Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Eu retin ca mergeam odata pe o ceata foarte aiurea si foloseam faza lunga, data la maxim in jos din reglaj, ca sa pot vedea ceva, sa nu bata sus in ceata. 

 

Maine dim verific exact. Dar am farurile nonFL, cu oglinda , H7/H1.    Posibil la cele cu lentila  (FL) si xenon OEM sa fie despartite functiile.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin minte cand am fost la reprezentanta pentru reglarea farurilor pe dispozitivul ala, mi-a spus sa le dau pe maxim in jos si atunci le-a reglat cu un imbus si cand i-am zis de faza lunga, a spus ca faza lunga nu se regleaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia e lenea mare, oglinda de faza lunga are si ea 2 imbusuri de reglaj pe verticala si pe orizontala.

 

Si cand se face reglajul, farurile  se dau la maxim in sus din potentiometru, pentru ca atunci cand pui bagaje, sa ai de unde sa lasi in jos fascicolul.... 

 

reglaj faruri.pdf

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu acum, pe faza lunga nu merge, doar cea scurta coboara/urca. Eu am o2fl, halogen cu lupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate va incurc fiindca revin cu ceva care s-a discutat si incheiat probabil dar vreau doar sa fiu sigur.

AlBundy a mentionat la pag : 296 cum ca un led BREE daca consuma destul nu va aparea eroare. ( BREE se refera la free error canbus ? )

Pentru un led CREE de 50w fata de un halogen de 55w acel " destul " este valabil ?

Cand am citit postul despre " free error canbus led " direct pe google am sarit, stiam ca nu se recomnda led-uri respectiv xenoane pe Octavia 2 preFl, as vrea sa incerc acest gadget daca nu dauneaza.

Am gasit :

Description:

LED chip Type: High Brightness 50W CREE LED

LED chip Q'ty: 10 chips (8 around & 2 forward)

LED colour: Pure White

Socket type: H7

Voltage: 12-24V

Input: 0.47A

Beam angle: 360°

Color temperature: 6000-8000K

Luminous flux: 100lm/led

Lifespan:60,000 hours

post-147906-14259435601276_thumb.jpg

Modificat de gangs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se regleaza manual de pe far, si apoi se poate regla si electric de la buton.

 

Am verificat de 10 ori, lumina de pe faza lunga nu se reglează. Mi-au mai confirmat câțiva colegi de pe alte forumuri ca nici ei nu au reglaj electric pe faza lunga. 

Mi se pare ciudat sa nu aibă. Unii zic ca are, alții ca nu are.

Ai dreptate. In seara asta am verificat si eu, si chiar daca am autoleveling, pe faza lunga nu se misca farul, doar lupa de pe scurta.
  

Am incercat si eu acum, pe faza lunga nu merge, doar cea scurta coboara/urca. Eu am o2fl, halogen cu lupa.

Va multumesc ca ati incercat si mi-ati raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlBundy a mentionat la pag : 296 cum ca un led BREE daca consuma destul nu va aparea eroare. ( BREE se refera la free error canbus ? )

 

Am zis de led CREEE, de Bree nu am auzit pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie,

un led cree nu are consum de 5W. El furnizeaza lumina echivalenta cu 5w halogen. Acei 50w sau 80W la aceasta se refera. Ca nalogie e ca si la becurile economice de acasa care sunt de 9w de exemplu si sunt echivalente cu becurile clasice de 75w.

Ca sa va faceti o idee de cat de puternica e lumina trebuie sa luati in considerare lumeni. Pentru consum de curent trebuie vazut ce tip de cree foloseste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am derutat la denumiri Al .

Bun, am inteles si cu intensitatea si consumul. Multumesc de lamuriri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am găsit o Octavia 2 1.9tdi 105cp cu puțini km, problema e că are motor BXE. Din ce-am citit pe net ar cam fi cu probleme, dar s-au și vândut multe. Voi ce părere aveți, s-o iau sau să n-o iau?

Modificat de Lerian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Stie cineva ce culoare de temperatura de xenon de fabrica la O2 FL? Si ce becuri normale H1 cu lumina alba cunoasteti, aveti sau ati testat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

4300K din cate stiu, mai jos niste explicatii:

 

http://kitbixenon.ro/StreetLegal/becuri-xenon/

 

"4300K ~ 3100lm – lumina este alb-galbuie, exact ca la masinile cu xenon din fabrica. Daca va intereseaza luminozitatea maxima, aceasta este temperatura de culoare de care aveti nevoie."

Modificat de octavia owner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Are cineva becuri white vision philips montate pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe faza lunga am pus osram night breaker unlimited - H1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au lumina galbena, obisnuita. Am avut pe alta masina pe h7. Caut lumina alba, apropiata de xenonul de pe scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Chiar dacă vei gasi temperatura de culoare apropiată, tot nu va avea puterea de iluminare a unui xenon.

Eu am montat xenon after market pe faruri cu lupă, este mult peste orice bec halogen. Testat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am xenon din fabrica, nu vreau xenon. Vreau sa inlocuiesc becurile de pe faza lunga H1 cu unele cu o lumina mai alba ca sa fie mai aproape de lumina xenonului pe scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci pune extreme power sau xenon look.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A pus cineva senzori de parcare aftermarket sau retrofit kit pe octavia 2? Aveți idee dacă se pot integra cu sistemul audio al mașinii? Din ce văd în imagine se poate, dar cei de la brady mi-au spus că nu se poate. Bineînțeles, n-am vorbit direct cu mecanicul ci cu cineva de la vânzări cred. 

 

Cunoașteți firme care montează senzori de calitate doar cu avertizare sonoră? Dacă nu se integrează cu ecranul de la radio nu mă interesează alt display.

 

Mulțumesc.

YZTY7XB.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune senzorii OPS de la skoda sau de la golf 6, ii poti lua de aici:

http://www.aliexpress.com/item/VW-Golf-5-6-JETTA-Passat-CC-Park-Pilot-Rear-4-Sensor-With-OPS/938655572.html

 

si afiseaza la tine exact ca in poza si au si sonor si se integreaza perfect in sistemul masinii, avand posibilitatea de diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

senzorii de la Meta Systems impreuna cu un adaptor tot de la Meta pot sa afiseze pe displayul masinii.

 

Insa la 500 lei snezorii + 300 lei interfata... cumperi senzori originali cu tot ce trebuie si afiseaza pe displayul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite poze reale

 

post-1788-0-40706800-1426160563_thumb.jp

post-1788-0-55509900-1426160568_thumb.jp

post-1788-0-52824900-1426160576_thumb.jp

post-1788-0-05993700-1426160581_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi și dacă se poate afișa de ce au zis ăia de la brady că nu se poate? Bineînțeles, mi-au recomandat să schimb stereo-ul de pe mașină, care mă costă 500+ euro  :dry: Faza cu senzorii oem, din ce am înțeles pe forumuri, e  că n-au sistemele de prindere , și trebuie kit retrofit (nu ltiu dacă e oem sau nu). Am mai citit ceva că la unele modele trebuie calculator de coloană?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia de la brady mi au zis si mie ca am rsn 510 bulit, ca trebuie schimbat neaparat, ca am un furtun de la turbina spart, iar cand sa dea masina afara din service era sa o loveasca pentru ca s a speriat ca a inceput sa piuie prea tare cand se apropia si nu stia de ce, credea ca e vreun senzor. Cred ca mecanicii au facut scoala de asistente medicale...nu stiu...ceva de genul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!