sau pe radio?

Pe display-ul de la radio atat

6 cutia v-a fi DSG, m-am saturat sa mestec in cutie in aglomeratia din Bucuresti.

Foarte buna costa ceva mai mult desigur (in specificatii chiar spun ca ar consuma ceva mai mult cu ea)

7 1.9 sau 2.0 tdi, asta ramane sa ma hotarasc pana la anul.

Chestie de optiune diferentele la consum nu sunt asa de mari cum s-ar crede Sunt clare de putere si cuplu si costuri initiale

8 staergatorul pe spate ca tot e optional, nu cred ca o sa-l iau deoarece la O1 nu am avut nevoie, o fi altfel la O2?

Eu zic ca e foarte foarte util si parerea se pare ca e generala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ al bundy

1. nu stiu

2. nu stiu sigur dar cred ca 1,9 e TDI negru si 2.0 e TDI cu i rosu acolo incadrat.

3. Atentie ca am senzatia ca nu. Eu am elegance si deci a fost acum 2,5 si eram cam paralel sincer sa fiu cu lumea automobilistica stiu sigur clar c-a fost o problema acolo cu interiorul . tind sa cred ca NU poti sa iei bej. (cel putin asa era atunci la inceput)

4. eu zic ca merita. suspensiile sunt semnificativ mai tari si masina e mai inalta. In ciuda multora masina sta f.f. bine in curbe si suspensiile sunt extrem de comode in oras.

5. Informatia iti apare pe radio din cate stiu, eu nu am din pacat Parktronic

6. Super tare DSG :D

7. ... nici mie nu mi-e f. clar aici.. Cum ti-am zis... Mi-e frica de noile motoare de 2.0

8. Cred ca e necesar in mare

Daca vrei vin la o intalnire cu ea sa-i faci un test drive :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Am si eu o intrebare: stie cineva daca (am dat comanda la un Trend de 1.4) capacelul de la maciulia schimbatorului de viteze (cel care simbolizeaza treptele de viteza) vine de culoare negru, gri satinat sau gri cromat (in conditiile in care am dat comanda si la "pachet sumar piele";adica volan,schimbator si levier frina de mina piele) ? Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai mult ca sigur va fi negru doar la varianta elegance este cromat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca daca iti vine schimbator din piele, capacelul va fi cromat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca accesorii precum presuri cauciuc, scut plastic motor, aparatoare noroi fata sunt in mod normal pe stoc sau trebuie comandate si trebuie asteptat cateva zile. Adica daca ma duc astazi le pot obtine pe loc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...da,le gasesti fara niciun fel de probleme p'astea!! dar mai bine da un telefon inainte la departamentul vanzari accesorii!! :)

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Burito09 impartaseste-ne si noua, te rog, parerea ta despre masina, avand in vedere kilometrajul important facut cu aceasta. Cum se comporta motorul de 2.0 TDI? Mai consuma ulei dupa atat timp?, Probleme ceva cu el, fiind nou?, Ce scrie pe spate sub OCTAVIA? Ceva cu rosu...? Ai pachetul de drumuri grele? Daca nu - ai simtit vreodata nevoia lui? Daca da - ti-a folosit vreodata? Si ce mai crezi tu ca ar fi interesant de stiut....

La mai multi km fara probleme!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!